Nie nosisz maseczki? Będziesz musiał mieć zaświadczenie

Polska
Nie nosisz maseczki? Będziesz musiał mieć zaświadczenie
PAP/Grzegorz Michałowski
Policyjna kontrola noszenia maseczek w pojazdach komunikacji publicznej

- Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Według zapowiedzi wiceszefa resortu zdrowia, specjalne zaświadczenia będą obowiązywały w całej Polsce.

 

- Według naszych ekspertów, nie ma wielu istotnych przeciwwskazań medycznych do tego, aby nie zasłaniać ust i nosa - przekazał Cieszyński.

 

WIDEO: Wiceminister zdrowia o zaświadczeniach ws. maseczek

 

  

 

Trzy kolory powiatów

 

Natomiast w dziewiętnastu powiatach z województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego będą obowiązywały dodatkowe, zaostrzone rygory.

 

Dziewięć z tych regionów, gdzie wzrosty liczby przypadków są największe, zakwalifikowano jako "czerwone". W nich obowiązywać będą m.in. maseczki również na "świeżym powietrzu", zamknięte będą kluby i dyskoteki oraz zakazane imprezy masowe.

 

ZOBACZ: "Czerwone", "zółte" i "zielone" powiaty. Ministerstwo zaostrza restrykcje

 

Pozostałych dziesięć powiatów oznaczono jako "żółte", a pozostałe - "zielone". W pierwszych dwóch kategoriach, wprowadzane obostrzenia będą surowsze niż w pozostałych regionach. 

 

Gdzie wejdą restrykcje? Jest mapa

 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński opublikował mapę z podziałem powiatów na poszczególne kategorie.

 

 

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

 

W nich noszenie maseczek będzie obowiązkowe również na zewnątrz, liczba osób korzystających z transportu zbiorowego będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących, a liczba uczestników uroczystości rodzinnych (np. wesela i pogrzeby) to maksimum 50.

 

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

 

Tam obowiązywać będą podobne zasady, jak w "czerwonych" regionach, poza wyjątkami m.in. limitem 100 osób na uroczystościach rodzinnych.

 

Szumowski: to nie wakacje dają wzrost zakażeń

 

- Maksymalnie "wymazujemy" i badamy osoby z ognisk. W najbliższych dniach należy spodziewać się po 500, 600, a nawet 700 nowych zakażeń dziennie, bo chcemy np. testować dziennie po 1-2 tys. pracowników naraz (z zakładów, gdzie rozprzestrzenił się koronawirus) - przekazał Łukasz Szumowski.

 

ZOBACZ: Konfederacja bez maseczek na zaprzysiężeniu. "Nie odwaga, brak odpowiedzialności"

 

Minister zapewnił, że "to nie czas wakacji daje wzrost zakażeń". - Pas zbliżony do Pomorza jest w całości "zielony", nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń. Również Mazury są "zielone" - stwierdził. 

 

WIDEO: Konferencja ministra zdrowia

 

  

 

Apel o "otrząśnięcie się z beztroski"

 

Zdaniem Szumowskiego, "musimy trochę się otrząsnąć". - Większość Polski jest "zielona", ale niestety są obszary, gdzie przyrost jest szybki i trzeba zareagować - uznał. 

 

- Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym - zaapelował.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Zdaniem Szumowskiego, gdy Polacy nie będą dochowywać zasad epidemicznych, "możemy wrócić do dramatu z początku epidemii" takiego, jak w innych krajach.

 

- Nam udało się tego uniknąć dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom - mówił minister zdrowia.

luq/wka/ PAP, Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie