Ognisko koronawirusa na weselu. Powiat w "żółtej strefie"

Polska
Ognisko koronawirusa na weselu. Powiat w "żółtej strefie"
Pixabay.com/Hans/Zdj. ilustracyjne
Wesele stało się ogniskiem koronawirusa

Powiat pińczowski znalazł się w tzw. żółtej strefie zagrożenia w związku ze wzrostem infekcji koronawirusem. Wiąże się to z wprowadzeniem obostrzeń m.in. w zakresie organizacji wesel, imprez sportowych i kulturalnych. - Sytuacja jest opanowana - powiedział dyrektor sanepidu w Busku-Zdroju.

Ogniskiem zakażeń w powiecie pińczowskim było jedno z wesel, które w połowie lipca odbyło się we Wrocieryżu. Zainfekowanych jest 37 osób uczestniczących w imprezie. W czwartek zakażenie potwierdzono u kolejnych 12 weselników (mieszkańcy pow. jędrzejowskiego). Ponadto w zaledwie kilka dni w pow. pińczowskim zdecydowanie wzrosła liczba objętych kwarantanną z około 300 na początku tygodnia do 465 osób w czwartek.

 

- Wzrost jest związany z tym weselem. Osoby, które nie miały świadomości, że są zakażone, poszły do pracy, spotykały się z innymi mieszkańcami - poinformował państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Busku-Zdroju Krzysztof Socha.

 

ZOBACZ: Nowe zasady na weselach: obowiązkowe maseczki i bez seniorów. Zapowiedzi resortu

 

W związku ze wzrostem liczby osób zakażonych i przebywających na kwarantannie powiat pińczowski został objęty tzw. żółtą strefą, w której obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia. Ogłosił to w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

W żółtej strefie liczba uczestników wesel nie może przekroczyć 100 osób. Będzie również obowiązek rejestracji uroczystości. Według zapowiedzi resortu zdrowia możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

 

"Będziemy wymagać respektowania ograniczeń"

 

- Jesteśmy w kontakcie z policją i starostwem pińczowskim. Będziemy wymagać od mieszkańców, aby wszystkie ograniczenia były respektowane. Jeżeli będą potrzebne wyrywkowe kontrole, będziemy je prowadzić - zapewnia inspektor sanitarny w Busku-Zdroju.

 

Zaznaczył, że w powiecie pińczowskim widać poprawę w zakresie przestrzegania obostrzeń sanitarnych. - Myślę, że ta sytuacja, nawet bez obostrzeń, bardzo się poprawiła. Widać, że mieszkańcy bardziej poważnie podchodzą do ustalonego reżimu sanitarnego i obostrzeń z tym związanych - dodał.

 

ZOBACZ: "Czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty. Ministerstwo zaostrza restrykcje

 

Ponieważ na weselu we Wrocieryżu byli pracownicy dwóch urzędów – miejskiego w Pińczowie i gminy w Michałowie – w obu placówkach wszczęto dodatkowe procedury sanitarne. Budynki urzędów zdezynfekowano i ograniczono bezpośrednie przyjęcia mieszkańców.

 

W czwartek w woj. świętokrzyskim zanotowano 30 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W sumie, od początku pandemii e regionie stwierdzono 1044 zachorowania na COVID-19, w tym 45 zgonów i 818 ozdrowień.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie