Kolejne zgony, ponad 150 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce

Polska
Kolejne zgony, ponad 150 nowych zakażeń. Koronawirus w Polsce
PAP/EPA/MARK R. CRISTINO/ zdjęcie ilustracyjne
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 153 nowe, potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus. Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób z Covid-19 - podało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 7202 osób, 263 z nich zmarło.

Zakażenia dotyczą województw: śląskiego (41), mazowieckiego (27), opolskiego (19), łódzkiego (16), świętokrzyskiego (12), dolnośląskiego (10), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (7), wielkopolskiego (6), małopolskiego (3) i zachodniopomorskiego (2).

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 12 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 98-K i 66-M Racibórz, K-86 Tychy, 70-M Grudziądz, 73-K i 82-K Poznań, 42-M, 81-M, 82-K Radom, 94-K, 86-M Warszawa, 83-M Rusiec. Większość osób miała choroby współistniejące" - podało ministerstwo.

 

 

Rano informowano o 117 nowych zakażeniach oraz o 6 zgonach z powodu Covid-19.

 

Wielkopolskie: zmarły dwie osoby

 

Z powodu COVID-19 w poznańskim szpitalu zakaźnym zmarły dwie kobiety - w wieku 73 i 82 lat. W regionie potwierdzono także sześć nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - przekazał we wtorek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym na ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarły dwie osoby: 73-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego oraz 82-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego - podał Stube.

 

ZOBACZ: "Nasze życie w czasach zarazy": najbardziej zapamiętamy ciszę

 

Dodał, że w regionie potwierdzono kolejne sześć przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zarażenie koronawirusem zdiagnozowano u 33-letniej kobiety hospitalizowanej w szpitalu w Kaliszu oraz u 30-letniego mieszkańca powiatu kaliskiego przebywającego w kwarantannie.

 

Zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono także u 32-letniej kobiety z powiatu ostrzeszowskiego, 55-letniej mieszkanki powiatu ostrowskiego, 32-letniej kobiety z powiatu krotoszyńskiego i 49-letniego mieszkańca powiatu leszczyńskiego. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 683 przypadki zakażeń koronawirusem, w tym 43 osoby zmarły. Wyzdrowiało 25 osób.

 

Łódzkie: 16 nowych zarażeń

 

We wtorek potwierdzono w sumie 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. łódzkim - poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem zarejestrowano dotąd 567 osób z wirusem SARS-CoV-2.

 

Zalewska wyjaśniła, że kolejne przypadki zakażenia, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, dotyczą: czterech młodych kobiet, dwóch kobiet w średnim wieku, nastoletniego chłopca, dwóch młodych mężczyzn, pięciu mężczyzn w średnim wieku oraz dwóch mężczyzn w starszym wieku. Są to osoby w wieku od 14 do 71 lat.

 

Rzeczniczka poinformowała również, że w Łódzkiem kolejnych sześć osób, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymało dwa wyniki ujemne i są zdrowe. Są to: dwie kobiety w średnim wieku, kobieta w starszym wieku, młody mężczyzna oraz dwóch mężczyzn w średnim wieku.

 

Według służb wojewody, w Łódzkiem liczba osób z potwierdzonym zakażeniem wzrosła do 567. Hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia jest 26 osób, objętych kwarantanną - 3 469, a nadzorem epidemiologicznym - 1 152. Z kolei 132 osoby wyzdrowiały.

 

Najwięcej osób z potwierdzonymi badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w Łódzkiem jest w Łodzi i w powiecie łódzkim wschodnim - w sumie 159, w powiecie opoczyńskim - 135 i w powiecie zgierskim - 56 osób. Najmniej - po jednej osobie w powiatach poddębickim, brzezińskim i pajęczańskim.

 

Zalewska poinformowała również, że w poprzedniej dobie w woj. łódzkim wykonano 242 testy na obecność koronawirusa. 

 

Podlaskie: 256 zachorowań w regionie

 

10 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w Podlaskiem. Łącznie dotychczas w regionie odnotowano 256 zachorowań na COVID-19 - poinformował we wtorek po południu Podlaski Urząd Wojewódzki.

 

Większość kolejnych pacjentów z koronawirusem, o których mowa w najnowszym komunikacie przebywa w izolacji domowej, tylko dwoje pacjentów: starsza kobieta i starszy mężczyzna z powiatu bielskiego są w szpitalach. Kobieta - w szpitalu w Łomży, mężczyzna - w Bielsku Podlaskim - wynika z informacji wojewody podlaskiego i wojewódzkiego sanepidu.

 

ZOBACZ: Polka pracuje nad szczepionką na koronawirusa. "Niedługo testy na ludziach"

 

6 osób, u których testy wykazały COVID-19 to mieszkańcy powiatu bielskiego, jedna młoda kobieta jest z Białegostoku, młody mężczyzna z powiatu hajnowskiego, kobieta i mężczyzna są z powiatu białostockiego. Wśród chorych osób z powiatu bielskiego jest dziecko.

 

Z przekazywanych dotąd danych na regionalnej mapie zachorowań, powiat bielski wciąż pozostaje tym, gdzie przypadków zachorowań jest najwięcej.

 

Kujawsko-pomorskie: 7 nowych zakażeń

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono siedem nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował we wtorek po południu rzecznik prasowy wojewody Adrian Mól. Łącznie w regionie na COVID-19 zachorowały dotąd 352 osoby. Dziewięć zmarło, a 20 wyzdrowiało.

 

Kolejni zakażeni to: trzy osoby z Torunia, jedna z Grudziądza oraz dwie z powiatu żnińskiego i jedna z powiatu lipnowskiego.

 

Łącznie w województwie stwierdzono koronawirusa u 352 osób. Wyzdrowiało 20 osób. Na COVID-19 zmarło dziewięć osób.

 

We wtorek poinformowano o śmierci dwóch mężczyzn - 70- i 75-latka. Obaj mieli choroby współistniejące i zostali przewiezieni do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Grudziądzu z lecznicy w Toruniu.

 

ZOBACZ: "Światowa gospodarka przejdzie najgłębszy kryzys od lat 30. XX wieku"

 

"W szpitalu zakaźnym w Grudziądzu hospitalizowanych jest 102 pacjentów w związku z koronawirusem; 41 z nich jest zakażonych, a 17 chorych jest podłączonych pod respirator" - poinformowała we wtorek rzecznik prasowa lecznicy Izabela Hirsch-Lewandowska.

 

W Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Wł. Biegańskiego, przemianowanym na jednoimienny zakaźny, jest 1100 łóżek. Placówka dysponuje 65 respiratorami. 

 

Zachodniopomorskie: 211 chorych od początku epidemii

 

Zdiagnozowano dwa kolejne przypadki zakażenia koronawirusem u osób z Zachodniopomorskiego - poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewódzkiego sanepidu. Dotychczas zdiagnozowano 211 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 w województwie.

 

Jak poinformowała we wtorek po południu rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan, koronawirusa potwierdzono u kobiety w średnim wieku z powiatu gryfickiego oraz u młodej kobiety ze Szczecina.

 

ZOBACZ: WHO: szczyt zakażeń koronawirusem dopiero przed nami

 

Dotychczas SARS-CoV-2 potwierdzono u 211 osób z województwa zachodniopomorskiego. Dwie osoby zmarły. Najwięcej zakażeń, 63, odnotowano w powiecie gryfickim.

 

Małopolskie: 1 ozdrowieniec, 3 zakażonych

 

Chłopiec z Krakowa, który przebywał w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, jest 14. ozdrowieńcem w województwie małopolskim. Natomiast trzy kolejne osoby zaraziły się koronawirusem - wynika z danych biura wojewody małopolskiego otrzymanych z sanepidu.

 

Według przekazanych we wtorek wieczorem informacji nowi zarażeni SARS-CoV-2 to kobieta i dwóch mężczyzn, w wieku od 27 do 78 lat, z powiatu suskiego (dwie osoby) i oświęcimskiego (jedna osoba). Dwie z tych osób są w szpitalu, a jedna pozostaje w izolacji.

 

Jak dotąd w Małopolsce badania potwierdziły koronawirusa u 537 osób, z czego 14 wyzdrowiało, zmarło - 13.

 

Opolskie: ogniskiem m.in. DPS w Jakubowicach

 

W województwie opolskim potwierdzono 19 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

 

Największymi do tej pory ogniskami choroby jest Dom Pomocy Społecznej w Jakubowicach i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy przy szpitalu w Ozimku. Liczba zakażeń w tych dwóch placówkach opiekuńczych stanowi ponad jedną czwartą wszystkich potwierdzonych zakażeń w regionie. Decyzją wojewody, działalność DPS została zawieszona, a podopieczni przekazani do innych placówek.

 

Według porannych informacji wojewody opolskiego, w ZOL w Ozimku zakażonych było 21 osób. Wieczorem liczba zakażonych wzrosła do 36. Jak powiedział burmistrz Ozimka Mirosław Wieszołek, przy budynku szpitala są karetki, także wojskowe, które wywożą chorych z ZOL. Ze względu na potwierdzony przypadek zakażenia u jednej z pielęgniarek, w szpitalu w Ozimku zamknięty jest oddział wewnętrzny, chirurgii planowanej oraz Izba Przyjęć. Szpital nie udziela żadnych informacji.

 

Dolnośląskie: ponad 720 chorych od początku epidemii

 

O 10 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały we wtorek po południu służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku do tej pory zanotowano 723 zachorowania na COVID-19.

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Jeleniej Góry oraz powiatów: strzelińskiego, wołowskiego, oławskiego, oleśnickiego i trzebnickiego" - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. We wtorek poinformowano łącznie o 14 nowych przypadkach pacjentów z COVID-19. Dolnośląski Urząd Wojewódzki podał również informację o kolejnych 14 osobach, które wyzdrowiały.

 

ZOBACZ: Piekarnia nie chciała obsługiwać medyków z obawy przed koronawirusem. Teraz przeprasza

 

W regionie zanotowano dotąd 723 przypadki zachorowania na COVID-19, z czego - według Ministerstwa Zdrowia - 25 pacjentów zmarło.

 

We wtorek na Dolnym Śląsku ponad 5 tys. osób objętych jest kwarantanną lub izolacją, a ponad 1,2 tys. nadzorem epidemiologicznym. Ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 278 osób.

 

Świętokrzyskie: 12 nowych chorych

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło we wtorek wieczorem 12 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. świętokrzyskim. Łącznie SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 154 mieszkańców regionu.

 

Spośród 12 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem, 11 osób to mieszkańcy powiatu starachowickiego. - Pięć kobiet starszych, trzy w sile wieku i jedna młoda oraz dwóch starszych mężczyzn - poinformowała rzecznik wojewody świętokrzyskiego Ewa Lukomska. Dwunasta osoba - dodała - to starsza kobieta z powiatu kieleckiego.

 

ZOBACZ: Austria częściowo znosi ograniczenia w związku z koronawirusem

 

W sumie w regionie zanotowano 154 przypadki zachorowań na COVID-19, z tego 13 we wtorek. Zmarło dwóch mieszkańców woj. świętokrzyskiego.

 

W regionie oficjalnie potwierdzono też jeden przypadek wyzdrowienia. Chorobę pokonała kobieta w sile wieku z powiatu pińczowskiego.

 

Śląskie: zmarły 3 osoby z Covid-19

 

Zmarły trzy kolejne osoby z woj. śląskiego zakażone koronawirusem - podało we wtorek późnym popołudniem Ministerstwo Zdrowia. Ofiary to 98-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna, którzy zmarli w szpitalu w Raciborzu oraz 86-latka, zmarła w szpitalu w Tychach.

 

Wykonane ostatnio badania potwierdziły 41 nowych zakażeń w regionie.

 

Liczba zmarłych, u których wykryto SARS-CoV-2 w woj. śląskim wzrosła do 52, a zakażonych - do 943. Wyzdrowiało 40 osób.

 

"W szpitalu w Raciborzu zmarli: 98-letnia kobieta z Sosnowca i 66-letni mężczyzna z powiatu lublinieckiego, a w szpitalu w Tychach zmarła kobieta w wieku 86 lat z Sosnowca" - podała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach (WSSE).

 

ZOBACZ: Koronawirus w warszawskiej szkole pożarniczej. Część podchorążych w drodze do innych jednostek

 

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska przekazała, że wykonane w ostatnich godzinach badania potwierdziły zakażenie u 41 kolejnych osób z regionu.

 

- Dobry stan zdrowia pozwolił, aby w swoich domach leczyć się mogli kolejni mieszkańcy, u których badania wykryły obecność groźnego wirusa. To 5 mieszkańców Częstochowy (4 kobiety oraz mężczyzna w średnim wieku), młody mieszkaniec powiatu częstochowskiego, mieszkaniec Bytomia z sile wieku, młody mieszkaniec Zabrza, starsza mieszkanka Tarnowskich Gór oraz 3 mieszkanki powiatu lublinieckiego: 2 młode i w sile wieku - podała Kucharzewska.

 

Dodatnie okazały się próbki pobrane aż od 25 osób z powiatu lublinieckiego, z których najstarsza ma 90 lat, najmłodsza 43 - oraz od starszego mężczyzny i kobiety w sile wieku ze szpitala specjalistycznego w Częstochowie. W szpitalu uniwersyteckim w Krakowie hospitalizowana jest dwójka nastolatków z Rudy Śląskiej.

 

ZOBACZ: Są ze sobą od 52 lat, oboje trafili do szpitala. Wyjątkowe zdjęcie w wyjątkowych czasach

 

- Walkę z koronawirusem wygrała 63-letnia mieszkanka Wisły. Kobieta w ostatnich tygodniach leczyła się pod ścisłym nadzorem sanitarnym i lekarza chorób zakaźnych w swoim domu, gdyż pozwalał na to jej stan zdrowia - podała Kucharzewska.

 

Duża liczba nowych dodatnich wyników w powiecie lublinieckim to efekt masowego zakażenia w Domu Pomocy Społecznej w Woźnikach. Wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w innej tego typu placówce w tym samym powiecie - w Koszęcinie. Według podanych we wtorek po południu ostatnich informacji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublińcu, w powiecie lublinieckim koronawirusa wykryto już u 104 osób, 7 zmarło.

 

Według danych WSSE, obecnie w woj. śląskim w związku z podejrzeniem zakażania koronawirusem hospitalizowanych jest 238 osób, nadzorem sanitarnym zaś objęto 6941. Kwarantannie domowej poddane są 4142 osoby. Minionej doby pod kątem koronawirusa zbadano 671 próbek, a od początku epidemii - 11 755.

 

Mazowsze: 1715 zakażeń

 

W ciągu minionej doby na Mazowszu odnotowano sześć zgonów powiązany z COVID-19 i potwierdzono 27 nowych przypadków zakażeń - podała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Łącznie w regionie testy wykazały 1 715 zakażonych, 76 osób zmarło.

 

Jak poinformował sanepid, minionej doby odnotowano trzy zgony w powiecie radomskim. To dwaj mężczyźni w wieku 42 i 81 lat oraz 82-letnia kobieta, którzy byli hospitalizowani w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

Z powiatu pruszkowskiego zmarły z kolei dwie osoby: to 94-letnia kobieta hospitalizowana w Szpitalu MSWiA oraz 83-letni mężczyzna, przebywający w DPS "Biały Bez" Rusiec, mający chorobę współistniejącą. Z powiatu nowodworskiego zmarł 86-letni mężczyzna hospitalizowany w Szpitalu MSWiA w Warszawie, również mający chorobę współistniejącą.

 

ZOBACZ: "To nie są domy opieki społecznej, to domy zagłady"

 

WSSE poinformowało jednocześnie, że w województwie w minionej doby przybyło 9 ozdrowieńców, łącznie jest ich już 159. Sanepid wylicza, że dwa nowe przypadki ozdrowień wykazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siedlcach - to 35-letni mężczyzna hospitalizowany w SPZOZ w Siedlcach oraz 10-letni chłopiec hospitalizowany w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. PSSE w Piasecznie odnotowała pięć przypadków ozdrowień: dwóch kobiet w wieku 61 i 77 lat, dwóch mężczyzn w wieku 40 i 72 lat hospitalizowanych w Szpitalu MSWiA w Warszawie oraz 60-latki, która nie była hospitalizowana. Z kolei PSSE w Grójcu poinformowała o ozdrowieniu 79-letniej kobiety, hospitalizowanej w Radomskim szpitalu Specjalistycznym, a powiatowa stacja w Szydłowcu o ozdrowieniu 39-letniej kobiety hospitalizowanej w Wojewódzkim Szpitalu w Kielcach.

 

W ciągu doby na Mazowszu potwierdzono także 27 kolejnych zachorowań na COVID-19, które wykazano w powiatach: białobrzeskim (1 os.), ciechanowskim (1), grójeckim (1), kozienickim (1), mińskim (1), płockim (1), pruszkowskim (3), przasnyskim (1), przysuskim (1), radomskim (3), wołomińskim (2), zwoleńskim (1), warszawskim zachodnim (2) oraz w Warszawie (8).

 

Łącznie na Mazowszu odnotowano 1 715 przypadków zakażeń koronawirusem; 76 osób zmarło. W izolacji domowej przebywa 899 osób. Z podejrzeniem zakażenia hospitalizowane są 644 osoby. 12 676 objęto kwarantanną, a 4 846 nadzorem epidemiologicznym.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.

 

- Na ten moment o jeden tydzień, do 19 kwietnia przedłużamy obostrzenia dotyczące galerii handlowych, kin teatrów, wszystkich tego typu miejsc, ale także zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i punktów usług, o których mówiliśmy wczesnej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

 

ZOBACZ: Czy w czasie kryzysu wypłaty trafią do pracowników? "Domino może się przewrócić"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie