Koronawirus w warszawskiej szkole pożarniczej. Część podchorążych w drodze do innych jednostek

Polska
Koronawirus w warszawskiej szkole pożarniczej. Część podchorążych w drodze do innych jednostek
Polsat News

U 47 podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie potwierdzono koronawirusa, 340 studentów poddanych zostało kwarantannie. Wszystkie zakażone osoby zostały odizolowane, natomiast zdrowe są obecnie rozlokowywane w innych jednostkach. Teren uczelni jest teraz dezynfekowany.

W nowych miejscach zakwaterowania kadeci będą mieli do dyspozycji dwuosobowe pokoje z węzłem sanitarnym, zapewnione posiłki i całodobową możliwość konsultacji z lekarzem. Początkowo osoby z wynikiem negatywnym po konsultacji z inspektorem sanitarnym miały wrócić do swoich domów i tam odbywać kwarantanne. 

 

 

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński odwołał we wtorek st. bryg. Jarosława Zarzyckiego z funkcji Prorektora-Zastępcy Komendanta ds. operacyjnych SGSP. Wcześniej portal onet.pl informował, że najwięcej przypadków zakażeń koronawirusem było w grupie osób z roku, który w pierwszej kolejności zgłaszał problemy ze zdrowiem, ale który miał usłyszeć od zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego, że "symulują".

 

Kwarantanna podchorążych

 

Wcześniej Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA podjęła decyzję o kwarantannie dla podchorążych wszystkich kompanii w Szkole Głównej Służby Pożarniczej.

 

Wideo: Zdrowe osoby są obecnie rozlokowywane w innych jednostkach, gdzie zostaną poddane kwarantannie

  

Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztofa Batorskiego wynika, że po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej wynik dodatni potwierdzono u 47 osób. Osoby zakażone koronawirusem przebywają w izolatorium pozą uczelnią.

 

ZOBACZ: Pożary w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Ekspert wyjaśnia czy stanowią zagrożenie dla Polski

 

- Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA podjęła decyzje o kwarantannie dla podchorążych wszystkich kompanii w SGSP - 340 podchorążych - do 26 kwietnia. Część z nich pozostanie w SGSP, część na okres kwarantanny będzie rozlokowana w innych jednostkach PSP, gdzie będą mieli dwuosobowe pokoje, sanitariaty, posiłki i całodobową możliwość konsultacji z lekarzem" - zaznaczył w rozmowie z Batorski.

 

Wniosek o dymisję i decyzja ministra

 

W związku z wykryciem koronawirusa u części podchorążych uczących się w Szkole Głównej Służby Pożarniczej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o złożeniu wniosku o zdymisjonowanie zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego.

 

"Informujemy, że minister Mariusz Kamiński odwołał st. bryg. Jarosława Zarzyckiego z funkcji Prorektora-Zastępcy Komendanta ds. operacyjnych SGSP' – podało we wtorkowym komunikacie MSWiA.

 

Podchorążowie, u których wykryto koronawirusa, objęci są stałą opieką lekarską; nie kontaktują się z pozostałymi członkami społeczności akademickiej. "Stan ich zdrowia jest dobry. Wobec pozostałych podchorążych uczelnia stosuje zalecenia Inspekcji Sanitarnej MSWiA" – informował w piątkowym oświadczeniu rektor-komendant SGSP nadbryg. Paweł Kępka.

 

Wstrzymano przepustki dla podchorążych

 

Na uczelni wstrzymano przepustki dla podchorążych, a każda osoba wchodząca na jej teren jest poddawana obowiązkowemu badaniu temperatury ciała. "Żadna osoba posiadająca symptomy choroby nie jest wpuszczana do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej" – podkreślał nadbryg. Kępka.

 

Pierwsze testy pod kątem koronawirusa wykonano w szkole 16 podchorążym, którzy od kilku dni przebywali w izolacji. Testy potwierdziły w piątek zakażenie u 10 osób. Łącznie przebadano 386 osób. 

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie