Austria częściowo znosi ograniczenia w związku z koronawirusem

Świat
Austria częściowo znosi ograniczenia w związku z koronawirusem
PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

W Austrii sklepy o powierzchni do 400 metrów kwadratowych i centra budowlane mogą od wtorku wznowić działalność. Prowadzący placówki handlowe muszą spełnić wymogi zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Decyzją rządu od wtorku w kraju mogą wznowić działalność sklepy o powierzchni do 400 metrów kwadratowych oraz centra budowlano-remontowe. Właściciele tych lokali muszą dopilnować, aby wszyscy klienci w trakcie zakupów zakrywali nos i usta maseczką ochronną lub innym materiałem. Na terenie sklepów klienci muszą utrzymywać między sobą minimum jeden metr odstępu. Personel musi kontrolować, aby na terenie sklepu przebywała maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.

 

ZOBACZ: Włosi łagodzą restrykcje. Trwają przygotowania do otwarcia części sklepów

 

Identyczne zasady obowiązują już od 6 kwietnia klientów na terenie supermarketów. Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje też w komunikacji publicznej. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi kara 25 euro. Za nieprzestrzeganie zasad dotyczących utrzymywania odstępu jednego metra grozi mandat w wysokości 50 euro.

 

Ponad 14 tys. zakażonych

 

- Musimy utrzymać liczbę nowych infekcji na niskim poziomie pomimo stopniowego otwarcia - powiedział w poniedziałek austriacki minister zdrowia Rudolf Anschober w publicznej stacji OeRF. Otwarcie mniejszych sklepów to początek "decydującej fazy", od której zależy otwarcie kolejnych sektorów - zauważył. Rząd rozważa możliwość wznowienia działalności kolejnych lokali handlowych i usługowych, np. galerii handlowych, na początku maja.

 

W Austrii zidentyfikowano dotychczas 14 060 infekcji koronawirusem - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. 7 343 zakażonych już wyzdrowiało. 368 osób zmarło w wyniku zakażenia.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie