"Nasze życie w czasach zarazy": najbardziej zapamiętamy ciszę

Polska
"Nasze życie w czasach zarazy": najbardziej zapamiętamy ciszę
PAP/Grzegorz Momot
Panorama Tatr z Głodówki

Po 2 tygodniach badań "Nasze życie w czasach zarazy" Muzeum Etnograficzne w Krakowie otrzymało ponad 1,2 tys. wypełnionych ankiet. Wynika z nich m.in., że częściej zauważamy ciszę i że akceptujemy wprowadzone ograniczenia, choć obawiamy się ich zaostrzania.

Co tydzień na stronie internetowej muzeum publikowane są krótkie teksty, które powstały na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankietach.

 

Dorota Majkowska-Szajer analizowała odpowiedzi na pytanie: "Czy jest jakiś obraz (dźwięk, sytuacja, fakt), z tego czasu, który szczególnie Cię dotknął lub zapamiętasz?". Jak wskazuje, odkryciem podzielanym przez wielu uczestników badań jest cisza.

 

ZOBACZ: Poczta Polska rusza ze sprzedażą maseczek. Podano cenę

 

"Cisza w najbliższym otoczeniu, na pustych ulicach, placach. Cisza, która niepokoi i taka, która daje ukojenie. Cisza wypełnia miejsca, z których ustępuje hałas (teraz wielu z nas zdało sobie sprawę, że codziennie nam towarzyszył), ale też stwarza przestrzeń dla dźwięków, które wcześniej nam umykały. Do naszych uszu dociera śpiew ptaków" - napisała badaczka.

 

Sygnał karetki, komunikaty policyjne i bicie dzwonów

 

W odpowiedziach ankietowanych powracają: sygnał karetki, komunikat o konieczności pozostania w domu, emitowany z megafonów wozów policyjnych i strażackich, bicie dzwonów.

 

Olga Błaszczyńska, która czytała odpowiedzi na pytanie: "Jak się czujesz z wprowadzonymi ograniczeniami" odnotowała, że w wielu odpowiedziach pojawiają się: bezsilność, smutek, poczucie pozbawienia wolności, tęsknota, samotność i lęk. Niektórzy cierpią z powodu rozłąki i samotności, inni chwalą wspólne chwile z najbliższymi, jeszcze inni piszą: "bywa, że mam ochotę ugotować własne dzieci i męża".

 

ZOBACZ: Wyjątkowe zdjęcia na sprzedaż. "Fotografowie dla służby zdrowia"

 

Jak zauważyła badaczka, ankietowani cieszą się, że "wszystko zwolniło" i mają czas dla siebie, ale bardzo istotne przy tych odpowiedziach jest zastrzeżenie "póki co".

 

"Dużo jest głosów, w których wyraźnie artykułowana jest akceptacja obecnych ograniczeń. Co jakiś czas pojawiają się jednak wątpliwości, czy zaostrzanie ograniczeń ma sens. Akceptujemy, ale i jesteśmy źli na zakazy, martwimy się, czy sobie poradzimy" - napisała Błaszczyńska.

 

Muzeum czeka na kolejne odpowiedzi

 

Badania "Nasze życie w czasach zarazy" mają pokazać, jak wygląda codzienne życie Polaków w czasie pandemii koronawirusa. Anonimowa ankieta dostępna na stronie internetowej Muzeum Etnograficznego składa się z 45 pytań m.in. o to, czy coś się zmieniło w Twoim rytmie dnia; jak się czujesz w domu; jak często wychodzisz; z kim spędzasz najwięcej czasu; jak się czujesz z wprowadzonymi ograniczeniami; czy w związku z epidemią inaczej myślisz o przyszłości?

 

Muzeum czeka na kolejne odpowiedzi. Jak podkreśliła Olga Błaszczyńska - jedna z pomysłodawczyń badań -"dzielenie się doświadczeniem, które każdy przeżywa inaczej i które w każdym domu jest inne, jest bardzo pomocne", choć "ciężko nam przewidywać co się może wydarzyć i co się zmieni".

 

Wcześniej krakowskie Muzeum Etnograficzne prowadziło badania terenowe dotyczące współczesnych zjawisk m.in.: "Dzieło działka", "Wesela 21", "Życzenia".

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie