Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/DAN PELED
Policja kontroluje pasażerów przybywających na lotnisko w Brisbane w Australii

1169 osób z koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w USA. W żadnym państwie świata nie odnotowano dotychczas ponad tysiąca zgonów jednej doby. W Wielkiej Brytanii zmarło 3605 osób - więcej niż w Chinach. Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer "przekaże ten lek rządom za darmo".

prz/grz/hlk/msl/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Mamy 117 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformował w piątek wieczorem resort zdrowia. Kolejne sześć osób zmarło.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 130 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 600 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

W sobotę na warszawskie lotnisko Okęcie przyleci piąty transport środków medycznych i ochronnych zakupionych w sumie za ok. 35 mln zł przez KGHM - powiedział w piątek rzecznik KGHM Polska Miedź Piotr Chęciński. Dodał, że spółka planuje, by po Wielkanocy do Polski przyleciał największy samolot świata wypełniony sprzętem medycznym.

Niemal wszystkie kraje Azji Południowo-Wschodniej notują wzrosty zakażeń koronawirusem. Tajlandia wyda na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii równowartość 10 proc. PKB., a służby w Malezji zapowiadają duże środki ostrożności nawet po zniesieniu zakazu poruszania się.

fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

69 osób z Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (Mazowieckie) jest zarażonych koronawirusem. Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – poinformował w piątek dyrektor placówki Marek Beresiński.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny, reszta ma wyniki negatywne. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 3 kwietnia

W piątek zanotowano w Polsce 320 nowych przypadków koronawirusa. Resort zdrowia podał, że zmarło kolejnych 8 osób chorych na Covid-19. Spływają informacje o setkach zmarłych w Wielkiej Brytanii, USA, Włoszech i Hiszpanii. Koronawirus wpłynął też na polską scenę polityczną: wicepremier Jarosław Gowin zaproponował, aby zmienić konstytucję i dzięki temu przesunąć wybory prezydenckie o 2 lata.

 

Naukowcy z University of Pittsburgh ogłosili, że mają potencjalną szczepionkę chroniącą przed koronawirusem. Występuje pod postacią niedużego plastra i została przetestowana na myszach. Substancja pozwoliła wytworzyć zwierzętom wystarczająco dużo przeciwciał specyficznych dla SARS-CoV-2, żeby go zneutralizować.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Obcokrajowcy, którzy nie są ubezpieczeni w Polsce, mają prawo m.in. do badań w kierunku koronawirusa – poinformował w piątek Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ poinformował, że wszystkie osoby, które przebywają na terytorium Polski, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej (np. leków) i badań sanitarno-epidemiologicznych (np. testów), które są związane ze zwalczaniem chorób, zakażeń i chorób zakaźnych, w tym COVID-19.

Do 1072 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem na Ukrainie - poinformowało w piątek wieczorem ministerstwo ochrony zdrowia. W ciągu doby liczba zgonów wśród chorych wzrosła o pięć - do 27.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ponowił w piątek wezwanie o rekrutację w całym kraju cywilnych lekarzy i innych pracowników medycznych na pomoc miastu walczącemu z koronawirusem. Ostrzegł, że w przyszłym tygodniu epidemia znacząco się rozprzestrzeni.

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek opiewający na 22 miliardy złotych rządowy program, który ma wesprzeć przedsiębiorstwa w związku kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa.

Urzędnicy w Brukseli uznali, że założenia programu są zgodne z tymczasowymi ramami pomocy państwa, przyjętymi niedawno przez Komisję Europejską.

Mogą zaistnieć sytuacje, w których powszechne noszenie masek spowolni rozwój epidemii, ale na razie należy je przeznaczyć przede wszystkim dla personelu medycznego - powiedział w piątek dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Mike Ryan.

fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

17 proc. spośród zakażonych koronawirusem stanowią lekarze. Jeśli nie zagwarantujemy personelowi medycznemu środków ochrony osobistej, może dojść do załamania sytemu i wzrostu liczby zgonów niezwiązanych z koronawirusem – powiedział w piątek prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja.

Sejm uchwalił w piątek bez poprawek specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Głosowało 456 posłów, za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 454 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Dowiedz się więcej. 

Unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej został częściowo anulowany, a terminy dostaw środków ochrony osobistej są nieznane - poinformował w piątek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że Polska wzięła udział w kolejnym przetargu na respiratory, a teraz oferty są oceniane.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

fot. PAP/EPA/RADEK PIETRUSZKA

Ministerstwo Zdrowia uregulowało zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. Zmienione rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

Więcej przeczytasz a tym artykule. 

Ministerstwo Zdrowia uregulowało zasady postępowania ze zwłokami osób zmarłych na COVID-19. Zmienione rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

Więcej przeczytasz a tym artykule. 

Przedsiębiorcy złożyli wnioski o rządowe wsparcie na dofinansowanie wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla ponad 61 tys. pracowników - poinformowało w piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Łączna kwota, o którą wnioskują przedsiębiorcy, to ponad 262 mln zł.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Unia Europejska zdecydowanie popiera apel sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o natychmiastowe globalne zawieszenie broni w świetle pandemii koronawirusa - poinformował w piątek w imieniu UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

- Walka z tą globalną pandemią, która pochłania tak wiele ofiar i stanowi wyzwanie dla funkcjonowania naszych społeczeństw, jest bezprecedensowym wyzwaniem, które wymaga globalnej jedności, współpracy, solidarności i współczucia. Wyzwania, przed którymi stał świat przed wybuchem wirusa, pozostają. Pandemia najprawdopodobniej pogłębi niektóre z nich. Teraz bardziej niż kiedykolwiek nadszedł czas na zawarcie światowego rozejmu, powstrzymanie wszelkich konfliktów zbrojnych i natychmiastowe wstrzymanie walk - wskazał Borrell.

fot. PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Pierwszy z kilku tymczasowych szpitali dla chorych na Covid-19 został w piątek otwarty we wschodnim Londynie. Powstał on w zaledwie dziewięć dni. 

NHS Nightingale Hospital, który znajduje się na terenie centrum konferencyjno-wystawienniczego London ExCel, może przyjąć 500 pacjentów, a docelowo ma to być 4000, co oznacza, że będzie on największym szpitalem w Wielkiej Brytanii. Pierwsi chorzy mają do niego trafić na początku przyszłego tygodnia. W przekształceniu hal London ExCel w szpital wydatnie pomogła armia.

fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

W ciągu ostatniej doby we francuskich szpitalach zmarło 588 osób zakażonych koronawirusem - podało w piątek ministerstwo zdrowia Francji. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi 6507, z czego 5091 osób zmarło w szpitalach i co najmniej 1416 w domach seniora.

fot. PAP/EPA/Francois Mori / POOL

Koronawirus nie minie latem, ale "to nie jest tunel bez końca, wyjdziemy z niego" - powiedziała w piątek włoska wirusolog Ilaria Capua. Jej zdaniem obecna pandemia to zjawisko o "epokowym zasięgu".

Włoska uczona - wirusolog i weterynarz, pracująca obecnie na Uniwersytecie Florydy, cytowana przez Ansę, stwierdziła, że istnieje "zerowa możliwość" tego, że wirus zniknie latem.

Zamknięty został SOR w Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju. 10 osób z personelu medycznego musiało się poddać kwarantannie, bo pacjent, który trafił do tego szpitala, był zakażony koronawirusem.

W liczącej blisko 1600 mieszkańców gminie Zahara de la Sierra, w południowej Hiszpanii, nie stwierdzono dotąd żadnego przypadku zakażenia koronawirusem - poinformował jej burmistrz Santiago Galvan. Gmina z powodu epidemii zablokowała wjazd do tej fortecy położonej na jednym z andaluzyjskich wzgórz.

fot. commons.wikimedia.org

Tysiące bezdomnych zamieszkają w hotelach w San Francisco (USA). W ten sposób lokalne władze chcą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa po wykryciu przypadku zakażenia w jednym ze schronisk. Dla bezdomnych przeznaczonych będzie około 4,5 tys. pokoi w kilku hotelach.

Władze miasta mają zapewnić szkolenia dla obsługi hotelowej dotyczące tego, jak ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w trakcie sprzątania.

Lokalni aktywiści postulują, aby udostępnić bezdomnym nawet 14 tys. pokoi. W ten sposób hotele pomieściłyby wszystkie osoby bezdomne w San Francisco. Od 2015 roku ich liczba w tym mieście wzrosła o 30 proc.

Nadal w Polsce nie przeprowadza się wystarczającej liczby testów wykrywających SARS-CoV-2. Dostępność do nich jest ograniczana. Dotyczy to również personelu medycznego, który powinien być obowiązkowo badany pod kątem COVID-19 – uważa przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.


Lekarze z Polikliniki Uniwersyteckiej w Pradze (VFN) powiedzieli w piątek, że poprawił się stan jedynego pacjenta, któremu podawano amerykański eksperymentalny lek remdesivir. Ich zdaniem nie można jednak przesądzić, że to on był kluczowy w leczeniu chorego.

53-letni taksówkarz z Pragi, który najprawdopodobniej zakaził się koronawirusem od klienta i był w stanie krytycznym, jako jedyny Czech przez 10 dni dostawał eksperymentalny lek przeciwwirusowy. Kurację zakończono w czwartek.

Lekarze powiedzieli, że chory jest przytomny i że planowane jest odłączenie go od aparatury podającej tlen. Już wcześniej pacjent został odłączony od aparatury do pozaustrojowego utlenowania krwi (ECMO).

"Do tej pory nie wiemy, czy to remdesivir pomógł mu w zdecydowany sposób. Mamy wskaźniki, które sugerują, że chodzi o ogólny proces poprawy stanu zdrowia, i nie upieramy się, że to lek pomógł" - powiedział dziennikarzom lekarz prowadzący Martin Balik.

Sam remdesivir i zgodę na leczenie z jego użyciem szpital musiał uzyskać od producenta, firmy Gilead, która wcześniej zawiesiła dystrybucję tego leku. Wyjątek od zakazu dystrybucji obowiązuje w przypadku prośby o lek i jego użycie w leczeniu kobiet w ciąży i dzieci.


Na Litwie do końca roku z powodu koronawirusa umrze ponad 200 osób, liczba zainfekowanych może sięgnąć blisko 6 tys., a szczyt zakażeń nastąpi na przełomie kwietnia i maja – takie prognozy przedstawili w piątek naukowcy z Uniwersytetu Wileńskiego.

Pesymistyczny scenariusz zakłada, że do początku maja w kraju liczba zakażeń wyniesie 2870, a do końca roku wzrośnie do 5883. Liczna ofiar śmiertelnych epidemii w tym roku może wynieść nawet 247.

Jak zaznaczają naukowcy, jeżeli te prognozy się potwierdzą, koronawirus zabije osiem razy więcej ludzi niż zwykła grypa. W ubiegłym sezonie (2018-2019) na grypę zmarło w kraju 26 osób.


Na Litwie do końca roku z powodu koronawirusa umrze ponad 200 osób, liczba zainfekowanych może sięgnąć blisko 6 tys., a szczyt zakażeń nastąpi na przełomie kwietnia i maja – takie prognozy przedstawili w piątek naukowcy z Uniwersytetu Wileńskiego.

Pesymistyczny scenariusz zakłada, że do początku maja w kraju liczba zakażeń wyniesie 2870, a do końca roku wzrośnie do 5883. Liczna ofiar śmiertelnych epidemii w tym roku może wynieść nawet 247.

Jak zaznaczają naukowcy, jeżeli te prognozy się potwierdzą, koronawirus zabije osiem razy więcej ludzi niż zwykła grypa. W ubiegłym sezonie (2018-2019) na grypę zmarło w kraju 26 osób.

W związku z epidemią Covid-19 Ukraina wyśle do Włoch pomoc humanitarną w postaci ekipy medycznej - stanowi dekret podpisany przez ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Biuro prezydenta poinformowało w piątek, że pomoc obejmie też dostawę spirytusu.

We Włoszech w ciągu doby zmarło 766 osób zakażonych koronawirusem. Łączny bilans ofiar choroby Covid-19 w Italii to 14 tys. 681.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w stanie Nowy Jork w USA wzrosła o 562, do 2935.


Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w piątek, że czuje się lepiej, ale pozostanie jeszcze w izolacji z powodu zakażenia koronawirusem.

"Mimo że czuję się lepiej i odbyłem swoje siedem dni izolacji, nadal mam niestety jeden z drobnych objawów. Nadal mam temperaturę. Zgodnie z rządowym zaleceniem muszę więc kontynuować izolację do czasu, aż ten symptom zniknie. Ale cały czas pracujemy nad naszym programem pokonania wirusa" - powiedział Johnson na nagraniu wideo, które zamieścił na Twitterze.

Poznańscy policjanci wspólnie ze strażakami przerobili zabezpieczony do różnych postępowań alkohol bez akcyzy na 5,5 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Będzie on wykorzystywany w codziennej służbie funkcjonariuszy obu formacji.

2,5 tys. kombinezonów i fartuchów ochronnych z tkaniny hydrofobowej powstaje w pracowniach krawieckich Teatru Bagatela. Trafią one do Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Do akcji włączył się także teatr im. Słowackiego.

W stołecznym Urzędzie Stanu Cywilnego w marcu odbyło się 205 ceremonii ślubnych. Narzeczeni odwołali około 25 proc. uroczystości, ale żadna nie została odwołana przez USC – poinformował w piątek stołeczny ratusz. Obecnie nowożeńcy składają przysięgę małżeńską jedynie w towarzystwie urzędnika i świadków, bez udziału gości.

Blisko 500 wykroczeń dotyczących złamania ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa odnotowali tylko jednego dnia śląscy policjanci. Prawie 200 osób dostało mandaty, a w przypadku kilkudziesięciu innych do sądów trafią wnioski o ukaranie.

Władze Stanów Zjednoczonych przestały wydawać paszporty - informuje Departament Stanu USA. Ma to na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wyjątek stanowią nagłe wypadki dotyczące "życia lub śmierci". "Ze względu na ochronę zdrowia publicznego mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, obowiązujące od 20 marca 2020 r., jesteśmy w stanie świadczyć usługi tylko osobom w nagłej sytuacji życia lub śmierci, którzy potrzebują paszportu na bezpośrednią podróż międzynarodową w ciągu 72 godzin" - napisano na stronie Departamentu Stanu USA.

Przeznaczamy łącznie 100 mln zł na walkę z koronawirusem i wsparcie służb medycznych - poinformował w piątek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Z powodu epidemii koronawirusa Ojcowski Park Narodowy jest niedostępny dla zwiedzających od piątku do odwołania - poinformowała dyrekcja parku na swojej stronie internetowej. Jak podano, obszar Ojcowskiego Parku Narodowego od piątku nie jest udostępniany w celach edukacyjnych, turystycznych, rekreacyjnych, sportowych, filmowania i fotografowania, a także w celach zarobkowych.


Jeden z policjantów Oddziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Policjant nie wymaga hospitalizacji, czuje się dobrze - poinformował w piątek rzecznik komendy w Warszawie nadkom. Sylwester Marczak. Zostały wdrożone wszystkie procedury zgodne z wytycznymi służb sanitarnych. "Dotarliśmy już do wszystkich osób, z którymi funkcjonariusz miał kontakt" - podkreślił Marczak.

Papież Franciszek wyraził w piątek przekonanie, że dzieci rodzące się w czasie pandemii są znakiem wielkiej nadziei. Słowa papieża zamieszczono na jego oficjalnym profilu na Twitterze. "Dziś pragnę podziękować wszystkim młodym mamom, które stawiają czoło zrozumiałym lękom. Dziękuję także tym, którzy z miłością i kompetencją je wspierają. Dzieci, które rodzą się w czasie koronawirusa, są znakiem wielkiej nadziei" - brzmi przesłanie Franciszka, zamieszczone przez Watykan na profilu Pontifex, redagowanym w dziewięciu językach, także po polsku.

Kolejnych 20 osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jest zarażonych koronawirusem. Pozytywne wyniki testów zanotowano już u 135 pacjentów i pracowników szpitala, który jest w tej chwili jednym w największych ognisk koronawirusa w regionie.

Nie można wykluczyć najtrudniejszego scenariusza w rozwoju wydarzeń w Rosji związanych z pandemią koronawirusa – oświadczył w piątek premier Michaił Miszustin na posiedzeniu prezydium rady koordynacyjnej do walki z koronawirusem. Miszustin ocenił, że szczyt zachorowań w Rosji jeszcze nie nastąpił. Podkreślił, że rząd robi wszystko, by zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, i codziennie podejmowane są kroki w celu wspierania ochrony zdrowia. Prezydent Władimir Putin poinformował w czwartek, że dni wolne od pracy zostaną w Rosji przedłużone do końca kwietnia. Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 4149, w ciągu doby zarejestrowano 601 nowych przypadków - poinformował w piątek sztab powołany przez władze do walki z epidemią. Łącznie od początku pandemii zmarło w Rosji 34 pacjentów z Covid-19, a wyzdrowiało - 281.

W Guayaquil, jednym z najciężej dotkniętych epidemią miast per capita, system opieki zdrowotnej i domy pogrzebowe są przeciążone od granic możliwości. Ciała zmarłych leżą na ulicach i w domach i nie są przez nikogo odbierane przez wiele dni - informują media.

Guayaquil, drugie największe miasto kraju, to "ekwadorskie Wuhan" - tam zdiagnozowano ponad 70 proc. z 3126 i przypadków zakażenia koronawirusem i 82 z 120 ofiar śmiertelnych. Ale nie brakuje podejrzeń, że to liczby znacznie zaniżone przez brak dostępnych testów.

Do 73 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w piątek krajowa federacja samorządów lekarskich. W ciągu ostatniej doby zmarł kardiolog i lekarz rodzinny. Medycy umierają przede wszystkim w Lombardii, a zwłaszcza w rejonie Bergamo, głównym ognisku epidemii. Zakażonych koronawirusem jest ponad 10 tysięcy pracowników włoskiej służby zdrowia.

Kolejne 684 osoby zmarły w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, w efekcie łączna liczba ofiar Covid-19 wzrosła do 3605 - podało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

 

ZOBACZ WIĘCEJ: Wielka Brytania: 684 zgonów w ciągu doby z powodu koronawirusa

 

To oznacza, że w Wielkiej Brytanii na koronawirusa zmarło już więcej osób niż w Chinach, gdzie zaczęła się epidemia.

Bilans nowych zgonów obejmuje 24 godziny między 17.00 w środę a 17.00 w czwartek. Jest wyraźnie wyższy on od tego podanego dzień wcześniej, gdy poinformowano o rekordowej jak do tej pory dobowej liczbie zgonów - 569.


Tegoroczną inscenizację Bitwy Wyrskiej z 1939 r., w której co roku pod koniec maja uczestniczą dziesiątki członków grup rekonstrukcyjnych oraz pokazy pirotechniczne i artyleryjskie, odwołała wójt gminy Wyry Barbara Prasoł. Fundusze gmina skieruje na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa.

Bitwa Wyrska, jedna z największych bitew na Górnym Śląsku, jakie rozegrały się w pierwszych dniach września w 1939 r., miała miejsce w okolicach miejscowości Wyry i Gostyń niedaleko Mikołowa (Śląskie). W walkach wzięło udział kilkanaście tysięcy osób.

Rekonstrukcja bitwy to jedno z najważniejszych wydarzeń rekonstrukcji militarnych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W stolicy Rosji Moskwie osoby z chorobą Covid-19 w warunkach kwarantanny domowej nadzorowane są przez aplikacje o nazwie "Monitoring specjalny" - poinformował w piątek departament technologii informatycznych w moskiewskim merostwie. System wykorzystuje technologie określania geolokalizacji użytkownika. Dane przechowywane są na serwerach departamentu za zgodą użytkowników i zostaną z nich usunięte po zakończeniu przez pacjenta kwarantanny - zapewniły władze.

W San Remo w Ligurii na północy Włoch w ciągu tygodnia zmarło w domu dla starszych zakonnic pięć z nich zakażonych koronawirusem - podała w piątek miejscowa diecezja. Pięć innych sióstr trafiło do szpitala. Zakonnice należały do zgromadzenia Córek Miłości i mieszkały w domu spokojnej starości, jaki powstał dla sióstr. Biskup diecezji Ventimiglia i San Remo, Antonio Suetta poinformował, że wszystkie zmarłe były w sędziwym wieku i cierpiały na inne choroby, a także były zakażone koronawirusem.

W piątek uczniowie regionu paryskiego, Montpelier i Tuluzy rozpoczynają ferie wiosenne. Od 17 marca uczniowie pozostawali w domach, a nauczyciele prowadzili lekcje przez internet lub przekazywali dzieciom zadania mailem. W czasie ferii część dzieci pozostanie w mieszkaniach w towarzystwie rodziców, bo wielu z nich pracuje zdalnie. Niektórzy z tych, którzy wciąż chodzą do pracy, zmuszeni będą do wykorzystania urlopów, o które po prosili przed wybuchem epidemii. Dla branży turystycznej to duży cios – pisze dziennik ekonomiczny "Les Echos", bo wg ekspertów ferie wielkanocne to trzeci pod względem liczby wyjazdów okres roku. Tegoroczne straty hoteli i restauracji analitycy szacują na 4 miliardy euro.

Sześć oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku zostało zamkniętych z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u personelu placówki — poinformował w piątek prezydent miasta Marek Wojtkowski. Zamknięto dwa oddziały wewnętrzne, neurologii, udarowy, medycyny paliatywnej i izby przyjęć. W piątek potwierdzone zostały dwa przypadki zakażenia koronawirusem we Włocławku i dwa przypadki w powiecie włocławskim. Obecnie w mieście kwarantanną domową objętych jest 368 osób, a na kwarantannie zbiorowej znajduje się 29 (23 przy ul. Żytniej i 6 przy ul. Mechaników).

Do piątkowego popołudnia kilkanaście portugalskich samorządów terytorialnych ogłosiło całkowitą izolację lokalnych społeczności wprowadzając kontrole wjazdu do gmin. Restrykcje wprowadzone przez lokalnych urzędników mają przeciwdziałać rozszerzającej się epidemii koronawirusa.

Od rana w piątek kordonem sanitarnym objętych zostało siedem gmin na Sao Miguel, głównej wyspie portugalskiego archipelagu Azorów, na Atlantyku. Decyzja lokalnych samorządowców została podjęta w porozumieniu z władzami regionalnego rządu Azorów.

Sześć oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku zostało zamkniętych z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u osób z personelu placówki - poinformował w piątek prezydent miasta Marek Wojtkowski.

Sytuacja dotyczy dwóch oddziałów wewnętrznych, neurologii, udarowego, medycyny paliatywnej i izby przyjęć.

Abp Stanisław Gądecki: apeluję do wszystkich ugrupowań wyborczych o ograniczenie i czasowe zawieszenie wszelkiej rywalizacji politycznej dotyczącej wyborów prezydenckich.

"Europejski burmistrz, który nie chce pomocy Chin w sprawie wirusa" - napisał Bloomberg o burmistrzu Pragi Zdenku Hrzibie. Polityk powiedział o transportach środków ochrony osobistej z Chin, że jest to biznes, a nie "dary, albo pomoc humanitarna".

Bloomberg przypomniał, że od czasu objęcia dwa lata temu stanowiska włodarza czeskiej stolicy Hrzib wielokrotnie rozdrażniał Chiny, spotykając się z dysydentami, krytykując traktowanie przez Pekin mniejszości etnicznych i rozwijając stosunki z Tajwanem.

"Diler rozprowadzający narkotyki może roznosić także koronawirusa! Daj nam znać, kto diluje na Twoim osiedlu" - zachęca warszawska policja. "Dołożymy starań, aby został odseparowany od zdrowych ludzi" - dodają mundurowi.

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 1026 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - poinformował w piątek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 148 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 500 kolejnych osób przyjęto do szpitali.

Tym samym od początku epidemii koronawirusa w Holandii stwierdzono 15723 przypadki zakażenia, 1487 osób zmarło, a 6286 hospitalizowano - przekazał RIVM na swojej stronie internetowej.

Rzeczywista liczba infekcji jest jednak wyższa, ponieważ nie wszystkie osoby z objawami poddawane są testom - podkreślił RIVM.

Codziennie 200 próbek do badań będzie przewożonych z Dolnego Śląska do Drezna w Niemczech, gdzie w tamtejszym laboratorium będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. - To w znaczący sposób rozładuje kolejkę do testowania - podkreślił marszałek województwa Cezary Przybylski.

Funkcjonariusze z Chełmka interweniowali ws. pięcioosobowej grupy młodzieży, która wyszła z domu bez opieki osoby dorosłej, a ponadto złamała zakaz gromadzenia się - poinformowała w piątek małopolska policja. 

Nieletni mieszkańcy Oświęcimia, Babic i Bobrka, którzy wracali z odwiedzin od swojej mieszkającej w Chełmku koleżanki, zostali przekazani pod opiekę rodzicom. Policja poinformowała opiekunów o naruszonych zakazach i skierowaniu wniosków do sądu. 

305 osób zakażonych Covid-19 na Białorusi znajduje się w szpitalach, w tym 16 wymaga wentylacji płuc; 46 osób wyzdrowiało - poinformował w piątek prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Prezydent Białorusi przekazał także, że ferie, które właśnie trwają w szkołach, prawdopodobnie zostaną przedłużone o tydzień.

Łukaszenka zapowiedział, że imprezy masowe nie będą odwoływane, jednak "nikogo też nie będziemy zmuszać do udziału".

Rodzice z miasta Raipur w Indiach nadali swoim urodzonym w czasie pandemii Covid-19 bliźniętom, dziewczynce i chłopcu, imiona "Corona" i "Covid". 

Dzieci przyszły na świat w szpitalu w nocy z 26 na 27 marca. Rodzice wyjaśnili, że imiona mają symbolizować przezwyciężenie trudności, z jakimi musieli się zmierzyć w czasie pandemii koronawirusa.

Według Państwowej Komisji Wyborczej Jolanta Duda nie zebrała odpowiedniej liczby podpisów. Kandydatka z Chełma chce udowodnić w Sądzie Najwyższym, że koronawirus utrudnił jej start w majowych wyborach.

W szpitalu położniczym w Iwano-Frankiwsku w zachodniej części Ukrainy zmarły dwie kobiety zakażone koronawirusem - przekazały lokalne władze. Oczekiwane są też wyniki testu na Covid-19 pacjentki, która zmarła nagle w trakcie porodu, a sekcja zwłok wykazała uszkodzenia płuc.

- Mając na uwadze interes Polski popieramy i będziemy popierać propozycję premiera Jarosława Gowina, oczywiście jeśli znajdzie się większość w Sejmie i Senacie dla takiego rozwiązania - oświadczyła w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Nie wiem dlaczego mielibyśmy wydłużać kadencję prezydenta o dwa lata; nie ma po co kombinować nad zmianą konstytucji; wystarczy oprzeć się o konstytucję, która jest - mówił w piątek kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, odnosząc się do propozycji wicepremiera Jarosława Gowina.

Czytaj też:Od dwóch dni ulice i chodniki w Stalowej Woli (Podkarpackie) odkażane są m.in. przy pomocy odpowiednio zmodyfikowanej armatki służącej na co dzień do produkcji śniegu. W mieście trwa także dezynfekcja m.in. budynków, placów zabaw, przystanków.

- Do dezynfekcji służy unikalna konstrukcja polskiej firmy Supersnow; armatka, która na co dzień wykorzystywana jest do produkcji śniegu. A teraz została odpowiednio przygotowana do tego, żeby odkażać miejsca publiczne – powiedział w piątek prezes koordynującego odkażanie Miejskiego Zakładu Budynków Tomasz Gunia.

Posłowie Lewicy krytycznie odnoszą się do projektu przedstawionego przez wicepremiera Jarosława Gowina zmian w konstytucji, które mają przedłużyć obecną kadencję prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Oceniają je jako "absurdalne"; apelują, aby wprowadzić stan klęski żywiołowej i przełożyć wybory.

Czytaj: Gowin: proponujemy wprowadzenie 7-letniej kadencji prezydenckiej

Po blisko dwóch tygodniach kanclerz Niemiec Angela Merkel zakończyła domową kwarantannę – powiadomił w piątek jej rzecznik Steffen Seibert.

Merkel rozpoczęła kwarantannę 23 marca po informacji, że u lekarza, z którym miała wcześniej kontakt, wykryto koronawirusa. Przez blisko dwa tygodnie kanclerz wykonywała obowiązki przebywając w domu. Kilkukrotnie wykonane testy na obecność koronawirusa dały u Merkel wynik negatywny.

W poznańskim szpitalu zakaźnym zmarł w piątek 71-letni mężczyzna zakażony koronawirusem – poinformował poznański magistrat. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podał, że to już dziewiąta osoba, która zmarła w poznańskim szpitalu zakaźnym z powodu COVID-19.

W szpitalu jednoimiennym zakaźnym w Grudziądzu zmarły dwie kobiety zakażone koronawirusem - poinformowała placówka na swojej stronie internetowej. Jedna z nich została wczoraj przewieziona z oddziału hematologii szpitala miejskiego Toruniu, który musiał zostać ewakuowany.

Zmarła 80-letnia kobieta była hospitalizowana w placówce jednoimiennej zakaźnej od 29 marca, która miała współistniejące choroby sercowo-naczyniowe.

Zmarła także kobieta w wieku 64 lat, która do Grudziądza trafiła z oddziału hematologii szpitala miejskiego w Toruniu.

Od początku epidemii koronawirusa w Iranie zmarły 3294 zakażone osoby, w tym 134 w ciągu ostatniej doby - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zainfekowanych przekroczyła 53 tysiące.

Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia Kijanusz Dżahanpur, od początku epidemii zakaziły się w sumie 53 183 osoby. Dodał, że obecnie 4035 osób "jest pod obserwacją", co - jak wskazuje Reuters - może oznaczać, że są w stanie krytycznym.

Resort cyfryzacji testuje nową aplikację, która wskaże czy jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na COVID-19 i powinniśmy odbyć kwarantannę - poinformowało w piątek ministerstwo.

Przygotowuje ją grupa polskich programistów. "Zależy nam, aby przed jej wdrożeniem poznać zdanie innych. Dlatego już dziś udostępniamy jej kod źródłowy" - podkreślono. 

Nie ma możliwości wydłużenia kadencji prezydenta Andrzeja Dudy tylko dlatego, że ktoś bardzo pragnie utrzymać się przy władzy - powiedział lider PO Borys Budka. Oczekuję, że Jarosław Gowin będzie rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.

Podziękował też premierowi Gowinowi, że "powiedział jasno i czytelnie to, o czym mówiła wcześniej Małgorzata Kidawa-Błońska i inni kandydaci: 10 maja nie może być wyborów i wszyscy Polacy są o tym święcie przekonani". 

Czytaj też: Tusk: myślą wyłącznie o władzy. To oni są klęską żywiołową 

Od piątku do odwołania turyści nie mogą korzystać ze szlaków, kładek, wież widokowych w parkach narodowych Biebrzańskim i Białowieskim - poinformowali przedstawiciele parków. Białowieski PN wprowadził też całkowity zakaz wstępu do parku.

Rodzice z miasta Raipur w Indiach nadali swoim urodzonym w czasie pandemii Covid-19 bliźniętom, dziewczynce i chłopcu, imiona "Corona" i "Covid" - poinformowała w piątek agencja PTI.

Zarówno Państwo Islamskie (IS), jak i Al-Kaida uważają koronawirusa za zagrożenie, ale w pandemii i związanym z nią chaosie widzą też szansę na zdobycie nowych zwolenników i zorganizowanie nowych ataków - pisze Associated Press.

Lekarze mogą skorzystać od piątku z porad całodobowej infolinii dotyczącej prawa pracy m.in. w kwestiach związanych z zatrudnieniem, warunkami pracy, wynagrodzeniem w okresie pandemii - poinformował na swojej stronie Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Szef MSW Horst Seehofer zaproponował, żeby wjazd do Niemiec był możliwy tylko dla tych obywateli Polski, Czech, Belgii i Holandii, którzy przedstawią ważny, np. zawodowy cel podróży - poinformował magazyn "Der Spiegel".

Do dwóch przypadków naruszenia przepisów w związku z zagrożeniem epidemicznym doszło na terenie pow. proszowickiego w Małopolsce. Obie sprawy trafiły do sądu i miejscowego sanepidu - podała w piątek małopolska policja.

Odstęp 2 metrów może okazać się zbyt mały, aby ochronić nas przed zakażeniem koronawirusem. Według badań amerykańskiej profesor patogen może przenosić się na odległość nawet 8 metrów.

Modułowa izba przyjęć powstała przy szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Dzięki temu na oddziały szpitalne nie trafią pacjenci, zakażeni koronawirusem – poinformował w piątek dyrektor szpitala Sławomir Wysocki.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w piątek, że wysłało do Serbii lekarzy wojskowych i sprzęt w ramach pomocy w walce z koronawirusem. Z lotniska wojskowego Czkałowski odleciał pierwszy samolot Ił-76; skierowanych do Serbii ma być łącznie 11 samolotów.

Kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie muszą przechodzić i dostarczać okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy - wskazało w piątek Ministerstwo Infrastruktury. Po epidemii kierowcy będą musieli odbyć te badania w terminie 60 dni - dodano.

13-latka, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem, wraca w piątek do domu - podał szpital im. Żeromskiego w Krakowie. Tym samym dziewczynka jest pierwszą hospitalizowaną pacjentką w tym mieście, która wyzdrowiała.

Tym samym nastolatka jest pierwszą hospitalizowaną pacjentką w Krakowie, która po prawie dwutygodniowym pobycie w szpitalu wraca do domu. Dodatkowe badania pobranych próbek nie wykazały już obecności groźnego wirusa w organizmie. Dziecko jest zdrowe.

We Włoszech doszło do spowolnienia zakażeń koronawirusem - potwierdził w piątek szef krajowego Instytutu Zdrowia Silvio Brusaferro. Eksperci Instytutu wyrażają przekonanie, że dzięki wprowadzonym restrykcjom udało się uniknąć znacznie większej liczby zgonów.

Pacjentom z lubelskiej Kliniki Chorób Zakaźnych podawane są leki, które mają chronić organizm przed wystąpieniem ostrej niewydolności oddechowej. Ma to pozwolić na uniknięcie konieczności podłączenia do respiratora. - Pierwsze efekty terapii są bardzo obiecujące - powiedział w Polsat News Kierownik kliniki dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wyraził w piątek nadzieję na restart krajowej gospodarki na początku maja. Ogłosił też wdrożenie dodatkowych obostrzeń, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dodał, że pod koniec kwietnia może rozpocząć się stopniowe łagodzenie ograniczeń.

Blisko 7 tys. bawełnianych maseczek ochronnych uszyto od połowy marca w ramach akcji koordynowanej przez Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie). Maseczki szyje m.in. ok. 40 wolontariuszek, a akcję wspierają lokalne firmy, które dostarczają materiał.

Polska znosi ograniczenia na eksport leków; w Brukseli trwają rozmowy w tej sprawie z komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem - poinformowało PAP polskie źródło dyplomatyczne.

Trzech młodych mężczyzn mimo zakazu gromadzenia się, spotkało się w skateparku (Podlaskie) w Łapach i jeździło na deskorolkach. Policjantom powiedzieli, że nudzili się w domu, ukarani zostali mandatami.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku.

Przygotowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje ona zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV.

 

Pierwszy pacjent z Sosnowca, który był zakażony koronawirusem, jest zdrowy i opuścił szpital - podali w piątek przedstawiciele lokalnych władz. To jedna z ponad 20 osób z tego miasta, u których badania potwierdziły zakażanie tym groźnym patogenem.

Dilerowi narkotyków w Hamilton, w kanadyjskiej prowincji Ontario, postawiono zarzut naruszania rozporządzenia określającego listę działalności gospodarczej dozwolonej podczas stanu wyjątkowego spowodowanego pandemią Covid-19.

Potwierdzono zakażenie koronawirusem w kilku klinikach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zakażony jest jeden pacjent w klinice Przylądek Nadziei, w której leczone są dzieci chore na białaczkę - poinformowały służby prasowe szpitala.

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 32-letni mieszkaniec powiatu monieckiego (woj. podlaskie). W czasie obowiązującej kwarantanny zorganizował imprezę w swoim domu. Jaki był jej finał? Decyzją sanepidu kolejnych siedem osób zostało objętych kwarantanną. Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności wyjaśniające.

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 32-letni mieszkaniec powiatu monieckiego (woj. podlaskie). W czasie obowiązującej kwarantanny zorganizował imprezę w swoim domu. Jaki był jej finał? Decyzją sanepidu kolejnych siedem osób zostało objętych kwarantanną. Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności wyjaśniające.

Ponad 270 tys. mandatów wystawiły służby policyjne Hiszpanii mieszkańcom tego kraju za lekceważenie obowiązujących od połowy marca przepisów o stanie zagrożenia w związku z epidemią koronawirusa.

ZOBACZ: "600 tys. euro kary dla zakażonego, który wyjdzie z domu". Kobiałko o zakazach w Hiszpanii

Liderzy trzech regionów Federacji Rosyjskiej: republiki Komi, obwodu archangielskiego i Kamczatki podali się do dymisji; jak ocenia w piątek dziennik "Kommiersant", jedną z przyczyn dymisji w Komi i obwodzie archangielskim są problemy w walce z koronawirusem.

W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem w Belgii stwierdzono u 1422 kolejnych osób, co zwiększa łączną liczbę zarażonych w tym kraju do 16 770 - poinformowały w piątek władze. Dynamika przyrostu chorych wyraźnie jednak zahamowała w tym tygodniu.

Przedsiębiorcy z Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku chcą przekazać bezpłatnie siedmiu szpitalom w Podlaskiem 8,5 tys. maseczek ochronnych. Akcję mogą też wesprzeć finansowo wszyscy chętni.

Przedsiębiorcy z Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku chcą przekazać bezpłatnie siedmiu szpitalom w Podlaskiem 8,5 tys. maseczek ochronnych. Akcję mogą też wesprzeć finansowo wszyscy chętni.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fiphbialystok%2Fposts%2F1358999680975743&width=500" width="500" height="491" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>

Kolejne przypadki naruszenia przepisów w związku z zagrożeniem epidemicznym ujawnili świętokrzyscy policjanci. Tylko w samym powiecie włoszczowskim w czwartek obowiązujące prawo złamało dziewięć osób, a w powiecie starachowickim w ciągu ostatnich dwóch dni blisko 30.

Znajdujemy się na początku epidemii Covid-19 i nie możemy teraz odpuścić - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie Lothar Wieler. Zapewnił, że wprowadzone ograniczenia działają, ale muszą być dalej utrzymywane.

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 66 tys. 938 próbek – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 5,7 tys. testów – podał resort.

Przekazaliśmy 130 tys. zł na rzecz trzech szpitali – poinformował zastępca dyrektora Caritas Poznań ks. Łukasz Łukasik. Dzięki tym środkom zakupiony zostanie m.in. respirator, który w połowie kwietnia ma trafić do poznańskiego szpitala.

Rolnicy, którzy prowadzą swoja działalność na polach położonych na granicy Polski z Czechami, Słowacją i Litwą, mogą w uproszczony sposób przekraczać granicę państwa podczas prac polowych – poinformował zespół prasowy Straży Granicznej.

Drugi przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono u kaliskiego strażaka. Obaj zakażeni to bracia. Kwrantanną objęto 40 strażaków – poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu bryg. Sławomir Brandt.

Od początku epidemii w walkę z koronawirusem zaangażowane są wojska chemiczne, które realizują zadania m. in. na lotniskach. W piątek w Polsce 250 żołnierzy w 12 zespołach dezynfekuje m. in. szpitale, urzędy czy środki transportu - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Zapowiedziana przez rząd Włoch faza złagodzenia restrykcyjnych środków i ograniczeń swobód w poruszaniu może zacząć się około 16 maja - zasugerował w piątek szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli. Dodał, że 1 maja, w dniu tradycyjnych pikników Włosi muszą zostać w domu.

Pacjenci zakażeni lub podejrzewani o zakażenie koronawirusem w nagłych przypadkach np. bólu zęba otrzymają niezbędną pomoc stomatologiczną – wynika z opublikowanego w piątek zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniającego finansowanie świadczeń stomatologicznych w tym zakresie.

Panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozważa wprowadzenie zalecenia noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych, szczególnie w pomieszczeniach. Z badań amerykańskich wynika, że zachowanie dystansu 2 metrów może nie być wystarczające; potrzebnych jest 6, a nawet 8 metrów.

O 932 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19; w sumie 10 935 zgonów - poinformował hiszpański resort zdrowia.

Rząd Francji poinformował Komisję Europejską, że przedłuża kontrole graniczne do 30 października ze względu na pandemię koronawirusa oraz zagrożenie terrorystyczne - przekazała agencja AFP. Sondaże pokazują, że Francuzi boją się epidemii i jej konsekwencji.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wyliczyli, ile powinny potrwać ostre rygory wprowadzane przez władze, by powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Opracowanie powstało na bazie obserwacji rozwoju epidemii w 36 krajach oraz 50 stanach USA. Ten czas to 45 dni - m.in. z utrzymaniem zakazu wychodzenia z domów.

Lekarka z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu jest zakażona koronawirusem. Jedna z dwóch części oddziału wewnętrznego została odizolowana. Pobrano próbki do badań od kolejnych osób z personelu lecznicy.

Rząd Włoch przygotowuje wypłatę specjalnej zapomogi kryzysowej dla 3 mln osób, które potrzebują wsparcia z powodu pandemii koronawirusa i utraty dochodów - ogłosiła w piątek minister pracy i polityki społecznej Nunzia Catalfo. Suma tej pomocy to 3 mld euro.

W związku z epidemią koronawirusa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie szuka dodatkowych pracowników. Zostaną zatrudnieni na podstawie umów – zleceń w miejskich placówkach m.in. w Domach Pomocy Społecznej.

Poszukiwane są osoby posiadające kwalifikacje do pracy jako opiekunowie: osób starszych i niepełnosprawnych, opiekunowie w domu pomocy społecznej oraz asystenci osób niepełnosprawnych i asystenci osób starszych. Poszukiwani są także opiekunowie medyczni oraz opiekunowie medyczni osób starszych.

Ułatwienie procedur w procesie powoływania ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej, przede wszystkim żołnierzy, którzy zostali przeniesieni do rezerwy w okresie 2 lat przed dniem złożenia wniosku o przyjęcie do WOT - przewiduje opublikowany w piątek projekt rozporządzenia szefa MON.

Starosta powiatu puckiego Jarosław Białk jest zakażony koronawirusem. O pozytywnym wyniku testu samorządowiec poinformował w mediach społecznościowych. Wcześniej przebywał na kwarantannie, ponieważ 19 marca uczestniczył w spotkaniu z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem, u którego kilka dni później zdiagnozowano COVID-19.

Na Łotwie zmarła w piątek pierwsza osoba zakażona koronawirusem. To 99-latka, która leżała w szpitalu w Rydze - poinformowało łotewskie ministerstwo zdrowia.

Przedłużenie w Rosji z powodu pandemii Covid-19 dni wolnych od pracy do końca kwietnia grozi zwolnieniami i bankructwami; kredyty dla firm na wypłatę pensji i wsparcie poszczególnych branż nie pomogą biznesowi w wyjściu z kryzysu - ocenia dziennik "Wiedomosti".

Po wykryciu koronawirusa u jednego ze studentów, w piątek zamknięto łódzki akademik - poinformował rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz. Pozostali studenci mieszkający w tym akademiku nie mogą opuszczać budynku.

W Szwecji mimo kryzysu służby zdrowia oraz doniesień o personelu medycznym, który w walce z koronawirusem naraża życie, więcej osób chce zostać lekarzem lub pielęgniarką - pisze w piątek "Dagens Nyheter".

Zagraniczni turyści, którzy utknęli w Nowej Zelandii z powodu epidemii koronawirusa, od piątku mogą zacząć wracać do domu. To wynik poluzowania ograniczeń w ruchu lotniczym przez nowozelandzki rząd.

Według władz Nowej Zelandii, ok. 37 tys. obcokrajowców zgłosiło w ambasadach swoich krajów chęć powrotu. Ale jak stwierdził szef MSZ w czwartkowym wywiadzie z radiem RNZ, rzeczywista liczba turystów wynosi ok. 100 tys.

Zbyt duża liczba wiernych uczestniczyła w czwartek wieczorem we mszy św. w kościele parafialnym w miejscowości Ostre. Wewnątrz przebywało 16 osób oraz ksiądz. Po anonimowym zgłoszeniu interweniowali policjanci. Z świątyni wyszła część wiernych - poinformowała w piątek żywiecka policja.

Do 1,4 tys. testów na koronawirusa dziennie może wykonywać urządzenie, które rozpoczęło pracę w Szpitalu Uniwersyteckim (SU) w Krakowie. Warta miliony złotych aparatura przyspieszy tempo badań próbek napływających z całego województwa.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 4149, w ciągu doby zarejestrowano 601 nowych przypadków - poinformował w piątek sztab powołany przez władze do walki z epidemią. Tak jak wcześniej, zachorowania wzrosły głównie w Moskwie, gdzie wykryto 448 nowych zakażeń.

Na Ukrainie w ciągu doby bilans zakażeń koronawirusem wzrósł o 138 do 942; odnotowano trzy kolejne zgony osób chorych na Covid-19 - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. Łącznie zmarły 23 osoby zainfekowane koronawirusem.

"Mamy 203 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało ministerstwo zdrowia. Zmarły także dwie kobiety. W Polsce zakażonych jest już 3149 osób. Liczba ofiar wzrosła do 59.

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Nie żyją dwie kobiety

W ramach kolejnych rozwiązań z pakietu antykryzysowego będziemy myśleć, jak pomóc osobom, które znajdą się na bezrobociu - powiedział w piątek wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Jego zdaniem dane z marca dotyczące bezrobotnych "nie były tak przerażające".

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej w czwartek skontrolowano 12,5 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 8,3 tys. na granicy wewnętrznej z krajami UE – poinformowała w piątek Straż Graniczna.

Lekarze, którzy wyjechali na misję do Włoch i tam pełnią swoją służbę będą wyposażeni w bezcenne doświadczenia związane z obserwacją rozprzestrzeniania się koronawirusa, z opieką medyczną nad osobami, które zachorowały - ocenił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

W Czechach od początku epidemii koronawirusa odnotowano 3869 potwierdzonych przypadków Covid-19 - podało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W czwartek przybyło 269 zakażonych, co oznacza, że drugi dzień z rzędu koronawirus rozprzestrzenia się wolniej.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali ponad 130 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie; w ok. 600 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania – poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

ZOBACZ: 600 przypadków naruszenia kwarantanny w ciągu doby

Główny ekspert medyczny rządu Australii Brendan Murphy szacuje, że rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem może być dziesięciokrotnie większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki. W czwartek według danych WHO liczba infekcji przekroczyła 1 milion.

Jak stwierdził Murphy, wiele zakażeń koronawirusem pozostaje niewykrytych, m.in. z powodu braku testów lub braku transparentności w działaniach niektórych krajów. - Szczerze mówiąc, jedyne liczby, co do których mam całkowitą pewność, to liczby australijskie - powiedział ekspert.

W Australii oficjalnie liczba zakażeń sięga prawie 5300. Zarejestrowano też 28 zgonów z powodu koronawirusa. 

 

Chińskie MSZ radzi zagranicznym dyplomatom, aby przestali przyjeżdżać do Pekinu – powiedziała w piątek rzeczniczka resortu Hua Chunying. Dodała, że wśród pracujących w Chinach zagranicznych dyplomatów wykryto przypadki zakażenia koronawirusem.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że toczą się rozmowy między państwami członkowskimi UE na temat tego, czy należy przedłużyć zamknięcie zewnętrznych granic Unii po Świętach Wielkanocnych, żeby walczyć z kryzysem związanym z Covid-19.

Fot. PAP/EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

W Czeczenii od piątku obowiązywać będzie godzina policyjna - poinformował przywódca republiki, leżącej na rosyjskim Kaukazie Północnym, Ramzan Kadyrow. Od godz. 20 do godz. 8 rano mieszkańcy nie mogą wychodzić na ulice i obowiązuje zakaz ruchu samochodowego.

Władze Litwy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju samochodów osobowych z Rosji i Białorusi z powodu epidemii koronawirusa. Rozporządzenie obowiązuje od północy z czwartku na piątek. Otwarte pozostają dwa przejścia graniczne - z Polską i Łotwą. Ograniczenia nie dotyczą przewozów towarowych.

Co najmniej 45 osób - pacjentów i pracowników szpitala w Wodzisławiu Śląskim - zostało zakażonych koronawirusem - wynika z informacji szpitala i miejscowego starostwa. Pacjenci z dodatnim wynikiem przewożeni są do szpitali zakaźnych w Raciborzu i Tychach. Personel został odizolowany.

W związku z koronawirusem 2 kwietnia hospitalizowanych było 2 158 osób, 174 997 objęto kwarantanną, a 44 491 nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – podało w piątek rano statystyki z dnia poprzedniego Ministerstwo Zdrowia.

Stworzenie funduszu epidemicznego na Węgrzech ogłosił w piątek premier Viktor Orban występując w Radiu Kossuth. Zapowiedział między innymi dodatkowe wynagrodzenie w tym roku dla pracowników służby zdrowia, którzy walczą z koronawirusem.

Kilka tysięcy maseczek i fartuchów oraz kilkaset kombinezonów ochronnych powstaje codziennie w Państwowym Przedsiębiorstwie Odzieżowym znajdującym się na terenie więzienia w Sieradzu (Łódzkie). Przy ich produkcji pracuje ponad 80 więźniów.

Obecnie nie można odpowiedzialnie podać, do kiedy będą obowiązywać obostrzenia związane z pandemią koronawirusa; nie można rozluźnić tej dyscypliny, bo sytuacja jest wciąż bardzo poważna i może się z dnia na dzień zmienić - powiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk

Ostatniej doby strażacy działający w 55 granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę u 9138 osób - poinformował w piątek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

 

Funkcjonariusze policji z Łodzi dostali od przedsiębiorców z ulicy Piotrkowskiej jednorazowe rękawiczki i maseczki. Dar przekazali miejskiemu komendantowi policji, przedstawiciele resortowych związków zawodowych.

Pandemia Covid-19 to wojna dzisiejszych czasów, a przestrzeganie zaleceń lekarzy, to odpowiedzialność porównywalna do służby ojczyźnie - takiej retoryki zaczął używać premier Kanady Justin Trudeau, na co zwróciły uwagę media w tym kraju.

"Rządy i władze na wszystkich szczeblach organizują największą obywatelska mobilizację od czasów drugiej wojny światowej" - mówił w czwartek Trudeau, wskazując na podejmowane przez rząd federalny i rządy prowincji programy pomocowe. Dotychczas ogłoszona pomoc federalna wynosi 190 mld CAD (134 mld USD) - podała telewizja CTV.

 

Mieszkający na Bałkanach Romowie są szczególnie narażeni podczas epidemii koronawirusa, problemem jest bezpieczeństwo zdrowotne, ale i konsekwencje ekonomiczne i społeczne kryzysu - piszą działacze NGO z tego regionu w analizie na stronie Balkan Insight.

Władze Korei Południowej poinformowały w piątek, że liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w tym kraju przekroczyła 10 tysięcy. Od początku epidemii zmarły w Korei Płd. 174 osoby.

W ukraińskim społeczeństwie nie ma paniki związanej z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem - ocenił ukraiński psycholog społeczny i publicysta Ołeh Pokalczuk. Społeczeństwo jest przyzwyczajone do kryzysowych sytuacji m.in. przez wojnę - dodał.

35. Światowe Dni Młodzieży, obchodzone w diecezjach w Niedzielę Palmową 5 kwietnia, odbędą w przestrzeni wirtualnej. Transmisje mszy świętych, spotkania formacyjne online - to tylko niektóre z propozycji wskazanych przez dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emila Parafiniuka.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 145 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 1017. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6 174 i wynosi 79 696.

104-letni weteran drugiej wojny światowej z Oregonu to prawdopodobnie najstarsza osoba, która wyzdrowiała po zakażeniu się koronawirusem - informują amerykańskie media. Swój powrót do zdrowia mężczyzna świętował z rodziną w dniu swoich urodzin.

ZOBACZ: Przeżył epidemię "hiszpanki" i II wojnę światową. 104-latek pokonał koronawirusa

Lapschies urodził się w 1916 roku, na dwa lata przed pandemią grypy hiszpanki, która spowodowała łącznie śmierć ponad 50 mln osób. Podczas drugiej wojny światowej służył w amerykańskim wojsku na Aleutach.

1169 osób z koronawirusem zmarło w ciągu minionej doby w USA - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore na czwartek wieczór czasu lokalnego. W żadnym państwie świata nie odnotowano dotychczas ponad tysiąca zgonów jednego dnia.

ZOBACZ: W USA 1169 zgonów w powodu koronawiursa w ciągu doby

Fot. PAP/EPA/NICOLAUS CZARNECKI / POOL

Władze Rzymu postanowiły, że w czasie Wielkanocy zostaną jeszcze bardziej wzmocnione kontrole na ulicach i drogach, po to by nie dopuścić do łamania zakazów wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje te zostały przedłużone do 13 kwietnia.

Od kilku dni władze powtarzają Włochom, że muszą w tym roku zapomnieć o świątecznych podróżach do rodzin, wizytach i wyjazdach za miasto.

 

Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło w czwartek jednogłośnie rezolucję wzywającą do intensywnej współpracy międzynarodowej w celu pokonania pandemii Covid-19. Dokument apeluje do sekretarza generalnego Antonio Guterresa aby objął przewodnictwo w tych wysiłkach.

W Chinach kontynentalnych wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 31 nowych przypadków koronawirusa i 4 przypadki zgonów - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia.

Mieszkańcy Wuhan powinni wzmocnić środki ochrony osobistej i unikać wychodzenia na zewnątrz bez potrzeby - powiedział szef miejscowej organizacji Partii Komunistycznej Wang Zhonglin.

Według oświadczenia Wang Zhonglina istnieje wciąż duże ryzyko odrodzenia się epidemii, zarówno z powodu zagrożeń wewnętrznych jak i zewnętrznych.

ZOBACZ: Epidemia w Wuhan zdaje się słabnąć, ale koronawirus wciąż zagraża Chinom

Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku, miasta w USA najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa, wezwał w czwartek mieszkańców aby zakrywali twarz wychodząc na zewnątrz, przy czym podkreślił, że nie musi to być maska.

Kapitan lotniskowca USS Theodore Roosevelt został w czwartek zwolniony ze stanowiska za apel do władz USA o pomoc po wykryciu na okręcie ponad 100 przypadków koronawirusa. Kapitan krytykował też dowództwo za niewystarczające - jego zdaniem - działania w tej sprawie.

Fot. PAP/EPA/Seaman Apprentice Kaylianna Geni / DVIDS HANDOUT

U ratownika medycznego ze szpitala w Dzierżoniowie (Dolnośląskie) zdiagnozowano w czwartek zakażenie koronawirusem. Nieczynne jest pogotowie ratunkowe oraz izba przyjęć dzierżoniowskiego szpitala.

W Korei Płd. ruszyła w czwartek oficjalna kampania przed wyborami parlamentarnymi planowanymi na 15 kwietnia. Komisja wyborcza zapowiada nadzwyczajne środki ostrożności związane z pandemią koronawirusa, która stała się ważnym tematem debaty politycznej w kraju.

Prezydent Donald Trump poddał się w czwartek ponownie testowi na koronawirusa, rezultat okazał się negatywny - poinformował osobisty lekarz prezydenta Sean Conley.

Fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL

Jeśli testy potwierdzą, że Resochin, lek przeciwko malarii zawierający chlorochinę, pomaga w walce z koronawirusem, Bayer zamierza "przekazać ten lek rządom za darmo" - poinformował szef koncernu Werner Baumann w czwartek w rozmowie z dziennikiem "Handelsblatt".

Gubernator stanu Nowy Jork, gdzie zakażonych koronawirusem jest ponad 92 tys. osób, z czego zmarło 2373, zaapelował w czwartek do szpitali, by nie przetrzymywały niewykorzystywanego sprzętu medycznego i przekazywały go do centralnego magazynu, skąd będzie dalej dystrybuowany.

Fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie