Epidemia w Wuhan zdaje się słabnąć, ale koronawirus wciąż zagraża Chinom

Świat
Epidemia w Wuhan zdaje się słabnąć, ale koronawirus wciąż zagraża Chinom
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Władze Wuhan zamierzają 8 kwietnia rozluźnić ograniczenia w podróżowaniu do i z miasta oraz w przemieszczaniu się na jego terenie

Mieszkańcy Wuhan, miasta w środkowych Chinach, w którym rozpoczęła się pandemia koronawirusa, powinni wzmocnić środki ochrony osobistej i unikać wychodzenia na zewnątrz bez potrzeby - powiedział szef miejscowej organizacji Partii Komunistycznej Wang Zhonglin. Podobne środki ostrożności obowiązują w całych Chinach.

Według oświadczenia Wang Zhonglina opublikowanego w piątek przez władze miasta istnieje wciąż duże ryzyko odrodzenia się epidemii, zarówno z powodu zagrożeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

 

Dlatego konieczne jest - dodał - utrzymanie w mocy posunięć zapobiegawczych i kontrolnych.

 

Planowano rozluźnienie ograniczeń

 

Władze Wuhan zamierzają 8 kwietnia rozluźnić ograniczenia w podróżowaniu do i z miasta oraz w przemieszczaniu się na jego terenie, ale Wang ostrzegł, że dzielnice mieszkalne powinny nadal utrzymać środki ostrożności.

 

Jak poinformowała agencja Xinhua, w najbliższą sobotę naród odda hołd "męczennikom, którzy zginęli w walce z pandemią". Przez 3 minuty od godz. 10 rano czasu miejscowego (3 nad ranem czasu polskiego) w całym kraju uruchomione zostaną syreny alarmowe, a pociągi, statki i samochody włączą sygnały dźwiękowe.

 

ZOBACZ: Ponad milion osób zakażonych koronawirusem

 

Reuter zauważa, że mimo oznak słabnięcia pandemii, również władze centralne w Pekinie zalecają zachowanie czujności i utrzymanie środków ostrożności, bowiem codziennie notowane są dziesiątki nowych przypadków COVID-19 wśród podróżnych przybywających z zagranicy.

 

Znaczny spadek nowych zachorowań w Chinach kontynentalnych, będący rezultatem drastycznych restrykcji, pozwolił na stopniowe odradzanie się produkcji przemysłowej, ale nie ustają obawy przed drugą falą epidemii.

 

31 nowych zakażeń w ciągu ostatniej doby

 

W Chinach kontynentalnych wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin 31 nowych przypadków koronawirusa i 4 przypadki zgonów - poinformowała w piątek Narodowa Komisja Zdrowia.

 

Wszystkie przypadki śmiertelne nastąpiły w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, gdzie rozpoczęła się pandemia.

 

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii do piątku wynosi obecnie 81.620 a zgonów - 3.332.

 

Komisja poinformowała też o wykryciu koronawirusa u 60 osób, które nie wykazywały żadnych objawów.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie