Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Nie żyją dwie kobiety

Polska
Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Nie żyją dwie kobiety
PAP/Tytus Żmijewski
Liczba osób zakażonych w Polsce sięgnęła 3149

"Mamy 203 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - poinformowało ministerstwo zdrowia. Zmarły także dwie kobiety. W Polsce zakażonych jest już 3149 osób. Liczba ofiar wzrosła do 59.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 125 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. podkarpackiego, 9 osób z woj. świętokrzyskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego" - napisało na Twitterze ministerstwo zdrowia.

 

 

"Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu. Obie miały choroby współistniejące" - dodano.

 

Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 3149. Od początku epidemii zmarło w Polsce 59 osób zakażonych koronawirusem.

 

Woj. lubuskie: mężczyzna w izolacji domowej

 

Z najnowszego raportu służb sanitarnych wynika, że w woj. lubuskim stwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dotychczas w regionie został on wykryty u 49 osób; trzy z nich wyzdrowiały – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Rzeczniczka przekazała, że tym razem koronawirusa wykryto u młodego mężczyzny z pow. nowosolskiego. - Z uwagi na dobry stan zdrowia, został on objęty izolacją domową - dodała.

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 w szpitalach w Gorzowie i w Zielonej Górze przebywa 32 pacjentów. Stan zdrowia zdecydowanej większości z nich jest dobry. Cześć osób z pozytywnym wynikiem testów przebywa w izolacji domowej.

 

Trzy nowe przypadki w woj. pomorskim

 

W woj. pomorskim potwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformował w piątek na Twitterze pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W całym regionie chorują łącznie 73 osoby.

 

Testy potwierdziły obecność patogenu u 67-letniego mężczyzny z powiatu wejherowskiego, 53-latka z powiatu puckiego i 30-letniego mężczyzny z Gdańska.

 

Na Pomorzu na COVID-19 chorują łącznie 73 osoby. 

 

121 osób chorych w woj. podkarpackim

 

O ośmiu nowych przypadkach zakażenie koronawirusem poinformował w piątek rano wojewódzki inspektor sanitarny w Rzeszowie. Tym samym liczba osób w regionie, u których zdiagnozowano wirusa SARS-CoV-2 wzrosła do 121.

 

Nowe przypadki zakażenia to starsza kobieta z powiatu przeworskiego, młoda i starsza kobieta z powiatu rzeszowskiego oraz pięć osób z powiatu tarnobrzeskiego: trzy kobiety w sile wieku i dwóch mężczyzn: jeden młody, drugi starszy. Wszystkie te osoby przebywają w izolacji domowej.

 

Dziewięć nowych przypadków woj. świętokrzyskim

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dziewięć kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie świętokrzyskim. W sumie w regionie zdiagnozowano wirusa SARS-CoV-2 u 71 osób.

 

- To czterech mężczyzn i kobieta w sile wieku, starszy mężczyzna, starsza i młodsza kobieta z powiatu kieleckiego, a także starszy mężczyzna z powiatu opatowskiego - poinformowała Ewa Łukomska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego.

 

Woj. warmińsko-mazurskie: nowi zakażeni z powiatu iławskiego

 

Do 72 wzrosła liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem na Warmii i Mazurach. O pięciu nowych przypadkach poinformował w piątek przed południem rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

 

Jak przekazał rzecznik, wszystkie nowe dodatnie wyniki badań dotyczą osób z powiatu iławskiego. Są to dwie starsze kobiety, starszy mężczyzna i dwóch mężczyzn w średnim wieku. Osoby te zostały zakażone koronawirusem w wyniku tzw. transmisji lokalnej. Pozostają w domu.

 

11 nowych przypadków w woj. opolskim

  

W województwie opolskim odnotowano 11 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Od początku pandemii w regionie potwierdzono 89 takich przypadków.

 

Wśród 11 nowych przypadków trzy osoby to mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, cztery z powiat oleskiego, trzy ze strzeleckiego oraz jedna z powiatu opolskiego. Trzech chorych zostało hospitalizowanych w szpitalach w Kędzierzynie-Koźlu i Opolu. Pozostała ósemka pozostaje w kwarantannie domowej. 

 

357 zachorowań na Dolnym Śląsku

 

O 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w piątek rano służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku odnotowano do tej pory 357 zachorowań na COVID-19.

 

- Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Jeleniej Góry oraz powiatów: lubińskiego, wołowskiego, średzkiego, milickiego, wrocławskiego, lubańskiego oraz legnickiego - podano.

 

Pacjenci w dobrym stanie w woj. lubelskim

 

Na terenie województwa lubelskiego mamy pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Dotychczas w regionie potwierdzono 156 zachorowań, pięć osób zmarło.

 

Strzępka podała w komunikacie prasowym, że potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotycz: kobiety w wieku powyżej 61 lat z powiatu chełmskiego, dwóch mężczyzn w przedziale wieku 0-20 lat oraz kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu puławskiego i kobiety w przedziale w wieku 0-20 lat z Lublina.

 

Wszystkie te osoby są w stanie dobrym, wszyscy mieli styczność z osobami zakażonymi.

 

13. ofiara w woj. śląskim

 

Do 426 wzrosła w piątek rano liczba osób zakażonych koronawirusem w woj. śląskim. W ostatnich godzinach potwierdzono obecność wirusa u kolejnych 23 osób - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. W szpitalu w Tychach zmarła 80-letnia kobieta - to 13. śmiertelna ofiara SARS-CoV-2 w regionie.

 

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu koronawirusa u kolejnych 125 pacjentów w woj. śląskim, jednak o większej części tych przypadków już wcześniej informował śląski sanepid. Wobec danych z czwartkowego wieczoru, wzrost liczby pozytywnych wyników testów wyniósł w piątek rano 23.

 

- W późnych godzinach wieczornych 2 kwietnia odnotowano kolejny zgon w woj. śląskim. W szpitalu w Tychach zmarła kobieta w wieku 80 lat - podała w komunikacie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, prostując wcześniejsze informacje resortu zdrowia, w których jako miejsce śmierci pacjentki podano szpital w Bytomiu.

 

Nie żyje 87-latka z woj. wielkopolskiego

 

W województwie wielkopolskim z powodu Covid-19 zmarła 87-letnia kobieta - poinformował w piątek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W regionie potwierdzono także 10 kolejnych zakażeń koronawirusem.

 

Stube podał, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u czterech kobiet z powiatu krotoszyńskiego; są w wieku 30-64 lat, ich stan zdrowia określany jest jako dobry.

 

Zakażenie potwierdzono również u mieszkańców powiatu kaliskiego; 29-letniego mężczyzny oraz dwóch kobiet w wieku 83 i 92 lat. Kobiety są hospitalizowane w szpitalu wojewódzkim w Kaliszu; obie miały wcześniej kontakt z osobą zakażoną.

 

Kolejne przypadki zakażenia potwierdzono u 63-letniej kobiety z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, 39-letniego mężczyzny z powiatu wolsztyńskiego oraz u 71-letniego mężczyzny z powiatu ostrowskiego.

 

Na świecie liczba osób zakażonych koronawirusem przekroczyła 1 mln - podał w czwartek w raporcie amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Koronawirus SARS-CoV-2 zabił ponad 51 tys. osób.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

 
prz/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie