Ponad 12 mln zł dotacji na geotermię o. Rydzyka. "Ta inwestycja zapewni mu miliony na długie lata"

Polska
Ponad 12 mln zł dotacji na geotermię o. Rydzyka. "Ta inwestycja zapewni mu miliony na długie lata"
Polsat News

4 mln zł na ułożenie rur z ciepłowni do szkoły i 8,3 mln zł na ponad pięciokilometrowy odcinek rur, którymi ciepło popłynie do toruńskich mieszkań przyznał Geotermii Toruń Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Toruńską spółkę kontroluje fundacja Lux Veritatis założona przez o. Tadeusza Rydzyka. Na geotermalną inwestycję z budżetu państwa przyznano już w sumie ok. 46 mln zł.

W 2007 r. - za rządów koalicji PiS-LPR-Samoobrona - NFOŚiGW przyznał fundacji Lux Veritatis o. Rydzyka na geotermię w dwóch transzach łącznie ponad 27 mln zł dotacji.


Po dojściu do władzy koalicji PO-PSL, umowa na dofinansowanie zostało cofnięta, a politycy PO argumentowali, że przyznanie dotacji było "skandaliczne" i motywowane politycznymi celami.


Fundacja jednak pozwała Fundusz i żądała 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy. W 2016 r., już po przejęciu władzy przez PiS, strony zawarły ugodę sądową. Odszkodowanie dla Fundacji ustalono na ok. 26,5 mln zł.


W listopadzie 2017 r. NFOŚiGW podpisał umowę z Geotermią Toruń. Spółka na budowę ciepłowni otrzymała 19,5 mln zł.


Kilkadziesiąt milionów złotych rocznie


Geotermia musi podłączyć się do miejskiej sieci, by móc zarabiać na sprzedaży ciepła. Jak podał "Super Express", na położenie rur NFOŚiGW przyznał spółce ponad 12 mln zł. Według obliczeń gazety, na dostarczaniu ciepła do toruńskich mieszkań fundacja może zarobić kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.


- Ta inwestycja zapewni ojcu dyrektorowi miliony na długie, długie lata – powiedział "Super Expressowi" polityk PiS, który chce zachować anonimowość.

 

se.pl, polsatnews.pl

 

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie