19,5 mln zł dla inwestycji o. Rydzyka. Szyszko o geotermii: wystarczy sięgnąć i korzystać

Polska
19,5 mln zł dla inwestycji o. Rydzyka. Szyszko o geotermii: wystarczy sięgnąć i korzystać
PAP/Jacek Turczyk

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał we wtorek umowy na ok. 30 mln zł z Geotermią Podhalańską i Geotermią Toruń. W Toruniu za te pieniądze powstanie ciepłownia, która może zacząć działać w 2018 r. Geotermia Toruń na budowę ciepłowni otrzyma 19,5 mln zł, a Geotermia Podhalańska w Zakopanem - 9,1 mln zł na rozbudowę, zwiększenie mocy systemu geotermalnego.

Umowy podpisano w siedzibie resortu środowiska, a udział w nich wziął minister środowiska Jan Szyszko, prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz przedstawiciele beneficjentów, w tym ojciec Tadeusz Rydzyk.

 

Obie inwestycje dofinasowane będą ze środków unijnych.

 

Szyszko: projekty geotermalne wpisują się w globalną umowę klimatyczną


Szef resortu środowiska podkreślił na konferencji prasowej, że realizacja projektów geotermalnych wpisuje się w globalną umowę klimatyczną, której celem jest m.in. redukcja emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. - Na głębokości 2-3 km mamy piec centralnego ogrzewania, wystarczy sięgnąć do niego i z niego korzystać - przekonywał minister środowiska Jan Szyszko.


Na początku września NFOŚiGW podpisał umowy na poszukiwania wód geotermalnych w kilku gminach w Polsce. Otwory geotermalne mają powstać w Sochaczewie, Sieradzu, w Lądku Zdrój, Szaflarach i w gminie Koło. Wartość inwestycji to ok. 110 mln zł, z czego 107 mln zł pochodzi z NFOŚiGW.

 

Fundusz na rozwój geotermii w Polsce przeznaczył 500 mln zł. 

 

Rydzyk: mamy nadzieję, że nie będzie żaden szkodnik w Polsce przeszkadzał

 

Ociec Jan Król, czyli przedstawiciel drugiego beneficjenta - Geotermii Toruńskiej - przypomniał, że 10 lat temu "podpisaliśmy umowę, zmienił się rząd i w ciągu pół roku dotację nam cofnięto". Dodał, że mimo cofnięcia finansowania odwierty zostały wykonane. Wskazał, że gdyby jednak dofinansowania nie cofnięto, to prawdopodobnie już dziś w Toruniu funkcjonowałaby ciepłownia zasilana energią geotermalną.

 

Na początku 2016 roku w ramach ugody sądowej NFOŚiGW wypłacił Fundacji Lux Veritatis ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej w 2008 r. Warszawski sąd umorzył postępowanie w tej sprawie w związku z zawarciem ugody.

 

Do tej sprawy odniósł się też ojciec Tadeusz Rydzyk. Jego zdaniem koalicja PO-PSL, odbierając fundacji Lux Veritatis dofinansowanie, działała bezprawnie. - To co się stało 10 lat temu, to była jawna dyskryminacja, o 10 lat jesteśmy spóźnieni (...) Mamy nadzieję, że pójdzie to dalej, że nie będzie żaden szkodnik w Polsce przeszkadzał, Polak Polakowi. Polak ma wspierać Polaka i ojczyznę budujmy razem - zaznaczył.

 

Miliony zł z budżetu dla fundacji i firm związanych z o. Rydzykiem 

 

W sierpniu posłanka PO Joanna Mucha opublikowała zestawienie kwot, jakie fundacje i firmy związane z o. Rydzkiem otrzymały z budżetu państwa od jesieni 2015 roku, czyli od czasu powstania rządu PiS.

 

Jak obliczyła posłanka PO z budżetu państwa do fundacji i firm związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem trafiło co najmniej 40 mln zł. Kwota ta powiększyła się teraz o 19,5 mln zł.

 

Dlugwdziecznosci.pl: 75 342 528 zł

 

W kwietniu Platforma Obywatelska uruchomiła stronę pod adresem dlugwdziecznosci.pl, na której umieszczono licznik pokazujący, jak dużo czasu zostało do końca rządów PiS oraz wyliczający, ile z publicznych pieniędzy Prawo i Sprawiedliwość przekazało ojcu Tadeuszowi Rydzykowi za wsparcie udzielone w trakcie kampanii wyborczej. Kwota która wyświetla się we wtorek na stronie to ponad 75 mln zł.

 

PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie