Resort Ziobry przekazał organizacjom 7,1 mln zł na przeciwdziałanie przestępczości. Trzy granty dla o. Rydzyka

Polska
Resort Ziobry przekazał organizacjom 7,1 mln zł na przeciwdziałanie przestępczości. Trzy granty dla o. Rydzyka
Polsat News

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało 7,1 mln zł dla 36 organizacji wyłonionych w konkursie na "przeciwdziałanie przyczynom przestępczości". Aż 24 z nich nigdy wcześniej nie realizowały takich zadań - podał portal OKO.press. Trzy granty otrzymały podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem, ani jednego organizacje, które dofinansowano w konkursie w latach 2012-2017 - dodał portal.

Resort przeznaczył pieniądze z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym.

 

Organizacje miały pomagać pokrzywdzonym

 

W ramach konkursu wymagał, by dofinansowane organizacje tworzyły kampanie informacyjne i publikacje o prawach osób pokrzywdzonych i zapobieganiu przestępczości, zlecały badania o przyczynach przestępczości i potrzebach osób pokrzywdzonych, organizowały konferencje, seminaria i szkolenia, tworzyły sieci pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwami.

 

OKO.press przeanalizowało 36 organizacji wybranych w konkursie i odkryło, że aż 24 z nich ani w działalności statutowej, ani w swojej misji nie ma zadań kojarzących się z przeciwdziałaniem przestępczości czy wsparciem pokrzywdzonych. Jak podkreśla portal, wszystko odbyło się jednak zgodnie z prawem, bowiem kryteria konkursowe MS "są ogólne".

 

O pieniądze nie mogły ubiegać się tylko te organizacje, których statut wyklucza możliwość zrealizowania zadania zleconego przez resort, a także te, które nie dopełniły dyscypliny finansów - np. źle się rozliczając.

 

Blisko 790 tys. zł dla podmiotów o. Rydzyka

 

Trzy granty dostały organizacje o. Tadeusza Rydzyka. Dwa z nich przypadły Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, łącznie na 641 tys. 200 zł, jeden (na 145 tys. 785 zł) założona przez o. Rydzyka Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W sumie szkoła starała się o trzy granty, ale dwóch nie otrzymała.

 

OKO.press informuje, że na liście podmiotów, które otrzymały pieniądze nie ma żadnej z organizacji, które wcześniej dofinansowano z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w latach 2012-2017.

 

Konkurs został ogłoszony nie tak jak w poprzednich latach na stronie Funduszu Sprawiedliwości ministerstwa (dawniej Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej), lecz w Biuletynie Informacji Publicznej resortu.

 

OKO.press

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie