"Miałem 80 fenigów i figurę Matki Bożej". Rydzyk o początkach Radia Maryja podczas obchodów 26. rocznicy powstania rozgłośni

Polska
"Miałem 80 fenigów i figurę Matki Bożej". Rydzyk o początkach Radia Maryja podczas obchodów 26. rocznicy powstania rozgłośni
PAP/Tytus Żmijewski

- Dzisiaj jest święto apostolskiej rodziny Radia Maryja, "udało się te druty zrobić", "udało się nawet wejść na satelitę, na multipleks udało się, ale co - tylko jeden kanalik - mówił w sobotę podczas obchodów 26. rocznicy powstania Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Listy okolicznościowe skierowali do uczestników obchodów m.in. prezydent, premier i prezes PiS.

Gospodarz uroczystości, założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk podkreślił, że: - Polska to jest wyspa, wyspa wiary, w tym świecie, który jest tak mocno liberalno-libertyński. Nie będę zdradzał tych nazwisk pasterzy, którzy mi mówią, że Polska to jest wyspa, wyspa wiary. Wyspa w tym świecie, który jest tak mocno liberalno-libertyński. Tak mocno widzimy to.


- Chodzi o to (...) żebyśmy zadbali o tą wyspę. Wszystko by dali, wszystko by dali, są takie siły, żeby to zniszczyć w Polsce. Nie bądźmy naiwni. Dlatego dbajmy o katechezę, nieśmy ewangelie wszystkim, wszędzie. Mogą to robić chorzy, słabi, modlitwą - podkreślił redemptorysta.

 

"Tyle procent mediów katolickich, ile procent katolików"


- 26 lat Radia Maryja - to nie tylko radio. Co mi z tych aparatów jak ludzi nie będzie - dodał o. Rydzyk. - Będzie normalnie, jeżeli będzie tyle procent mediów polskich w Polsce, ile procent jest Polaków; będzie normalnie, jeżeli będzie tyle procent mediów katolickich, ile procent katolików - powiedział w sobotę Rydzyk.


Słowa te, które przytoczył, miały paść podczas jednego ze spotkań dyrektora rozgłośni z papieżem Janem Pawłem II.


- Ojciec św. słuchał i (...) mówię, jak Pan Jezus daje, to trzeba brać. (…) był taki ktoś w Polsce, który powiedział, Bogu dziękujcie, ducha nie gaście - powiedział Rydzyk do zgromadzonych na uroczystości.


- Nie gaście ducha (...) nie minimalizm, no i co z tego, że jedno radio. To jest nic. To świat ten liberalno-libertyński chce wszystko: i ma nasze myśli, nasze głowy - dodał i zachęcił "a więc dalej".

 

"Udało się te druty zrobić"


Jak przypomniał, na początku nie było łatwo, bo miał jedynie 80 fenigów i figurę Matki Bożej, którą otrzymał od rodziny niemieckiej. - Przyjechałem z tą figurą, a ta rodzina, to była taka, że ojciec zginął, jako ofiara nazizmu, a jego brat był esesmanem, czyli wujek esesmanem. Tak może być między nami też. Odzyskiwać wszystkie..., żeby nikt nie szedł w takim kierunku złym - apelował Rydzyk.


Dodał też, że kluczowe było wsparcie ze strony duchownych. - Wiecie kto wtedy wspierał po cichu? Pytał się, rozmawiał, żeby to było takie katolickie i po cichu. (...) Ksiądz biskup Andrzej Suski. I za to dziękujemy księdzu biskupowi. (...) i byli tacy biskupi, z którymi rozmawiałem po kilka godzin (…) i był taki arcybiskup, z którym rozumowałem, on już był chory, do piątej rano (...) arcybiskup (Kazimierz) Majdański - powiedział.


Jak zaznaczył, dzisiaj jest święto apostolskiej rodziny Radia Maryja, "udało się te druty zrobić", "udało się nawet wejść na satelitę, na multipleks udało się, ale co - tylko jeden kanalik".

 

Prezes PiS: przybędzie narzędzi pracy ewangelizacyjnej


Prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników obchodów napisał też, że ma graniczącą z pewnością nadzieję, że kolejne ćwierć wieku będzie równie, a nawet bardziej twórcze, jak te pierwsze 25 lat. Wyraził przekonanie, że będzie ono "obfitowało we wspaniałe, twórcze inicjatywy", "przybędzie narzędzi pracy ewangelizacyjnej i formacyjnej oraz instrumentów służących krzewieniu prawdy w przestrzeni medialnej i w życiu publicznym".

 

Kaczyński dodał, że jego "zdumiewająca wyobraźnia, twórcza myśl oraz niespotykana moc ducha generująca niewyczerpane siły witalne pozwoliły na stworzenie ex nihilo (z niczego) tyluż jakże ważnych dla naszego bytu religijnego i narodowego instytucji".

 

"Wierzę, że z tej toruńskiej służby Panu Bogu i ojczyźnie wyrośnie lepszy świat oraz Polska naszych marzeń" - napisał Kaczyński.

 

Prezydent: ważny wkład w budowanie nowoczesnej Rzeczypospolitej


"To, że dzisiaj możemy prowadzić naprawę państwa, budować silną, bezpieczną, sprawiedliwą i intensywnie rozwijającą się Polskę w znacznej mierze stanowi zasługę wspaniałej wspólnoty zgromadzonej wokół Radia Maryja. Za to wszystko, jako prezydent RP z serca dzisiaj dziękuję i życzę państwu wielu kolejnych, wielkich sukcesów w służbie Bogu i ojczyźnie" - napisał Duda w liście odczytanym podczas uroczystej mszy świętej przez ministra Adama Kwiatkowskiego z prezydenckiej kancelarii.


Podziękował "za codzienne wysiłki", które "przynoszą błogosławione owoce, umacniając nasz naród w wierności chrześcijańskiemu i patriotycznemu dziedzictwu". "Uważam, że misja pełniona przez toruńską rozgłośnię, a także powstały dzięki niej +Nasz Dziennik+, przez Telewizję Trwam oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej stanowi ogromnie ważny wkład w budowanie silnej, nowoczesnej Rzeczypospolitej" - podkreślił prezydent.

 

"Misja pełniona przez toruńską rozgłośnię stanowi ogromnie ważny wkład w budowanie silnej, nowoczesnej Rzeczypospolitej" - napisał prezydent.

 

Premier: jest przykładem służby człowiekowi w prawdzie


"Radio Maryja jest przykładem służby człowiekowi w prawdzie, uczy wzajemnej miłości i szacunku" - napisała w liście do uczestników obchodów premier Beata Szydło. Podkreśliła, że radio prowadzi ofiarną misję ewangelizacyjną.

 

"Od 26 lat Radio Maryja prowadzi ofiarną misję ewangelizacyjną. Przypomina, że Polska jest krajem głębokich tradycji chrześcijańskich. Jest przykładem służby człowiekowi w prawdzie, uczy wzajemnej miłości i szacunku" - podkreślała Szydło.


Zaznaczyła, że duchowo łączy się z zebranymi w Toruniu i zapewnia o swojej serdecznej pamięci.


"Radia Maryja to katolicki głos w polskich domach. Musimy pamiętać, że to także głos niepodległościowy - głos zatroskany o wspólne, narodowe dobro. Ta rozgłośnia łączy, jak żadne inne medium, Polaków na całym świecie. Włącza nas też w światową społeczność katolicką. Radio Maryja formuje przekonania, kształtuje fundamentalne wartości, przyznając im należne miejsce w naszym życiu społecznym, rodzinnym i osobistym" - wskazała Szydło.

 

Dodała, że swoją działalnością Radio Maryja umacnia żywe więzi łączące Polaków w kraju i Polonię, "jednocząc naszą wspólnotę wokół wartości, które stanowią jej fundament".

 

Marszałek Senatu: formułuje postawy patriotyczne i chrześcijańskie

 

"Radio Maryja formułuje postawy patriotyczne i chrześcijańskie; u przyjaciół budzi ciepłe uczucia, zaś adwersarzom spędza sen z powiek" - napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski.


"Przed dwudziestoma sześcioma lat, 8 grudnia 1991 roku, po raz pierwszy w eterze zabrzmiały słowa +Tu Radio Maryja - katolicki głos w naszych domach+. Głos ten zaczął docierać do nieustannie rosnącego kręgu słuchaczy, którzy z różnych przyczyn, najczęściej ze względów zdrowotnych, większość czasu spędzali w domach" - napisał.


Dodał, że dzięki Radiu Maryja "całe rzesze ludzi zapomnianych, pozostawionych samych sobie, wykluczonych z normalnego życia zyskały dostęp do transmisji mszy świętych, uroczystości religijnych, do katechezy i wspólnych modlitw na antenie, a także do rzetelnych wiadomości z kraju i ze świata oraz audycji o charakterze publicystycznym".

 

Rydzyk: dziękuję za bigos za darmo


Zwracając się w stronę obecnych na uroczystości ministrów o. Rydzyk powiedział: - Dziękuję za bigos panie ministrze, dziękuję za dzisiejszy bigos za darmo.

 

I wyjaśnił, że mowa o tysiącach darmowych porcji bigosu z dziczyzną. Był on rozdawany już przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości przed halą przy ul. Bema, gdzie znajdowały się również inne stanowiska gastronomiczne i usługowe.


Organizatorzy sprostowali później, że bigos został przekazany nie przez ministra, ale przez leśników i wydano ok. 4000 porcji.

 

Liczna delegacja rządu na obchodach

 

W obchodach 26. rocznicy powstania toruńskiej rozgłośni w hali widowiskowo-sportowej uczestniczyli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister środowiska Jan Szyszko, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, szefowa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa i minister z kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, kilkudziesięciu parlamentarzystów, przedstawiciele władz regionu i miasta oraz 15 biskupów.

 

PAP

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie