Zawiadomienie do CBA ws. gruntu przekazanego redemptorystom o. Rydzyka

Polska
Zawiadomienie do CBA ws. gruntu przekazanego redemptorystom o. Rydzyka
Google Maps
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Poseł PO Michał Stasiński chce, aby CBŚ sprawdziło transakcję przekazania bez przetargu przez wojewodę kujawsko-pomorskiego działki Skarbu Państwa w Toruniu. Zakon przejął ją w użytkowanie wieczyste za 15 proc. wartości. Wg posła, publiczny majątek "oddano za bezcen organizacji związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem, aby wspierać przedsięwzięcia biznesowe Redemptorystów".

Stasiński o zawiadomieniu poinformował podczas wspólnej konferencji prasowej z innym bydgoskim posłem PO Pawłem Olszewskim. Jak wyjaśnił, sprawę do CBA skierował  we własnym imieniu.

 

85-proc. bonifikata

 

Działka to 0,4 hektara w Porcie Drzewnym w pobliżu obiektów Zakonu o. Rydzyka: kościoła i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Była wyceniona na 381 tys. - 420 tys. zł. Redemptoryści zapłacili za nią ponad 10 tys. zł, bo wojewoda kujawsko-pomorski - na wniosek prezydenta Torunia Michała Zaleskiego - udzielił im 85-proc. bonifikaty. Prezydent wnioskował o 99-proc. zniżkę.

 

Duchowni otrzymali też bonifikatę od kolejnych opłat rocznych, które mają wynosić 0,3 proc. ceny.

 

Jak informował w październiku rzecznik prasowy urzędu, bonifikatę przyznano, ponieważ na działce ma powstać "muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze". Nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie muzeum chodzi, bo autorzy wniosku tego nie sprecyzowali.

 

Ekspresowe tempo

 

"Mimo to w ciągu zaledwie 11 dni ich wniosek przeszedł przez procedury i został zaakceptowany" - poinformował onet.pl.

 

Według Stasińskiego, zgodnie z przepisami grunty Skarbu Państwa "nie mogą być zbywane podmiotom, które chcą prowadzić na nich działalność zarobkową". Obok przekazanym redemptorystom gruntów stoi już ich kawiarnia i księgarnia.

 

"W obiektach tych prowadzona jest zarobkowa działalność gastronomiczna oraz handlowa. W rezultacie publiczny majątek należący do Skarbu Państwa został de facto bez żadnego ekonomicznego uzasadnienia oddany za bezcen organizacji związanej z Ojcem Tadeuszem Rydzykiem aby wspierać okoliczne przedsięwzięcia biznesowe Redemptorystów" - uzasadnił poseł.

 
Zwrócił też uwagę na to, jak szybko wydano zgodę na oddanie nieruchomości. Zdziwiło go zwłaszcza tempo procedury: 4 października wniosek sporządził prezydent Torunia, a dzień później wojewoda już wydał zarządzenie.

 

Wątpliwości Stasińskiego budzi fakt, czy można było w tak krótkim czasie rzetelnie zbadać przekazanie gruntów.

 

Wieczyste użytkowanie

 

To druga w ciągu kilku miesięcy działka w Toruniu przekazana redemptorystom w wieczyste użytkowanie.

 

Pierwszą, w pobliżu, kupili w maju z 60-proc. bonifikatą. Prezydent wnioskował wówczas, aby opłata za działkę o wartości ponad 1,6 mln zł wyniosła 4,6 zł.

 

onet.pl, polsatnews.pl

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie