CBA sprawdzi dokumenty ws. przekazania gruntu redemptorystom o. Rydzyka. "Wysłaliśmy pisma, czekamy na odpowiedź"

Polska
CBA sprawdzi dokumenty ws. przekazania gruntu redemptorystom o. Rydzyka. "Wysłaliśmy pisma, czekamy na odpowiedź"
Polsat News
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

- Jak dotąd wysłaliśmy dwa pisma z prośbą o przekazanie nam informacji. Jedno do wojewody, drugie do prezydenta Torunia. Czekamy na odpowiedź - powiedział Onetowi rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Sprawa dotyczy przekazania redemptorystom bez przetargu przez wojewodę kujawsko-pomorskiego działki Skarbu Państwa w Toruniu. Zakon przejął ją w użytkowanie wieczyste za 15 proc. wartości.

Zawiadomienie złożył bydgoski poseł PO Michał Stasiński. O sprawie pisaliśmy w listopadzie


Według posła, publiczny majątek "oddano za bezcen organizacji związanej z o. Tadeuszem Rydzykiem, aby wspierać przedsięwzięcia biznesowe Redemptorystów".


Działka to 0,4 hektara w Porcie Drzewnym w pobliżu obiektów Zakonu o. Rydzyka: kościoła i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Była wyceniona na 381 tys. - 420 tys. zł.

 

Prezydent wnioskował o 99-proc. zniżkę


Redemptoryści zapłacili za nią ponad 10 tys. zł, bo wojewoda kujawsko-pomorski - na wniosek prezydenta Torunia Michała Zaleskiego - udzielił im 85-proc. bonifikaty. Prezydent wnioskował o 99-proc. zniżkę.


Duchowni otrzymali też bonifikatę od kolejnych opłat rocznych, które mają wynosić 0,3 proc. ceny.


Jak informował w październiku rzecznik prasowy urzędu, bonifikatę przyznano, ponieważ na działce ma powstać "muzeum z częścią audytoryjną o niekomercyjnym charakterze". Nie wiadomo jednak, o jakie konkretnie muzeum chodzi, bo autorzy wniosku tego nie sprecyzowali.

 

onet.pl, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie