Wojna w Ukrainie. 23. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS Z RELACJI]

Polska
Wojna w Ukrainie. 23. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS Z RELACJI]
DSNSZP/Facebook

Ukraiński ratownik zginął, a pięciu odniosło obrażenia podczas ostrzału miejscowości pod Zaporożem, gdy likwidowali skutki poprzedniego ataku – poinformowała na Facebooku Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu zaporoskiego. Ratownicy pojechali do wioski Nataliwka, gdzie po wcześniejszym ataku wojsk rosyjskich wybuchł pożar. Tam zostali ponownie ostrzelani. Zapis z relacji.

mad/aml / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 23. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Piątek, 18 marca

 

Ambasador Ukrainy w RP Andrii Deshchytsia: Dziękujęmy Prezydentowi Warszawy. Teraz czujemy się jak w domu!

W tych dniach niepewności spowodowanych inwazją Putina na Ukrainę , przesłanie od ludzi z każdego zakątka Unii jest jedno: jesteśmy z Ukrainą - napisała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, która przebywa z wizytą na Malcie.

AFP: Ukraińcy znajdują schronienie w wagonach metra w Kijowie, gdy siły rosyjskie kontynuują ofensywę w kraju

Wraz z grupą europosłów apeluję do władz UE o wysiłek na rzecz obrony samorządowców i urzędników ukraińskich na okupowanych terenach przez Rosję - poinformował europoseł Witold Waszczykowski.

Ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow podziękował w piątek wieczorem m.in. polskiemu rządowi i spółce Orlen za Starlinki.

"Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze zwycięża. Podziękowania dla @elonmusk, rządu Polski i Orlenu" - napisał na Twitterze Fedorow.

Nexta: Armenia , Kazachstan i Kirgistan , które są częścią EUG (Euroazjatycka Unia Gospodarcza) odmówiły przyjęcia ceł w rublach (a Rosja nie ma już dolarów).
"Codzienna rotacja ludzi uciekających z Ukrainy w Hali Kijowskiej jest bardzo duża. Tutaj uchodźcy odpoczywają, jedzą ciepłe posiłki, znajdują pomoc wolontariuszy, a następnie udają się w dalszą podróż. Policjanci dbają o bezpieczeństwo tych osób" - pisze Podkarpacka Policja.

CNA: Rosja będzie pracować nad samodzielną misją na Marsa po tym, jak Europa zamraża wspólny projekt

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za słowa premiera Słowenii Janeza Jansy: "Zjednoczeni stoimy, podzieleni - upadamy"

Nexta: Według wstępnych informacji w Czarnobajewce zginął rosyjski generał broni Andriej Mordwiczew

"WOŚP buduje wielki namiot na tyłach Dworca Wschodniego w Warszawie. Będzie to kolejny punkt tranzytowy dla osób przyjeżdżających z Ukrainy. Już w przyszłym tygodniu zacznie działać!" - napisał w piątek wieczorem na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Najwyższa Rada Ukrainy opublikowała mapę, która pokazuje sytuację w obwodzie kijowskim.

Wyasygnowanie przez rząd Włoch 400 mln euro na pokrycie kosztów pobytu uchodźców z Ukrainy zapowiedział w piątek minister finansów Daniele Franco. Premier Mario Draghi podkreślił, że trudno przewidzieć, ilu przybędzie Ukraińców uciekających przed wojną.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów szef resortu finansów wyjaśnił, że około 100 mln euro zostanie przeznaczonych na opiekę zdrowotną dla uchodźców. Pozostała część z kwoty 400 mln euro trafi między innymi do oświaty, by uczniowie z Ukrainy dokończyli rok szkolny we Włoszech i by szkoły mogły przyjąć kolejnych w następnym roku.

Były prezydent USA Bill Clinton: Ameryka jednoczy się z narodem Ukrainy w walce o wolność i przeciwko uciskowi

Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wezwało przedstawicieli ukraińskich mediów do rzetelnego przekazywania informacji.

"New York Times": Sergiy Stakhovsky jest jedną z najwybitniejszych ukraińskich gwiazd tenisa. Kiedy Rosja dokonała inwazji, opuścił rodzinne wakacje na Węgrzech, aby wrócić do domu i bronić państwa

 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował na Twitterze w piątek wieczorem, że w rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem podkreślił konieczność dalszego wzmacniania Ukrainy militarnie i wywierania presji na Rosję.

Kułeba i Blinken uzgodnili, że "wysiłki, by zakończyć brutalną, agresywną wojnę Rosji przeciw Ukrainie i jej liczne zbrodnie wojenne" muszą być kontynuowane "przy użyciu wszelkich dostępnych środków dyplomatycznych".

 

"Wspieramy Ukrainę i jej obywateli! Zakupione przez nas Starlinki dotarły do miejsca docelowego i już pomagają Ukrainie utrzymywać nieprzerwany kontakt ze światem. Podziękowania dla Elona Muska za ekspresową realizację tego zamówienia" - przekazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Nadal jesteśmy zaniepokojeni ewentualną pomocą Chin dla Rosji w obliczu jej inwazji na Ukrainę - oświadczyła w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Jak dodała, USA będą obserwować działania Pekinu w tej kwestii.

Psaki zaznaczyła, że w piątkowej wideorozmowie prezydent Joe Biden szczegółowo wyłożył Xi Jinpingowi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli zdecydują się wesprzeć Rosję, ale odmówiła jednoznacznej odpowiedzi na temat stanowiska Pekinu w tej sprawie.

W piątek w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie odbyło się wspólne odebranie nominacji i ślubowanie ekip polskiej i ukraińskiej przed 15. Zimowym Festiwalem Młodzieży Europy (EYOF 2022), który rozpocznie się 20 marca w Vuokatti. W sobotę obie reprezentacje odlecą razem do Finlandii.

Premier Kanady Justin Trudeau w rozmowie z Taoiseach (premierem Irlandii) Micheál Martin "stanowczo potępiliśmy militarną agresję Rosji na Ukrainę. Rozmawialiśmy również o zwalczaniu dezinformacji, promowaniu demokracji i dalszej ścisłej koordynacji z partnerami i sojusznikami".


Nexta: Litwini przekazują swoje SUV-y na potrzeby obrony terytorialnej Ukrainy

Polska konsekwentnie potępia nielegalną aneksję Krymu i bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę; domagamy się natychmiastowego zaprzestania przez Rosję użycia siły przeciwko suwerennemu państwu europejskiemu i bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy - głosi oświadczenie MSZ.

Oświadczenie MSZ opublikowano w piątek, w 8. rocznicę nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską.

Trudno zrozumieć, dlaczego po czwartkowym przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu nie przeprowadzono debaty, ani nie było wystąpienia kanclerza - oświadczył w piątek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Prezydent Ukrainy skierował w czwartek wystąpienie wideo do deputowanych niemieckiego Bundestagu, w którym apelował m.in. o pomoc w zatrzymaniu wojny. Po zakończeniu przemówienia Zełenskiego, posłowie CDU/CSU zawnioskowali o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu godzinnej debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek ten został jednak odrzucony głosami trzech partii koalicyjnych.

9145 osób udało się w piątek ewakuować korytarzami humanitarnymi z miast atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko w komunikatorze Telegram.

Podkreślił, że prawie 5 tys. osób wyjechało z Mariupola do Zaporoża, z czego 1124 to dzieci. Z obwodu sumskiego natomiast ewakuowano w piątek nieco ponad 4 tys. osób.

Link do wpisu na Telegramie.

Większość zatrzymanych dywersantów, którzy działali na korzyść Rosji, to obywatele Ukrainy - poinformował szef MSW tego kraju Denys Monastyrski, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

"Większość to obywatele Ukrainy, którzy otrzymywali pozwolenie na pobyt i obywatelstwo, przyjeżdżając z innych krajów albo którzy wyjechali z okupowanych terytoriów. Albo nawet ci, którzy przebywali tu i (...) przekraczali granicę z Rosją, tam byli zwerbowani i potem wykonywali pewne zadania" - powiedział szef resortu spraw wewnętrznych.

Nexta: Według doniesień wideo pokazuje pozycje rosyjskich żołnierzy w bazie lotniczej Chersoniu

 

Polska ma prawdziwego patriotę i wojownika jako premiera - napisał w piątek na Twitterze premier Słowenii Janez Jansza o szefie polskiego rządu Mateuszu Morawieckim.

"Teraz, gdy nasza wizyta w Kijowie jest dyskutowana na całym świecie, muszę powtórzyć moje brawa dla Mateusza Morawieckiego,którego zespół organizował całą potrzebną logistykę, bezpieczeństwo i znaczną część koordynacji z unijnyi instytucjami. Polska ma prawdziwego patriotę i wojownika jako premiera" - napisał Jansza.


Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC", że negocjacje nie powstrzymają Putina i zwrócił się do UE i NATO o zwiększenie pomocy dla wojska ukraińskiego i wzmocnienie sankcji na Rosję.

Ukraiński ratownik zginął, a pięciu odniosło obrażenia podczas ostrzału miejscowości pod Zaporożem, gdy likwidowali skutki poprzedniego ataku – poinformowała na Facebooku Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu zaporoskiego.

Ratownicy pojechali do wioski Nataliwka, gdzie po wcześniejszym ataku wojsk rosyjskich wybuchł pożar. Tam zostali ponownie ostrzelani. Ranni ratownicy znajdują się w szpitalu. 

Link do wpisu na Facebooku.

Fot.:МВС України 

Od piątku stacja radiowa Ara zaczęła nadawać luksemburskie wiadomości w języku ukraińskim; do Luksemburga przybyło jak dotąd ponad 3 tys. ukraińskich uchodźców wojennych - informuje portal RTL.

- Cieszę się, że mogę pomóc Ukraińcom w przekazywaniu informacji o tym, co się dzieje w ich kraju – mówi dziennikarka Dasha Petrykowa, cytowana przez RTL. Petrykowa tłumaczy i nagrywa teksty informacyjne radia Ara dla swoich rodaków.

Państwo ukraińskie będzie kupować u ukraińskich producentów kluczowe artykuły spożywcze i rozdawać je bezpłatnie w miastach leżących na linii działań bojowych – zapowiedział w piątek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"Nie możemy dopuścić do tego, by Ukraińcy zostali bez jedzenia, i dlatego państwo będzie kupować bezpośrednio u ukraińskich producentów kluczowe artykuły spożywcze. Będą one od jutra bezpłatnie wysyłane ludziom w miastach, które są już otoczone albo znajdują się na linii działań bojowych" – oznajmił Szmyhal.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki: Chiny muszą same zadecydować o tym, gdzie chcą się znaleźć i jak chcą, aby książki do historii patrzyły na nich

Minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov do Mariusza Błaszczaka: Ukraińcy nigdy nie zapomną Waszego nieocenionego wsparcia

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili najwięcej osób przekraczających granicę samochodami osobowymi - ok. 600 tys. osób (30 proc. całego ruchu) - poinformowała Straż Graniczna.

 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) uruchomiło stronę biznes.gov.pl/Ukraina, na której znajdą się m.in. informacje dla firm z Polski, które rozważają np. zatrudnienie pracowników z Ukrainy - poinformowało MRiT w piątkowym komunikacie.

 

Z kolei obywatele Ukrainy mogą się dowiedzieć, jak założyć działalność gospodarczą w Polsce.

 

Kobieta uratowała swoje niemowlę przed zranieniem na skutek ostrzału, przykrywając je własnym ciałem; odniosła obrażenia, ale przeżyła – poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na pracowników szpitala.

Ojciec niemowlęcia powiedział, że przez całą ostatnią noc słyszeli z żoną wystrzały, a rano pocisk przeleciał w pobliżu ich domu i trafił w znajdujące się obok przedszkole, wybijając wszystkie okna w pobliskich budynkach.

"Kawałki szkła poleciały też na nas" – oznajmił ojciec, dodając, że żona osłoniła dziecko własnym ciałem, doznając licznych obrażeń. On sam został ranny w nogę.

Rosjanie uprowadzili Dmytra Wasyliewa - urzędnika samorządowego w okupowanej Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - pisze w piątek Ukrainska Prawda, powołując się na żonę przedstawiciela lokalnych władz. Według niej wobec mężczyzny stosowane są "elementy tortur".

Ludmyła Wasyliewa, małżonka sekretarza rady gminy Nowa Kachowka, napisała, że jej mąż jest przetrzymywany przez Rosjan od ponad dwóch dni w piwnicy budynku miejscowej policji. Jak dodała, miejsce to okupanci wykorzystują jako biuro tzw. komendantury.

Link do wpisu.

Siły Obrony Ukrainy: Kronika z 23 dnia bohaterskiej obrony narodu ukraińskiego przed najeźdźcą

 

Nexta: Deputowany do Dumy Państwowej Khinshtein: nie będzie całkowitego zablokowania YouTube, przede wszystkim ucierpią z tego powodu rosyjscy użytkownicy.

 

Kilku ukraińskich wojskowych zlikwidowało w Charkowie na wschodzie Ukrainy grupę 20 Rosjan, wśród których byli przedstawiciele Głównego Zarządu Wywiadu Rosji - pisze w piątek Ukraińska Prawda.

Portal podaje, że operację przeprowadzono w ubiegłym tygodniu. Rozmówca serwisu twierdzi, że grupa Rosjan rozlokowała się w jednej ze szkół w Charkowie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła strukturę nie tylko europejskiego, ale w ogóle światowego bezpieczeństwa; teraz trzeba ją budować na nowo - powiedział w piątek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Przypomniał, że rosyjskie pociski uderzyły 20 km od granicy NATO - w obwodzie lwowskim.

 

Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła strukturę nie tylko europejskiego, ale w ogóle światowego bezpieczeństwa; teraz trzeba ją budować na nowo - powiedział w piątek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Przypomniał, że rosyjskie pociski uderzyły 20 km od granicy NATO - w obwodzie lwowskim.

Mariusz Błaszczak: ustawa o obronie ojczyzny to fundament, na którym zbudujemy silne wojsko

Siły zbrojne Ukrainy: "spadochroniarze z Doniecka wysyłają rosyjskich okupantów do piekła"

Zełenski: 30 miejscowości w obwodzie kijowskim zostało wyzwolone od rosyjskiego okupanta.

Ukraina otrzymała z Niemiec tylko część z obiecanych pocisków przeciwlotniczych Strieła; dostarczono jedynie 500 sztuk - pisze "Welt am Sonntag", powołując się na ukraińskie źródła rządowe. Na początku marca rząd RFN obiecał dostawę 2700 takich pocisków.

 

Przekazanie uzbrojenia odbyło się w czwartek wieczorem.

 

Według ukraińskich kręgów rządowych nie planuje się kolejnych dostaw pocisków Strieła. Zapytane o to ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło jedynie, że dostawy na Ukrainę zostały zrealizowane.

Australijski zawodowy kolarz Lachlan Morton wyrusza w sobotę w kolejną samotną trasę, aby zebrać pieniądze na wsparcie ukraińskich uchodźców wojennych. Zamierza zebrać co najmniej 50 tys. dolarów.

Biały Dom: Joe Biden przedstawił Xi konsekwencje jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji prowadzącej wojnę z Ukrainą

 

"W jedności nasza siła" - napisały siły zbrojne Ukrainy

Polska generalnie odmawia lotów rosyjskich samolotów nad terytorium naszego kraju. Te, które się odbywają, są rejestrowane w zgodzie z procedurami międzynarodowymi; myślę, że tutaj polskie odpowiednie agencje są bardzo twarde - powiedział w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Ambasador Vasyl Bodnar podziękował prezydentrowi Andrzejowi Dudzie a odznaczenie Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy polsko-ukraińskiej. "Polska dzisiaj - najbliższy sojusznik i przyjaciel dla walczącej Ukrainy" - napisał.

 

Gdańsk nie przedłużył umowy z Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury

 

W piątek budynek przy ulicy Długiej opuścili dotychczasowi najemcy. Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury nie będzie już dłużej mieściło się pod tym adresem - poinformował gdański magistrat.

 

Joanna Bieganowska z Urzędu Miasta w Gdańsku poinformowała w piątek, że 4 marca 2022 r. w związku z zakończeniem umowy najmu lokalu, Gdańskie Nieruchomości wezwały najemcę do niezwłocznego opróżnienia i wydania zajmowanego lokalu, nie później niż do 18 marca 2022 r. "Lokal został przekazany w wyznaczonym terminie. Zgodnie z decyzją prezydent Aleksandry Dulkiewicz nad koncepcją zagospodarowania tego budynku wspólnie pracują Miasto, ECS i strona ukraińska" - dodała Bieganowska.

Przywódca libańskiego Hezbollahu Sajed Hassan Nasrallah zaprzeczył w piątek doniesieniom o wysyłaniu bojowników tego ugrupowania i ekspertów wojskowych do walki u boku Rosjan na Ukrainie - podała libańska telewizja Al-Majadin.

"Nikt z Hezbollahu, ani bojownik, ani żaden ekspert, nie został wysłany na tę wojnę" – zacytowała Nasrallaha libańska telewizja. Hezbollah to szyickie ugrupowanie blisko powiązane z Iranem.

Warszawski ratusz: 19.03 na Stadionie Narodowym rusza centralny punkt nadawania PESEL-i uchodźcom z Ukrainy. Punkt będzie czynny 19 i 20 marca w godz. 8-16

Ataki ukraińskich dronów na pozycje rosyjskie

Rosja planuje przerzucenie na Ukrainę części sil ze swojej bazy w Armenii - napisał w piątkowym komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Próbując przywrócić zdolność bojową niektórych jednostek, biorących udział w działaniach zbrojnych, Rosja planuje przerzucić na terytorium Ukrainy część sił ze 102. rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii - podał ukraiński sztab.

Rosja podczas inwazji na Ukrainę popełnia w miastach tego kraju zbrodnie wojenne, podobne do tych, które jej armia popełniała w Czeczenii oraz w Syrii - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Bukareszcie premier Rumunii Nicolae Ciuca.

"Niedopuszczalne ataki na domy, szpitale, przedszkola i szkoły w miastach takich jak Mariupol, Chersoń, Charków czy Kijów doprowadziły do podobnych zniszczeń, jakich Rosja dokonała w Groznym i Aleppo. To prawdziwe zbrodnie przeciwko ludzkości" - ocenił szef rządu rumuńskiego.

Siły rosyjskie zbombardowały centrum kształcenia specjalistów atomistyki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – poinformowała w piątek agencja Unian, powołując się na wpis spółki Enerhoatom na Telegramie.

Enerhoatom pokazał zdjęcia budynku, który jest w znacznej części zniszczony – trzy górne piętra 4-piętrowej budowli strawił ogień.

 

"Centrum było budowane nie tylko siłami Ukrainy, ale też przy wsparciu Unii Europejskiej. Teraz zostały ruiny" – napisał Enerhoatom.

Bloomberg: USA zidentyfikowały samolot miliardera Romana Abramowicza wśród 100 samolotów, co stanowiło wyraźne naruszenie kontroli eksportu nałożonej na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk spotkał się w piątek w Berlinie z wiceszefem niemieckiej dyplomacji. Jak poinformował polski dyplomata, rozmowy dotyczyły wsparcia dla Ukrainy i uchodźców oraz twardych sankcji wobec Rosji.

"Dzisiaj dzień w Berlinie rozpocząłem od spotkania z niemieckim wiceministrem spraw zagranicznych Andreasem Michaelisem i wziąłem udział w śniadaniu politycznym z ekspertami w fundacji Körber-Stiftung" - poinformował na Twitterze Szymon Szynkowski vel Sęk.

Polskie MSZ pracuje nad realizacją propozycji wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego ws. misji pokojowej w Ukrainie; Polska rozmawia i będzie o niej rozmawiać ze swoimi sojusznikami, również w ramach NATO - powiedział w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Francuskie koncerny rolno-spożywcze i supermarkety nie chcą wycofywać się z rosyjskiego rynku w przeciwieństwie do wielu innych zachodnich firm, które opuściły Rosję po wybuchu wojny na Ukrainie – pisze w piątek dziennik „Le Monde”.

Firmy Danone, Lactalis, Savencia i Bonduelle, Auchan oraz producenci win francuskich - obecni na rosyjskim rynku od kilkudziesięciu lat - nie chcą wycofywać się z Rosji.

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron poinformował w piątek na Twitterze, że jest w drodze do Polski z pomocą humanitarną dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

"Obecnie jadę do Polski z dwoma kolegami z Chippy Larder, aby dostarczyć naszą dostawę do Czerwonego Krzyża. To będzie długa droga, ale będę Was informować po drodze" - napisał Cameron i zamieścił swoje zdjęcie w kabinie samochodu ciężarowego.

MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: "Po naszym apelu minister spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Abdullah bin Zayed, poinformował mnie o swojej ostatniej wizycie w Moskwie, staraniach o przywrócenie pokoju na Ukrainie. Omówiono sposoby wzmocnienia współpracy dwustronnej, w tym w ramach ONZ. Wdzięczny ZEA za zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy".

 

Jeden z armatorów statków wycieczkowych zaoferował swoją jednostkę uchodźcom wojennym z Ukrainy przybywającym do Włoch. Poinformował o tym w piątek gubernator regionu Liguria Giovanni Toti, cytowany przez agencję Ansa.

Lokalny polityk z Genui podkreślił, że z różnych stron napływają oferty przyjęcia ukraińskich uchodźców. Najnowsza, jak dodał, napłynęła od armatora, który chce ugościć ich na wycieczkowcu, gdyby liczba przybyłych znacznie wzrosła.

 

"Statek ma gigantyczne rozmiary, około 1800 miejsc" - wyjaśnił Toti. Zaznaczył, że na razie stowarzyszenia wolontariatu w jego regionie są w stanie zapewnić miejsca wszystkim uchodźcom. Jednocześnie podziękował za propozycję, którą już omówił z lokalną administracją.

- Nie ma powrotu do business as usual z Rosją - oświadczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders w wywiadzie dla włoskiego portalu Formiche. Wyraziła przekonanie, że należy iść w kierunku "rezygnacji z zakupu rosyjskiej ropy, gazu i węgla".

- Jesteśmy świadomi tego, że wszyscy jako obywatele odczujemy skutki wojny, włącznie z jej wpływem na ceny energii i paliw. Ale musimy wytrzymać - podkreśliła ambasador Anders. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem m.in. o sytuacji w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu oraz pogarszającej się sytuacji humanitarnej na Ukrainie – poinformował po rozmowie Pałac Elizejski.

Macron powiedział Putinowi, że Rosja nie przestrzega międzynarodowego prawa w zakresie pomocy humanitarnej. Rozmowa prezydentów trwała ponad godzinę.

Spod gruzów ostrzelanego przez wojska rosyjskie teatru w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy,` wydobyto jedną osobę, jest ciężko ranna. Na razie nie ma ofiar śmiertelnych - podały w piątek po południu władze miasta, które cytuje AFP.

Wcześniej w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że udało się uratować spod z gruzów teatru ponad 130 osób, ale nadal trwa akcja ratownicza.

Francuska sieć hipermarketów Auchan jest "nadzwyczaj zaskoczona" krytyką pod adresem firmy ze strony prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za dalsze działanie w Rosji - przekazał rzecznik Auchana agencji Reuters.

W opublikowanym w piątek wystąpieniu Zełenski stwierdził, że wszystkie zachodnie firmy powinny opuścić rosyjski rynek i "nie przykrywać tanim PR swojego pragnienia zysku". Wśród tych firm ukraiński prezydent wymienił Auchan i szwajcarskie Nestle.

Uprowadzony przez żołnierzy rosyjskich wójt gminy Wełykyj Burłuk w obwodzie charkowskim Wiktor Tereszczenko został zwolniony – poinformował w piątek na Facebooku Ołeh Syniehubow, szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy.

 

"Dopiero co z nim rozmawiałem, przebywa obecnie w szpitalu. Wiktor to zuch i bohater broniący gminy i narodowych interesów" – oznajmił Syniehubow. Nie przekazał w jakich okolicznościach doszło do uwolnienia wójta.

 

Ukraińskie siły powietrzne zamontowały drony TB-2, dzięki którym mogą obserwować ostrzały, takie jak np. na lotnisku w Chersoniu

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 3,2 mln osób uciekło z Ukrainy, blisko 6,5 mln zostało wewnętrznymi uchodźcami - poinformowało w piątek biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Tego samego dnia Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) oceniła, że skala exodusu ludzi z Ukrainy i liczba ludzi przemieszczonych wewnątrz kraju w ciągu zaledwie trzech tygodni wskazuje na to, że kraj ten bardzo szybko może osiągnąć poziom kryzysu uchodźczego z lat wojny w Syrii, gdy los taki spotkał 13 mln osób.

Ten system dopiero teraz zaczyna funkcjonować. Jeszcze ten proces się nie rozpoczął. Ruszy dopiero w ciągu kilku dni - powiedział w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odpowiadając na pytanie, kiedy osoby, które przyjęły uchodźców, będą mogły składać wnioski o wypłatę świadczenia.

 

W wielu miastach ruszył już nabór wniosków od osób udzielających schronienia i zapewniającym wyżywienie uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie wynosi 40 zł na osobę dziennie. Urzędy m.in w Trójmieście, Rzeszowie, Łodzi czy Radomiu rozpoczęły już ten proces. Warszawa jeszcze nie.

Ministerstwo Obrony Ukrainy: około 130 rosyjskich żołnierzy z 20 Dywizji Strzelców Motorowych 8 Armii Generalnej Południowego Okręgu Wojskowego odmówiło udziału w walkach.

 

Biuro Spraw Lokalowych będzie rozpatrywać wnioski o wypłatę świadczenia dla osób zapewniających zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy – przekazała dyrektorka Biura Spraw Lokalowych UMP. Wnioski będą przyjmowane najprawdopodobniej dopiero od 24 marca.

"Rosjanie kontynuują ostrzały cywilów. Dziś w Awdijiwce pod ostrzałem znalazł się ośmiopiętrowy blok, sklep i budynek administracyjny. Według wstępnych informacji jest dwóch zabitych i trzech rannych" - napisał na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Przekazał, że ustalane są szczegóły.

 

"Rosja chce wywołać w nas strach, ale wywołuje tylko wściekłość! Za każdą śmierć się pomścimy!" - podkreślił.

Link do wpisu.

Nowa Zelandia przyjęła pierwszy pakiet sankcji przeciwko Rosji za jej inwazję na Ukrainę - przekazał w piątek tamtejszy rząd. Na liście osób objętych restrykcjami znaleźli się m.in. prezydent Władimir Putin, szef MSZ Siergiej Ławrow i minister obrony Siergiej Szojgu.

Wprowadzone regulacje zamrażają rosyjskie aktywa finansowe w Nowej Zelandii, a także zakazują wymienionym na liście osobom przyjazdu do kraju - poinformowano w rządowym komunikacie.

Wierni parafii Miszewo Murowane k. Płocka wraz ze swym proboszczem postanowili dostarczyć chleb dla uchodźców i na Ukrainę. Zebrali 700 kg mąki. Właśnie piecze się ok. 2 tys. bochenków. Chleb trafi do punktu dystrybucji żywności dla ukraińskich uchodźców w Chełmie, a część do Kijowa i Mariupola.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda rozmawiała w Nowym Jorku z przedstawicielami ONZ o sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce. Wezwała wspólnotę międzynarodową do wsparcia organizacyjnego i finansowego Polski.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama złożyła w czwartek wizytę w Nowym Jorku. Towarzyszyli jej m.in. ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski i sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

 

"Są przestrzenie działalności państwa, które powinny być wyjęte z politycznego sporu. Jedną z nich jest bezpieczeństwo narodowe. Dobrze, że rządzący chcą rozmawiać z opozycją. Ważna jest również współpraca i dialog na linii rząd-samorząd" - napisał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2 012 906 osób. Dzisiaj #funkcjonariuszeSG odprawili 22,7 tys. podróżnych - to spadek o 24 proc. (wczoraj 29,9 tys.) #PSMedyka 6,7 tys. #PSGKorczowa 3,6 tys. #PSGDorohusk i #PSGHrebenne po 3,5 tys. #PSGHrubieszów 1,7 tys. #PSGDołhobyczów 1,6 tys. #PSGLubaczów 1,2 tys. #PSGKrościenko 1 tys." - napisała w piątek po południu Straż Graniczna.

 

"Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2 012 906 osób. Dzisiaj #funkcjonariuszeSG odprawili 22,7 tys. podróżnych - to spadek o 24 proc. (wczoraj 29,9 tys.) #PSMedyka 6,7 tys. #PSGKorczowa 3,6 tys. #PSGDorohusk i #PSGHrebenne po 3,5 tys. #PSGHrubieszów 1,7 tys. #PSGDołhobyczów 1,6 tys. #PSGLubaczów 1,2 tys. #PSGKrościenko 1 tys." - napisała w piątek po południu Straż Graniczna.

 

Rzecznik Finansowy zwrócił się do banków m.in. z postulatem uproszczenie procedur wymaganych do otwarcia rachunku płatniczego przez uchodźców z Ukrainy, w tym o skorzystanie z oferty bezpłatnego rachunku podstawowego - poinformował rzecznik w piątkowym komunikacie.

Rzecznik zaapelował też o możliwość czasowego zwolnienia uchodźców z kosztów założenia lub obsługi rachunku płatniczego i wydanych do nich instrumentów płatniczych (karty płatniczej).

 

"Nikt nie może walczyć z połową świata i wygrać, to szalony pomysł. I w pewnym momencie zrozumieją to nawet ci Rosjanie, którzy dziś jeszcze wierzą propagandzie" - oświadczyła w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel" Żanna Niemcowa, córka byłego lidera opozycji w Rosji Borysa Niemcowa, zamordowanego w Moskwie w 2015 roku.

Roger Federer, wstrząśnięty doniesieniami medialnymi z Ukrainy, zapowiedział w piątek, że za pośrednictwem swojej fundacji przekaże 500 tys. dolarów na rzecz dzieci uchodźców, aby mogły kontynuować edukację.

"Razem z moją rodziną jesteśmy przerażeni obrazami dochodzącymi z Ukrainy i zrozpaczeni widząc tych niewinnych ludzi, którzy zostali dotknięci tak straszną tragedią. Chcemy pokoju" - napisał legendarny tenisista w wiadomości zamieszczonej w internecie.

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser–Duda rozmawiała w Nowym Jorku z przedstawicielami ONZ o sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce. Wezwała wspólnotę międzynarodową do wsparcia organizacyjnego i finansowego Polski.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama złożyła w czwartek wizytę w Nowym Jorku. Towarzyszyli jej m.in. ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski i sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

Działania stołecznych policjantów obejmują różne obszary związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy. Jeśli widzisz niepokojące sytuacje, zgłoś to policjantom patrolującym dworce i stacje warszawskiego metra.

 

Rosja nie zdołała osiągnąć na Ukrainie swoich pierwotnych celów, więc zaczęła stosować taktykę na wyczerpanie przeciwnika, co będzie się wiązało z większą liczbą ofiar cywilnych - ostrzegł w piątek szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.

"Kreml jak dotąd nie zdołał osiągnąć swoich pierwotnych celów. Został zaskoczony skalą i zaciekłością ukraińskiego oporu i boryka się z problemami, które sam sobie stworzył. Rosyjskie działania uległy zmianie. Rosja realizuje teraz strategię na wyczerpanie. Będzie się to wiązało z używaniem ognia w sposób nierozważny i na oślep" - oświadczył Hockenhull.

Norweski rząd wprowadził dzisiaj w życie najszerszy pakiet sankcji w historii - poinformowało w piątek norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.


Przypomniano, że "sankcje dotyczą sektora finansowego, energetycznego, transportowego, technologicznego i obronnego, a także nakładają środki ograniczające na setki osób i podmiotów", a ich naruszenie jest przestępstwem karnym.

 

Budynki zniszczone przez ostrzał w Kijowie podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę

Fot.: PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES

Spadkobiercy Karin Kneissl, byłej minister spraw zagranicznych Austrii, zwrócą rządowi tego państwa kolczyki, które Kneissl otrzymała od prezydenta Rosji Władimira Putina. Polityk nie była zadowolona z takiego rozwiązania - poinformowała w piątek austriacka gazeta "Kronen Zeitung".

Musimy robić wszystko, aby pomóc Ukraińcom się bronić - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Według niego do Kijowa powinien pojechać każdy przywódca wolnego świata. Trzeba przebić mur obojętności i w pełni zaangażować się w powstrzymanie machiny wojennej Putina - dodał.

Premier, mówiąc w podcaście o wtorkowym wyjeździe do Kijowa, zaznaczył, że było to jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. - Oczywiście, pojechałem na Ukrainę z misją polityczną, ale pojechałem także z odruchu serca, tak, jak się odwiedza przyjaciela w ciężkim położeniu. Wojna na Ukrainie jest realna, więc i wsparcie nie może być tylko wirtualne. Ukraińcy muszą wiedzieć, że pomagamy im w walce, jak tylko potrafimy, że wierzymy w ich zwycięstwo - zaznaczył Morawiecki.

Chcemy, aby baza łóżkowa dla uchodźców z Ukrainy docelowo liczyła 14 tys. miejsc – powiedział w piątek wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Zostaną one przygotowane m.in. w remizach strażackich, salach gimnastycznych i obiektach wskazanych przez starostów powiatów.

Według danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, przez punkty recepcyjne w woj. świętokrzyskim przeszło już ponad 3 920 uchodźców z Ukrainy. W regionie są 62 ośrodki rządowe, gdzie Ukraińcy mogą znaleźć opiekę, zakwaterowanie i wyżywienie.

Słynny reżyser Steven Spielberg i jego żona przekazali milion dolarów na pomoc Ukrainie. Pieniądze trafią do organizacji charytatywnych zajmujących się pomocą uchodźcom. Są wśród nich: Polski Czerwony Krzyż i Polska Akcja Humanitarna

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie internetowej formularz dla osób szukających pracy jako pomoc nauczyciela, a także formularz dla osób związanych z edukacją, które znają języki w wschodniosłowiańskie i chcą pomóc osobom przybywających z Ukrainy.

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadzono ułatwienia w zatrudnianiu obywateli innych państw, w tym Ukrainy, na stanowisku pomocy nauczyciela. Zgodnie z nowym prawem, w obecnym roku szkolnym możliwe jest zatrudnienie na tym stanowisku osoby nieposiadającej polskiego obywatelstwa. Warunkiem jest znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna polskiego lub dopiero się go uczy.

Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają trzecią linię obrony Kijowa - poinformował w piątek na briefingu zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz.

"Kijów to główne, strategiczne zadanie naszego wroga. Stolica nie poddała się w ciągu trzech dni, tak jak planowali okupanci, dzięki pracy nie tylko wojskowych, ale też wszystkich organów ścigania i sił obrony" - powiedział Hruzewycz.

Komisja Europejska przedstawi pakiet działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe Europy – poinformował w piątek Janusz Wojciechowski europejski komisarz ds. rolnictwa. Jedną z propozycji jest umożliwienie państwom członkowskim zastosowania dopłat dla rolników do zakupu nawozów.

Pojawiły się doniesienia o licznych ofiarach spowodowanych rosyjskim ostrzałem rakietowym koszar ukraińskiego wojska w Mikołajowie na południu Ukrainy; według jednego ze źródeł zginęło co najmniej 45 osób – podaje w piątek BBC.

Według tych doniesień w koszary na północnych przedmieściach Mikołajowa uderzyły co najmniej dwa pociski. Trwa akcja ratunkowa – twierdzi BBC, nie precyzując źródeł tych informacji. 

Zapasów pszenicy w Ukrainie wystarczy na dwa lata – poinformował w piątek ukraiński minister polityki rolnej Roman Leszczenko. Minister zapewnił też, ze Ukraina ma zapasy oleju na pięć lat, a kukurydzy na 1,5 roku.

- Biorąc od uwagę warunki klimatyczne, które obecnie mamy, stan oziminy w Ukrainie jest bardzo dobry, trwa wegetacja, stabilizuje się temperatura i nie będzie znacznych przymrozków. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy aktywną fazę prac polowych – oznajmił na briefingu dla dziennikarzy.

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Polski ambasador bierze udział w piątek w spotkaniu ambasadorów 27 państw członkowskich UE.

Czeska gazeta „Denik N” podała w piątek, że policja postawiła zarzuty dwóm osobom za deklarowanie poparcia dla inwazji Rosji na Ukrainę. Jedna z nich groziła spaleniem szkoły, w której przebywają uchodźcy.

 

Drugi mężczyzna, któremu postawiono zarzuty, miał namalować symbol rosyjskiej agresji na domu, w którym mieszkają uchodźcy z Ukrainy.

 

Czeska policja potwierdziła portalowi gazety "Denik N", że prowadzi dochodzenie w około 30 innych sprawach i że otrzymała około 400 doniesień o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

Siły obrony Ukrainy uruchomiły "kanał telegramowy Narodowego Ruchu Oporu, który codziennie będzie mówił o tym, co będzie zawarte w podręcznikach historii współczesnej".

Jednoosobowy antywojenny protest w centrum Moskwy. Kobieta została zatrzymana przez policję.

W ramach sankcji UE nałożonych na Rosję w związku z jej inwazją na Ukrainę portugalskie służby zablokowały zaledwie jedno konto bankowe. Było na nim zdeponowane 242 euro - podał w piątek portal Dinheiro Vivo.

Portal, który cytuje źródło w banku centralnym Portugalii (BdP), poinformował, że wraz z wykluczeniem części rosyjskich banków z systemu SWIFT wartość dziennych transakcji pomiędzy portugalskimi a rosyjskimi instytucjami finansowymi spadła z 2 mln euro do 700 tys. euro.

Z powodu wojny w Ukrainie hodowcy zwierząt z Europy Południowej obawiają się, że konieczny będzie masowy ubój zwierząt. Ukraina jest głównym dostawcą paszy dla zwierząt na świecie, a zapasy we Włoszech i Hiszpanii szybko się kurczą. - poinformował Reuters.

Kraje Europy Południowej są silnie uzależnione od importu pasz. Ukraina jest jednym z czterech największych eksporterów kukurydzy na świecie, a zamknięcie portów z powodu konfliktu miało "duży wpływ na dostawy".

W piątek sytuacja na podkarpackich czterech przejściach granicznych z Ukrainą jest stabilna – powiedział PAP rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz. Od północy do godz. 12 w piątek do kraju przez przejścia w regionie dotarło 9,6 tys. osób.

Rzecznik dodał, że uchodźcy na granicę docierają "falami", wówczas tworzą się niewielkie kolejki. Tak było w piątek m.in. w Korczowej i Medyce.

Mieszkańcy kilku miast obwodu ługańskiego, zajętych niedawno przez wojska rosyjskie, wzięli udział w wiecach proukraińskich – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

- Jeśli chodzi o terytoria, które były niedawno zajęte, to o nastawieniu tamtejszej ludności świadczy fakt, że w Swatowie, Starobielsku, Biłokurakyne i innych miejscowościach ludzie wychodzili na pokojowe protesty i wiece przeciw okupantom – oznajmił Hajdaj.

Ponad 53 tysiące uchodźców wojennych dotarło do Włoch z Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji - podało w piątek MSW w Rzymie. Jest wśród nich 27 tysięcy kobiet i 21 tysięcy dzieci. Resort spraw wewnętrznych opracował vademecum dla przybyłych po ukraińsku, rosyjsku i angielsku.

Zatrzymany w Holandii za przemyt Albańczyków 29-letni Ukrainiec został zwolniony w piątek z aresztu, aby mógł walczyć z rosyjskimi wojskami, które dokonały inwazji na jego kraj. Taką decyzję podjął sąd w Middelburgu na południu Niderlandów.

Mężczyzna stanął w czwartek przed sądem pod zarzutem próby przemytu z Holandii do Wielkiej Brytanii jedenastu obywateli Albanii. Groziła mu za to kara do 12 lat pozbawienia wolności.

 

Stany Zjednoczone przekażą prawie 48 mln dolarów na wsparcie ukraińskich uchodźców w Polsce; pomocy środki trafią do organizacji, które wspierają Ukraińców uciekających do Polski - przekazał w piątek na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.

Litewski Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego zdecydowanie potępia wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i zamierza nadal zabiegać o jeszcze większe uniezależnienie od Moskwy – oświadczył metropolita wileński i litewski arcybiskup Innocenty.

Scenariusz zakładający użycie broni atomowej przez Rosję, to czysta fantazja; jesteśmy zdania, że wypracujemy porozumienie pokojowe z Moskwą - oświadczył w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z rosyjskim niezależnym portalem Meduza.

Bezpieczeństwa energetycznego będziemy bronili, jak suwerenności – zadeklarował po piątkowym spotkaniu sygnatariuszy umowy społecznej ws. transformacji górnictwa pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik.

Dziennikarka ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske Wiktorija Roszczyna najprawdopodobniej jest więziona przez Rosjan - czytamy w piątek na Telegramie tego nadawcy. Reporterka nadawała z południowej i wschodniej części kraju od początku wojny.

"Nasza dziennikarka Wiktorija Roszczyna najpewniej jest w niewoli rosyjskich okupantów. Nagrywała materiały i pisała artykuły z punktów zapalnych na wschodzie i południu Ukrainy codziennie od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny" - podano.

Link do wpisu na Telegramie.

Do Polski trafiło 700 tys. ukraińskich dzieci w wieku szkolnym. Około 10 proc. z nich jest już w polskich szkołach - poinformował w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

"Pójście do szkoły jest ostatnią decyzją, którą podejmują uchodźcy. Najpierw przyjeżdżają, muszą odetchnąć, odpocząć, pozbyć się tej traumy, z którą przyjechali i dopiero wówczas, kiedy są już ustabilizowani tutaj, w Polsce, podejmują decyzję o pójściu do szkoły" - wskazał Czarnek.

Z pomocą z Gdańska na Ukrainę wyjechało już w sumie 13 tirów, na których się znajdowało 416 palet darów i pomocy humanitarnej. W piątek wyruszył kolejny konwój, którego załadunek wesprze mieszkańców i żołnierzy we Lwowie oraz miejscowości Równe.

Pierwsza pacjentka – uchodźczyni z Ukrainy – została w piątek zaszczepiona przeciw COVID-19 w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Jej rodaków chcących skorzystać z tej możliwości w szpitalnym punkcie przy ul. Kościuszki 29 wspiera osoba biegle mówiąca w języku ukraińskim.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie od środy przyjmuje wnioski od osób, które zapewniają w Rzeszowie zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy. Świadczenie wynosi 40 zł na osobę dziennie.

Wojewodowie otrzymali już środki z Funduszu Pomocy i pierwsze samorządy dostały już wypłaty - poinformował wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker. Zapewnił, że każda działalność na rzecz uchodźców zostanie zrefinansowana.

Przyglądamy się z ogromnym podziwem, w jaki sposób Polska zareagowała na wyzwanie o wymiarze ludzkim, które wywołała wojna na Ukrainie; deklarujemy wsparcie ze strony Irlandii w tym trudnym okresie - powiedział szef MSZ Irlandii Simon Coveney po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę około 100 tys. uchodźców przewinęło się przez dworzec kolejowy w Chełmie. Najwięcej pasażerów dociera tu pociągami z Kijowa lub Lwowa. W piątek przyjechało z Ukrainy kolejnych tysiąc uchodźców.

Holenderski rząd: dostarczymy na Słowację amerykański system obrony powietrznej Patriot

 

Słowacja chce przekazać Ukrainie swój system S-300

Rzecznik rządu: premier jeszcze tego dnia skieruje zaproszenie do przedstawicieli parlamentarnych sił politycznych na poniedziałkowe spotkanie

 

Ma ono dotyczyć - poinformował - "aktualnej sytuacji, która ma miejsce na Ukrainie, ataku Rosji na Ukrainę i spraw związanych z tymi obszarami związanymi z bezpieczeństwem Ukrainy i Polski".

 

Ponadto rozmowa poświęcona ma być kwestiom pomocy w Polsce uchodźcom z Ukrainy. "Jakie rozwiązania możemy jeszcze przyjmować, w jaki sposób organizacyjnie polepszać to, co do tej pory robimy" - dodał Müller. 

 

Fot.: PAP/Piotr Nowak

Strategia obrony na wschodnim skrzydle NATO powinna być opracowana od nowa; nie wystarczą już działania odstraszające – oświadczył w piątek w Wilnie szef litewskiego MSZ Gabielius Landsbergis na wspólnej konferencji prasowej z norweską minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.

Organy ochrony prawa Ukrainy zablokowały 1500 rosyjskich źródeł informacji, które rozpowszechniają rosyjską propagandę i dezinformację – poinformowała w piątek policja ukraińska na Telegramie.

 

"Udało się zablokować w sumie 1500 źródeł agresora. Zablokowane kanały miały blisko 15 mln odbiorców. Oprócz tego zablokowano 3178 publikacji, które usprawiedliwiają zbrodnie wojenne i śmierć cywilnych mieszkańców Ukrainy" – podkreśliła policja.

 

Link do wpisu na Telegramie.

Ukraina jest ostrzeliwana także z Morza Kaspijskiego – poinformował w piątek rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy Juryj Ihnat w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.

 

Według niego odpalenie takich rakiet bardzo trudno wykryć z wyprzedzeniem.

 

- Zadaniem władz jest uprzedzanie, że rakieta leci. Większość rakiet zauważamy, widzimy, skąd je wystrzelono, i kierunek lotu. Jeśli na przykład leci z Krymu w kierunku Kijowa, to po drodze kolejno włącza się alarm przeciwlotniczy. Zgodnie z algorytmem obliczamy, gdzie może spaść. Ale zanotowaliśmy też przypadki wystrzeliwania rakiet ze strategicznych okrętów rakietowych, nawet z Morza Kaspijskiego. Bardzo trudno to prześledzić – powiedział. 

Aktywna faza wojny na Ukrainie powinna zakończyć się za 2-3 tygodnie - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

 

Według niego w połowie albo pod koniec kwietnia mieszkańcy Kijowa, którzy wyjechali z miasta, będą mogli wrócić do domów.

Władimir Putin, przez ok. sześć minut przemawiał na stadionie w Moskwie.

W propagandowym wydarzeniu uczestniczą pracownicy państwowej administracji, którzy depczą i wyrzucają flagi Ukrainy. Imprezę, podczas której głos zabierze m.in. rosyjski przywódca, zorganizowano w ósmą rocznicę aneksji Krymu.

Reuters: Władimir Putin pojawił się na moskiewskim stadionie Łużniki i pochwalił to, co Rosja nazywa "operacją specjalną" w Ukrainie. 

 
Na stadionie odbywa się obecnie wiec poparcia dla działań Rosji. 

Fot.: Zrzut ekranu/Rossija 24 /Internet

Rzecznik rządu: premier Mateusz Morawiecki skieruje w piątek zaproszenie do przedstawicieli sił politycznych na wspólne spotkanie w poniedziałek dotyczące aktualnej sytuacji, która ma miejsce na Ukrainie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek na Twitterze, że namawiał innych europejskich przywódców do wprowadzenia nowych środków bezpieczeństwa energetycznego w celu ochrony gospodarki Unii Europejskiej.

"Podczas Rady Europejskiej namawiałem innych przywódców do wprowadzenia nowych środków bezpieczeństwa energetycznego, m.in. maksymalnej ceny gazu, aby wzmocnić odporność UE i chronić gospodarkę" - napisał Morawiecki.

Pierwszy z dwóch byłych domów studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przy ul. Franciszkańskiej wypełnia się uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Przystosowany przez miasto budynek w piątek został oficjalnie oddany do użytku. Schronienie znajdzie tam ok. 200 osób.

Od początku działania systemu rejestracji numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że tylko w piątek do godz. 15 numer PESEL otrzymało 41 tys. osób.

 

Ukraińskie służby opublikowały nagranie, na którym widać jak wycofują się wrodzy żołnierze i porzucają sprzęt wojskowy. 

Działania nazwano "haniebną ucieczką z pola bitwa", a żołnierzy "supergierojami Kadyrowa", więc najprawdopodobniej są to czeczeńscy bojownicy ściągnięci przez Rosję do Ukrainy.

Żołnierze ukraińscy w niektóre pociski wkładają nie materiał wybuchowy, lecz instrukcję, jak się poddać i złożyć broń – poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda, powołując się na rzecznika 128. górskiej brygady szturmowej Sił Zbrojnych Ukrainy Jarosława Hałasa.

Kiedy pociski o kalibrze 122 mm wybuchają w powietrzu, foldery z instrukcjami spadają na pozycje rosyjskie.

W broszurach podkreśla się, że każdy rosyjski żołnierz, który się podda, uratuje życie i będzie miał zagwarantowane humanitarne traktowanie. Będzie również mógł zadzwonić do domu i powrócić tam po zakończeniu działań bojowych.

Financial Times: Rosyjski eksport ropy do Indii wzrósł w marcu czterokrotnie

W marcu Rosja eksportowała do Indii 360 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi prawie czterokrotność średniej z 2021 roku - poinformował w piątek dziennik Financial Times.

Według Kpler, firmy zajmującej się danymi i analizą rynku towarowego, ta liczba ulegnie zmniejszeniu, jednak nadal będzie większa od średniej z zeszłego roku. "Biorąc pod uwagę obecne harmonogramy dostaw, Rosja jest na dobrej drodze, by osiągnąć poziom 203 000 baryłek dziennie w całym miesiącu" - przekazał FT. Dane eksportowe dotyczą ładunków, które zostały załadowane na tankowce i są w drodze do Indii.

 

Indie zazwyczaj importowały głównie ropę CPC (Caspian Pipeline Consortium), która stanowiła mieszankę ropy kazachskiej i rosyjskiej. Od początku inwazji na Ukrainę odnotowano "duży wzrost rosyjskiej ropy Urals". Według FT wskazuje to na "znaczne rabaty".

 

"Indie kupują już zakontraktowane ładunki ropy z Rosji, które nie mogą znaleźć nabywców w Europie" - powiedział dziennikowi Alex Booth, szef działu badań w Kpler.

 

W przeszłości rosyjska ropa stanowiła poniżej 5 proc. całkowitego importu Indii; w 2021 r. wyniósł on 4,2 mln baryłek. "Indyjskie firmy nie zaopatrywały się zbyt często w ropę z tego kraju ze względu na wysokie koszty transportu" - wyjaśnił dziennikowi Vivekanand Subbaraman, analityk Ambit Capital.

 

Financial Times zacytował opinię Larsa Barstada, dyrektora naczelnego Frontline, notowanej na giełdzie w Nowym Jorku firmy tankowcowej. Według niego "rabat na rosyjski Urals wynosi około 25-30 dolarów za baryłkę, a stawki frachtowe dodają ok. 3-4 dolary za baryłkę. To sprawia, że handel z Rosją Indiom się opłaca".

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 816 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 58 dzieci. 1333 osoby zostały ranne.

Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita przez broń wybuchową o szerokim obszarze rażenia, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

W czwartek ONZ informowała o 780 ofiarach śmiertelnych i 1252 rannych.

Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier wyraził zaniepokojenie, spowodowanymi wzburzeniem związanym z wojną na Ukrainie, atakami na osoby pochodzenia rosyjskiego mieszkające w Niemczech.

- Nie możemy dopuścić, by ich oczerniano, grożono im, a nawet atakowano fizycznie. Tam jest czerwona linia - powiedział.

- Dopóki nie będzie pokoju na Ukrainie, sankcje na Rosję powinny być stabilnie wzmacniane - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Każda rakieta przeciwko naszemu krajowi, każda bomba, wystrzał mają swoją cenę - podkreślił w nagraniu.

- Jeśli nie powstrzymamy Rosji teraz, nie ukarzemy jej, inni agresorzy na świecie zaczną inne wojny, w różnych regionach - ostrzegł prezydent.

Zaapelował, by Europejczycy zablokowali wszystkie porty dla rosyjskich statków. Wezwał też wszystkie zachodnie firmy do opuszczenia rosyjskiego rynku. 

- Okupanci nie przestają spalać swojego narodowego bogactwa w wojnie przeciwko Ukrainie - powiedział przemówieniu Wołodymyr Zełenski.

- Jestem pewien, że atakując nas, zniszczą wszystko, co rosyjskie społeczeństwo osiągnęło w ciągu minionych 25 lat. I wrócą tam, skąd zaczęli się kiedyś podnosić - do biednych lat 90. - dodał prezydent na nagraniu.

Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił to, co Rosja nazywa swoją specjalną operacją na Ukrainie - podaje agencja Reutera. 

Jak podaje Reuters Władimir Putin przemawiał do publiczności w czasie prowojennego koncertu na Stadionie Łużniki w Moskwie. Przemówienie nie zostało jednak wyemitowane w rosyjskiej telewizji.

Nawet kilkaset tysięcy osób mogło zjawić się w piątek na moskiewskich Łużnikach, gdzie prezydent Władimir Putin zorganizował "Koncert dla świata bez nazizmu". W tym propagandowym wydarzeniu uczestniczą zwłaszcza pracownicy państwowej administracji, którzy depczą i wyrzucają flagi Ukrainy. Imprezę, podczas której głos zabierze m.in. rosyjski przywódca, zorganizowano w ósmą rocznicę aneksji Krymu.

"Wydałem odmowną decyzję dekretową ws. budynku przy al. Szucha 7. Roszczenia do niego zgłaszała Federacja Rosyjska" - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

- Jestem tu, by służyć Polakom, którzy pomagają Ukraińcom – zadeklarowała w Dąbrowie Górniczej księżna Yorku Sarah Ferguson, która w woj. śląskim odwiedziła dwa ośrodki dające schronienie uchodźcom.

Rano księżna rozmawiała z matkami i dziećmi, przebywającymi w Rudach Raciborskich, a po południu odwiedziła Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, który przyjął pod swój dach grupę młodzieży ze szkoły dla niepełnosprawnych dzieci w Charkowie. Dzieci i personel charkowskiej placówki ewakuowały się w porę, ich szkoła została później zbombardowana i zniszczona.

Czteroosobowa rodzina, w tym 11-letni chłopiec, zginęła w wyniku ostrzału przez wojska rosyjskie wioski Zawody w rejonie iziumskim w obwodzie charkowskim – poinformowało biuro prasowe prokuratury obwodu charkowskiego.

Na skutek ostrzału artyleryjskiego zniszczony został dom, w którym znajdowała się rodzina: mężczyzna, 2 kobiety i 11-letni chłopiec. Wszyscy zginęli na miejscu. Oprócz tego jedna mieszkanka domu odniosła obrażenia – podano

Dowódcy wojskowi NATO obawiają się, że w wyniku błędu ludzkiego może dojść do sytuacji, w której rosyjskie bomby spadną na terytorium państwa sojuszu, a to mogłoby doprowadzić do eskalacji konfliktu. Dlatego też dowódcy wojskowi NATO pozostają w kontakcie z ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami, by uniknąć "nieporozumień na granicy" - poinformował w piątek Bloomberg.

PayPal poszerzył ofertę usług na Ukrainie w celu wsparcia działań humanitarnych. Firma tymczasowo zrezygnowała z prowizji dla klientów wysyłających lub otrzymujących środki na ukraińskie konta PayPal. Ułatwiono też zasady transferu pieniędzy dla klientów z Ukrainy - poinformowało w piątek biuro prasowe firmy.

Rozpoczęła się rozmowa telefoniczna prezydentów Joe Bidena i Xi Jinpinga - podała w agencja Reutera, powołując się na chińskie media państwowe. Głównym tematem ma być postawa Chin wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rozmowa prezydentów Bidena i Xi jest pierwszą od wideokonferencji odbytej w listopadzie. Jak zapowiadał w czwartek szef dyplomacji USA Antony Blinken, podczas rozmowy Biden ma przestrzec Xi, że Chiny odpowiedzą za "jakiekolwiek działania podjęte, by wesprzeć agresję Rosji", a USA nie zawahają się przed nałożeniem kosztów na ChRL.

Mer Kijowa Witalij Kliczko i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wystąpią podczas sobotniego kongresu programowego Platformy Obywatelskiej - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Pod Czernihowem ukraińskie wojska zniszczyły rosyjski punkt dowodzenia i stację rozpoznania radioelektronicznego Torn – podało dowództwo operacyjne Północ.

"17 marca w pobliżu Czernihowa wykryto należącą do wroga stację zwiadu radioelektronicznego Torn i punkt dowodzenia batalionowej grupy taktycznej" - podano w komunikacie dowództwa Północ.

Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, poinformowałem go o heroicznej walce narodu ukraińskiego z rosyjskim agresorem i podziękowałem za jego wsparcie; wzmacniamy antywojenną koalicję - przekazał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

 

Już mamy III wojnę światową rozpętaną przez Rosję; na naszych oczach dochodzi do ludobójstwa w XXI w., architektura światowego bezpieczeństwa musi być zmieniona - mówi ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia. - Państwa skorumpowane przez Rosję zamykają oczy i blokują decyzje NATO - dodał.

- Modernizacja i stałe zwiększanie gotowości i sprawności bojowej polskiej armii to wielki testament, który zostawił nam prezydent Lech Kaczyński wraz z obowiązkiem starania się o to, by w Polsce były siły sojusznicze - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda o ustawie o obronie ojczyzny: To nie jest akt prawny, który został stworzony dlatego, że Rosja zaatakowała Ukrainę. To jest akt prawny, który został stworzony dlatego, że przewidywaliśmy, że Rosja może zaatakować Ukrainę (...). W związku z tym w przyszłości możemy być kolejnym celem napaści żarłocznej, imperialnej Rosji.

PAP/Marcin Obara

 

Dwa luksusowe jachty należące do rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza pływają pod banderą Bermudów, co pozwala im omijać sankcje nałożone na ich właściciela przez Wielką Brytanię, a nawet korzystać z pewnych przywilejów - informuje w piątek brytyjska gazeta "Daily Mail".

- Musimy mieć armię o wiele potężniejszą niż Ukraina; musimy także budować społeczne poparcie dla wojska, dla tego, co wiąże się z potrzebną w stanach najwyższego zagrożenia postawą - mówił Jarosław Kaczyński.

Władze Mołdawii otrzymają wsparcie od Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w związku z napływem uciekinierów wojennych z Ukrainy - podało w piątek w komunikacie MSW w Kiszyniowie.

Około 200 uchodźców zarejestrowano od środy do południa w piątek w Radomiu w systemie PESEL. Magistrat wykorzystuje wszystkie możliwości, by usprawnić obsługę obywateli Ukrainy. Z myślą o nich Wydział Spraw Obywatelskich będzie czynny także w sobotę. Ma być też więcej stanowisk.

- Polska musi być krajem zdolnym do skutecznej obrony, pierwszy krok został wykonany, teraz czas na kolejne, czas na czyny, na wiele trudnych przedsięwzięć, być może także na wiele poświęceń - powiedział Kaczyński.

- Ustawa o obronie ojczyzny stwarza podstawy do budowy polskiej armii, która będzie w stanie odeprzeć nawet najgroźniejsze ataki - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński podczas uroczystości towarzyszącej podpisaniu ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

PAP/Marcin Obara

Metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki powiedział włoskiemu dziennikowi "Avvenire", że jego archidiecezja udostępniła swoje budynki i ośrodki kościelne uchodźcom. Wywołaną przez Rosję wojnę na Ukrainie nazwał "diabolicznym aktem, owocem egoizmu" prezydenta Władimira Putina.

Pod pretekstem ewakuacji Rosjanie zmuszają obywateli Ukrainy w obwodzie donieckim do wyjazdu do Rosji - powiadomiło biuro prokuratora generalnego.

430 osób z Ukrainy, w tym kilkadziesiąt sierot, znalazło schronienie w Uzdrowisku Ustroń. Prócz tego placówka przygotowuje tysiące kanapek, które trafiają na granice. Prezes uzdrowiska prosi o pomoc: potrzeba produktów żywnościowych.

Temat wypłaty reparacji wojennych przez Rosję podnosimy na wszystkich możliwych gremiach międzynarodowych - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z gazetą internetową Ukrainska Prawda.

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli apelował w piątek m.in. o objęcie sankcjami gazu, ropy i węgla jako głównych źródeł dochodów Rosji - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Sadoś podkreślał na spotkaniu, że jeśli UE nie przestanie kupować tych surowców od Rosji, będzie dostarczać Putinowi pieniądze na finansowanie wojny na Ukrainie.

Minister obrony Czech Jana Czernochova powiedziała w Bratysławie po spotkaniu ze słowackim szefem resortu Jaroslavem Nad’em, że jest gotowa do dyskusji na temat planu wysłania misji NATO na Ukrainę. Nad’ stwierdził, że należy poczekać na skonkretyzowanie propozycji.

Jarosław Kaczyński: Polska musi być krajem, który będzie się skutecznie bronił; musimy budować społeczne poparcie dla wojska i bronić pojęcia wspólnoty i narodu.

Trójmiejskie urzędy przyjmują wnioski od osób, które udzieliły schronienia i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Świadczenie wynosi 40 zł na osobę dziennie.

Ustawa o obronie ojczyzny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

 

- Polska 2050 przygotowała projekt uchwały Sejmu, która wprost nazywa Władimira Putina zbrodniarzem wojennym i wzywa społeczność międzynarodową do działań zmierzających do osądzenia go - poinformował lider ugrupowania Szymon Hołownia. Posłowie Polski 2050 będą zbierali podpisy pod projektem.

 

Na skutek zniszczenia przez rosyjską armię części kluczowej infrastruktury w Ukrainie załamały się łańcuchy dostaw żywności w tym kraju - przekazał koordynator Światowego Programu Żywnościowego (WFP) ds. zarządzania kryzysem na Ukrainie Jakob Kern.

Siedem busów z pomocą humanitarną z Barcelony zmierza do granicy Polski z Ukrainą - poinformował o. Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów). Podobną pomoc zorganizowali polscy franciszkanie w Blieskastel w Niemczech.

Dowódcy wojskowi z krajów NATO utrzymują kontakt telefoniczny ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami, by uniknąć incydentów, które mogłyby doprowadzić do wciągnięcia Sojuszu do wojny z powodu nieporozumień na granicy z Ukrainą - pisze w piątek Bloomberg.

Pierwsi mieszkańcy Radomia, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców z Ukrainy i zapewnili im utrzymanie, składają wnioski o zwrot poniesionych kosztów. Wysokość świadczenia wynosi 40 zł dziennie za osobę - poinformował Janusz Kalinowski z radomskiego magistratu.

Od początku inwazji Rosjanie zabili już w Ukrainie 109 dzieci; wzywajcie rządy państw do zamknięcia nieba nad Ukrainą - napisał na Facebooku mer Lwowa Andrij Sadowy, dołączając zdjęcie pustych wózków dziecięcych ustawionych na lwowskim Rynku.

Od piątku personel dyplomatyczny i rządowy Rosji i Białorusi ma zakaz wchodzenia na teren Parlamentu Europejskiego. W Domu Demokracji nie ma miejsca dla tych, którzy dążą do zniszczenia demokratycznego porządku - poinformowała na Twitterze przewodnicząca PE Roberta Metsola.

 

Według pochodzących z kręgów inwestorów informacji dziennika "Bild" Władimir Putin jest właścicielem kilku nieruchomości w najlepszych lokalizacjach w Niemczech. Putin miał je nabyć przez pośredników - braci Rotenbergów, których zna jeszcze z Petersburga.

- Warszawa przyjęła ok. 300 tys. uchodźców z Ukrainy - poformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak podkreślił, konieczne jest stworzenie profesjonalnego systemu relokacji. - Przyjmowanie uchodźców przez inne europejskie miasta to na razie doraźna pomoc i improwizacja - powiedział.

PAP/Radek Pietruszka

Rada miejska Kijowa przekazała w Telegramie, że od początku wojny w stolicy Ukrainy zginęły 222 osoby, w tym 60 cywilów. Wśród ofiar jest czworo dzieci. 889 osób zostało rannych.

"Opinia Komisji Europejskiej ws. członkostwa Ukrainy w UE zostanie przygotowana w ciągu kilku miesięcy" - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze, informując o rezultatach swojej rozmowy z Ursulą von der Leyen.

 

Bułgaria podjęła w piątek decyzję o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów za ich działalność niezgodną ze statusem dyplomaty; dostali 72 godziny na opuszczenie kraju - poinformowało MSZ w Sofii na stronie internetowej.

 

- Lewica powoła zespół monitorujący realizację ustawy ds. uchodźców, który będzie wypracowywał rekomendacje dla rządu i propozycje poprawek do ustawy bądź rozporządzeń - zapowiedział przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Dodał, że szefem zespołu będzie poseł Wiesław Szczepański.

Ze schronu w podziemiach Teatru Dramatycznego w Mariupolu, który w środę zbombardowali Rosjanie, udało się wyprowadzić 130 osób, a ponad 1300 jest wciąż w podziemiach - poinformowała rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denysowa.

 

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zamieszkało 19 uchodźców z Ukrainy - w tym grupa niesłyszących badmintonistów, którzy przygotowują się do letnich igrzysk głuchych w Brazylii. Sportowcy korzystają z seminaryjnej siłowni, sali gimnastycznej i z kortów na Politechnice Łódzkiej.

Rosji wciąż nie udało się osiągnąć strategicznych wojskowych celów związanych z pokonaniem Sił Zbrojnych Ukrainy, uzyskaniem dostępu do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego oraz przejęciem kontroli nad lewobrzeżną Ukrainą - podał w komunikacie na swoim profilu w serwisie Facebook ukraiński sztab generalny.

 

 

Rosyjski dziennikarz i prezenter telewizyjny Aleksandr Niewzorow opublikował w piątek w sieci społecznościowej Telegram oświadczenie, w którym skrytykował inwazję na Ukrainę. Po zamieszczeniu wpisu stwierdził, że "teraz będzie musiał uciekać z Rosji".

"Nie mogę dłużej milczeć. To, co dzieje się teraz w Mariupolu, to terroryzm. Nasza armia zrzuciła ogromną bombę na teatr dramatyczny, gdzie ukrywało się ponad tysiąc cywilów. (...) We wszystkich mediach była mowa o tym, że w holu teatru znajdowało się mnóstwo osób cywilnych, strzeżonych przez 12 bojowników pułku Azow, a dzień później zrzuciliśmy tam bombę o wadze 500 kg. Można było obejrzeć dziesiątki fotografii z napisem 'tutaj są dzieci'. Mam tylko jedno pytanie: czy to na pewno wyzwolenie, jeśli zabijamy setki cywilów po to, by zlikwidować kilkunastu żołnierzy?" - napisał Niewzorow.

- Agresywne działania Rosji jasno pokazują, że żaden kraj, nawet Niemcy, nie może być neutralny w kwestiach wojny i pokoju, w kwestiach dobra i zła - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas rozpoczęcia prac nad nową strategią bezpieczeństwa narodowego.

PAP/EPA/Christian Marquardt / POOL

Napływ uchodźców może nieco złagodzić niedobory pracowników i presję płacową w niektórych branżach. Ukrainki powinny znaleźć zatrudnienie m. in w edukacji i ochronie zdrowia, bo zwiększony popyt na usługi ze strony imigrantów będzie powodował konieczność zwiększenia liczby etatów - ocenili analitycy ING do danych GUS.

Papież Franciszek ostrzegł, że "perwersyjne użycie siły" zagraża obecnie ludzkości. W przesłaniu do biskupów z krajów UE z okazji zorganizowanych w Bratysławie Europejskich Katolickich Dni Społecznych podkreślił, że krew i łzy dzieci, cierpienia kobiet wstrząsają sumieniem.

Mer Kijowa Witalij Kliczko pokazuje zniszczenia w stolicy.

Rząd hiszpański nadał do tej pory status uchodźcy 4,5 tys. Ukraińcom - poinformował minister przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji Jose Luis Escriva w wywiadzie dla telewizji Antena3 w czwartek. Nie wiadomo, ilu uchodźców z Ukrainy już jest w Hiszpanii, a ilu może jeszcze dotrzeć.

PAP/EPA/Juanjo Martin

E-skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19 wystawiono 72 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy mają przyznany PESEL - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) odrzucił wniosek rosyjskiej federacji o zawieszenie zakazu udziału w eliminacjach mistrzostw świata - poinformowała agencja AP. Decyzja FIFA o przyznaniu Polsce walkowera za mecz z Rosją w barażach nie ulegnie już więc zmianie.

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w piątek trzy rosyjskie pociski manewrujące nad obwodem winnickim i jeden, wystrzelony z okrętu, nad obwodem odeskim – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikaty władz i wojska.

"23. dzień wojny. W obwodzie winnickim (w środkowej części Ukrainy - red.) nie toczą się aktywne walki. Dziś trzy wrogie pociski manewrujące zostały zestrzelone. Zamykamy niebo własnymi siłami. Nikt nie został ranny" – poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Borzow

"Wojsko jest na pozycji. Terroryzm - na ziemi. Lekarze, ratownicy, przewoźnicy, dyplomaci, dziennikarze… Wszyscy. Wszyscy jesteśmy w stanie wojny. Wszyscy przyczyniamy się do naszego zwycięstwa" - przytacza słowa Wołodymyra Zełenskiego ukraiński MON

"Amerykański producent satelitów Terran Orbital zapewnia Ukrainie kluczową pomoc strategiczną. Firma dzieli się z nami krytycznymi danymi i obrazami ruchu wojsk rosyjskich. Te kluczowe informacje pomagają nam obronić nasz kraj przed agresją i terroryzmem Kremla"- poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wstrzymała współpracę z rosyjską agencją Roskosmos w misji kosmicznej ExoMars. Na 2022 rok w ramach tej misji planowano wystrzelenie marsjańskiego łazika Rosalind Franklin i lądownika Kazaczok.

ExoMars to wspólny program badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Jego celem są poszukiwania śladów dawnego życia na Marsie, rożnych procesów geologicznych, a także badania gazów śladowych w atmosferze planety. W 2016 roku w ramach projektu na orbitę wokół Marsa dotarła sonda Trace Gas Orbiter (TGO), natomiast lądownik Schiaparelli rozbił się. Na 2022 rok planowano wystrzelenie łazika Rosalind Franklin i lądownika Kazaczok.

Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły serwis w języku ukraińskim, w którym publikowane są informacje m.in. o pomocy udzielanej uchodźcom przez żołnierzy tej formacji.

"Nasz wirtualny serwis prasowy dołącza do serwisów, które posiadają informacje w języku ukraińskim. Od teraz informacje o naszej pomocy uchodźcom znajdziesz w swoim ojczystym języku" - podano w piątek po ukraińsku na Twitterowym profilu WOT.

Jednocześnie na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl/ pojawiła się zakładka do jej wersji ukraińskiej.

Każda wojna ma dwa zakończenia - albo bezwarunkowa klęska, albo umowa - powiedział w piątek w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

- Nie trzeba popadać w dramatyzm, ale wszyscy musimy pamiętać, że każda wojna ma dwa zakończenia. Pierwszym zakończeniem jest bezwarunkowa, całkowita klęska jednej ze stron. To właśnie Rosjanie chcieli nam narzucić od samego początku (...). Drugie zakończenie to umowa. Czyli poszukiwanie i ustalenie wzajemnie akceptowalnych rozwiązań – powiedział Kułeba.

Zaznaczył jednak, że nie należy odrzucać pierwszej opcji, gdyż porozumienie pokojowe powinno być korzystne dla Ukrainy.

Zakażenia rotawirusem odnotowano w ostatnich dniach w punktach noclegowych dla uchodźców w Poznaniu; najwięcej przypadków było w hali Arena. Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu (WUW) zapewnia, że sytuacja jest już opanowana.

PayPal poszerzył ofertę usług na Ukrainie w celu wsparcia działań humanitarnych. Firma tymczasowo zrezygnowała z prowizji dla klientów wysyłających lub otrzymujących środki na ukraińskie konta PayPal. Ułatwiono też zasady transferu pieniędzy dla klientów z Ukrainy - poinformowało w piątek biuro prasowe firmy.

Laureaci grantów Narodowego Centrum Nauki mogą w swoich projektach zatrudnić naukowczynie i naukowców z Ukrainy. Fundusze na ten cel mogą pochodzić z każdej pozycji w kosztorysie załączonym do umowy grantowej z NCN.

W projektach można będzie zatrudniać osoby, które mają co najmniej stopień naukowy doktora (w ukraińskim systemie kandydat nauk) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach. Ich działalność i zainteresowania muszą być związane z tematyką projektów realizowanych w NCN - podała w komunikacie agencja.

"Konsekwencje ostrzału w rejonie Kijowa"

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) z siedzibą w Paryżu wezwała w piątek do szybkiego zmniejszenia zużycia ropy w obliczu ryzyka szoku wywołanego rosyjską inwazją na Ukrainę.

IEA przedstawiła plan dla światowych gospodarek w tym zakresie. Agencja rekomenduje zmniejszenie prędkości na drogach, utrzymywanie pracy zdalnej w sektorach, które na to pozwalają, zmniejszenia przez samorządy i rządy cen transportu publicznego dla ludności.

Wprowadzanie w życie przedstawionych środków zmniejszyłoby według IEA zużycie ropy o 2,7 mln baryłek dziennie w ciągu czterech miesięcy, co według Agencji odpowiada zużyciu ropy wszystkich samochodów w Chinach.

Omówiłem z szefem dyplomacji Unii Europejskiej Josepem Borrellem przygotowywanie piątego pakietu sankcji UE na Rosję - przekazał w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Presja będzie rosła tak długo, jak jest to potrzebne, by zatrzymać rosyjskie barbarzyństwo. Rozmawialiśmy również o ochronie i pomocy dla Ukraińców, którzy uciekli do UE przed rosyjskimi bombami" - napisał Kułeba na Twitterze

Czołg opuszczony przez rosyjskich żołnierzy - informuje Sztab Generalny Ukrainy

Ewakuowane z Ukrainy 111 osób z niepełnosprawnościami przyjechało na Pomorze Zachodnie 5 marca. To dzieci i dorośli w wieku od 7 do 42 lat. Znaleźli schronienie w Kołobrzegu i w Łukęcinie. Teraz przyjmie ich ewangelicka organizacja Bethel z Bielefeld w Niemczech – poinformował w piątek zachodniopomorski urząd marszałkowski.

"Transport organizował Klub Inteligencji Katolickiej. Samorząd województwa przygotował bazę noclegową i fachową pomoc – pielęgniarską i psychologiczną. Uchodźcami zajęli się pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWZ, wolontariusze, specjaliści Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną" – podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

W piątek rano kanclerz Olaf Scholz "ponownie rozmawiał przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem". Kanclerz wezwał prezydenta Rosji "do jak najszybszego doprowadzenia do zawieszenia broni" - poinformowało biuro prasowe niemieckiego rządu (BPA).

"Rozmowa, która trwała prawie godzinę, była poświęcona trwającej na Ukrainie wojnie i działaniom na rzecz jej zakończenia" - czytamy w komunikacie BPA.

- Na szczytach NATO i Rady Europejskiej będziemy przedstawiać postulaty sformułowane przez nas w Kijowie, aby Rosja wiedziała, że nie jest bezkarna, a Ukraina jest suwerennym państwem i może zaprosić do ochrony swego terytorium różnego rodzaju misje - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Członkowie Gwardii Narodowej składają pakiety pomocowe na lotnisku federalnym Moffett w Kalifornii dla uchodźców ukraińskich - informuje Departament Obrony USA.

Od 24 lutego, czyli początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie, wydaliśmy ponad 100 zgód dla lekarzy i kilkadziesiąt dla pielęgniarek na wykonywanie zawodu – poinformował w Polsat News w piątek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Punkt zbiórki i wydawania darów dla uchodźców z Ukrainy został uruchomiony w piątek w Bielsku-Białej. Magistrat wykorzystał do tego udostępniony mu pusty hipermarket jednej z sieci handlowych, która wycofała się z Polski – podali bielscy urzędnicy.

- Przy ul Warszawskiej 180 powstało miejsce, w którym darczyńcy mogą zostawić dary, a Ukraińcy, którzy przekroczyli granicę po 24 lutego br., mogą przyjść i otrzymać potrzebne artykuły – powiedział nadzorujący prace przygotowawcze w punkcie Krzysztof Gałuszka z magistrackiego wydziału komunikacji.

Ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow w środę zaproponował izraelskiemu parlamentowi, Knesetowi, zaprezentowanie perspektywy Kremla przed zaplanowanym na niedzielę wystąpieniem w Knesecie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Kneset zgodził się wcześniej na wystąpienie Zełenskiego. - Poczytujemy sobie za zaszczyt, że będziemy mogli wysłuchać prezydenta (Ukrainy) w tym trudnym dla ukraińskiego narodu czasie - powiedział Levy.

"Dimitrij Pieskow w odpowiedzi na zakaz nadawania telewizji RT w Wielkiej Brytanii: Jest to kontynuacja szału anty-rosyjskości i pogwałcenie wolności słowa" - przytacza Nexta.

 

Odłamki strąconej rosyjskiej rakiety spadły w piątek rano na pięciopiętrowy budynek mieszkalny w dzielnicy Padół w Kijowie; jedna osoba zginęła, a 19 jest rannych, w tym czworo dzieci – poinformowała ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Z budynku ewakuowano 98 osób. – napisała na Facebooku służba ds. sytuacji nadzwyczajnych w Kijowie.

"Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow grozi, że wszyscy przewoźnicy, którzy mogą przywieźć broń do Ukrainy , zostaną ogłoszeni celami wojskowymi."

Po porannym ostrzale Charkowa wiadomo o jednej zabitej osobie i 11 rannych – poinformowali ratownicy. Władze obwodu donieckiego podały natomiast informację o dwóch ofiarach śmiertelnych ataku na Kramatorsk.

W Charkowie ok. 7.40 rano czasu polskiego poważnych zniszczeń doznał budynek uczelni, uszkodzono także dwa domy mieszkalne w jego sąsiedztwie – podała służba ds. sytuacji nadzwyczajnych, publikując materiały zdjęciowe z miejsca ataku.

 

Sankcje nałożone przez kraje Zachodu na Rosję zaczynają na nią działać - oświadczył w piątek rzecznik rządu Francji Gabriel Attal. Zaczynamy już widzieć ich realny wpływ - dodał podczas porannej rozmowy w telewizji BFM TV.

- Mamy nadzieję, że te sankcje zmuszą Władimira Putina do zmiany swoich planów - mówił Attal.

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skrytykował w piątek "niezdecydowanie" kanclerza Niemiec Olafa Scholza wobec Rosji. Przypomniał, że 71 proc. Rosjan popiera inwazję na Ukrainę. O sprawie poinformował portal RBK.

- Kanclerz Olaf Scholz, starając się usprawiedliwić swoje niezdecydowanie, proponuje oddzielić zwykłych Rosjan od Putina, jako autora wojny. Może to się stać fałszywym trendem w Europie. Oficjalnie 71 proc. Rosjan zdecydowanie popiera wojnę przeciwko Ukrainie i masakry naszych obywateli. Proszę mieć to na uwadze – oświadczył Podolak, cytowany przez RBK.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało straty Rosjan na infografikach

- Gdyby to coś dało, zawsze bym pojechał - odpowiedział wicekanclerz Niemiec Robert Habeck na pytanie, czy byłby gotów udać się do Kijowa, idąc za przykładem szefów rządów Polski, Czech i Słowenii, którzy w stolicy Ukrainy spotkali się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim.

Na pytanie w programie telewizji ZDF "Maybrit Illner", czy kanclerz Olaf Scholz powinien pojechać do Kijowa, Habeck odparł: - Nie jestem osobą odpowiedzialną za planowanie podróży w Urzędzie Kanclerskim i nie mogę się wypowiadać w imieniu Olafa Scholza.

"Burmistrz Witalij Kliczko dotarł na miejsce wybuchu w dzielnicy Podilsky . Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba, a 19 zostało rannych, w tym czworo dzieci. Uszkodzonych zostało sześć budynków mieszkalnych, przedszkole i szkoła" - podaje niezależny białoruski portal Nexta.

Od rozpoczęcia działania korytarzy humanitarnych, czyli nieco ponad dwóch dni, Mariupol zdołało opuścić ok. 35 tys. ludzi – podaje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na szefa władz obwodu donieckiego Pawła Kyryłenkę.

W środę zostało nadanych 37 tys. numerów PESEL, w czwartek 45,5 tys. - poinformował w piątek sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odbędzie w piątek o godz. 14 czasu polskiego (godz. 9 czasu waszyngtońskiego) rozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem - informuje agencja Reutera powołująca się na Biały Dom.

"To część naszych wysiłków, by utrzymywać otwarte kanały komunikacji między Stanami Zjednoczonymi i ChRL. Przywódcy omówią rywalizację między naszymi krajami, a także wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i inne zajmujące obie strony kwestie" - podała w wydanym w czwartek komunikacie rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Mimo embarga nałożonego na Rosję po aneksji Krymu w 2014 r. co najmniej 10 państw UE sprzedało jej w latach 2015-20 sprzęt wojskowy za 346 mln euro - informuje portal Investigate Europe. Sprzedaż uzbrojenia, w której przodowała Francja i Niemcy, była możliwa dzięki luce w zapisach sankcji.

Brytyjski regulator rynku mediów, Ofcom, poinformował w piątek rano, że w trybie natychmiastowym odebrał rosyjskiej stacji RT (dawniej Russia Today) licencję na nadawanie na terenie Wielkiej Brytanii.

Po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie bezstronności relacji RT z rosyjskiej inwazji na Ukrainę Ofcom uznał, że stacja nie spełnia standardów posiadania brytyjskiej licencji.

"W tym kraju zaciekle strzeżemy wolności słowa, a poprzeczka dla działań podejmowanych wobec nadawców jest słusznie ustawiona bardzo wysoko" - oświadczył Ofcom.

"Żołnierze ukraińscy wyeliminowali dowódcę 331. pułku powietrznodesantowego armii rosyjskiej, pułkownika Siergieja Suchariewa. Brał udział w bitwie pod Iłowajskiem w 2014 roku, gdzie popełnił zbrodnię wojenną" - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy

Powinniśmy całkowicie odciąć Rosję od międzynarodowego systemu gospodarczego, to by powaliło rosyjską gospodarkę na kolana i powstrzymało machinę wojenną - powiedział w piątek były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Do Polski trafiło 700 tys. ukraińskich dzieci w wieku szkolnym – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na spotkaniu ministrów edukacji Unii Europejskiej.

Do polskich szkół zapisane jest 65 tys. dzieci z Ukrainy. Dodał, że 10 proc. z nich jest w oddziałach przygotowawczych, a 90 proc. w klasach z polskimi uczniami.

"Polityka spójności od dawna jest cichą siłą naszej Unii. Pomagając nam zbliżyć się do siebie. A dziś polityka spójności może pomóc krajom UE w szybkim i humanitarnym przyjęciu ukraińskich uchodźców." - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von er Leyen 

W polskich szpitalach przebywa obecnie ok. 1500 obywateli ukraińskich, z czego 840 to dzieci – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Putin był zajęty ostatniej nocy w Kijowie" - napisał ukraiński dyplomata Olexander Cherba

- Powinniśmy zwiększyć dostawy broni dla Ukrainy i zwiększyć jej zdolności obrony powietrznej - ocenił były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Według niego w ten sposób można pośrednio stworzyć nieformalną strefę zakazu lotów.

- Ważne by trzymać Putina w niepewności co do naszych zamierzeń. Właściwie uważam, że zbyt wielu zachodnich liderów zbyt szybko wyklucza różne rozwiązania. Jednocześnie nie sądzę, że obecnie jest czas na ustanawianie strefy zakazu lotów, bo to oznaczałoby bezpośrednią konfrontację samolotów NATO z rosyjskimi samolotami i rakietami. Teraz to by po prostu prowadziło do bezpośredniej wojny między NATO i Rosją - ocenił.

Praca bojowaj PTRK "Stugna-P". Rosyjscy okupanci nigdzie się nie ukryją - przekazał Sztab Generalny Ukrainy 

Na piątek uzgodnionych zostało dziewięć korytarzy humanitarnych w obwodach sumskim, charkowskim i z Mariupola – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Korytarzami ma być ewakuowana ludność cywilna oraz dostarczana pomoc humanitarna.

Z Berdiańska do Zaporoża autobusy mają zabrać mieszkańców Mariupola, którym wcześniej udało się wyjechać z miasta. Również z Manhusza, który znajduje się na trasie ewakuacji z Mariupola będą odbierani ci mieszkańcy, którzy uciekają z miasta piechotą.

Ewakucja z Mariupola ma być w piątek kontynuowana. W drodze jest cysterna z benzyną dla Mariupola, która w czwartek została zatrzymana na rosyjskim posterunku.

Planowana jest ewakuacja do Połtawy z miejscowości w obwodzie sumskim – z samych Sum, a także z Trościańca, Łebedyna, Konotopu i dwóch wsi. W obwodzie charkowskim podjęta zostanie próba dostarczenia pomocy humanitarnej do miast Izium i Bałaklija.

Japonia rozpoczęła w piątek przyjmowanie uchodźców z Ukrainy na uproszczonych, mniej restrykcyjnych zasadach - poinformowała agencja Kyodo, powołując się na rząd w Tokio. Szukający schronienia przed wojną nie będą już musieli mieć w Japonii poręczyciela lub krewnych.

Ponadto osoby uciekające przed rosyjską inwazją z Ukrainy będą zwolnione z obowiązku okazania negatywnego testu na COVID-19, a także nie będą wliczane do dziennego limitu wjeżdżających do kraju - podała Kyodo. Według obowiązujących regulacji związanych z pandemią koronawirusa do kraju może przybyć 7 tys. osób dziennie.

Japońskie władze zapewnią uchodźcom zakwaterowanie, niezbędne przedmioty pierwszej potrzeby oraz pomogą im w znalezieniu pracy lub studiów - poinformował rząd.

"Niektórzy chcą żyć w prostym świecie, w którym Putin ponosi wyłączną odpowiedzialność za wojnę. Rzeczywistość jest jednak taka, że ktoś faktycznie zrzuca bomby na ukraińskie miasta, strzela do ewakuowanych, tworzy "Z", a w sondażach popiera Putina. Podobnie jak w latach 30. ponoszą odpowiedzialność, nawet jeśli za zatrutą propagandę." - przekazał doradca Zełenskiego Dymytro Kułeba

W związku z wojną w Ukrainie powinniśmy przyśpieszyć budowę elektrowni atomowej w Polsce - oceniła w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Ponad 18,8 tys. osób przekroczyło w czwartek polsko-ukraińską granicę w woj. lubelskim; na wszystkich przejściach odprawy odbywają się na bieżąco - podał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Kpt. Sienicki poinformował, że najwięcej osób na wjeździe z Ukrainy do Polski odprawiono w Hrebennem - 7 209, następnie w Dorohusku - 5 928, Zosinie - 2 847, Dołhobyczowie - 2 824.

Rosyjskie wojska poczyniły minimalny postęp w tym tygodniu, a ukraiński opór uniemożliwia im otoczenie Kijowa i Mikołajowa - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp w tym tygodniu. Siły ukraińskie wokół Kijowa i Mikołajowa nadal udaremniają rosyjskie próby okrążenia tych miast. Miasta Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol pozostają otoczone i są silnie ostrzeliwane przez Rosjan. ONZ podaje obecnie, że liczba uchodźców uciekających przed konfliktem na Ukrainie przekroczyła już 3,2 miliona. Liczba ta będzie nadal rosnąć w wyniku trwającej rosyjskiej agresji" - napisano.

"Rosyjscy maruderzy w ukraińskim domu" - podaje ukraiński dyplomata Olexander Scherba

Miasto Izium jest w ruinie – powiedział w piątek telewizji Nastojaszczeje Wriemia przedstawiciel władz miejskich Konstantyn Petrow. - Rosjanie kontrolują część miasta, ale wokół niego toczą się walki, przez co ewakuacja jest od czterech dni niemożliwa – wskazał.

- Miasto, a zwłaszcza jego centrum, jest w ruinie. Nie ma prądu, ciepła, gazu, wody, łączności. Ludzie są w schronach. Brakuje jedzenia i wody. Część miasta jest okupowana przez Rosjan – powiedział Petrow na antenie internetowej telewizji Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe).

Od czterech dni, ze względu na walki pod miastem, niemożliwa jest ewakuacja mieszkańców i dostarczenie pomocy humanitarnej. Rosjanie zniszczyli też zakłady, które produkowały systemy optyczne w ramach ukraińskiego kompleksu zbrojeniowego.

"Siły Zbrojne Ukrainy działają"

Duński rząd jest gotowy do wysłania na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej - powiedział minister obrony Morten Bodskov. Jak zauważa portal euroactiv, jest to odpowiedź na polską sugestię o potrzebie takiej misji na Ukrainie.

- Duński rząd jest gotowy do wysłania na Ukrainę żołnierzy w ramach misji pokojowej, jeżeli może się to przyczynić do zakończenia tej krwawej wojny - powiedział Bodskov przed środowym spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

- Mamy dekady doświadczeń w takiej pracy i zdecydowanie uważam, że Dania może w tym współuczestniczyć i coś zmienić - dodał.

W pobliżu liczącego ponad 700 tys. mieszkańców Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy siły rosyjskie zbombardowały ukraiński obiekt wojskowy - podał w piątek gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch, cytowany przez portal RBK.

Z relacji Starucha wynika, że lotnictwo nieprzyjaciela zrzuciło dwie bomby, ale eksplodowała tylko jedna z nich.

"Mamy tam obiekt wojskowy, gdzie spadły dwie bomby (...). Jedna wybuchła, druga nie. Ustalamy szczegóły. Na razie nie ma informacji o ofiarach" - doprecyzował gubernator.

109 dzieci zginęło dotąd na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji – poinformowało biuro prokuratora generalnego w piątek w komunikatorze Telegram. Ponad 130 dzieci zostało rannych.

Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach kijowskim, charkowskim, czernihowskim, mikołajowskim, żytomierskim, sumskim i chersońskim – poinformowano.

W całym kraju zniszczono 439 placówek oświatowych, w tym 63 - całkowicie.

Dane podane przez biuro prokuratora "nie są pełne", ponieważ nie do wszystkich miejsc jest dostęp ze względu na trwające działania zbrojne i rosyjską okupację.

Poranna odprawa Iriny Vere Żuk dotyczy m.in pogody i korytarzy humanitarnych - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy

"Łączne straty bojowe Rosji od 24.02 do 18.03 wyniosły około: żołnierze około – 14200, zbiorniki ‒ 450 sztuk, opancerzone wozy bojowe ‒ 1448 sztuk, systemy artyleryjskie – 205 jednostek, MLRS-72 jednostki, środki obrony przeciwlotniczej – 43 jednostki, samolot – 93 szt., śmigłowce – 112 szt., sprzęt motoryzacyjny-879 szt., statki / łodzie-3 jednostki" - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy 

- Nie wykluczamy kolejnych nowelizacji ustawy dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy, bo sytuacja jest dynamiczna - mówił w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Działania są prowadzone w sposób szybki, by jak najszybciej pomóc Polakom pomagającym Ukraińcom, pomóc samym uchodźcom - dodał.

W kierunku Lwowa wystrzelono sześć rakiet z okrętu podwodnego na Morzu Czarnym – podało w piątek rano dowództwo sił powietrznych Zachód, na które powołuje się agencja Interfax-Ukraina.

Według komunikatu mogły to być rakiety X-555.

"Dwie rakiety zostały zestrzelone przez wojska rakietowe dowództwa powietrznego Zachód" – podano.

Osiedle mieszkaniowe w kijowskiej dzielnicy Padół zostało w czwartek ostrzelane przez wojska rosyjskie - poinformowała na swojej stronie internetowej stacja telewizyjna Hromadske.

Z informacji podanych przez władze miejskie wynika, że na miejscu ataku są już ratownicy i lekarze. Na razie nie ma danych o skali zniszczeń i ewentualnych ofiarach.

Nexta podaje, że ukraiński rząd i Bank Światowy podjęły decyzję o pomocy doraźnej w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Chodzi o środki na stypendia naukowe w Ukrainie dla 172 tys. studentów oraz stypendia socjalne dla 50 tys. w roku akademickim 2021/2022.

Kilka rakiet rosyjskich uderzyło w piątek rano w zakład naprawy samolotów we Lwowie – poinformował mer miasta Andrij Sadowy. Zakład był zamknięty, ofiar nie ma.

Budynki warsztatów lotniczych zostały zniszczone – dodał. 

Do ataku we Lwowie doszło w piątek ok . godz. 5.30 czasu polskiego.

"Siły rosyjskie uderzyły w okolice lwowskiego lotniska na Ukrainie, mówi burmistrz Andrij Sadowyj. Sadovyi nie mógł podać dokładnego adresu, ale powiedział, że zdecydowanie to nie jest lotnisko, ponieważ szary dym unosi się po niebie, a karetki pogotowia i pojazdy policyjne pędzą na miejsce zdarzenia" - podaje agencja AFP.

Sytuacja na wsiach na Ukrainie jest teraz gorsza, ale nas jest coraz więcej, a Rosjan coraz mniej - oświadczył w piątek w komunikacie opublikowanym na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

"Działania wojenne toczą się teraz dalej od Mikołajowa. Na wsiach jest gorzej. Ale nas jest coraz więcej, a ich coraz mniej" - ocenił Kim.

"Zajmujemy się również organizacją logistyki, uruchamianiem działalności gospodarczej, przygotowaniami do kampanii siewnej" - dodał.

Siły Zbrojne Ukrainy podały, że wczoraj 17 marca siły obrony powietrznej państwa zniszczyły co najmniej 14 celów powietrznych 🇷🇺 rosyjskich okupantów, w tym 7 samolotów; 1 śmigłowiec; 3 bezzałogowe statki powietrzne; 3 pociski wycieczkowe

Wołodymyr Zełenski zgłoszony do Nagrody Nobla. Większość zgłaszających polityków to Holendrzy - podaje niezależny białoruski portal Nexta

Rosyjskie rakiety trafiły w piątek rano w obiekty w okolicach lotniska we Lwowie, ale nie w samo lotnisko – napisał na Telegramie mer Lwowa Andrij Sadowy. "Obecnie nie jestem w stanie podać dokładnego adresu, ale to na pewno nie lotnisko" - dodał.

Strażacy wciąż walczą z pożarem na bazarze Barabaszowo w Charkowie – podała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych w piątek rano.

"Płoną pawilony w różnych częściach rynku. Służby starają się nie dopuścić do rozszerzenia się pożaru na domy mieszkalne i inne obiekty" – podano w komunikacie na Telegramie.

Ratownicy poinformowali także, że w ciągu minionej doby 42 razy byli wzywani do pożarów, usuwania gruzów i rozbrajania niewybuchów w kilku dzielnicach Charkowa oraz na terenie obwodu, w tym w okolicach miasta Izium.

"Do Winnicy i Mikołajowa przyjechały pociągi z trzydziestoma tonami ładunku humanitarnego. Transport humanitarny składa się z wózków inwalidzkich, leków, żywności dla niemowląt i żywności długoterminowej" - podają Siły Zbrojne Ukrainy 

 

Ponad 20 budynków zostało zniszczonych w wyniku rosyjskiego ostrzału w nocy z czwartku na piątek w Siewierodoniecku i Rubiżnem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

W Siewierodoniecku zginęły dwie osoby, cztery są ranne. W Rubiżnem ranne są dwie kolejne osoby.

Stan, pozycje i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniej doby - poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskiego wojska w podsumowaniu operacyjnym opublikowanym na Facebooku.

"Stan, pozycje i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniego dnia. Siły Zbrojne Ukrainy nadal zadawały niszczycielskie ciosy zgrupowaniom wrogich oddziałów, które próbują skonsolidować i utrzymać zdobyte linie obrony" - czytamy w komunikacie

"Niesamowity człowiek - Wasyl Sztefko ze wsi Kusznica na Zakarpaciu. 55-latek bez dwóch nóg wyszedł na przód, by pokonać wroga!" - podaje ukraiński rząd na Twitterze

Partnerka Władimira Putina, Alina Kabajewa, rzekomo ukrywa się w Szwajcarii z czwórką jego dzieci - twierdzą źródła dziennika "New York Post". Pod petycją o wydalenie jej z tego kraju podpisało się już niemal 50 tys. internautów.

"Dlaczego, biorąc pod uwagę skalę sankcji nałożonych na Rosję nadal gościcie ją i jej rodzinę, podczas gdy Putin niszczy życie milionów" - piszą do władz Szwajcarii autorzy petycji na stronie change.org.

Jak pisaliśmy, w piątek nad ranem we Lwowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy i słychać było serię wybuchów. Syreny alarmowe zostały włączone o 6.08 lokalnego czasu. Służby nie potwierdzają informacji o eksplozjach.

Alarm przeciwlotniczy obowiązywał w piątek od godziny 6.08 do godziny 6.47. W tym czasie przez centrum miasta przejechało kilkanaście wozów strażackich na sygnałach.

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo, na których widać na horyzoncie unoszące się w górę kłęby dymu.

"Typowy czwartek Sił Zbrojnych Ukrainy wygląda teraz tak" - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy 

Korespondent agencji informacyjnej AFP opublikował wideo z Lwowa, w którym - jak donoszą media - doszło dziś rano do serii wybuchów. 

"Poranna Ukraina" - podają Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

Władze holenderskie zamroziły lub skonfiskowały ponad 200 mln euro aktywów należących do osób fizycznych i firm z Rosji, które zostały objęte sankcjami w rezultacie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował w czwartek prezes banku centralnego Holandii Klaas Knot.

"Rosyjski Tygrys z wysokim rangą wojskowym 35 Armii został wyeliminowany, a BTR-82 z desantem został zniszczony przez zdalną detonację TM-62" - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy.

Spośród ponad 50 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy przybyłych do Włoch, 11 tysięcy dotarło do regionu Lombardia. Mieszka tam duża wspólnota ukraińska. Wiele osób zatrzymuje się w domach krewnych i znajomych, ale tysiące potrzebują wsparcia. Na głównym dworcu w Mediolanie powstał punkt pomocy dla nich.

Ukraińcy otrzymują tam wszelkie niezbędne wsparcie; oferowane są im testy na obecność koronawirusa, szczepienia przeciwko COVID-19, a także pomoc w odnalezieniu rodzin, miejsca noclegowego, wypełnieniu dokumentów. Wcześniej działał tam ośrodek pomocy dla uchodźców z Syrii i Afganistanu.

Ukraiński rząd zwrócił się Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) by wymógł na Rosji usunięcie ciał swoich zabitych żołnierzy - poinformowała wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, cytowana w piątek rano przez agencję Ukrinform.

"Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. Podczas spotkania poruszyliśmy kwestię konieczności zebrania i identyfikacji ciał martwych przedstawicieli sił zbrojnych okupanta. Zwróciliśmy uwagę Czerwonego Krzyża na to, że Rosja nie zwróciła się jeszcze do nas w sprawie ekstradycji ciał i szczątków ich zmarłych, których liczba przekroczyła 14 tys." - przekazała.

W związku z wojną w Ukrainie przybywa zamówień z Europy na broń z USA. Europejskie rządy planują zakup m.in. dronów, rakiet i systemów obrony przeciwrakietowej oraz samolotów, a notowania producentów broni zwyżkują. Wśród zamawiających jest Polska - poinformowała agencja Reutera.

Polska, Niemcy, Szwecja, Dania - to niektóre z krajów, które w ostatnich dniach zadeklarowały zwiększenie swoich budżetów obronnych oraz powiadomiły o planowanych inwestycjach w tym obszarze. Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę w górę poszły kursy amerykańskich firm z branży zbrojeniowej, takich jak Lockheed Martin i Raytheon Technologies.

Co najmniej trzy silne eksplozje dały się słyszeć w piątek rano we Lwowie - poinformowała stacja telewizyjna Ukraina 24 za pośrednictwem komunikatora Telegram.

Na krótkim nagraniu wideo widać na horyzoncie unoszące się w górę kłęby dymu w krztałcie grzyba.

Rosjanie ostrzelali w nocy z czwartku na piątek ekopark Feldman w obwodzie charkowskim, gdzie żyje ponad 300 gatunków zwierząt. Zginęły dwa orangutany i szympans - przekazała agencja informacyjna Interfax-Ukraina.

Jak poinformowano, Rosjanie zniszczyli zimowe wybiegi dla małp człekokształtnych. "Z powodu ostrzału moździerzowego zostały zniszczone zimowe zagrody dla małp człekokształtnych. Według wstępnych doniesień, zabito dwa orangutany i szympansa. W tej chwili nie ma możliwości dotarcia do miejsca zdarzenia. Liczba ofiar dopiero zostanie ustalona" - podano we wpisie na stronie parku ekoparku na Facebook, na który powołała się Interfax-Ukraina.

"Ukraińcy jeszcze nawet nie zaczęli walczyć !!!" - podają Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze.

Rosyjska inwazja na Ukrainę zmaga się z coraz większymi problemami logistycznymi, które utrudniają zaopatrywanie oddziałów nawet w podstawowe towary - oceniło w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Problemy logistyczne nadal nękają słabnącą inwazję Rosji na Ukrainę. Niechęć do manewrowania w terenie, brak kontroli nad przestrzenią powietrzną i ograniczone zdolności przerzutu uniemożliwiają Rosji skuteczne zaopatrywanie wysuniętych oddziałów nawet w podstawowe towary, takie jak żywność i paliwo. Nieustanne ukraińskie kontrataki zmuszają Rosję do przekierowania dużej liczby wojsk do obrony własnych linii zaopatrzenia. Poważnie ogranicza to potencjał ofensywny Rosji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

Rząd Japonii zapowiedział w piątek wprowadzenie sankcji wobec 15 osob fizycznych i 6 rosyjskich firm. Jak głosi komunikat objęci nimi będą wysokiej rangi przedstawiciele ministerstwa obrony oraz państwowa firma Rosoboronoexport zajmująca się eksportem broni.

Sankcję, które obejmują również zamrożenie aktywów, to kolejne tego rodzaju posunięcia Japonii w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Dwaj czołowi rosyjscy oligarchowie - Oleg Deripaska i Viktor Vekselberg - mający powiązania z australijskim przemysłem wydobywczym i energetycznym, znaleźłi się w piątek na liście osób objętych przez Australię sankcjami - poinformowała minister spraw zagranicznych tego kraju Marise Payne.

"Australia dodała do listy (osób objętych sankcjami) dwóch miliarderów mających powiązania biznesowe w naszym kraju - Olega Deripaskę i Viktora Vekselberga" - zakomunikowała szefowa australijskiego MSZ.

Wcześniej Australia zastosowała sankcje wobec 41 innych rosyjskich oligarchów i członków ich rodzin.

Wiemy, że Rosjanie rekrutują najemników z innych krajów. Oszukują wielu młodych ludzi. To będzie najgorsza decyzja w ich życiu. Długie życie jest lepsze niż pieniądze oferowane za krótkie życie - powiedział w orędziu opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocy z czwartku na piątek. Zapowiedział też odbudowę gospodarki i podkreślił rosnące wsparcie dla jego kraju.

 

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie