Wojna Rosja-Ukraina. Zbombardowano centrum kształcenia atomistów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Zbombardowano centrum kształcenia atomistów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Telegram/Enerhoatom
Zbombardowane centrum kształcenia specjalistów atomistyki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Siły rosyjskie zbombardowały centrum kształcenia specjalistów atomistyki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej – poinformowała w piątek agencja Unian, powołując się na wpis spółki Enerhoatom na Telegramie. Rosjanie w środę ostrzelali elektrownie w Zaporożu. Enerhoatom poinformował, że w wyniku ostrzału "została uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia".

Enerhoatom pokazał zdjęcia budynku, który jest w znacznej części zniszczony – trzy górne piętra 4-piętrowej budowli strawił ogień.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja szykuje prowokacje w elektrowni atomowej w Czarnobylu

 

"Centrum było budowane nie tylko siłami Ukrainy, ale też przy wsparciu Unii Europejskiej. Teraz zostały ruiny" – poinformował Enerhoatom.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 23. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

Rosyjski ostrzał elektrowni w środę

W wyniku środowego rosyjskiego ostrzału została uszkodzona linia przesyłowa wysokiego napięcia Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podał w czwartek Enerhoatom, ukraiński państwowy koncern obejmujący wszystkie cztery elektrownie atomowe w kraju.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Minister: pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu torturowani

 

"(W środę) 16 marca 2022 r. w wyniku ostrzału wroga uszkodzona została linia przesyłowa wysokiego napięcia (...), przez którą płynie energia elektryczna z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Tym samym sprawna pozostaje tylko jedna z czterech linii wysokiego napięcia. W konsekwencji moce dwóch czynnych bloków elektrowni zostały zmniejszone" - poinformował Enerhoatom na Telegramie.

PAA: nie ma zagrożenia z powodu ostrzelania linii przesyłowej w elektrowni jądrowej w Zaporożu

Polska Agencja Atomistyki poinformowała w czwartek, że ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) poinformował Państwową Agencję Atomistyki o wystąpieniu tego zdarzenia. W związku z uszkodzeniem wspomnianych linii nie istnieje żadne zagrożenie radiologiczne dla Polski.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Elektrownia w Czarnobylu bez prądu. Ekspert wyjaśnia co grozi nam w Polsce

 

"Zaporoska elektrownia jądrowa jest zabezpieczona na wypadek nawet całkowitego odcięcia od zewnętrznych źródeł zasilania. Systemy bezpieczeństwa elektrowni są w stanie zagwarantować bezpieczne wyłączenie bloku jądrowego i przejście reaktora w stan podkrytyczny, a elektrownia dysponuje również rezerwowymi systemami zasilania, które gwarantują bezpieczne odbieranie ciepła ze stosowanego w niej paliwa jądrowego" - podała PAA w czwartek.

aml / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie