100 tys. zakażeń dziennie? Poseł PiS: powinniśmy myśleć o najczarniejszych scenariuszach

Polska
100 tys. zakażeń dziennie? Poseł PiS: powinniśmy myśleć o najczarniejszych scenariuszach
Polsat News
Wojciech Konieczny i Tomasz Latos gośćmi "Gościa Wydarzeń"

- Scenariusze najgorsze to niestety ponad 100 tys. zachorowań albo i jeszcze więcej - mówił Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia w programie "Gość Wydarzeń". Gościem Marcina Fijołka był również Wojciech Konieczny z PPS, który zwracał uwagę na brak przygotowania do najgorszych sytuacji.

- Moim zdaniem skończył się czas na jakieś mówienie delikatne. Trzeba mówić o tych najgorszych scenariuszach i powiem też dalej. Pożądane byłoby mówić też o tym, co będzie się działo przy określonych poziomach zachorowań - mówił w programie „Gość Wydarzeń” Tomasz Latos z PiS.


- Na podstawie tego, co dzieje się na świecie, bo nie znam wyliczeń ministerialnych, zakładam scenariusze najgorsze. Te scenariusze najgorsze to jest niestety, do tej pory mieliśmy 30 tys. zachorowań, niestety ponad 100 tys. zachorowań albo i jeszcze więcej - odparł przewodniczący Komisji Zdrowia dopytywany przez Marcina Fijołka.

Przygotowanie specjalnych planów

- Szpitale nie są gotowe na to, co się wydarzy. Od razu mówię. To jest niemożliwe, żeby być przygotowanym, nie rozpoczynając przygotowań przynajmniej dzisiaj. Powinniśmy do tego podejść bardzo poważnie, uruchomić takie procedury jakie są przewidziane np. w warunkach zagrożenia dużego. Mamy takie plany obrony cywilnej - stwierdził Wojciech Konieczny, senator PPS, który jest również dyrektorem szpitala.

 

ZOBACZ: Szczepienia w Polsce. Dawkę przypominającą przyjęło ponad 6,6 mln Polaków

 

- W tej chwili w szpitalu moim są 74 łóżka covidowe. 71 jest zajętych. Nie mam żadnej rezerwy. Jeżeli przyjdzie rzeczywiście ta fala Omikrona, ona narasta co trzy dni o 100 proc., takie są dane z innych krajów europejskich, nie wiem, w tej chwili brak ćwiczeń, symulacji co zrobić w tej sytuacji, która będzie, jest radyklanym zaniedbaniem - dodał.

Komisja Zdrowia i "teorie antyszczepionkowe"

- Była sytuacja taka, że każda osoba, było na to kilkanaście dni, miała prawo, możliwość zapisania się na (komisję). Każda osoba fizyczna, każdy podmiot, organizacja. Wszyscy, którzy spełnili kryterium w określonym czasie, zostali przyjęci i uwzględnieni - mówił Tomasz Latos, pytany o posiedzenie Komisji Zdrowia.

 

- Przykre jest to, że zapisali się w ponad 90 proc. przeciwnicy szczepienia - dodał. - Niestety, mówię to z wielkim żalem, zabrakło zgłoszeń osób, które myślą inaczej - stwierdził.

 

ZOBACZ: Novak Djoković nie zagra w Melbourne? Premier Australii chce od niego dowodu szczepienia

 

Podczas środowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne ws. poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

 

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zamierzał wziąć udział w posiedzeniu, ale ostatecznie ograniczył się do formy pisemnej "na znak solidarności z przedstawicielami pozostałych zawodów medycznych, których zgłoszenia do udziału w wysłuchaniu nie zostały przyjęte ze względu na limit uczestników" - pisał w specjalnym komunikacie.

Zdaniem Matyi "udział (specjalistów) został uniemożliwiony przez zmasowany sposób zajęcia miejsc przez osoby głoszące tezy niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i osiągnięciami medycyny. Tym samym, wysłuchanie publiczne posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych i spiskowych" - argumentował.

Plan działań i powrót do nauki zdalnej

Marcin Fijołek pytał Wojciecha Koniecznego o jego oczekiwanie dotyczące działań rządu. - Oczekuję decyzji, przedstawienia planu. Jako dyrektor szpitala chcę wiedzieć ile będę miał miejsc covidowych za dwa tygodnie, za miesiąc - mówił senator.

 

ZOBACZ: USA. 206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się przeciw COVID-19

 

- Decyzje dotyczące zdalnej pracy szkoły. Trzeba się nad tym zastanowić. Trzeba się zastanowić nad weryfikacją paszportów covidowych. Prawdziwą weryfikacją - powiedział Konieczny.

Fałszywe certyfikaty - "polski wynalazek"

- Niestety w jakimś sensie polskim wynalazkiem albo gdzie indziej to jest absolutnie marginalne, są rzeczywiście fałszywe certyfikaty. To jest coś zupełnie niewiarygodnego, że ludzie są gotowi posunąć do czegoś takiego i ktoś te certyfikaty wydaje - komentował Tomasz Latos.

 

- To jest oszustwo i igranie z cudzym zdrowiem. Bo już nie mówię o osobie, która sama sobie to załatwia. To jest po prostu coś, co powinno być w najwyższym stopniu napiętnowane - dodał.

Powraca pomysł obowiązkowych szczepień

W Sejmie Nowa Lewica zgłosiła projekt ustawy zakładający obowiązkowe szczepienia. Tomasz Latos przyznał jednak, że na razie dokument nie jest procedowany.

 

ZOBACZ: Premier Francji Jean Castex chce przyjęcia ustawy o paszporcie covidowym

 

- Nie mamy już na to czasu. Decyzje powinny być podejmowane. Owszem, jest ustawa, ale może być rozporządzenie ministra zdrowia. Dzisiaj może podpisać rozporządzenie i ono jutro może wejść w życie - komentował Wojciech Konieczny. Dodał, że jego zdaniem obowiązkowe szczepienia powinny zostać wprowadzone. – Minister zdrowia powinien mieć odwagę taką decyzję podjąć - stwierdził senator PPS.

Liczba zakażeń w Polsce

- Liczba zwiększonych infekcji w ostatnich dniach to anomalia poświąteczna - powiedział Adam Niedzielski w środę na konferencji prasowej. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 17 196 nowych przypadkach koronawirusa. - Na tę chwilę nie planujemy wprowadzania nowych obostrzeń - dodał.

 

W szpitalach przebywa 19 264 pacjentów z COVID-19, w tym 1 854 podłączonych do respiratorów. Tydzień temu, 29 grudnia odnotowano 15 571 przypadków i 794 zgonów.

 

W środę gabinet prezydenta poinformował, że wynik testu na obecność SARS-CoV-2 u Andrzeja Dudy dał wynik pozytywny. - Prezydent czuje się dobrze, nie ma ciężkich objawów i przebywa pod stałą opieką medyczną - Powiedział Szrot, szef jego biura. 

Dotychczasowe wydania programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

ap/pdb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie