USA. 206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się przeciw COVID-19

Świat
USA. 206 marines zostało zwolnionych za odmowę szczepienia się przeciw COVID-19
Military_Material/Pixabay.com
Amerykańscy marines, zdj. ilustracyjne

Korpus piechoty morskiej USA poinformował w czwartek, że 206 marines zostało zwolnionych ze służby za odmowę szczepienia się na COVID-19. Pentagon zaostrzył ostatnio kary za unikanie szczepienia, ze względu na rosnącą ponownie liczbę zakażeń - podaje portal Axios. Wcześniej w grudniu dowództwo piechoty morskiej poinformowało, że zwolniło 103 żołnierzy.

W tej chwili około 94 proc. marines w aktywnej służbie jest w pełni zaszczepionych na COVID-19 - podał Pentagon.

Obowiązkowe szczepienia w amerykańskiej armii 

Jeszcze w listopadzie marines pozostawali w tyle za marynarką wojenną USA. 90 proc. marynarzy było zaszczepionych, podczas gdy w Korpusie Piechoty Morskiej (marines) - tylko 72 proc.

 

Oceniano wówczas, że marynarzy mógł zmobilizować do szczepień zeszłoroczny wybuch epidemii na pokładzie USS Theodore Roosevelt, kiedy to około 1100 członków załogi zostało zakażonych, a jedna osoba zmarła.

 

Według danych Pentagonu z zeszłego tygodnia 98 proc. żołnierzy wszystkich formacji sił zbrojnych, włącznie z rezerwistami, zostało już zaszczepionych.

 

ZOBACZ: Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus: populizm i nacjonalizm przyczyną nowych wariantów wirusa

 

W sierpniu szef Pentagonu Lloyd Austin, w oparciu o dyrektywy prezydenta Joe Bidena, poinformował 2,1 mln żołnierzy, że szczepienia będą obowiązkowe, a zwolnienia z tego obowiązku - rzadkie, zaś wojskowych, którzy odmówią, czekają kary.

 

Jak dotąd Korpus Piechoty Morskiej otrzymał 3247 wniosków o zwolnienie ze szczepień ze względów religijnych, ale żaden nie został zaaprobowany - podaje Axios. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie