Novak Djoković nie zagra w Melbourne? Premier Australii chce od niego dowodu szczepienia

Świat
Novak Djoković nie zagra w Melbourne? Premier Australii chce od niego dowodu szczepienia
Reuters

- Nie będzie żadnego specjalnego traktowania Novaka Djokovica. Absolutnie żadnego - powiedział premier Australii Scott Morrison komentując decyzje organizatorów Australian Open, którzy pozwolili tenisiście wystąpić. Przypomniał, że zawodnik nie chce spełnić warunków wymaganych od każdego przybywającego na terenie Australii.

Tenisista Novak Djoković wystąpi w wielkoszlemowym turnieju Australian Open, mimo wcześniejszych zapewnień organizatorów, że niezaszczepieni zawodnicy nie będą mogli uczestniczyć w zawodach.

 

Decyzja organizatorów turnieju wywołała falę oburzenia, także po stronie władzy. Głos w sprawie zabrał w środę premier Australii Scott Morrison.

"Żadnego specjalnego traktowania"

- Każdy, kto chce wjechać do Australii, musi spełnić określone warunki. Novak Djoković, jeśli nie jest zaszczepiony, będzie musiał przedstawić akceptowalny dowód na to, że nie może przyjąć szczepionki z przyczyn medycznych - mówił szef australijskiego rządu.

 

Podkreślił, że "czekamy zatem na dowody. Jeżeli okażą się być niewystarczające, wówczas zostanie potraktowany jak każdy inny podróżny i znajdzie się w najbliższym samolocie powrotnym".

 

- Nie będzie żadnego specjalnego traktowania Novaka Djokovicia. Absolutnie żadnego - mówił. 

Konkurs tylko dla zaszczepionych

Organizatorzy Australian Open wcześniej informowali, że wszyscy uczestnicy rozgrywek w Melbourne Park muszą zostać zaszczepieni przeciwko koronawirusowi lub mieć zwolnienie lekarskie przyznane przez niezależny panel ekspertów, usprawiedliwiające brak przyjęcia szczepionki.

 

ZOBACZ: Novak Djokovic wystartuje w Australian Open. Tenisista został zwolniony z obowiązku szczepienia

 

Decyzję oprotestował Djoković, informując, że nie przekaże, czy jest zaszczepiony czy nie. W środę organizatorzy dopuścili zawodnika do rozgrywek, bez wymaganych oświadczeń. 


Djoković nie będzie musiał poddawać się kwarantannie i będzie korzystał w Melbourne z tych samych wolności, co osoba zaszczepiona. W Australii ponad 90 proc. osób powyżej 16. roku życia otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19. 

 

Turniej odbywać się będzie w Melbourne, mieście które kilkakrotnie wprowadzało całkowity lockdown wskutek dużej liczby zakażeń lub pojawienia się przypadków nowego wariantu i połączonej z tym małej liczby szczepień. 

laf/zdr / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie