Śniadanie Rymanowskiego. Radosław Fogiel: zamiast kamery przed Donaldem Tuskiem powinno stać lustro

Polska
Śniadanie Rymanowskiego. Radosław Fogiel: zamiast kamery przed Donaldem Tuskiem powinno stać lustro
Polsat News
Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii w każdą niedzielę o godz. 9:55

- Donald Tusk jako były premier i szef RE jest ojcem tego, że w Polsce funkcjonuje taki system europejskich opłat za emisję - stwierdził w "Śniadaniu Rymanowskiego" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, komentując podwyżki cen gazu i energii. - Całe PiS powinno uderzyć się w piersi za doprowadzenie Polski do kryzysu - uznała Marzena Okła-Drewnowicz z PO.

30 grudnia Donald Tusk zamieścił nagranie na Twitterze, w którym skomentował podwyżki cen energii. - Para emerytów, Warszawa, ul. Dymna 25 - płacili 231 zł za gaz do tej pory, od stycznia zapłacą 1500 zł. To jest podwyżka o 650 procent - wskazuje Tusk i pyta polityków PiS: Czy wyście powariowali? - Przecież ludzie nie przeżyją takich podwyżek - mówi lider PO. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

 

ZOBACZ: Tusk skomentował słowa Morawieckiego. "To nie jest kwestia, kto sobie błyskotliwiej dokuczy"

 

Do tych słów odniósł się w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który stwierdził, iż oprócz podwyżek " z nowym rokiem przychodzą obniżki, m.in. obniżki podatków dla wielu milionów Polaków wprowadzone Polskim Ładem". Poseł PiS dodał, że "jeśli Donald Tusk z taką dezynwolturą zadaje te pytania, to myślę, że popełnił jeden błąd, bo zamiast kamery powinno stać tam lustro". - To Donald Tusk jest ojcem tego, że w Polsce funkcjonuje taki system europejskich opłat za emisję - stwierdził wicerzecznik PiS.

 

WIDEO: Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii

 

 

Fogiel zarzucił liderowi PO, że najpierw jako premier, a potem jako szef Rady Europejskiej "nie był w stanie powstrzymać budowy gazociągu Nord Stream 2, za pomocą którego dzisiaj Gazprom i Wladimir Putin podnosi ceny gazu i spekuluje nimi w całej Europie". Zgodził się także z premierem Mateuszem Morawieckim, który nagrał odpowiedź na zarzuty opozycji, że "Donald Tusk był premierem polskiej biedy".

Okła-Drewnowicz: członkowie PiS powinni uderzyć się w pierś za to, że doprowadzili Polskę do kryzysu gospodarczego i zdrowotnego

W obronę lidera PO wzięła Marzena Okła-Drewnowicz, która odpowiedziała Radosławowi Foglowi, że "od siedmiu lat rządzicie i efekt tego jest taki, że w Polsce są największe podwyżki cen gazu czy też prądu". - Donald Tusk radził w październiku, żeby wystąpić do KE o obniżenie VAT-u na energię. Czesi to zrobili, a PiS robi to wszystko w sposób oporny - dodała posłanka KO.

 

ZOBACZ: Wzrost cen gazu. URE: sprzedawca ma obowiązek stosować taryfy. Piotr Müller zapowiedział kontrole


Okła-Drewnowicz zapytana, czy Tusk ma za co bić się w pierś, odpowiedziała, że "całe Prawo i Sprawiedliwość na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Jarosławem Kaczyńskim powinno trzykrotnie uderzyć się w piersi za to, że doprowadziło dzisiaj Polskę do kryzysu, zarówno gospodarczego, jak i zdrowotnego".

 

Posłanka PO stwierdziła w Polsat News, że podwyżki cen gazu "to jest wina państwa, które nie potrafiło zorganizować tak swojego systemu, żeby ludzie na tym nie tracili".

Zgorzelski: w takim razie Tusk i Morawiecki razem klepali tę biedę 

Do słów Morawieckiego, że "Tusk był premierem polskiej biedy" odniósł się Piotr Zgorzelski (PSL), który zauważył, że w takim razie obaj (Tusk i Morawiecki) "klepali tę biedę", bo kiedy premierem był Donald Tusk, Mateusz Morawiecki był jego doradcą. - Nawalanie się między PiS i PO już nas nie dziwi, natomiast fakt jest następujący, że inflacja jest dwa razy wyższa niż średnia Unii Europejskiej. I ten fakt obciąża władzę - dodał.

 

ZOBACZ: "Nord Stream 2 to element szantażu gazowego". Morawiecki o słowach Putina

 

Paweł Szrot z Kancelarii Prezydenta zapytany, jaki Andrzej Duda ma plan na zwalczenie tych podwyżek, odpowiedział, że "prezydent ściśle współpracuje z rządem w działaniach, które zwalczają skutki inflacji". Dodał, że "jeszcze przed nowym rokiem prezydent podpisał ustawę o dodatku osłonowym i wprowadzi inne działania, jeśli chodzi o surowce naturalne".

 

Przypomniał ostatnią wizytę Andrzeja Dudy w Katarze, który "jest jednym z głównych źródeł gazu doprowadzanego do Polski".

 

- To nie są działania jednorazowe. Ich efekt i stosowanie musi być obliczone co najmniej na miesiące. Prezydent będzie to obserwował i oceniał też działania rządu i innych instytucji takich jak NBP czy Rady Polityki Pieniężnej, które mają w tym zakresie kompetencje i wykonują określone działania.

 

Wszystkie odcinki programu Bogdana Rymanowskiego można obejrzeć tutaj.

aml/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie