Nowe doniesienia ws. zabójstwa nauczyciela we Francji. Zatrzymano kolejne osoby

Świat
Nowe doniesienia ws. zabójstwa nauczyciela we Francji. Zatrzymano kolejne osoby
Flickr/fot. Mic/zdj. ilustracyjne
Policja nie ujawniła żadnych bliższych danych o zabójcy

Źródła prokuratorskie we Francji potwierdziły w sobotę, że zabójcą nauczyciela historii w Conflans-Sainte-Honorine jest 18-letni uczeń tego liceum, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego - pisze agencja AFP. Policja zatrzymała pięć kolejnych osób w związku z tą sprawą.

W sumie w rękach policji jest już dziewięć osób, powiązanych z brutalnym morderstwem nauczyciela historii z liceum Conflans-Sainte-Honorine na zachodnich przedmieściach Paryża. Piątka zatrzymanych w sobotę to rodzice zabójcy oraz trzy osoby spoza jego rodziny.

 

ZOBACZ: Francja wprowadza godzinę policyjną w części kraju

 

W nocy z piątku na sobotę zatrzymano cztery osoby, w tym nieletnią. Według tego źródła osoby te pochodzą z kręgu rodzinnego domniemanego zabójcy, który został zastrzelony przez policję. Policja nie ujawniła żadnych bliższych danych o zabójcy, który obciął nauczycielowi głowę. W mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje, według których był to 18-letni cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego.

 

Ofiarę z obciętą głową znaleziono w piątek późnym popołudniem około 200 metrów od liceum, w którym pracował w podparyskim Conflans Saint-Honorine, w departamencie Yvelines. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "zabójstwa w związku z przedsięwzięciem terrorystycznym". Nauczyciel prowadził zajęcia na temat wolności słowa i pokazywał podczas nich karykatury Mahometa. 

 

Zabójstwo zaszokowało całą Francję

Francuscy politycy, nauczyciele i media są wstrząśnięci bestialskim zabójstwem nauczyciela, któremu sprawca obciął w piątek głowę z powodu nauczania o wolności wypowiedzi i pokazywania karykatur Mahometa. W atmosferze pełnej emocji deputowani Zgromadzenia Narodowego, niższej izby francuskiego parlamentu, oddali w piątek wieczorem cześć pamięci zamordowanego nauczyciela i potępili "ohydny atak".

 

Deputowany Hugues Renson (Republiko Naprzód ! - LREM) oświadczył: "Z przerażeniem dowiedzieliśmy się o ohydnym ataku, który miał miejsce w piątek. W imieniu reprezentacji narodowej, w imieniu nas wszystkich, chciałbym oddać hołd pamięci ofiary".

 

ZOBACZ: Merkel i Macron ramię w ramię. Mówią o Białorusi

 

Prezydent Emmanuel Macron, który przybył na miejsce zbrodni nazwał atak na nauczyciela "islamistycznym atakiem terrorystycznym" na człowieka, który nauczał o wolności wypowiedzi. Nauczyciele i związki zawodowe w reakcji na śmierć kolegi proszą o uczczenie śmierci nauczyciela minutą ciszy w sobotę o godz. 11 w otwartych z tej okazji placówkach edukacyjnych.

 

W sieciach społecznościowych wielu internautów okazuje wsparcie dla rodziny i bliskich ofiary, a także dla całego zawodu dotkniętego tragedią. Pedagodzy i osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec przemocy stworzyli w mediach społecznościowych hashtag #JeSuisProf (Jestem nauczycielem).

Reakcja "Charlie Hebdo" 

Redakcja tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo" również zareagowała na piątkowy atak. "»Charlie Hebdo« wyraża swoje przerażenie i bunt po tym, jak nauczyciel wykonujący swój zawód został zamordowany przez religijnego fanatyka" - napisała redakcja gazety.

 

ZOBACZ: Groźby Al-Kaidy pod adresem "Charlie Hebdo"

 

"Wyrażamy nasze najgłębsze wsparcie dla jego rodziny, bliskich i wszystkich nauczycieli" - dodano. "Nietolerancja właśnie przekroczyła nowy próg i nie wydaje się powstrzymywać przed niczym aby narzucić terror naszemu krajowi. Tylko determinacja władzy politycznej i solidarność wszystkich pokona tę faszystowską ideologię" – podkreśliła redakcja.

"Barbarzyństwo za rogiem"

Były prezydent Francois Hollande wezwał do jedności "w obliczu barbarzyństwa". "Po przerażającym zabójstwie nauczyciela Republika i jej szkoła ponownie stają się celem islamistycznego terroryzmu" – napisał Hollande na Twitterze. "Barbarzyństwo i obskurantyzm wymagają zjednoczenia bardziej niż kiedykolwiek. Moje serce kieruje się ku rodzinie nauczyciela i całej społeczności nauczycielskiej" – dodał były prezydent.

 

ZOBACZ: Atak terrorystyczny w Londynie. Godzinę później nożownik zaatakował w Belgii

 

"Profesor ze ściętą głową. Barbarzyństwo za rogiem. Tu właśnie prowadzi islamski totalitaryzm, który wielokrotnie potępiałem. Koniec ze ślepotą, koniec z retrospekcją! Wszyscy razem musimy działać" - oświadczył były premier i kandydat na prezydenta Francois Fillon.

 

Minister edukacji Jean-Michel Blanquer w sobotę zapowiedział spotkania z pracownikami uczelni i rodzicami uczniów. "Zwrócę się do wszystkich nauczycieli, całego personelu i rodzin. Republika się nie poddaje” - napisał na Twitterze Blanquer, który nazwał atak na nauczyciela "atakiem na Republikę".

"Osiągnęliśmy szczyt barbarzyństwa"

Szef opozycyjnych Republikanów Christian Jacob zapytał:"Nauczyciel odpowiedzialny za dziedzictwo i wartości sekularyzmu w edukacji narodowej został zamordowany. Czy nasz kraj zemści się stanowczo i zdecydowanie?". "Wielkie przemówienia muszą ustąpić miejsca poważnym decyzjom przeciwko islamskiemu terroryzmowi" - dodał Jacob, nawiązując do przemówień prezydenta Macrona.

 

"Osiągnęliśmy szczyt barbarzyństwa (…). Myślę o krewnych nauczyciela i obecnych policjantach. Walka z islamistycznym terroryzmem to nieustanna walka. Ta walka nie zostanie wygrana słowami, ale czynami" - stwierdził z kolei konserwatysta Damien Abad.

 

ZOBACZ: Atak nożownika w Paryżu. Sprawca myślał, że atakuje redakcję "Charlie Hebdo"

 

"Profesor ścięty za prezentację karykatur »Charlie Hebdo«: jesteśmy we Francji na tym poziomie nieznośnego barbarzyństwa. Islamizm toczy z nami wojnę: musimy siłą wypędzić go z naszego kraju" - stwierdziła szefowa Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

 

Lider Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon nazwał akt terroru "Haniebną zbrodnią w Conflans!". "W rzeczywistości zabójca uważa siebie za Boga, za którego się podaje. On brudzi swoją religię. I wyrządza nam piekło, musimy żyć z mordercami jego pokroju" - napisał Melenchon na Twitterze.

ms/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie