Francja: Polak zatrzymany przez policję. Wspinał się na ponad 200-metrowy wieżowiec

Świat
Francja: Polak zatrzymany przez policję. Wspinał się na ponad 200-metrowy wieżowiec
Twitter/@buldozzor;
Polak jest znany jako "polski Spider-Man". Wcześniej wspiął się na warszawski hotel Marriot

Francuska policja aresztowała w piątek wieczorem polskiego turystę, który bez żadnych zabezpieczeń próbował wejść po ścianie na szczyt 210-metrowej Wieży Montparnasse w Paryżu, drugiego pod względem wysokości budynku w stolicy Francji - podały francuskie media.

Młody mężczyzna rozpoczął swoją wspinaczkę na paryski wieżowiec ok. godz. 20:00. Filmy zamieszczone na portalach społecznościowych pokazują, że śmiałek ubrany w krótkie spodnie i białą koszulkę mozolnie wspina się po szklanej ścianie budynku, a z dołu obserwowany jest przez setki przechodniów.

 

Ludzie zaczęli klaskać

 

"Kiedy wyszłam ze stacji metra, zobaczyłam strażaków, policję. Myślałam, że dzieje się coś poważnego” - cytuje dziennik "Le Parisien" słowa Claire, mieszkanki Paryża, która była świadkiem wydarzenia.

 

ZOBACZ: Szop pracz wspinał się po budynku, a ludzie filmowali. Nagle zwierzę spadło z wysokości 9. piętra

 

"Ponieważ wszyscy mieli głowy uniesione w górę, więc i ja podniosłam wzrok. Zobaczyłam mężczyznę w białej koszulce, wspinającego się na wieżowiec gołymi rękami, bez liny i żadnych zabezpieczeń" - opisywała Claire.

 

 

"Początkowo ludzie myśleli, że to próba samobójcza, ale szybko zorientowaliśmy się, że ten mężczyzna jest zupełnie spokojny i posuwa się do góry" - mówiła paryżanka. „Wspinał się cicho, w bardzo płynny sposób, jakby robił to przez całe życie. Zrozumieliśmy, że to dla niego wyzwanie i tłum zaczął bić brawo" - przytacza słowa Claire "Le Parisien".

 

"Polski Spider Man"

Według Polskiej Agencji Prasowej wspinaczka została przerwana w połowie drogi, gdy po linie z dachu opuścił się ratownik. Miał on przechwycić śmiałka i wciągnąć go na górę. Tam mężczyzna, który przedstawił się jak turysta w Polski, został został przez policję i następnie przewieziony na komisariat.

 

Nicolas Mathieux, francuski youtuber zajmujący się tematyką wspinaczkową, zasugerował na portalach społecznościowych, że wspinacz nazywa się Marcin Banot, znany jest pod pseudonimem "polski Spider Man", a wejście na Tour Montparnasse to nie pierwsza jego próba zdobycia wieżowca bez zabezpieczeń. W czerwcu 2019 roku wspiął się w ten sam sposób na warszawski hotel Marriott.

 

ZOBACZ: Gdańsk: 16-piętrowy wieżowiec bez windy. Na półpiętrach krzesełka dla zmęczonych

 

Później Marcin Banot na swoich profilach społecznościowych zamieścił zdjęcia, z których wynika, że wspiął się na wieżowiec i nie został ściągnięty w czasie wspinaczki.

 

Wieża Montparnasse to wieżowiec powstały na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku w centrum paryskiej dzielnicy Montparnasse. Budynek ma 210 m metrów wysokości, 59 kondygnacji i jest drugim najwyższym biurowcem we francuskiej stolicy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie