Merkel i Macron ramię w ramię. Mówią o Białorusi

Świat
Merkel i Macron ramię w ramię. Mówią o Białorusi
Rozmowa przywódców

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel mówią jednym głosem w sprawie Białorusi, Rosji, Libii czy planu stymulacji dla Europy – piszą w piątek francuskie dzienniki "Le Figaro" i "Le Monde".

W obliczu trwającego obecnie niemieckiego przewodnictwa w UE przywódcy obu krajów chcą pokazać wspólny front we wszystkich kryzysach międzynarodowych- podkreśla "Le Figaro".

 

ZOBACZ: Szczyt UE bez porozumienia. Morawiecki na rozmowach z Merkel i Macronem

 

Francja i Niemcy wzywają do przeprowadzenia śledztwa w sprawie próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i chciałyby uzyskać pomoc Kremla w pokojowym rozwiązaniu sytuacji na Białorusi – pisze "Le Monde". Paryż i Berlin zaoferowały również przyjęcie Nawalnego na leczenie.

 

ZOBACZ: Nadzwyczajny szczyt UE ws. Białorusi. Merkel dziękuje Polsce za inicjatywę

 

"Europejczycy bronią idei demokratycznych przemian na Białorusi poprzez dialog między rządem a opozycją. Jednak scenariusz w stylu polskim z 1989 roku, który doprowadził do pierwszych wolnych wyborów, jest odwrotnością tego, co się dzieje na Białorusi" - pisze "Le Monde".

 

 - W tej chwili Alaksandr Łukaszenka nie chciał rozmawiać z żadnym z nas - przypomniała w czwartek Merkel.

Spotkanie przywódców

Oboje przywódcy podczas czwartkowego spotkania w Forcie Bregancon w Prowansji potwierdzili propozycję mediacji poprzez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), w której reprezentowana jest Rosja i Białoruś. - Mogę powiedzieć, że reakcja prezydenta (Władimira) Putina była przychylna dla naszej propozycji - zauważył Macron. Według niego to prezydent Łukaszenka jest niechętny.

 

W sprawie sytuacji z koronawirusem zarówno Merkel, jak i Macron chcą zrobić wszystko, by nie wprowadzać ponownie blokady, ponieważ skutki tego radykalnego środka okazały się katastrofalne dla gospodarek obu krajów oraz dla Europy – podkreślają francuskie dzienniki.

 

Plan stymulacyjny w wysokości 750 mld euro wynegocjowany pod koniec lipca w Brukseli to według "Le Figaro" dowód na "odrodzenie się solidarności” w UE. Macron zapowiedział dodatkowo podczas wspólnej konferencji prasowej z Merkel "francusko-niemieckie inicjatywy w najbliższych tygodniach", aby wykorzystać środki finansowe.

 

ZOBACZ: Putin rozmawiał z unijnymi przywódcami. Tematem Białoruś

 

- Europa jest silna tylko wtedy, gdy przemawia jednym głosem, kiedy uznaje się za orędownika multilateralizmu, mimo że wciąż jest do tego długa droga – mówiła Merkel. - Mamy teraz do czynienia ze światem, który ulega rekompozycji - wtórował Macron. - Stąd potrzeba silnej, strategicznej Europy – dodał.

Identyczne stanowisko

Francuskie dzienniki podkreślają, że przywódcy obu państw zajęli takie same stanowisko również w sprawie w Libii oraz wobec zamachu stanu w Mali.

 

ZOBACZ: Przewrót w Mali. Prezydent i premier zostali pojmani

 

Rozbieżność pojawiła się jednak odnośnie sytuacji w Turcji. Niemcy są zirytowane francuskim pokazem siły we wschodniej części Morza Śródziemnego i jej interwencji w grecko-turecki spór. Francja ubolewa z kolei, że Niemcy nie zajęły bardziej zdecydowanego stanowiska w sprawie ekspansywnej polityki prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana – pisze "Le Figaro".

 

- W obliczu regionalnych potęg dyplomacja bez czerwonych linii (…) nie istnieje. W każdym razie nie na długo. Ale sama siła militarna nie wystarcza, a jedynie prowadzi do eskalacji - podsumował spotkanie z Merkel Macron.

kło / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie