Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/LUIS TORRES
Lekarze z Meksyku wynoszą ciało pacjenta zmarłego na Covid-19

Od początku pandemii zainfekowanych zostało na świecie 38 006 121 osób, zmarło 1 083 875, zaś wyleczonych zostało 26 354 211 - wynika z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Bank Światowy z kolei zatwierdził fundusze w wysokości 12 mld dolarów na walkę z koronawirusem. Śledź naszą relację "minuta po minucie",

Zapis relacji
Relacja zakończona

Ponad 6,5 tys. nowych przypadków koronawirusa i rekordowa liczba 116 ofiar śmiertelnych - to środowy bilans pandemii w Polsce. Również liczba chorych pod respiratorami nie była nigdy tak wysoka - 467. Koronawirusem zakazili się kolejni politycy, zachorował wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Francja wprowadza godzinę policyjną w części kraju.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 14 października

Ważne jest, żeby korzystać z wiarygodnych źródeł informacji o pandemii - uważa Tomasz Matynia, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu. Według niego zagrożenie fake newsami dot. pandemii "jest gigantyczne", a udział w ich powstawaniu mają m.in. politycy opozycji.

Jeśli brytyjski rząd nie wprowadzi restrykcji w przemieszczaniu się w Anglii, Walia od piątku zakaże wjazdu osobom z tych części Zjednoczonego Królestwa, gdzie są najwyższe wskaźniki zakażeń koronawirusem - zapowiedział w środę szef walijskiego rządu Mark Drakeford. Zakaz dotyczyłby wszystkich obszarów w Anglii, w których obowiązuje drugi i trzeci poziom restrykcji koronawirusowych, środkowej Szkocji i całej Irlandii Północnej. Miałby on wejść w życie w piątek o godz. 18.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 22 591 przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba nowych infekcji po raz trzeci w ciągu sześciu dni przekroczyła próg 20 tys. Łączna liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do 779 063, a siedmiodniowa średnia krocząca liczby nowych infekcji jest wyższa niż rekordowy poziom 17 tys. trzeci dzień z rzędu.

Według środowych danych ECDC zebranych dla 31 krajów, Polska znajduje się na 18. miejscu wśród państw Europy Zachodniej pod względem liczby zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Pod względem liczby zgonów na Covid-19 Polska jest na siódmym miejscu.

W ciągu ostatniej doby liczba nowo wykrytych zakażeń koronawirusem w Rumunii po raz pierwszy przekroczyła 4 tys.; na Covid-19 zmarło 66 chorych - poinformowały w środę władze. Rząd wprowadził kolejne ograniczenia i przedłużył do połowy listopada stan alarmowy.

Według najnowszego raportu Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) liczba infekcji koronawirusem w grupach wiekowych od 80 do 89 lat oraz od 90 do 99 lat od początku września wzrosła w Niemczech około ośmiokrotnie - pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W Austrii w środę liczba nowych infekcji spowodowanych koronawirusem osiągnęła rekordowy dzienny poziom. Resort zdrowia i MSW ogłosiły w środę 1346 nowych zakażeń.W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to średnio dwa razy więcej niż w Niemczech.

W ramach walki z pandemią COVID-19 w części Francji, w tym w Paryżu, od soboty zacznie obowiązywać godzina policyjna - poinformował w środę prezydent Emmanuel Macron. Godzina policyjna będzie obowiązywała od godz. 21 do 6 następnego dnia. Objęte zostaną nią m.in. Paryż, Marsylia, Tuluza i Montpellier. Prezydent powiedział, że osoby łamiące godzinę policyjną będą karane grzywnami w wysokości 135 euro. 

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej od kilku dni ma koronawirusa. O zakażeniu poinformował także wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Paweł Rabiej i Sebastian Kaleta zakażeni koronawirusem

Podczas pandemii śmiertelność w USA jest wyższa niż w innych rozwiniętych państwach świata - wynika z raportu tygodnika "Journal of the American Medical Association". To wnioski na podstawie badań z 18 innych krajów. Raport w periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego stwierdza, że w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wskaźnik umieralności w USA był znacznie wyższy niż w 18 innych krajach o wysokim dochodzie. Dane obejmują ofiary śmiertelne zarówno z powodu Covid-19, jak i z innych przyczyn.

Od czwartku wracają godziny dla seniorów. W dni powszednie w godzinach 10-12 sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki pocztowe mają obsługiwać wyłącznie osoby po 60. roku życia - wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw.

Od 2 do 9 października mazowiecka inspekcja sanitarna wydała 148 zgód na edukację hybrydową lub zdalną; 12 placówek oświatowych dostało decyzje odmowne - poinformowała w środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówiono aktualną sytuację epidemiologiczna w kraju oraz możliwe środki zapobiegawcze w celu ratowania zdrowia i życia obywateli; w czwartek zostaną podjęte decyzje co do wprowadzenia ewentualnych nowych środków profilaktycznych - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Rekordową liczbę 1095 zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Irlandii - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zarejestrowano też kolejnych pięć zgonów z powodu Covid-19.

Bank Światowy domaga się 25 mld USD na dalsze awaryjne finansowanie walki z koronawirusem, aby pomóc najbiedniejszym krajom świata stawić czoło ogromnym wyzwaniom związanym z pandemią - poinformował w środę prezes BŚ. G20 o pół roku przedłużyło moratorium na zadłużenie najuboższych krajów.

Trzy kolejne małopolskie szpitale - na wzór placówek jednoimiennych - będą zajmowały się pacjentami z Covid-19 - poinformował w środę wojewoda Łukasz Kmita. Jak wyjaśnił, będą one mieściły się w regionach podhalańskim i tarnowskim, a także w zachodniej Małopolsce.

Blisko 12 tys. nowych zakażeń koronawirusem wykryto w Hiszpanii między wtorkiem a środą; to znaczący wzrost wobec poprzedniej doby. Z kolei w Portugalii służby medyczne potwierdziły w ciągu minionych 24 godzin ponad 2 tys. infekcji, czyli najwięcej od wybuchu epidemii.

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim wystosowała do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha pismo, w którym zaapelowała o utworzenie miejsc pobytu dla osób wymagających stałej opieki i seniorów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach i uważamy, że nadszedł najwyższy czas, aby wdrożyć wariant awaryjny - apelują w piśmie do premiera lekarze i świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Proponują, by starsze klasy przeszły na edukację zdalną.

Wśród chorych na Covid-19 są również biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha - poinformował w środę rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ks. Andrzej Sapieha.

Blisko siedemdziesiąt osób z Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku jest zakażonych koronawirusem - poinformował w środę starosta kluczborski Mirosław Birecki.

Amerykański piłkarz Juventusu Turyn Weston McKennie jest zakażony koronawirusem - poinformował piłkarski mistrz Włoch. Jak dodano, drużyna musi poddać się izolacji, ale zawodnicy z negatywnym wynikiem będą mogli normalnie grać i trenować.

Zaplanowane na 30-31 października w Ottawie tradycyjne zawody Skate Canada, zaliczane do klasyfikacji Grand Prix ISU w łyżwiarstwie figurowym, zostały odwołane z uwagi na pandemię koronawirusa - poinformowali organizatorzy.

Rekordową od początku epidemii liczbę 19 724 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii - poinformował w środę po południu brytyjski rząd. Zanotowano w tym czasie również 137 zgonów z powodu Covid-19.

Tylko część z zakażonych biskupów brała udział w Zebraniu Plenarnym KEP w Łodzi. Nie jest łatwo jednoznacznie określić, gdzie znajduje się źródło zakażeń - prawdopodobnie jest ich wiele. Nad tym pracują obecnie służby sanitarne - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Wśród członków Chóru Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu wykryto przypadki zakażenia koronawirusem. Działalność chóru została zawieszona, a związani z nim artyści i pracownicy NFM przebywają w kwarantannie i są poddawani badaniom.

Rekordową od początku pandemii liczbę 7332 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Zmarły 43 osoby. Wykonano najwięcej dotąd testów jednego dnia: ponad 152 tysiące.

Wcześniej najwyższą dzienną liczbę zakażeń we Włoszech zarejestrowano 21 marca; było ich wtedy 6557.

W San Marino, małej enklawie na obszarze Włoch, zaostrzono kontrole w miejscach życia nocnego i dyskotekach. W przeciwieństwie do Italii w tym jednym z najmniejszych państw świata dyskoteki są otwarte, co jest powodem kontrowersji w jego relacjach z regionem Emilia-Romania.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w wydanym dekrecie zachęcił wiernych do indywidualnego odwiedzania cmentarzy w czasie Wszystkich Świętych. Zapowiedział też odwołanie wizyt kolędowych w tradycyjnej formie.

Dalsza przyszłość zależy od nas. Myj ręce! Noś maseczkę! Chroń Seniorów! - zaapelował w środę prezydent Andrzej Duda po konsultacjach nt. aktualnej i spodziewanej sytuacji epidemicznej z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

Władze Sopotu wystosowały w środę do premiera apel, w którym proszą o umożliwienie wprowadzania nauczania hybrydowego lub zdalnego we wszystkich szkołach w całych konkretnych powiatach, zwłaszcza tych znajdujących się czerwonej strefie.

Według opublikowanych w środę danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ciągu ostatnich 14 dni na Covid-19 zmarło w Polsce 1,6 osób i zarejestrowano 119,3 zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców. W liczbie zgonów i zachorowań na 100 tys. mieszkańców przodują Czesi i Hiszpanie.

Hiszpania liczy, że do grudnia br. otrzyma pierwsze środki z unijnego programu odbudowy gospodarczej - przekazała w środę wicepremier, minister ds. gospodarczych i transformacji cyfrowej Nadia Calvino. Rząd spodziewa się, że uzyska z Brukseli łącznie 140 mld euro - dodała.

W ciągu doby do środy rano w Szwajcarii zarejestrowano 2808 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG). To niemal dwa razy więcej niż dobę wcześniej, kiedy odnotowano 1439 zakażeń.

Szpital koordynacyjny w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) od środy przyjmuje pacjentów z Covid-19. W placówce przygotowano 330 miejsc na 18 oddziałach.

O wprowadzenie pierwszeństwa obsługi seniorów, przesunięcie godzin dla seniorów z 10-12 na 8-10 i niewprowadzanie ich w soboty - apeluje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, w związku z planowanym od czwartku wprowadzeniem godzin dla seniorów.

- Rządzący próbują stworzyć wrażenie, że lekarze nie chcą pomagać i pracować przy epidemii. Traktuje się nas jak sprzęt - skomentował prezes warszawskiej Okręgowej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski doniesienia, że izby lekarskie nie współpracują z wojewodami w sprawie delegowania pracowników medycznych do walki z epidemią.

W całej Portugalii od czwartku będzie obowiązywał stan klęski; wprowadzenie nowych obostrzeń jest niezbędne, by zahamować nasilającą się w kraju epidemię koronawirusa - ogłosił w środę rząd w Lizbonie.

PAP/EPA/RODRIGO ANTUNES

W trybie mieszanym pracuje 1037 placówek oświatowych, a 375 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 47 tys., działa normalnie - podało w środę MEN. Liczba szkół pracujących w środę w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 pacjentów i 10 osób z personelu medycznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu. Placówka wstrzymała przyjęcia na oddział internistyczny.

Obecnie w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie jest około 185 wolnych łóżek covidowych - poinformowała w środę Iwona Sołtys, kierownik działu obsługi pacjenta CSK MSWiA. Jak dodała, w placówce ponownie wstrzymano planowe zabiegi i operacje.

Czytaj więcej: Szpital MSWiA w Warszawie: wstrzymano planowe zabiegi i operacje

Aplikacja na smartfony NHS Covid-19, która służy do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem, zyskała polską wersję językową - poinformowało brytyjskie ministerstwo zdrowia. To 12. wersja językowa uruchomionej przed trzema tygodniami aplikacji.

Wojewoda kujawsko-pomorski bezskutecznie zwracał się do samorządów lekarskich i pielęgniarskich w województwie o zgłaszanie się osób chętnych do wsparcia podmiotów leczniczych w walce z COVID-19. Prezes okręgowej izby lekarskiej wskazał, że w Polsce brakuje po prostu lekarzy i pielęgniarek.

Sytuacja w Mediolanie jest krytyczna z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, jest mało czasu, by odwrócić tendencję - ocenił w środę specjalista chorób zakaźnych profesor Massimo Galli ze szpitala w tym mieście. Jego zdaniem trzeba działać natychmiast.

Czterech lekarzy z oddziału zakaźnego szpitala w Kozienicach (Mazowieckie) ma COVID-19. Na dyżurze pozostał jeden lekarz zakaźnik. Wspiera go kilku medyków z innych oddziałów. Część pacjentów jest wypisywana do domu, część ma być przewieziona do innej lecznicy.

Co najmniej 81 rosyjskich sportowców przebywających w centralnych lub regionalnych ośrodkach treningowych miało pozytywny wynik testu na obecność koronowirusa - poinformował oficjalnie dyrektor w ministerstwie sportu Aleksiej Morozow.

Klub Lewicy składa wniosek o audyt przygotowań rządu do drugiej fali COVID-19 oraz o kontrolę NIK - poinformował w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Premier, który mówił we wtorek, że krzywa zachorowań się wypłaszcza pomylił się; w ciągu 12 godzin przybyło ich 2 tysiące - podkreślił.

25 pacjentów oraz 11 osób z personel Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego prowadzonego przez legnicką Caritas jest zakażonych koronawirusem. Caritas Diecezji Legnickiej prosi o wsparcie wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w opiece nad pacjentami przebywającymi w ośrodku.

W województwie mazowieckim wyznaczono obecnie 1 563 łóżka, z czego przez pacjentów z potwierdzonym COVID-19 zajętych jest 661 łóżek; przygotowano 120 łóżek respiratorowych, z czego zajętych jest 47 - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Duńscy weterynarze i rolnicy rozpoczęli uśmiercanie co najmniej 2,5 mln norek po tym, jak potwierdzono zakażenia koronawirusem u zwierząt na 63 fermach - poinformowały miejscowe władze.

Podniesienie wilgotności powietrza w pomieszczeniach może zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 - ocenili japońscy badacze na podstawie eksperymentu opisywanego w środę przez publiczną stację NHK.

Badacze porównali ilość kropelek, jakie po kichnięciu osiadały na twarzy osoby siedzącej 1,8 metra od kichającego. Okazało się, że przy wilgotności rzędu 30 proc. kropelek było trzy razy więcej, niż gdy wynosiła ona 90 proc - podała NHK.

Nie ma prawdziwych konsultacji z samorządem ws. pandemii; jest tylko pewna rozmowa o ogółach - uważa Unia Metropolii Polskich. Dlatego też apelują oni do premiera o wcześniejsze informowane ich o decyzjach, które rząd zamierza wprowadzać w ramach walki z pandemią COVID-19.

Działania rządu podejmowane pod pretekstem walki z pandemią są nielegalne i niemerytoryczne - oświadczył w środę poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Według niego, premier Mateusz Morawiecki "potwierdził osobiście, że obostrzenia nie mają podstawy prawnej".

W środę na kwarantannie przebywa 3664 uczniów i 369 nauczycieli z woj. pomorskiego - poinformował sanepid. Służby wydały w sumie 273 opinie, które umożliwiły wprowadzenie w placówkach oświatowych zdalnego lub hybrydowego nauczania.

Przewodniczący KEP i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki został poddany kwarantannie w związku z potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 u sekretarza generalnego KEP bpa Artura Mizińskiego. Zakażony koronawirusem jest także poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

Na wysoki wynik zakażeń koronawirusem na Mazowszu wpływają przede wszystkim małe rozproszone ogniska, m.in. domowe. Takich ognisk w tym regionie jest ponad sto - powiedziała Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Ponad 300 tys. słuchaczy hiszpańskich uczelni wyższych nie bierze w środę udziału w zajęciach z powodu licznych zakażeń koronawirusem i zawieszenia pracy placówek akademickich. Naukę pobierają oni w formie wykładów prowadzonych przez internet.

Ponad milion osób pobrało aplikację STOP COVID - ProteGO Safe, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem - poinformował resort cyfryzacji.

Na Warmii i Mazurach zajętych jest 119 ze 490 łóżek szpitalnych dla pacjentów COVID-19. Zajętych jest 9 z 22 respiratorów - podał w środę Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki.

Od czwartku 15 października kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie w ramach tarczy 5.0. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy wsparcia dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej – przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dyrektorzy szkół, a nie sanepid, powinni podejmować decyzje o nauczaniu zdalnym czy hybrydowym - uważają posłanki KO. Według nich nauczyciele powinni być testowani na obecność koronawirusa i mieć zagwarantowane szczepienia na grypę.

Oddział rehabilitacyjny Pleszewskiego Centrum Medycznego zamknięto do odwołania. Koronawirusa potwierdzono u 36 pacjentów i pracowników - poinformował w środę rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala Ireneusz Praczyk.

Apeluję do wszystkich mieszkańców o ograniczenie do minimum kontaktów, aby zmniejszyć transmisję zakażeń - mówił w środę wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, przedstawiając radnym informację o sytuacji epidemiologicznej w mieście.

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński został objęty kwarantanną. To efekt informacji o stwierdzeniu obecności koronawirusa u biskupa Artura Mizińskiego, Sekretarza Generalnego Komisji Episkopatu Polski - poinformowało w środę MKiDN.

"Dzisiejszy wysoki wynik zakażeń koronawirusem musieliśmy brać pod uwagę w związku z dużą liczbą osób skierowanych na wymazy z podstawowej opieki zdrowotnej" – zauważył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

NFZ przygotuje nowy produkt finansowy do rozliczeń punktów drive-thru. Spowoduje to wydłużenie godzin obsługi pacjentów – podał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W związku z rekordową liczbą zakażeń koronawirusem, które odnotowano w Małopolsce, w środę w południe rozpocznie się posiedzenie sztabu kryzysowego, który zwoła wojewoda - dowiedziała się PAP.

W środę w szpitalach woj. pomorskiego zajętych jest 316 z 764 łóżek dla pacjentów z COVID-19. Tego dnia sanepid zanotował w regionie 344 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

Zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad stu powiatów jako stref czerwonych; będzie wśród nich dość dużo miast - zapowiedział w środę na konferencji rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o to, czy do strefy czerwonej może wejść Warszawa.

ZOBACZ WIĘCEJ: Andrusiewicz: ponad sto powiatów stanie się czerwonymi strefami, wśród nich dużo miast

W Warszawie zanotowano ostatniej doby 720 nowych zakażeń, w Krakowie było ich 499, w Łodzi 148, a w Poznaniu 116 – przekazał w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji kolejny dzień z rzędu jest rekordowo wysoki. Jak poinformował w środę sztab rządowy, wykryto od wtorku 14 231 nowych infekcji, a zmarło 239 osób z Covid-19. Wyzdrowiało po zakażeniu i opuściło szpitale w tym czasie 7920 osób.

W ciągu doby wykonano ponad 43,8 tys. testów na wykrycie koronawirusa, wobec 33,8 tys. poprzedniego dnia. Lekarze rodzinni w tym czasie zlecili 16 007 wymazów – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby w Indonezji wykryto 4127 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano zgony 129 kolejnych pacjentów z Covid-19. Tymczasem na Filipinach drugi dzień z rzędu odnotowano poniżej 2 tys. zakażeń SARS-CoV-2.

1 listopada cmentarze powinny być zamknięte. Organizacja tej sytuacji powinna być jednoznaczna, w tej chwili powinny być już podawane informacje, żeby dać ludziom możliwość odwiedzin swoich bliskich na cmentarzach w bezpiecznych warunkach – podał w środę pediatra, immunolog Paweł Grzesiowski.

Odnotowano 6526 nowych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce. Rekordy na Mazowszu (1188) i w Małopolsce (1137)


Padł kolejny rekord nowych zakażeń. Nie żyje 116 osób

467 używanych respiratorów, ponad 6 tys. zajętych łóżek i blisko 250 tys. osób objętych kwarantanną - to dzisiejsze dane ministerstwa zdrowia

Minionej doby na Ukrainie wykryto 5590 zakażeń koronawirusem, na Covid-19 zmarło 107 osób, 2137 pacjentów wyzdrowiało, a 799 osób hospitalizowano - poinformował w środę ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 466 pacjentów jest obecnie podłączonych pod respiratory.

1143 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Małopolsce potwierdziły badania laboratoryjne – wynika z najnowszego raportu służb sanitarnych. To kolejny dobowy rekord. 19 osób zmarło w regionie z powodu COVID-19.

Od czwartku od godziny 10.00 do 12.00 będą z powrotem obowiązywały godziny dla seniorów – przypomniała w środę minister rodziny Marlena Maląg. Zaapelowała do seniorów o maksymalne ograniczenie wychodzenia z domu i stosowanie zasad bezpieczeństwa: dystans, dezynfekcja, maseczka.

CZYTAJ WIĘCEJ: Godziny dla seniorów. Minister rodziny przypomina i apeluje

Najwyższą liczbę nowych zakażeń koronawirusem od początku pandemii odnotowano w ciągu ostatniej doby w Bułgarii - 785 - poinformował w środę resort zdrowia. Ogólna liczba zakażonych wynosi 25 774 osób.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. został wyznaczony przez wojewodę lubuskiego na szpital trzeciego stopnia w walce z pandemią COVID-19 w regionie – poinformował dyr. biura wojewody Karol Zieleński.

W Czechach we wtorek odnotowano 8325 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. To drugi największy dzienny przyrost po piątkowym rekordzie, kiedy zanotowano o 292 przypadki więcej.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 63 509 zakażeń koronawirusem i zmarło 730 osób z Covid-19 - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa zdrowia. Liczba ofiar śmiertelnych pandemii w Indiach przekroczyła 110 tys.

Szacuje się, że nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19, tak zresztą jak we wszystkich dotychczasowych epidemiach – powiedział genetyk i biolog prof. Marek Sanak. Dodał, że wraz ze wzrostem zakażeń wzrośnie też odporność zbiorowa na SARS-CoV-2.

CZYTAJ WIĘCEJ: Koronawirus. Ekspert: nawet jedna trzecia populacji nie zachoruje na COVID-19

Podczas ostatniej doby w Niemczech wykryto 5 132 nowe infekcje SARS-CoV-2 , z powodu koronawirusa podczas doby zmarło 40 osób - poinformował w środę Instytut Roberta Kocha (RKI0.

Brazylia zarejestrowała 10 220 dodatkowych przypadków COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin i 309 zgonów - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Jak poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa na świecie od początku pandemii zainfekowanych koronawirusem zostało 38 006 121 osób. Najwięcej osób zarażonych odnotowano w Stanach Zjednoczonych - 7 850 829, Indiach- 7 175 880 i Brazylii- 5 103 408.

Zarząd Banku Światowego zatwierdził fundusze w wysokości 12 miliardów dolarów dla krajów rozwijających się na zakupy i dystrybucję szczepionek na Covid-19, testów i terapii dla ich obywateli.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie