Trzaskowski: Warszawa jest gotowa na przejście do czerwonej strefy

Polska
Trzaskowski: Warszawa jest gotowa na przejście do czerwonej strefy
PAP/Paweł Supernak
Rafał Trzaskowski zapewnił, że Warszawa jest gotowa na przejście do czerwonej strefy

- Warszawa jest gotowa na przejście do czerwonej strefy - zapewnił w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zaapelował też do rządu o konsultowanie z samorządami podstawowych decyzji dotyczących walki z koronawirusem.

Prezydent Trzaskowski był pytany w środę podczas konferencji prasowej, czy w związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem miasto jest gotowe na wejście do czerwonej strefy.

 

- My jesteśmy gotowi w Warszawie na przejście do czerwonej strefy. Wiemy dokładnie, jakie są założenia i od wielu dni się do tego przygotowujemy - powiedział Trzaskowski.

 

"Domagamy się konsultacji, rozmowy"

 

Podkreślił przy tym, że podstawowe decyzje w tej sprawie powinny być przez rząd konsultowane z samorządowcami. - Żebyśmy wiedzieli, czego możemy się w kolejnych tygodniach spodziewać, tak żebyśmy się lepiej mogli do tego przygotować - dodał.

 

ZOBACZ: Andrusiewicz: ponad sto powiatów stanie się czerwonymi strefami, wśród nich dużo miast

 

- Domagamy się nie tylko zawiadamiania dzień wcześniej, że rząd podejmuje konkretne środki, tylko konsultacji, rozmowy o strategii i odpowiedzi na nasze pytania. Bo przecież one zmierzają do tego, żeby razem lepiej się przygotować na to, co będzie się działo w Polsce, na Mazowszu, czy w Warszawie - zaznaczył prezydent stolicy.

 

Ponad 1500 łóżek w szpitalach

 

W województwie mazowieckim wyznaczono obecnie 1 563 łóżka, z czego przez pacjentów z potwierdzonym COVID-19 zajętych jest 661 łóżek; przygotowano 120 łóżek respiratorowych, z czego zajętych jest 47 - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz.

 

- Natomiast w samej Warszawie wyznaczono 741 łóżek, z czego przez pacjentów z potwierdzonym COVID-19 zajętych jest 369 łóżek. Przygotowano 72 łóżka respiratorowe, z czego zajęte są 24 łóżka (stan na 13 października 2020 r.) - podała.

 

Cała Polska w żółtej strefie

 

Od ubiegłej soboty cała Polska jest w żółtej strefie, w której obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni publicznej m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach. W 32 powiatach i 6 miastach obowiązuje strefa czerwona z surowszymi restrykcjami, m.in. ograniczono tam czas, w którym lokale gastronomiczne mogą być otwarte do godziny 22.

 

ZOBACZ: Cały kraj w żółtej strefie. Obowiązkowe maseczki

 

W czerwonej strefie z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdują się powiaty: aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie); bełchatowski, wieluński (woj. łódzkie); limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (w woj. małopolskie); otwocki i szydłowiecki (woj. mazowieckie); oleski (woj. opolskie); dębicki i mielecki (woj. podkarpackie); białostocki, zambrowski (woj. podlaskie); kartuski, kościerski, pucki, słupski (woj. pomorskie); kłobucki (woj. śląskie); kielecki (woj. świętokrzyskie); bartoszycki, działdowski, iławski i ostródzki (woj. warmińsko-mazurski); krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński (woj. wielkopolskie).

 

Na liście jest też 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie