Warszawa od czwartku w czerwonej strefie? Sprawdź, co może się zmienić

Polska
Warszawa od czwartku w czerwonej strefie? Sprawdź, co może się zmienić
Warszawa w czerwonej strefie? Decyzja w czwartek

W czwartek Ministerstwo Zdrowia ogłosi nowe czerwone strefy. Wiele wskazuje na to, że wśród miast, w których obostrzenia zostaną zaostrzone znajdzie się Warszawa, a to oznacza większe restrykcje dla jej mieszkańców.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie odpowiedział w środę wprost, czy stolica znajdzie się w czerwonej strefie. - W tej chwili zakażamy się na ulicach. Nie ma dużych ognisk koronawirusa. Zmierzamy do ogłoszenia ponad stu powiatów jako "czerwonych". Będzie w tym zapewne dość dużo miast - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

 

Warszawa w czerwonej strefie?

 

W środę na Mazowszu odnotowano najwięcej, bo aż 1188 nowych zakażeń. W samej Warszawie potwierdzono 720 przypadków, to również najwięcej spośród największych miast.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: Warszawa jest gotowa na przejście do czerwonej strefy

 

Władze Warszawy deklarują, że są przygotowane na "wejście" do czerwonej strefy. - Jesteśmy gotowi. Wiemy dokładnie, jakie są założenia i od wielu dni się do tego przygotowujemy - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

 

Od soboty cały kraj znalazł się w tzw. żółtej strefie.

 

"Nie otrzymaliśmy decyzji rządu"

 

Dziś władze stolicy poinformowały, że w weekend, dwa tygodnie przed Wszystkich Świętych, zostaną uruchomione specjalne linie cmentarne. - Wciąż nie otrzymaliśmy decyzji rządu nt. ewentualnych obostrzeń podczas 1 listopada. Zdrowie warszawiaków jest dla mnie najważniejsze, dlatego postanowiłem, że już od najbliższego weekendu uruchomimy specjalne linie cmentarne. Chcemy, aby mieszkańcy mogli odwiedzać nagrobki swoich bliskich wcześniej, nie narażając się na zarażenie koronawirusem 1 listopada – kiedy ludzi na cmentarzach będzie najwięcej – argumentował prezydent Warszawy.

 

Podobne linie uruchamiane były również w poprzednich latach.

 

Czerwona strefa – jakie obostrzenia?

 

Obecnie w strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, otwierania wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 metrów kwadratowych. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

 

Będą nowe obostrzenia?

 

Niewykluczone, że rząd ogłosi nowe obostrzenia. Według ustaleń polsatnews.pl, rozważany jest m.in. całkowity zakaz organizacji wesel. , Imprezy masowe mają się odbywać bez publiczności, a manifestacje mogą być ograniczone do 10 osób. 

 

Szczegóły rządowego planu mają być przedstawione w czwartek.

jo/ml/ polsatnews.pl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie