Koronawirus nie odpuszcza. Ponad 800 nowych przypadków

Polska
Koronawirus nie odpuszcza. Ponad 800 nowych przypadków
PAP/EPA/ANSA/CLAUDIO PERI
Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 9660 osób, a kwarantanną – 108 tys. 309 osób.   

- Mamy 832 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano w woj. małopolskim. Resort dodał, że na Covid-19 zmarło 15 kolejnych pacjentów.

Nowe przypadki pochodzą z województw: małopolskiego (184), śląskiego (160), mazowieckiego (143), łódzkiego (54), pomorskiego (46), wielkopolskiego (43), podkarpackiego (39), podlaskiego (31), opolskiego (31), lubelskiego (23), kujawsko-pomorskiego (22), dolnośląskiego (21), warmińsko-mazurskiego (16), zachodniopomorskiego (8), lubuskiego (8) i świętokrzyskiego (3).

 

Resort poinformował też o śmierci kolejnych 15 osób. To 5 mężczyzn i 10 kobiet w wieku od 67 do 90 lat.

 

 

Do tej pory w Polsce potwierdzono 55 319 przypadków zakażenia. Ministerstwo informowało wcześniej o 825 nowych przypadkach zakażenia, później skorygowało tę liczbę do 832 przypadków. 

 

1 858 osób zmarło. Ze względu na zdublowany zgon osoby z woj. pomorskiego z dnia 13.08.2020, resort usunął go z wykazu.

 

Wyzdrowiało ponad 38 tys. chorych

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2040 osób, pod respiratorem jest 79 chorych. Wyzdrowiało 38 tys. 362 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Nowy test na koronawirusa. Wynik w 20 minut

 

 

Nowe listy "czerwonych" i "żółtych" powiatów

 

W aktualnej liście, którą przedstawiono w czwartek, znalazło się 18 powiatów (o jeden mniej niż poprzednio). Dodatkowe restrykcje w znajdujących się na niej regionach będą obowiązywać od piątku. 

 

Do "czerwonych" powiatów dopisano miasto Jastrzębie-Zdrój, które wcześniej znajdowało się w "żółtej" strefie. Ponadto, pozostały na niej powiaty ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

Nowa "żółta" lista składać się będzie z powiatów: cieszyńskiego, wieruszowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, limanowskiego, grajewskiego, nowotarskiego oraz miast: Żor i Białej Podlaskiej (tam kilkadziesiąt nowych przypadków z wesela).

 

ZOBACZ: Z koronawirusem wyszedł ze szpitala. Jest akt oskarżenia

 

Strefę "żółtą" opuściły powiaty kępiński, przemyski, pińczowski, jarosławski oraz miasto Przemyśl.

 

Resort stworzył także tzw. listę ostrzegawczą, na której znalazły się powiaty: tatrzański, bialski, kępiński, zwoleński oraz słubicki. Cieszyński wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna jest tam gorsza, ale na razie nie na tyle groźna, aby "nadać" tym regionom kolor.

Restrykcje w powiatach

W "czerwonych" strefach Ministerstwo Zdrowia narzucił m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, zakazał organizacji kongresów i targów, działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych. Ponadto, wydarzenia rodzinne takie jak wesela i pogrzeby, mogą mieć maksymalnie 50 uczestników.

 

ZOBACZ: Weszły nowe regionalne obostrzenia. Sprawdź, co się zmieniło

 

Natomiast w "żółtych" powiatach na kongresach i targach może przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wchodzi natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc na publiczności. W weselach i pogrzebach może uczestniczyć co najwyżej 100 osób. 

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie