Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/NADEEM KHAWAR
Świat wciąż walczy z pandemią koronawirusa

W Polsce jest 16 tys. 326 wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem. Bilans zgonów na Covid-19 zwiększył się w poniedziałek do 811. Minister zdrowia przekazał, że Polska finansuje badania nad szczepionką, a szefowa resortu przedsiębiorczości zajęła się zasadami panującymi m.in. w restauracjach po ich otwarciu.

prz/grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

18 maja we Włoszech zostaną otwarte bary, restauracje, zakłady fryzjerskie i salony piękności - zdecydował w poniedziałek rząd. W najbliższych dniach Rada Ministrów przedstawi szczegółowe wskazówki dotyczące wymogów sanitarnych, jakie trzeba będzie spełnić.

Decyzja ta jest rezultatem rozmów rządu i władz regionów kraju, które od następnego poniedziałku będą mogły same decydować o odmrażaniu kolejnych sektorów biznesu.

Rząd będzie mógł interweniować, gdyby okazało się, że doszło do wzrostu zakażeń i pojawiłaby się konieczność wprowadzenia ponownych restrykcji.

Wraz z spadkiem w stanie Nowy Jork liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu koronawirusa gubernator Andrew Cuomo zapowiedział stopniowe wznawianie działalności gospodarczej. Uzależnił to m.in. od wskaźnika zgonów, dostępności łóżek szpitalnych i zdolności testowania.

Na konferencji prasowej w Rochester gubernator powiadomił, że w ciągu ostatniej doby w stanie zmarło z powodu koronawirusa 161 osób, najmniej od 27 marca, kiedy po raz ostatni było ich mniej niż 200. 488 nowych pacjentów z Covid-19 przyjęto do szpitali.

- Pod wieloma względami jesteśmy po drugiej stronie góry. To ekscytująca nowa faza, wszyscy pragniemy wrócić do pracy - mówił.

Nowy Jork był epicentrum epidemii w Ameryce Północnej. Odnotowano tu 27 tys. potwierdzonych przypadków śmiertelnych koronawirusa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w poniedziałek nową czterodniową kwarantannę. Będzie ona obowiązywać od soboty i zakończy się we wtorek, 19 maja, świętem narodowym. Jednocześnie podkreślił, że ograniczenia z powodu epidemii będą stopniowo zdejmowane.

- Zakaz wychodzenia na ulice będzie obowiązywał od 16 do 19 maja - powiedział prezydent podczas wystąpienia do narodu po koniec posiedzenia rady ministrów w Stambule.

Główne miasta Turcji były zamknięte przez ostatnie cztery weekendy, nie można było wtedy wychodzić z domów z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Restrykcje dotyczące trzech największych miast - Stambułu, Ankary i Izmiru nadal pozostają w mocy.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 15 osób, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wynosi 1 467 - poinformowało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia tego kraju.

15 nowych zgonów to wprawdzie nieco więcej niż dzień wcześniej, gdy informowano o 12 zmarłych, ale nadal jest to jeden z najniższych dobowych bilansów od początku kwietnia i potwierdzenie spadkowego trendu.

W ciągu ostatniej doby wykryto 139 nowych przypadków, co jest liczbą o mniejszą o 97 niż w niedzielę, a zarazem drugą najniższą od 22 marca. Od początku epidemii w Irlandii potwierdzono 23 135 przypadków koronawirusa, ale ponad 18,5 tys. osób już wyzdrowiało.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 16 326 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 811 osób, a 5816 chorych wyzdrowiało. W poniedziałek resort zdrowia poinformował łącznie o 330 nowych zakażeniach i o śmierci kolejnych 11 osób.

Ministerstwo Zdrowia w ciągu dnia podawało informacje o wykryciu najpierw 210, a potem kolejnych 120 przypadków zakażeń SARS-CoV-2. W porannym komunikacie poinformowano o śmierci trzech osób, a w popołudniowym o ośmiu kolejnych. Łącznie w poniedziałek zdiagnozowano 330 nowych przypadków koronawirusa; 11 osób zmarło.

Dzień wcześniej, w niedzielę, resort zdrowia informował o 345 nowych zakażeniach i o śmierci kolejnych 15 osób.

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. śląskim - 3779 chorych, z czego zmarło 150.

MZ przekazało także dane dotyczące liczby wykonanych testów w podziale na województwa.

Podczas ostatniej doby w Portugalii z powodu koronawirusa zmarło dziewięć osób, czyli tyle samo, co dobę wcześniej. W sumie zmarło 1 144 zainfekowanych - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. 40 proc. zmarłych to pensjonariusze domów seniora.

Poniedziałek jest kolejnym dniem od piątku, kiedy liczba dobowych zgonów utrzymywała się na poziomie 9-12 przypadków. W ciągu ostatniej doby znacząco spadła też dynamika nowych zakażeń SARS-CoV-2. O ile od soboty do niedzieli było ich 175, to już w poniedziałek zaledwie 98. W sumie zanotowano dotychczas 27 697 infekcji.

Statystyki resortu zdrowia dowodzą, że jedną z najbardziej dotkniętych epidemią grup są podopieczni domów spokojnej starości. Ich odsetek w łącznej liczbie ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi już 40 proc.

Szacuje się, że wprowadzone restrykcje w odwiedzaniu osób w domach seniora nie zahamowały wysokiej liczby zakażeń stwierdzanych w tych placówkach. Pomiędzy 1 a 8 maja w 52 portugalskich domach spokojnej starości potwierdzono nowe ogniska infekcji SARS-CoV-2.

263 osoby zmarły we Francji na Covid-19 w ciągu ostatniej doby, wobec 70 zgonów od soboty na niedzieli - podało ministerstwo zdrowia w poniedziałek, pierwszy dzień zniesienia części ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa. W sumie zmarły 26 643 osoby.

Między niedzielą a poniedziałkiem zarejestrowano 178 zgonów w szpitalach i 85 w domach opieki.

Z 2 776 do 2 712, czyli o 64, spadła liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii; liczba ta maleje stale od ponad trzech tygodni.

W szpitalach przebywa jeszcze 22 284 pacjentów. Szpitale łącznie przyjęły 96 431 osób, lecz 56 724 osoby opuściły szpital po wyzdrowieniu.

Resort zdrowia wzywa do "respektowania wszystkich podjętych kroków i ograniczeń, w tym noszenia maseczek", podkreślając, że "epidemia jest nadal aktywna i ewoluuje".

Duże kanadyjskie firmy, które potrzebują finansowania, otrzymają rządowe wsparcie – zapowiedział w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau. Zastrzegł jednak, że kredyty będą finansowaniem pomostowym, a nie bezzwrotną pomocą.

Największe kanadyjskie firmy uzyskają dostęp do rządowych kredytów, jeśli ich potrzeby finansowe wynoszą przynajmniej 60 mln CAD (42,7 USD), a ich roczne przychody wynoszą przynajmniej 300 mln CAD. Program nazwany Large Employer Emergency Financing Facility (LEEFF – kryzysowe finansowanie dla dużych pracodawców) będzie dostępny dla wszystkich sektorów i realizowany przez rządowe instytucje finansujące inwestycje w rozwój w porozumieniu z resortem finansów.

Jak podkreślił Trudeau, LEEFF "jest finansowaniem na okres przejściowy, a nie czekiem in blanco" i jego głównym zadaniem jest wsparcie dla utrzymania miejsc pracy, a nie np. wsparcie restrukturyzacji firm, które wcześniej miały problemy.

W ramach Tarczy Finansowej, zarządzanej przez Polski Fundusz Rozwoju, do firm trafiło 15,2 mld zł - przekazał w poniedziałek na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Jak napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych szef rządu, wsparcie otrzymało 72 tys. firm oraz 720 tys. przedsiębiorców i pracowników.

Holenderska firma nanotechnologiczna Spektrax z Amsterdamu opracowała przenośne urządzenie do wykrywania koronawirusa w błonach śluzowych u ludzi w ciągu kilku minut - donosi belgijski "Brussels Times".

Firma podała, że test rozpoczyna się od pobrania próbki wymazu z jamy ustnej lub nosa pacjenta. Jest ona następnie umieszczana w chipie urządzenia i za pomocą specjalnego skanera sprawdzana jest w niej obecność wirusa.

Założyciele firmy informują, że najdłuższą częścią procesu jest pobieranie próbek od pacjenta, a analiza skanerem zajmuje od 10 do 30 sekund. Według nich około 30 osób może zostać przebadanych pod kątem obecności wirusa w ciągu godziny za pomocą urządzenia.

Firma przekazała, że technologia, która nie jest jeszcze gotowa do komercjalizacji, ma potencjał, by wykorzystać ją na szeroką skalę do szybkiego testowania "w dowolnym miejscu na świecie, bez drogich i czasochłonnych urządzeń laboratoryjnych".

Żołnierze US Army włączyli się do prowadzonej przez WOT operacji "Odporna Wiosna". Razem pomagają lokalnym społecznościom - poinformowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. "Razem jesteśmy silniejsi" - podkreśliła.

Mieszkańcy Anglii powinni zasłaniać nos i usta w komunikacji miejskiej oraz w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe utrzymywanie dystansu społecznego - poinformował w wydanych w poniedziałek wytycznych brytyjski rząd.

Gabinet Borisa Johnsona opublikował 50-stronicowe wytyczne, które wyjaśniają i precyzują ogłoszone poprzedniego wieczora przez premiera kroki w celu stopniowego znoszenia ograniczeń wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii koronawirusa. Odnoszą się one tylko do Anglii, gdyż władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej - które mają kompetencje do podejmowania takich decyzji - już wcześniej poinformowały o przedłużeniu ograniczeń.

"W miarę jak coraz więcej osób będzie wracać do pracy, zwiększy się kontakt poza najbliższym gospodarstwem domowym. Ta zwiększona mobilność oznacza, że rząd zaleca obecnie, aby ludzie starali się zakrywać twarz w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie dystans społeczny nie zawsze jest możliwy i gdzie mają kontakt z innymi, z którymi zwykle się nie spotykają, np. w środkach transportu publicznego lub w niektórych sklepach" - napisano w wytycznych.

Sprecyzowano też, że od środy mieszkańcy Anglii będą mogli spotykać się z jedną osobą spoza ich własnego gospodarstwa domowego, o ile będą pozostawać na zewnątrz i utrzymywać dystans dwóch metrów. Będą mogli także dowolnie często wychodzić z domu w celu podjęcia aktywności fizycznej, ćwiczyć wraz z jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego i jeździć do dowolnej otwartej przestrzeni w kraju, tzn. do parku narodowego, na plażę itp., ale tylko w granicach Anglii.

W wytycznych wyjaśniono, że według badań naukowych ryzyko zakażenia na otwartym powietrzu jest znacząco niższe niż w zamkniętych przestrzeniach.

Fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Państwa członkowskie UE powinny przygotować się na możliwość pojawienia się drugiej fali pandemii koronawirusa. Oceną ryzyka zajmuje się Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - poinformował na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker.

Czytaj więcej: "Unia musi się przygotować na drugą falę pandemii". Rzecznik KE ostrzega

Białoruska Federacja Piłkarska przełożyła dwa mecze, ponieważ podejrzewa się, że gracze dwóch drużyn - po jednej z pierwszej i drugiej ligi - są zarażeni koronawirusem. To jedyny kraj w Europie, w którym mimo pandemii cały czas toczą się rozgrywki.

Jak przyznał rzecznik białoruskiej federacji, zakażeni (prawdopodobnie) piłkarze występują w pierwszoligowym FK Mińsk i drugoligowym Arsenalu Dzierżyńsk. Nie podano nazwisk zawodników.

Mimo pandemii koronawirusa sezon piłkarski na Białorusi trwa bez przerwy, ale frekwencja podczas ostatnich spotkań była niewielka.

67 dodatnich wyników przyniosły pierwsze badania na obecność koronawirusa z próbek pobranych w piątek, w pierwszym dniu prowadzenia badań przesiewowych wśród górników pięciu wytypowanych śląskich kopalń – podał w poniedziałek wieczorem Śląski Urząd Wojewódzki.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami badania ok. 1 tys. próbek pobranych od górników w czwartek dało 165 dodatnich wyników.

Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska zastrzegła, że wyniki z próbek z piątku są jeszcze niepełne. - Dane te cały czas spływają - zaznaczyła. Przypomniała też, że w ramach badań przesiewowych, w czwartek i piątek od górników pobrano łącznie ok. 2 tys. wymazów do testów.

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią koronawirusa w wys. 450 mln euro (ok. 2 mld zł) - poinformowała KE w komunikacie.

- Ten polski program o wartości 450 milionów euro - współfinansowany z funduszy strukturalnych UE - umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo. Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii koronawirusa - poinformowała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji. 

Na lotnisku we Wrocławiu wylądował samolot transportowy z maseczkami ochronnymi oraz kombinezonami zamówionymi przez Agencję Rezerw Materiałowych - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej: Jeden z największych samolotów wylądował w Polsce. Wiadomo, co miał na pokładzie

Do Izby Reprezentantów USA wniesiono projekt ustawy, który przewiduje fundusze dla organizacji wykonujących testy na koronawirusa i śledzących kontakty zakażonych. Jego przeciwnicy uważają, że jest on sprzeczny z konstytucją i może doprowadzić do ograniczenia swobód obywatelskich.

Projekt przewiduje 100 mld USD w roku fiskalnym 2020 na diagnostyczne testy na koronawirusa oraz "śledzenie kontaktów" osób zakażonych. "Jeśli to konieczne", działania te mogłyby być prowadzone też w prywatnych mieszkaniach.

O przyznawaniu funduszy decydować miałby amerykański minister zdrowia. Do nich - zgodnie z projektem - uprawnione byłyby m.in. organizacje non profit oraz uniwersytety.

Duńska ekstraklasa piłkarska wznowi rozgrywki 28 maja - poinformował w poniedziałek tamtejszy związek ligowy. Mecze mają odbywać się bez kibiców.

W poniedziałek w Danii rozpoczęto drugą fazę łagodzenia restrykcji dla społeczeństwa po dwumiesięcznej blokadzie spowodowanej koronawirusem, pozwalając drużynom piłkarskim najwyższego szczebla wznowić rywalizację.

Związek ligowy zapowiedział, że rozgrywki toczyć się będą bez fanów na trybunach. Zakończenie sezonu zaplanowano na 29 lipca.

Dzięki współpracy gorzowskiego magistratu ze Szpitalem Wojewódzkim testom na obecność koronawirusa są poddawani pracownicy miejskich żłobków i przedszkoli - łącznie badania obejmą ponad 700 osób - poinformowała rzeczniczka Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Agnieszka Wiśniewska.

W Gorzowie miejskie żłobki i przedszkola wróciły dziś do pracy. Jednocześnie rozpoczęły się badania personelu tych placówek. Jako pierwszym wymazy do testów pobrano 22 pracownikom Żłobka Miejskiego nr 3.

Badania wykonywane są w specjalnie utworzonym mobilnym punkcie zlokalizowanym w jednym z autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacji. W sumie z tej formy badania skorzysta ponad 700 pracowników gorzowskich żłobków i przedszkoli.

Fot. PAP/Lech Muszyński

We Włoszech zanotowano w ciągu ostatniej doby śmierć 179 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek Obrona Cywilna w codziennym komunikacie. Tym samym bilans zmarłych od początku epidemii w kraju wzrósł do 30 739.

W porównaniu z niedzielą liczba zmarłych nieco zwiększyła się; wynosiła 165.

W komunikacie wydanym na początku drugiego tygodnia fazy złagodzenia niektórych restrykcji ogłoszono, że obecnie zakażonych jest 82 tys. osób. Ich liczba stale spada; od niedzieli zmniejszyła się o ponad 800.

Dotychczas potwierdzono we Włoszech 219 tys. przypadków koronawirusa. Jest ponad 700 nowych infekcji.

Lekarz lecący w sobotę z New Jersey do Kalifornii opublikował na Twitterze zdjęcie wypełnionego ludźmi samolotu. Dodał, że pasażerowie byli "przerażeni" i "zszokowani", a linie zapewniały wcześniej, że pozostawią puste środkowe miejsce - podał w poniedziałek serwis internetowy "USA Today".

Dr Ethan Weiss, kardiolog i naukowiec z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, w sobotę opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym widać wnętrze wypełnionego pasażerami samolotu United Airlines lecącego z Newark w stanie New Jersey do San Francisco w Kalifornii.

"Wygląda na to, że United łagodzi swoje zasady dystansu społecznego" - napisał na Twitterze Weiss. Dodał, że "ludzie w tym samolocie są przerażeni".

W osobnym tweecie Weiss zamieścił oświadczenie United, wysłane przed lotem do wszystkich pasażerów, mówiące o "automatycznym blokowaniu środkowego miejsca", co miało zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Weiss wyjaśnił, że jest jednym z pracowników medycznych, którzy zostali za darmo przetransportowani przez United Airlines do Nowego Jorku, żeby pomóc w opiece nad pacjentami w związku z pandemią koronawirusa. Do San Francisco wracał z grupą 25 osób, które pracowały w nowojorskich szpitalach przez ostatnie dwa-cztery tygodnie.

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 16 osób, stwierdzono też 161 nowych zakażeń koronawirusem - podał w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 456 ofiar śmiertelnych.

Według najnowszych danych RIVM hospitalizowano 36 kolejnych chorych. Jak dotąd do szpitali ogółem trafiły 11 343 zakażone osoby. Koronawirusa w Holandii stwierdzono łącznie u 42 788 ludzi.

"Pojawiające się w mediach doniesienia na temat zamykania dostępu do województwa śląskiego są nieprawdziwe. Apelujemy, żeby nie rozpowszechniać fałszywych informacji w tym zakresie" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj więcej: Rząd dementuje doniesienia o zamykaniu dostępu do Śląska

Coraz więcej mieszkańców DPS w regionie łódzkim wraca do placówek. Tak jest w Kleszczowie i Drzewicy. Z kolei w DPS w Przatówku i Zduńskiej Woli w maju nie wykryto przypadków koronawirusa - wynika z danych uzyskanych od starostów i służb sanitarnych.

W aptekach we Włoszech nie ma obiecywanych przez władze maseczek ochronnych w cenie 0,60 euro, brakuje rękawiczek i żelu do rąk - alarmuje w poniedziałek krajowa federacja właścicieli aptek Federfarma. Maseczki miały być od 4 maja dostępne w 50 tys. punktów sprzedaży.

- Niemal we wszystkich aptekach, do których dostarczono maseczki w urzędowo wyznaczonej cenie, na przykład w Rzymie, już się one skończyły. Nie zostały dotąd wysłane do innych wielkich miast, jak Mediolan i Turyn. W dalszym ciągu utrzymuje się impas w sprawie maseczek - oświadczył prezes federacji Marco Cossolo.

Zapewnił, że aptekarze są gotowi sprzedawać maseczki, które z VAT mają kosztować około 0,60 euro. - Ale ogromny obiecany transport nie nadszedł. Jesteśmy w punkcie wyjścia - dodał Cossolo.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin weźmie udział we wtorkowym spotkaniu sztabu kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach - potwierdziły służby prasowe Urzędu. Głównym tematem ma być sytuacja epidemiczna w kopalniach.

Wicepremier Jacek Sasin, jako szef resortu aktywów państwowych, nadzoruje m.in. górnicze spółki. Pięć należących do tych firm kopalń, w których potwierdzono dotąd w sumie kilkaset przypadków koronawirusa, stało się w ostatnim czasie ogniskami rozprzestrzeniania SARS-CoV-2. Wśród górników trwają zakrojone na szeroką skalę badania przesiewowe.

Czytaj więcej: Ruszają testy przesiewowe u górników na Śląsku. Ponad 100 zakażeń koronawirusem

Szef laboratorium wirusologicznego w chińskim mieście Wuhan, gdzie wybuchła pandemia Covid-19, zapewnił, że przestrzega ono surowych zasad bezpieczeństwa, aby żaden wirus nie mógł się z niego wydostać – podał w poniedziałek dziennik "South China Morning Post".

Naukowcy oceniają, że koronawirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej nie został stworzony przez człowieka, lecz powstał w sposób naturalny. Przedstawiciele administracji USA wielokrotnie twierdzili jednak, że patogen odpowiedzialny za trwającą pandemię mógł się wydostać z chińskiego laboratorium.

Liczba osób zakażonych koronawirusem w sześciu krajach Zatoki Perskiej przekroczyła w poniedziałek 100 tys. Zmarło 557 chorych - podał Reuter na podstawie oficjalnych danych z każdego z tych państw.

Przypadki koronawirusa w tym regionie miały początkowo związek z podróżami - głównie do Iranu, będącego epicentrum epidemii na Bliskim Wschodzie. Jednak mimo podjęcia szybkich działań w celu zwalczania Covid-19 w państwach Zatoki Perskiej rozprzestrzenił się on wśród imigranckich robotników o niskich dochodach mieszkających w zatłoczonych dzielnicach, co skłoniło władze do przyspieszenia wykonywania testów.

Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Ponad 70 interwencji w miniony weekend przeprowadzili policjanci z powiatu krakowskiego w związku z łamaniem przepisów i obostrzeń ustanowionych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Jak poinformowała w poniedziałek oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji Justyna Fil, w miniony weekend odnotowano wzrost liczby przypadków łamania przepisów. Na terenie powiatu ujawniono bowiem ponad 70 naruszeń związanych z gromadzeniem się osób, korzystaniem z transportu zbiorowego oraz przestrzeganiem obowiązku zasłaniania nosa i ust. Osoby, które dopuściły się takich zachowań, zostały ukarane mandatami lub pouczone.

W powiecie opoczyńskim, w płd.-zach. części woj. łódzkiego, jest coraz mniej zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a ozdrowieńców jest teraz więcej niż chorych na COVID-19 - powiedział w poniedziałek starosta opoczyński Marcin Baranowski.

W powiecie opoczyńskim (Łódzkie) przybywa ozdrowieńców. Także w ewakuowanym miesiąc temu Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy jest coraz więcej pensjonariuszy, którzy wrócili ze szpitali. - W połowie kwietnia było bardzo ciężko. Teraz uspokaja nas malejąca liczba zakażeń - zaznaczył starosta opoczyński Marcin Baranowski.

- Ogniska zakażeń są wygaszane. Powiatowa Inspekcja Sanitarna zleciła specjalne procedury. Robimy dużo testów, dlatego stopniowo udaje się nam zwalczać koronawirusa w różnych miejscach powiatu. Mieszkańcy DPS w Drzewicy, gdzie było największe zagrożenie, sukcesywnie wracają do placówki z pobliskich szpitali - wyjaśnił starosta opoczyński.

W całym powiecie opoczyńskim, według danych podanych przez starostę, w poniedziałek o godz. 13 zakażone koronawirusem były 104 osoby, a 116 osób to tzw. ozdrowieńcy.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował w poniedziałek, że od 12 maja w kraju zakończą się dni wolne od pracy wprowadzone w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa. Zaznaczył przy tym, że "nie kończy się walka z epidemią".

Zwracając się do obywateli Putin powiedział, że dni wolne od pracy, które trwały od 30 marca, "pozwoliły na zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii". Zastrzegł jednak, że epidemia nadal jest niebezpieczna i walka z nią nie jest zakończona. Wskazał, że rozpocznie się w Rosji okres łagodzenia ograniczeń, ale proces ten nie będzie szybki. Nadal w Rosji obowiązuje zakaz imprez masowych - poinformował Putin.

Dni wolne od pracy obowiązywały w Rosji najpierw od 30 marca do 5 kwietnia. Następnie zostały wydłużone do 11 maja.

Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Mężczyźni wykonujący prace wymagające niskich kwalifikacji są najbardziej narażeni na ryzyko śmierci z powodu Covid-19, a największy odsetek zgonów zanotowano wśród pracowników ochrony, taksówkarzy i kucharzy - podał w poniedziałek brytyjski urzędu statystyczny ONS.

ONS przeanalizował 2494 zgonów z powodu koronawirusa, które do 20 kwietnia miały miejsce w Anglii i Walii wśród osób w wieku 20-64 lata. W tej grupie wiekowej odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 9,9 na każde 100 tys. i jest prawie dwukrotnie wyższy niż wśród kobiet, gdzie jest to 5,2.

Ale jeszcze bardziej różni się on w zależności od wykonywanej pracy. W przypadku zajęć wymagających najniższych kwalifikacji odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 21,4 na 100 tys. osób, podczas gdy wśród wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów wynosi on 5,6.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zmarło z powodu koronawirusa 210 osób, co jest najmniejszą liczbą od 26 marca - podało w poniedziałek po południu ministerstwo zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tym samym do 32 065.

Ta niższa liczba zgonów, podobnie jak te z dwóch poprzednich dni, do pewnego stopnia jest jednak efektem statystycznym, związanym z tym, że w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny zgonów często odbywa się z opóźnieniem. Od kilku tygodni w danych za weekendy widoczne są spore spadki, które później wyrównywane są w kolejnych dniach. 

W organizmie mężczyzn jest więcej enzymu kluczowego dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego częściej niż kobiety ulegają oni infekcji - wykazały opublikowane w poniedziałek międzynarodowe badania specjalistów europejskich. To z tego powodu mają oni częściej zapadać na Covid-19, a infekcji towarzyszy większe ryzyko powikłań.

Czytaj więcej: Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn. Naukowcy ustalili, dlaczego

Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa

W całym kraju ruszyło 125 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2, zwanych drive-thru – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia.

W jedenastym dniu kwarantanny osoby, które na niej przebywają, otrzymują SMS-a informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Badanie będzie można wykonać następnego dnia, czyli w dwunastej dobie kwarantanny w specjalnie utworzonych punktach pobrań.

Jedenaście z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęło w poniedziałek pierwszą fazę łagodzenia obowiązujących w kraju restrykcji dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej. Zostały one nałożone w połowie marca w związku z epidemią koronawirusa.

Z szacunków rządu Pedra Sancheza wynika, że wejście w pierwszą fazę planu znoszenia restrykcji objęło regiony, w których mieszka ponad 51 proc. z 47 mln obywateli Hiszpanii.

Według rosyjskiego portalu internetowego Projekt 376 żołnierzy i kursantów uczelni wojskowych zakaziło się koronawirusem podczas prób przed defiladą 9 maja w Moskwie, która ostatecznie się nie odbyła. Ministerstwo obrony Rosji nie skomentowało tych doniesień.

Czytaj więcej: Koronawirus w rosyjskiej armii. Seria zakażeń po próbach defilady, która się nie odbyła

Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Do środy w ramach badań przesiewowych od górników z wytypowanych kopalń pobranych zostanie 15 tys. wymazów – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że od środy w woj. śląskim ruszy dziewiąte laboratorium, mogące wykonać kilka tysięcy testów dziennie.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zawarł dotychczas 17 umów na prowadzenie punktów pobrań, w których każda osoba przebywająca na kwarantannie, w 12 dniu jej odbywania, skorzysta z bezpłatnego testu na obecność wirusa Sars-Cov-2.

Państwa członkowskie UE powinny przygotować się na możliwość pojawienia się drugiej fali pandemii koronawirusa. Oceną ryzyka zajmuje się Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - poinformował na konferencji prasowej rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

- Cały czas koordynujemy wymianę informacji między państwami członkowskimi poprzez różne fora, jak Komitet Bezpieczeństwa Zdrowia, jak również cotygodniowe wideokonferencje ministrów zdrowia, w których bierze udział komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. Wiele z tych informacji, jeśli chodzi o sprzęt ochrony osobistej, urządzenia medyczne i itp., jest wykorzystywanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dla oceny przygotowania na potencjalną drugą falę pandemii - powiedział rzecznik.

Na parkingu przy Stadionie Miejskim przy ul. Łódzkiej w Kaliszu żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej zbudowali z kontenerów tzw. drive-through, czyli punkt pobrań wymazów na obecność koronawirusa bez wysiadania z auta.

Centrum testowe składa się z kontenerów i namiotów, które tworzą pięć stref: wyczekiwania, ewidencji, pobierania materiału do badań, odpoczynku i odkażania. Wojskowy punkt pobrań prób COVID-19 drive-through będzie czynny od 11 do 15 maja w godz. od 10.00 do 19.00.

Aby ratować swoje sadownictwo Francja otwiera granice dla pracowników sezonowych z krajów UE. Jak powiedzieli przedstawiciele związków rolniczych liczą oni m.in. na pracowników z Polski. Dziennik "Le Figaro" ocenia w poniedziałek, że branży brakuje 80 tys. ludzi.

Dyrektor w zrzeszającej sadowników organizacji ANPP Josselin Saint-Raymond powiedział w poniedziałek, że nowe dyrektywy w sprawie zagranicznych pracowników sezonowych wchodzą w życie od poniedziałku, ale "problemem jest to, jak ich sprowadzić".

Fot. PAP/EPA/ZHOU YOU/COSTFOTO
Tysiące ludzi odwiedziły w poniedziałek Disneyland w Szanghaju, otwarty ponownie po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. W parku zastosowano środki ostrożności, w tym pomiary temperatury i obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

Disneyland w Szanghaju jest pierwszym parkiem zarządzanym przez firmę Walt Disney Co., który wznowił działalność po przerwie związanej z pandemią – zaznacza agencja Reutera. Wcześniej otwarto już większość atrakcji turystycznych w Chinach.

Część pacjentów z osteoporozą, a są to najczęściej osoby starsze, przerywa cykliczną terapię z powodu pandemii. To niepokojące, zaniechanie terapii u tych osób zwiększa ryzyko złamań i niesprawności funkcjonalnej, a nawet zgonu - alarmuje prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Warszawy.

W leczeniu osteoporozy bardzo ważne jest zachowanie ciągłości zleconego przez lekarza leczenia. Choroba ta nazywana cichym złodziejem kości, powoduje osłabienie struktury kości, co zwiększa ryzyko złamań oraz związanych z tym powikłań, skutkujących niepełnosprawnością, a nawet zgonem.

Prezydent Kielc proponuje wprowadzenie 99-procentowego rabatu dla przedsiębiorców na uruchomienie ogródka letniego. - Chcemy wyjść naprzeciw restauratorom; dla wielu z nich to być albo nie być - powiedział Bogdan Wenta.

Wenta zwrócił uwagę, że ogródki letnie w okresie wakacyjnym cieszą się wielką popularnością. Podkreślił, że w znaczny sposób ożywiają miasto, a w związku z aktualną sytuacją i stanem epidemii, działalność restauratorów została w znaczący sposób ograniczona.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński ogłosił w poniedziałek, że nie sfinansuje badań pod kątem koronawirusa u pracowników przedszkoli i żłobków w Łodzi. O przebadanie obsługi tych placówek – jeszcze przed ich otwarciem – wnioskowała wcześniej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W ubiegłym tygodniu Zdanowska ogłosiła, że zwróci się do wojewody o wykonanie przez podległe mu służby sanitarne badań na obecność koronawirusa wśród wszystkich pracowników łódzkich przedszkoli i żłobków. Od ich przeprowadzenia uzależniła termin otwarcia tych placówek.

Pacjenci przebywający na kwarantannie otrzymali już pierwsze SMS-y zapraszające do wykonania badania w punktach wymazowych dostępnych na Warmii i Mazurach. W regionie jest 18 takich punktów – podała w poniedziałek rzeczniczka regionalnego oddziału NFZ Magdalena Mil.

Wyjaśniła, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

Żywiecki szpital powiatowy wznowił w poniedziałek funkcjonowanie izby przyjęć oraz oddziałów: internistycznych, chirurgii ogólnej oraz rehabilitacji – podał w poniedziałek dyrektor placówki Antoni Juraszek. Izba i oddziały były zamknięte od połowy kwietnia.

W woj. śląskim przygotowano 13 punktów, w których osoby pozostające na kwarantannie mogą bezpłatnie wykonać ponowny wymaz na koronawirusa – poinformował w poniedziałek NFZ, który finansuje to świadczenie.

Do 160 wzrosła liczba zmarłych we Włoszech lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek krajowa federacja Izb Lekarskich. Od piątku zanotowano cztery kolejne zgony.

Wśród zmarłych jest dwoje emerytowanych lekarzy, którzy pracowali w tygodniach kryzysu epidemicznego.

Na koronawirusa przebadano dotąd 491 tys. 216 próbek od 450 tys. 254 osób – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano ponad 14,3 tys. testów – przekazał resort.

ZOBACZ: Ponad 16 tys. zakażonych koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków na Śląsku

Stu chorych na Covid-19 pensjonariuszy domów opieki dla osób starszych zmarło dotąd na Węgrzech. Zakażenia koronawirusem stwierdzono w 32 takich placówkach – poinformowała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller w poniedziałek podczas konferencji prasowej online.

W ciągu minionej doby na Białorusi stwierdzono 933 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, cztery osoby zmarły – podało w poniedziałek w komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii Covid-19 na Białorusi zaraziło się już prawie 24 tys. osób.

Po wybuchu epidemii koronawirusa, w okresie obowiązywania najostrzejszych obostrzeń, utrata jakichś możliwości zarobkowania w związku z nią (co nie musi oznaczać stanu pełnego bezrobocia) dotyczy 27 proc. rodzin badanych internautów - wynika z badania CBOS "Skutki epidemii koronawirusa w życiu zawodowym i budżetach domowych".

Zaburzenia smaku i węchu, bóle głowy i mięśni oraz dreszcze zostały w poniedziałek dopisane do listy najważniejszych objawów klinicznych zakażenia koronawirusem w oficjalnych wytycznych południowokoreańskiej służby zdrowia – przekazała agencja Yonhap.

Zależy nam na jak najszybszej identyfikacji wszystkich osób zakażonych i ich izolacji – powiedział w poniedziałek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Zaapelował o poważne traktowanie zaleceń MZ i GIS.

Francja luzuje obostrzenia. Od poniedziałku Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół. W pierwszym dniu wychodzenia z trwającej osiem tygodni kwarantanny minister zdrowia apeluje jednak o ostrożność i przestrzeganie dystansowania społecznego.

Władze Korei Płd. zgłosiły w poniedziałek 35 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od 9 kwietnia. Większość nowych infekcji łączonych jest ze skupiskiem zakażeń w seulskich barach i klubach nocnych, gdzie jeden z gości mógł zakazić wiele innych osób.

Ubojnie i zakłady mięsne w Niemczech stają się ogniskami nowych infekcji koronawirusa. To wynik złych warunków, w jakich pracują i mieszkają pracownicy pochodzący głównie z Rumunii i Bułgarii – napisał w poniedziałek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

- Wszyscy piłkarze są zdrowi i gotowi do gry. Życzyłbym sobie takiej sytuacji kadrowej przed pierwszym meczem - powiedział trener Legii Warszawa Aleksandar Vukovic podczas poniedziałkowej wideokonferencji w siedzibie klubu.

- Przekazujemy wiele milionów złotych na wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19, ale i tak trzeba będzie ją kupić w takiej ilości, żeby była dostępna dla każdego Polaka - stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

165 dodatnich wyników przyniosły badania na obecność koronawirusa z próbek pobranych w czwartek - w pierwszym dniu prowadzenia badań przesiewowych wśród górników pięciu wytypowanych śląskich kopalń. Pobrano wówczas od nich blisko tysiąc próbek.

ZOBACZ: Szumowski o epidemii koronawirusa w Polsce. Śląsk może być "odmrażany" wolniej

W Belgii w ciągu doby 62 osoby zmarły, a 60 trafiło do szpitali z powodu koronawirusa - poinformowała w poniedziałek belgijska federalna służba zdrowia. W szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywają obecnie 2222 osoby.

Polska jest jednym z krajów Europy, gdzie jest bardzo niski wskaźnik wirusa na milion mieszkańców - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według niego pokazuje to, że jego rekomendacje i decyzje rządu w tej sprawie były słuszne.

Decyzje o dalszych działaniach w walce z koronawirusem na Śląsku podejmiemy po tym, jak dzisiaj spłyną wyniki tysięcy badań przesiewowych – zapowiedział w poniedziałek w południe minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort podał rano, że zdecydowana większość nowych zakażeń jest na Śląsku.

ZOBACZ: Szumowski o epidemii koronawirusa w Polsce. Śląsk może być "odmrażany" wolniej

Jakiś czas temu zleciłem prace by sprawdzić, czy nie było wcześniejszych przypadków COVID, zanim wykryliśmy go u pierwszego pacjenta - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii na Covid-19 zmarły 123 osoby, a łączna liczba ofiar śmiertelnych zakażenia koronawirusem wynosi w kraju 26 744 – poinformowało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Równocześnie resort wskazał na znaczący wzrost infekcji.

Z szacunków hiszpańskich służb medycznych wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmieniła się znacząco tendencja zachorowań na Covid-19. Resort poinformował, że o ile między sobotą a niedzielą notowano zaledwie 812 nowych zakażeń, to już w ciągu ostatniej doby było ich 3046.

Premier Mateusz Morawiecki prosi o korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji dotyczących koronawirusa, poleca korzystanie z oficjalnych stron rządowych w szczególności ze strony Kancelarii Premiera, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Podczas poniedziałkowej prywatnej mszy w Watykanie papież Franciszek modlił się za tych, którzy stracili pracę w czasie pandemii. Mówił także, że wiara i doktryna nie są statyczne i rosną "jak drzewa".

Ponad 20 tys. zmontowanych przyłbic dla 207 instytucji w 70 miastach – takim wynikiem kończy się akcja "Przyłbica dla Medyka AGH" w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Przygotowujemy się na operację "podnoszenia" połączeń lotniczych i połączeń kolejowych w ruchu międzynarodowym; zamrożony transport wymaga wielu tygodni spokojnej operacji ich przywracania - poinformował w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W tym tygodniu na stronach Ministerstwa Rozwoju zostaną opublikowane wytyczne dla branż, które mają być odmrożone w drugiej połowie maja, czyli m.in. salonów fryzjerskich, kosmetycznych, a także restauracji - zapowiedziała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jeden pracownik zakładu przetwórstwa ryb zakaził koronawirusem 533 innych pracowników - oznajmił w niedzielę prezydent Ghany Nana Akufo-Addo. W całym kraju wykryto dotąd 4700 przypadków zakażenia.

Kilka dużych zakładów pracy w woj. warmińsko-mazurskim wykonało swoim pracownikom komercyjne testy w kierunku COVID-19. Badania te weryfikował sanepid i większość pozytywnych wyników badań komercyjnych nie potwierdziła się.

Ze względu na potwierdzone zakażenie koronawirusem u jednego z lekarzy internistów Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu ograniczyło przyjęcia nowych pacjentów na Oddziale Chorób Wewnętrznych. Na kwarantannę skierowano kilkunastu lekarzy.

Łącznie na środki ochrony dla pracowników Poczta Polska przeznaczyła dotychczas 57 mln złotych - poinformowała Poczta w poniedziałkowym komunikacie.

Rosja znalazła się na trzecim miejscu wśród krajów świata pod względem liczby zakażeń koronawirusem po wykryciu w ciągu ostatniej doby 11656 nowych przypadków. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 221344. Zmarły 94 osoby - podał w poniedziałek sztab rządowy.

Tym samym, liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrosła w Rosji do 2009.

Mamy 210 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem- poinformowało w poniedziałek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych przekroczyła w Polsce 16 tys. Nie żyją też 3 kolejne osoby. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w Polsce 803 pacjentów.


ZOBACZ: Ponad 16 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce

Na Ukrainie w ciągu ostatniej doby wykryto 416 przypadków zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na Covid-19 zmarło - podał w poniedziałek resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażonych wzrósł do 15648, a zgonów - do 408. W poniedziałek zniesiono część restrykcji.

3288 osób, w tym 228 w ciągu ostatniego dnia, już wyzdrowiało. Jak poinformowało Centrum Zdrowia Publicznego, zakażenie wykryto u 1083 dzieci i 3026 pracowników służby zdrowia.

Wojsko Polskie jest bardzo aktywne w walce z koronawirusem, szczególnie sprawdziły się w niej Wojska Obrony Terytorialnej – uważa minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Trzy kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), w których potwierdzono najwięcej przypadków koronawirusa wśród załogi, przedłużyły przerwę w produkcji o kolejny tydzień, do 17 maja. Od poniedziałku do czwartku wydobycie wstrzymuje też należąca do spółki Węglokoks Kraj bytomska kopalnia Bobrek.

Ośmioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Wykryto tylko 21 nowych zakażeń koronawirusem, co jest liczbą najniższą od ponad dwóch tygodni - wynika z danych, opublikowanych w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

Na Covid-19 zmarło dotąd 421 osób i stwierdzono w sumie 3284 zakażenia koronawirusem. Prawie 1000 osób uznano już za wyleczone.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2598 pacjentów; objętych kwarantanną jest 97 002 osób; wyzdrowiało 5816 osób – poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia.

Od czwartku będą mogły działać restauracje, kawiarnie, kina, centra handlowe i będzie można podróżować po kraju, gdyż łagodzimy restrykcje wprowadzone, by powstrzymać epidemię Covid-19 - przekazała w poniedziałek premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Już 85 policjantów zarażonych koronawirusem wyzdrowiało – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że od początku działań zwalczających pandemię 170 policjantów zostało zarażonych, a obecnie na kwarantannie przebywa 286.

W związku z planami ws. łagodzenia obostrzeń analizowana jest sytuacja epidemiologiczna w kraju i zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że część osób przestaje nosić maseczki, a to warunek tego, byśmy mogli zdejmować ograniczenia - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

22 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła do 7417. Odnotowano 357 nowych zakażeń SARS-CoV-2.

Wciąż jesteśmy na początkowym etapie pandemii, jednak w poszczególnych krajach sytuacja epidemiczna jest mocno zróżnicowana - twierdzi epidemiolog, dr Paweł Grzesiowski. Według niego Polska pod względem epidemiologicznym wobec innych krajów jest opóźniona o miesiąc lub dwa, bo skutecznie wprowadziliśmy kwarantannę narodową.

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w poniedziałek o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost od 28 kwietnia. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

Wiceprezydent USA Mike Pence poddał się kwarantannie po tym, jak u jednego z jego doradców wykryto zakażenie koronawirusem - poinformowała w niedzielę agencja AP. Dwa dni temu obecność SARS-Cov-2 stwierdzono u dwójki pracowników Białego Domu - sekretarz prasowej Pence'a Katie Miller i jej męża Stephena Millera.

ZOBACZ: Koronawirus w Białym Domu. Kolejni zakażeni, szef ważnej agencji w kwarantannie

Teatry we Włoszech przygotowują się do wznowienia działalności po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii koronawirusa. Wśród proponowanych rozwiązań są maseczki i dystans społeczny, także na scenie oraz ograniczenie liczby widzów. Trwa polemika na tym tle.

776 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najniższy dobowy przyrost zgonów od marca.

Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarły 79 522 osoby.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie