Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn. Naukowcy ustalili, dlaczego

Świat
Koronawirus groźniejszy dla mężczyzn. Naukowcy ustalili, dlaczego
PAP/EPA/Julien de Rosa
Badanie oparto na wynikach z 11 krajów europejskich

W organizmie mężczyzn jest więcej enzymu kluczowego dla zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, dlatego częściej niż kobiety ulegają oni infekcji - wykazały opublikowane w poniedziałek międzynarodowe badania specjalistów europejskich.

Z tych samych obserwacji wynika, że chorzy nie powinni odstawiać leków nazywanych inhibitorami ACE.

 

Chodzi o enzym konwertazy angiotenzyny 2 (ACE2), występujący w sercu oraz w innych narządach, na przykład w płucach i nerkach oraz nabłonku naczyń krwionośnych. Podejrzewa się, że dzięki niemu koronawirus SARS-CoV-2 wnika do dróg oddechowych. ACE2 jest receptorem na powierzchni komórek, za pośrednictwem których może on wniknąć do ich wnętrza i zacząć się rozmnażać.

 

Z badań opublikowanych przez "European Heart Journal" wynika, że więcej tego enzymu jest w organizmie mężczyzn niż kobiet. Być może to sprawia, że są oni bardziej podatni na infekcję tego patogenu.

 

Badania w 11 krajach europejskich

 

Dotychczasowe obserwacje sugerują, że mężczyźni częściej chorują na Covid-19. Specjaliści różnie to jednak tłumaczyli, na przykład tym, że kobiety mają sprawniejszy system immunologiczny, a także większą dbałością o zdrowie i higienę.

 

ZOBACZ: Koronawirus w nasieniu. Najnowsze odkrycie chińskich naukowców

 

Wspomnianymi badaniami objęto 3,5 tys. osób w 11 krajach europejskich i rozpoczęto je jeszcze przed pandemią Covid-19. Analizowano pacjentów obojga płci, którzy zażywali dwa rodzaje leków: inhibitory angiotenzyny 2 (ACE2) oraz blokery receptora angiotenzyny (ARBs). Są to głównie leki kardiologiczne, podawane chorym z niewydolnością serca, ale także pacjentom z cukrzycą oraz niewydolnością nerek.

 

Z tych samych badań wynika, że leki te nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pacjenci nie powinni ich zatem odstawiać. - Nasze badanie nie potwierdza, że pacjenci z chorobą Covid-19 powinni odstawić te leki - zapewnia jeden z autorów badania prof. Adriaan Voors, kardiolog z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen w Niderlandach.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie