Koronawirus w rosyjskiej armii. Seria zakażeń po próbach defilady, która się nie odbyła

Świat
Koronawirus w rosyjskiej armii. Seria zakażeń po próbach defilady, która się nie odbyła
PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL
Defilada 9 maja nie odbyła się w zaplanowanej formie

Według rosyjskiego portalu internetowego Projekt 376 żołnierzy i kursantów uczelni wojskowych zakaziło się koronawirusem podczas prób przed defiladą 9 maja w Moskwie, która ostatecznie się nie odbyła. Ministerstwo obrony Rosji nie skomentowało tych doniesień.

Portal powołuje się na samych kursantów oraz krewnych i znajomych żołnierzy. Z zebranych danych wynika, że infekcję potwierdzono u żołnierzy i kursantów co najmniej sześciu jednostek i uczelni wojskowych, które były zaangażowane w próby defilady.

 

ZOBACZ: Rosyjscy hakerzy wykradli e-maile kanclerz Merkel

 

Według portalu w Suworowskiej Szkole Wojskowej w Twerze zachorowało 90 kursantów i 16 oficerów, a w Nachimowskiej Szkole Marynarki Wojennej, której główna siedziba mieści się w Petersburgu - 100 uczniów i 20 oficerów. Zachorowało także - jak twierdzą dziennikarze - 100 osób z Wojskowego Uniwersytetu Ministerstwa Obrony, również mieszczącej się w Moskwie. Ministerstwo obrony Rosji potwierdzało przypadki zakażeń koronawirusem w tych uczelniach, ale podawało znacznie niższe dane o liczbie infekcji.

 

Próby odbywały się do połowy kwietnia

 

Portal Projekt podał ponadto, że zachorowało 50 kursantów wojskowej szkoły muzycznej w Moskwie. Nie jest znana liczba zakażeń w 154. Pułku Preobrażeńskim w Moskwie, głównej jednostce gwardii honorowej. O "masowych zakażeniach" powiedzieli portalowi rodzice kursantów Akademii Sił Powietrznych im. Żukowskiego i Gagarina w Woroneżu.

 

Próby przed doroczną defiladą 9 maja odbywały się w miejscowości Alabino pod Moskwą do połowy kwietnia. W tym czasie w Moskwie już obowiązywały ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Ministerstwo obrony zapewniało, że żołnierze przygotowywani do udziału w obchodach są cały czas pod obserwacją medyczną.

 

W jubileuszowej defiladzie na Placu Czerwonym z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej miało uczestniczyć 15 tysięcy żołnierzy. 16 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie poinformował o przeniesieniu jej na inny termin.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie