Szumowski o szczepionkach na koronawirusa: trzeba kupić tyle, by starczyło dla każdego

Polska
Szumowski o szczepionkach na koronawirusa:  trzeba kupić tyle, by starczyło dla każdego
PAP/Wojciech Olkuśnik
Łukasz Szumowski przekonywał, że Polska na badania nad szczepionką na koronawirusa przekazuje "wiele milionów złotych"

- Przekazujemy wiele milionów złotych na wynalezienie szczepionki przeciwko COVID-19, ale i tak trzeba będzie ją kupić w takiej ilości, żeby była dostępna dla każdego Polaka - stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski był pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o poziom finansowania przez Polskę międzynarodowych i krajowych badań nad szczepionką przeciw COVID-19. Odpowiadając wskazał m.in. na granty dla polskich ośrodków badawczych i na współpracę z Narodowym Funduszem Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

 

"Przekazujemy wiele milionów złotych na ten cel"

 

- Przekazujemy wiele milionów złotych na ten cel, ale jest pytanie, kto będzie pierwszy, która grupa będzie pierwsza, czy to będzie grupa rosyjska, chińska, ze Stanów Zjednoczonych, z Unii Europejskiej. Trudno powiedzieć - zauważył szef resortu zdrowia.

 

Dodał, że "i tak tę szczepionkę trzeba będzie kupić w takiej ilości, żeby ona była dla każdego Polaka dostępna". 

 

ZOBACZ: Trwa wyścig po szczepionkę. Stawką jest nie tylko zdrowie i życie

 

Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii zidentyfikowali ok. 200 mutacji wirusa, który powoduje chorobę Covid-19. Jedna z mutacji może okazać się kluczowa dla rozprzestrzeniania się pandemii. Nie wiadomo jeszcze, jak odkrycie wpłynie na skuteczność przyszłej szczepionki.

Wstępne badania sugerują, że konkretna mutacja - D614G - staje się dominująca i może uczynić chorobę bardziej zakaźną. Naukowcy z Los Alamos National Laboratory w Nowym Meksyku śledzili zmiany w "skoku" wirusa, który nadaje mu jego charakterystyczny kształt. Ocenili, że w tej konkretnej mutacji jest coś, co sprawia, że rośnie ona szybciej. Nie zostało to jeszcze zweryfikowane.

Prace nad szczepionką

 

Monitorowanie drobnych zmian w strukturze wirusa jest ważne dla zrozumienia rozwoju szczepionek. Dla przykładu: wirus grypy mutuje tak szybko, że szczepionka musi być dostosowywana co roku, aby poradzić sobie z konkretnym szczepem.

 

ZOBACZ: Trwa wyścig po szczepionkę. Stawką jest nie tylko zdrowie i życie

 

Wiele obecnie opracowywanych szczepionek przeciwko Covid-19 jest ukierunkowanych na charakterystyczne skoki wirusa - chodzi o to, aby nasze ciało rozpoznało unikalny element tego skoku, aby pomóc mu zwalczyć cały wirus. Ale jeśli ten skok się zmienia, szczepionka opracowana w konkretny sposób może stać się mniej skuteczna.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie