Ponad 16 tys. zakażonych koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków na Śląsku

Polska
Ponad 16 tys. zakażonych koronawirusem. Najwięcej nowych przypadków na Śląsku
PAP/Darek Delmanowicz
Liczba zakażonych w Polsce przekroczyła 16 tys., zmarło ponad 800 osób

Mamy 210 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek rano ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych przekroczyła w Polsce 16 tys. Nie żyją kolejne 3 osoby. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w Polsce 803 pacjentów.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2598 pacjentów; objętych kwarantanną jest 97 002 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 17 tys. 51 osób. Wyzdrowiało 5816 zakażonych.

 

 

Ponad 140 zakażeń na Śląsku

 

Mamy 210 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (142), wielkopolskiego (25), dolnośląskiego (16), małopolskiego (14), opolskiego (5), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego - podał resort.

 

Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-K Bolesławiec, 92-K Poznań, 68-K Łańcut. Wszystkie osoby miały choroby - dodano.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce stwierdzono 16 206  przypadków zakażenia. 803 osoby zmarły.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia odpowiadał na pytania widzów. "Wszystko o koronawirusie" w Polsat News

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie