Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Kolejne 6 ofiar

Polska
Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Kolejne 6 ofiar
PAP/Andrzej Grygiel
Pielęgniarka pracujacą w "wymazobusie", przygotowuje się do pobrania próbek na obecność COVID-19

- Mamy 213 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało w piątek po południu ministerstwo zdrowia. Zmarło 6 kolejnych osób. W sumie liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 5955. 181 osób zmarło.

"Mamy 213 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (77), wielkopolskiego (38), łódzkiego (31), podlaskiego (16), podkarpackiego (15), małopolskiego (10), lubelskiego (10), dolnośląskiego (9), opolskiego (4), pomorskiego (2), lubuskiego (1)" - poinformował resort.

 

 

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 87 - M Poznań, 82-M Poznań, 69-K Bydgoszcz, 75-M Wrocław, 71-K Bolesławiec, 73-M Kraków. Liczba zakażonych koronawirusem: 5955/181 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - podano.

 

 

16 nowych przypadków w woj. podlaskim

 

Do 189 wzrosła w Podlaskiem liczba osób, u których potwierdzono koronawirusa. Dwie kolejne osoby wyzdrowiały.

 

Tylko jedna spośród 16 kolejnych osób z koronawirusem przebywa w szpitalu. To starsza kobieta z powiatu bielskiego, która jest w szpitalu w Łomży. Pozostałe osoby są w izolacji domowej - wynika z komunikatu wojewody podlaskiego i wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

 

Najwięcej osób z COVID-19 - 10 przypadków - jest z powiatu bielskiego, cztery z Białegostoku, dwie z powiatu kolneńskiego. Wśród tych osób jest dziecko i nastolatka z powiatu bielskiego.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: w ciągu doby zmarło 980 zakażonych koronawirusem

 

W komunikacie podano, że osoby z najbliższego kontaktu z chorymi są objęte opieką epidemiologiczną.

 

Poinformowano również, że wyzdrowiały dwie kolejne osoby: mężczyzna z Białegostoku i kobieta z powiatu łomżyńskiego. Łącznie w regionie wyzdrowiało dotąd 8 osób.

 

Nie żyje 73-latek z Małopolski

 

73-letni krakowianin, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim, zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. To dziewiąta ofiara COVID-19 w Małopolsce - podało w piątek biuro prasowe wojewody.

 

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 10 osób: czterech kobiety i sześciu mężczyzn w wieku od 28 do 76 lat. Chorzy pochodzą z Krakowa (jedna osoba), powiatu suskiego (cztery osoby), wadowickiego (dwie osoby), bocheńskiego (dwie osoby) oraz limanowskiego (jedna osoba).

 

Pięć osób z tej grupy jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji.

 

Jeden nowy przypadek w woj. lubuskim

 

W woj. lubuskim stwierdzono jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia. W regionie wirusa zdiagnozowano dotychczas u 74 osób; 18 z nich wyzdrowiało – poinformowała rzeczniczka wojewody lubuskiego Aleksandra Chmielińska-Ciepły.

 

Zgodnie z popołudniowym raportem, wirusa wykryto u mężczyzny w średnim wieku w powiatu żagańskiego, który w stanie dobrym przebywa w szpitalu w Żaganiu - przekazała rzeczniczka.

 

ZOBACZ: 30 proc. zakażeń koronawirusem poprzez kontakt w szpitalu i przychodni

 

Z powodu zakażenia bądź podejrzenia zakażeniem wirusem w szpitalach w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i Żaganiu hospitalizowane są łącznie 24 osoby. Stan zdrowia większości pacjentów jest dobry. 36 osób z pozytywnym wynikiem testów pozostaje w izolacji domowej.

 

Dziesięć kobiet w woj. lubelskim

 

W województwie lubelskim jest 10 nowych przypadków zarażenia koronawirusem – poinformowała w piątek po południu rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Łącznie w regionie potwierdzono 221 zachorowań, dziewięć osób zmarło.

 

- Potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą pięciu kobiet w przedziale wieku 41-60 lat z Zamościa, jednej kobiety w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu zamojskiego, czterech kobiet w wieku powyżej 61 lat z Zamościa - podała Strzępka w komunikacie.

 

Wszystkie te osoby są w stanie dobrym, miały kontakt z osobą zarażoną.

 

Wyzdrowiało 13 pacjentów z Podkarpacia

 

Na Podkarpaciu w piątek potwierdzono 15 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W regionie u 209 osób zdiagnozowano COVID-19, zmarło 10, a wyzdrowiało 13 pacjentów – poinformował podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor.

 

Wśród nowych przypadków jest jedno dziecko, sześć kobiet i ośmiu mężczyzn. Po cztery osoby pochodzą z powiatów krośnieńskiego i przeworskiego, trzy z powiatu jasielskiego, po dwie z Rzeszowa oraz po jednej z powiatów rzeszowskiego i tarnobrzeskiego. Izolacją objęto 11 pacjentów, a czterech trafiło do szpitala.

 

ZOBACZ: Polacy rozpoczynają produkcję własnych testów na koronawirusa. "Są 100-procentowo skuteczne"

 

Jak zaznaczył w komunikacie podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, wyzdrowiało 13 pacjentów. - Kolejne osoby, która wyzdrowiały, to kobieta w sile wieku z powiatu leżajskiego, młody mężczyzna z powiatu rzeszowskiego oraz młoda kobieta z powiatu sanockiego. Wszyscy przebywali w szpitalu w Łańcucie - dodał.

 

Zmarły dwie osoby z woj. dolnośląskiego

 

O dwóch kolejnych zgonach pacjentów chorych na COVID-19 na Dolnym Śląsku poinformował w piątek po południu resort zdrowia. W regionie zdiagnozowano też 9 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 

 

Resort zdrowia podał w piątek, że dwie kolejne ofiary nowego patogenu to 75-letni mężczyzna, który zmarł we Wrocławiu oraz 71-letnia kobieta, która zmarła w Bolesławcu.

 

ZOBACZ: Zbiorowe groby z ciałami chorych na koronawirusa w USA. Pojawiły się nagrania

 

- Nowozdiagnozowane osoby pochodzą z Jeleniej Góry, Wrocławia oraz powiatu trzebnickiego - podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

Według informacji przekazanych w piątek przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki, w regionie zanotowano 637 przypadków zachorowania na COVID-19, z czego - według Ministerstwa Zdrowia - 20 pacjentów zmarło.

 

Nie żyje dwóch mężczyzn z Wielkopolski

 

Dwóch mężczyzn w wieku 82 i 87 lat zmarło z powodu COVID-19 w poznańskim szpitalu zakaźnym. W regionie potwierdzono też kolejnych 38 przypadków zakażenia – poinformował w piątek Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

- Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że w poznańskim szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarli 82-letni i 87-letni mężczyźni z powiatu krotoszyńskiego - podał w komunikacie Stube.

 

Dodał, że zakażenie wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 38 mieszkańców Wielkopolski.

 

ZOBACZ: W Rosji odnotowano już blisko 12 tysięcy zakażeń koronawirusem

 

Koronawirusa potwierdzono u 12 mieszkańców powiatu krotoszyńskiego, w tym u dwójki dzieci przebywających w kwarantannie domowej, 11 mieszkańców powiatu pleszewskiego i dziewięciu osób z powiatu kaliskiego. SARS-CoV-2 potwierdzono także u 36-letniego bezdomnego hospitalizowanego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu.

 

Zakażenie SARS-CoV-2 zdiagnozowano również u 42-letniej kobiety z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz dwojga mieszkańców powiatu leszczyńskiego. Koronawirusa wykryto także u 21-latka z powiatu tureckiego przebywającego w kwarantannie domowej oraz dziecka hospitalizowanego w poznańskim Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera.

 

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 479 przypadków zakażenia koronawirusem, 26 osób zmarło.

 

Bez nowych zakażeń w woj. śląskim

 

199 osób jest obecnie w woj. śląskim hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - wynika z danych sanepidu. Liczba potwierdzonych w regionie przypadków zakażenia w ostatnich godzinach nie zmieniła się - chorobę potwierdzono u 729 osób, 38 zmarło, a 32 wyzdrowiały.

 

31 nowych przypadków w woj. łódzkim

 

W piątek potwierdzono w sumie 31 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. łódzkim – poinformowała rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem zarejestrowano dotąd 463 osoby z wirusem SARS-CoV-2.

 

Zalewska wyjaśniła, że kolejne przypadki zakażenia, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych, dotyczą: trzech młodych kobiet, 11 kobiet w średnim wieku, kobiety w starszym wieku, nastoletniego chłopca, trzech młodych mężczyzn, dziewięciu mężczyzn w średnim wieku oraz trzech mężczyzn w starszym wieku. Są to osoby od 15 do 81 roku życia.

 

ZOBACZ: W Gdyni testują na koronawirusa bez wysiadania z samochodu

 

Rzeczniczka poinformowała również, że w Łódzkiem kolejne cztery osoby, które były zakażone koronawirusem, po leczeniu otrzymały dwa wyniki ujemne i są zdrowe. Są to trzy kobiety w średnim wieku oraz młody mężczyzna. W sumie do tej pory w woj. łódzkim wyzdrowiało 99 osób.

 

Siódmy zgon w woj. kujawsko-pomorskim

 

Ministerstwo Zdrowia w piątek południu poinformowało o zgonie na COVID-19 69-letniej kobiety z województwa kujawsko-pomorskiego. Pacjentka zmarła już 30 marca, ale wówczas zakwalifikowano, że śmierć nastąpiła z innej przyczyny. Teraz potwierdzono jednak zakażenie koronawirusem.

 

Oświadczenie w tej sprawie wydała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy. Wynika z niego, że 69-letnia kobieta z Inowrocławia z objawami duszności trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy, a następnie w związku z nagłym zatrzymaniem krążenia – do szpitalnego oddziału ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy, gdzie zmarła.

 

157 osób zachorowało w woj. pomorskim

 

W województwie pomorskim potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. W regionie na COVID-19 zachorowało do tej pory 157 osób.

 

Badania wykazały obecność patogenu u kobiety w średnim wieku z powiatu wejherowskiego i mężczyzny w młodym wieku z Gdańska.

 

ZOBACZ: Tancerze mają sposób na koronawirusa. To "kwarantaniec"

 

W woj. pomorskim wirus SARS-CoV-2 zdiagnozowano dotąd u 157 osób, z czego 16 jest hospitalizowanych, a 132 poddane są izolacji domowej.

 

Augustyniak poinformował, że w piątek trzy osoby w Pomorskiem wyzdrowiały z COVID-19. Łącznie w województwie wyleczono do tej pory osiem osób, w tym marszałka pomorskiego Mieczysława Struka.

 

Rekordowy dzień w woj. warmińsko-mazurskim

 

W woj. warmińsko-mazurskim do piątku odnotowano 110 przypadków zakażenia koronawirusem. Piątek był pod tym względem rekordowy - odnotowano 15 nowych przypadków - poinformował rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

 

Nowe zakażenia odnotowano u ośmiu kobiet i siedmiu mężczyzn. - Tylko jedna z tych osób jest hospitalizowana w Ostródzie, reszta przebywa w domach. Wszyscy zarazili się w wyniku transmisji lokalnej - powiedział rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego.

 

ZOBACZ: Koronawirus zabił czworo rodzeństwa. Zmarła też żona jednego z braci. Tragedia w regionie Bergamo

 

Wśród ujawnionych w piątek zakażeń dwoje pacjentów to dzieci.

 

W piątek po raz pierwszy odnotowano zachorowania na koronawirusa w powiecie działdowskim, gdzie wykryto dwa przypadki tej choroby. Kolejne przypadki zanotowano w powiecie ostródzkim - cztery osoby oraz - w powiecie iławskim - kolejnych dziewięć. Tym samym powiat iławski w liczbie łącznych zachorowań (24 osoby) dorównuje już niemal sąsiedniemu powiatowi nowomiejskiemu, gdzie dotąd odnotowano 26 przypadków koronawirusa. Powiat nowomiejski dotąd przoduje w liczbie zachorowań na Warmii i Mazurach.

 

Cztery nowe przypadki w woj. opolskim

 

W województwie opolskim stwierdzono cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Ogółem, od początku pandemii, w regionie stwierdzono 132 przypadki zakażeń.

 

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakażeniu koronawirusem osoby z powiatu strzeleckiego. Wieczorny komunikat resortu mówi o czterech kolejnych przypadkach zakażeń.

 

ZOBACZ: Najmłodsza włoska pacjentka wyleczona z koronawirusa. Spędziła w szpitalu 3 tygodnie

 

Według informacji wojewody opolskiego, nowi zakażeni to trzy kobiety i jeden mężczyzna. Dwie mieszkanki powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego znajdują się w domowej kwarantannie. Mieszkankę powiatu oleskiego przewieziono na oddział zakaźny Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Czwarty zakażony to mężczyzna w wieku senioralnym z powiatu strzeleckiego.

 

Epidemia w Polsce

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe stanie się również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.


ZOBACZ: Rząd przedłuża ograniczenia z powodu koronawirusa. Będzie też nowy obowiązek


Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie