W Gdyni testują na koronawirusa bez wysiadania z samochodu

Polska
W Gdyni testują na koronawirusa bez wysiadania z samochodu
Zdj. ilustracyjne/PAP/EPA/Bienvenido Velasco
"Zorganizowanie punktu testowego COVID-19 przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed ma na celu zmaksymalizowanie efektów w walce z koronawirusem" - mówił wojewoda pomorski

Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) powstało Centrum testowe COVID-19 drive-thru. - Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL - powiedział dr Maciej Grzybek. - Następnie zostanie wykonany pomiar temperatury i pobrany wymaz z nosogardzieli, który jest bezpieczną, standardową procedurą medyczną. Pacjent czeka na wynik w domu.

Jak powiedziała w piątek rzeczniczka prasowa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska, oznacza to, że podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie.

 

- Zorganizowanie punktu testowego COVID-19 przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed ma na celu zmaksymalizowanie efektów w walce z koronawirusem. Stwarzając takie rozwiązania, odciążamy izby przyjęć oraz zmniejszamy ryzyko zakażenia pacjentów, którzy zgłaszają się z innymi dolegliwościami - podkreślił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. - W ostatnim czasie podjęliśmy również szereg innych działań w tym obszarze: uruchomiliśmy kolejne dwa mobilne zespoły wymazowe (mamy już ich w województwie 9) oraz polowe izby przyjęć przed 23 szpitalami w Pomorskiem - dodał.

 

Badanie tylko po zarejestrowaniu

 

Z badania będą mogli skorzystać wyłącznie pacjenci, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani do badania. Kwalifikacja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem telefonu 58 349 18 88. Infolinia obsługiwana jest 7 dni w tygodniu w godzinach 9-15. Badanie zakwalifikowanego pacjenta jest bezpłatne.

 

- Pacjent, który zaobserwował u siebie niepokojące objawy: podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 38 st. C), utratę węchu i smaku oraz kaszel, a przy tym przypuszcza, że może być zakażony koronawirusem, powinien skontaktować się z infolinią - tłumaczył dr Maciej Grzybek z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. - Podczas rozmowy operator zada kilka pytań i na ich podstawie zakwalifikuje do wykonania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 - dodał.

 

ZOBACZ: Miliard dolarów na badania i pierwsze testy szczepionki na ludziach we wrześniu

 

Osoba zakwalifikowana do badania przyjeżdża do Centrum, które znajduje się w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni przy ul. Powstania Styczniowego 9B (na parkingu przed wejściem głównym). Wjazd możliwy jest wyłącznie dla aut osobowych. Pacjenci, którzy zdecydują się na inną formę transportu (rower, komunikacja miejska, pieszo itd.), nie zostaną dopuszczeni do badania.

 

- Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL - przypomniał dr Maciej Grzybek. - Następnie zostanie wykonany pomiar temperatury i pobrany wymaz z nosogardzieli, który jest bezpieczną, standardową procedurą medyczną.

 

Koszt powstania centrum - 35 tys. zł

 

Pobrany i zabezpieczony materiał zostanie przekazany przez kuriera do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku celem wykonania badania molekularnego. Badanie metodą RT-PCR pozwala stwierdzić obecność materiału genetycznego wirusa w badanej próbie, co pozwala określić, czy pacjent jest zakażony koronawirusem.

 

Po pobraniu wymazu pacjent wraca do domu, gdzie czeka na wynik, który przekaże mu telefonicznie pracownik Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Pensylwania w nietypowy sposób dostarcza testy dla amiszów

 

- Takie rozwiązanie pozwoli na przyspieszenie poboru materiału do badań molekularnych oraz przyczyni się do zmniejszenia ryzyka zakażenia koronawirusem wśród innych pacjentów UCMMiT. Przyjęte rozwiązanie pozwoli również znacząco odciążyć rutynową pracę izby przyjęć UCMMiT - powiedział Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak.

 

Koszt utworzenia i wyposażenia Centrum testowego COVID-19 drive-thru na terenie IMMiT wyniósł 35 tys. zł i został sfinansowany z budżetu Wojewody Pomorskiego. Centrum składa się z całorocznej hali namiotowej o wymiarach 5x6 m (szerokość/długość) o powierzchni ok. 30 m2, wyposażonej w stoły, krzesła, sprzęt ochrony osobistej, system oświetleniowy i grzewczy, a także niezbędny sprzęt biurowy (laptop, drukarka, dwa tablety).

bia/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie