W Rosji odnotowano już blisko 12 tysięcy zakażeń koronawirusem

Świat
W Rosji odnotowano już blisko 12 tysięcy zakażeń koronawirusem
PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
Podany w piątek bilans oznacza, że w ciągu doby przybyło w Rosji 17,6 proc. zakażeń

W Rosji odnotowano w ciągu ostatniej doby 1786 przypadków zakażenia koronawirusem i łączna liczba infekcji zbliżyła się do 12 tysięcy - wynosi obecnie 11 917. Zmarły dotąd 94 osoby. O obecnym bilansie zachorowań poinformował w piątek sztab do walki z pandemią.

Wzrost zakażeń o ponad 1700 jest najwyższym odnotowanym dotąd w Rosji w ciągu jednej doby. Przez dwa ostatnie dni rejestrowano około 1100 nowych zachorowań. Podany w piątek bilans oznacza przyrost o 17,6 proc. - podał sztab.

 

W ciągu ostatniej doby zmarło w Rosji 18 pacjentów z Covid-19, a od początku pandemii - 94 osoby. Wyzdrowiało dotąd 795 osób, w tym 97 w ciągu ostatniej doby.

 

ZOBACZ: Kierowana z Rosji farma botów szerzącą fake newsy o Covid-19. Wykryły ją ukraińskie służby

 

Nadal najwięcej zachorowań jest w Moskwie - po wykryciu 1124 kolejnych chorych liczba zakażeń w stolicy Rosji przekroczyła w piątek 7,8 tysiąca. Łącznie zmarło tam 50 zakażonych koronawirusem osób.

 

W Moskwie zaczęto stosować leczenie osoczem

 

W placówkach medycznych w Moskwie zaczęto podawać osocze pobrane od ozdrowieńców pacjentom z Covid-19 - poinformował w czwartek stołeczny sztab powołany do walki z epidemią. Dawcami osocza jest 11 osób, a leczonych tym sposobem jest siedmiu chorych.

 

ZOBACZ: Rosja: system rozpoznawania twarzy skontroluje przestrzeganie kwarantanny

 

Krew osób, które wyzdrowiały, zawiera przeciwciała umożliwiające organizmowi walkę z chorobą. Próby leczenia poprzez podawanie osocza lekarze stosowali wcześniej w Chinach i Korei Południowej. W Niemczech i USA prowadzono badania, które wypadły pomyślnie.

 

Władze Moskwy poinformowały, że 11 dawców zostało starannie wybranych i przebadanych. Jeden dawca może przekazać osocze dla jednego do trzech pacjentów.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie