Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Peter Foley
W USA w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 1,2 tys. chorych

Mamy 99 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły kolejne cztery osoby. W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi 4201. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

bas/dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Gubernator Andrew Cuomo poinformował w poniedziałek, że ostatnia doba była w stanie Nowy Jork drugą bez znacznego jak wcześniej wzrostu przypadków śmiertelnych - zmarło 599 osób. Kryzys związany z konawirusem, określił jako wciąż tragiczny.

Zdaniem gubernatora występują oznaki spowolnienia epidemii. Najwięcej zgonów odnotowano w piątek, kiedy w ciągu doby zmarło 630 osób.

Francuska Federacja Piłkarska (FFF) przygotowała specjalny film z życzeniami i podziękowaniami od zawodników oraz trenerów tamtejszej reprezentacji. W ten sposób wyrażono wdzięczność pracownikom służby zdrowia, ryzykujących życiem w celu leczenia osób zarażonych koronawirusem.

Aktualni mistrzowie świata są zamknięci w swoich domach, więc francuska federacja przygotowała kompilację indywidualnych wiadomości na wideo od piłkarzy i trenerów, aby podziękować personelowi pielęgniarskiemu w różnych szpitalach we Francji.

Królowa Elżbieta II jest informowana o stanie zdrowia Borisa Johnsona - poinformował w poniedziałek wieczorem Pałac Buckingham. Brytyjski premier został przeniesiony na oddział intensywnej terapii w związku z problemami z oddychaniem.

W Indonezji kolejny rekord w dziennym wzroście zachorowań. W poniedziałek służby medyczne w Dżakarcie potwierdziły obecność koronawirusa u 218 nowych pacjentów. Oznacza to, że liczba zakażeń w największym archipelagu świata wzrosła do 2491.

Jak przekazał rzecznik resortu zdrowia Achmad Yurianto, liczba zmarłych na Covid-19 wzrosła o 11 osób – do 209, zaś 192 osoby wyzdrowiały. Z powodu koronawirusa zmarło już 24 indonezyjskich lekarzy. Światowe media informują o przypadkach wykorzystywania przez pracowników służby zdrowia płaszczy przeciwdeszczowych i własnych maseczek do ochrony przed zakażeniami.

W poniedziałek malezyjskie szpitale wypisały do domów 236 pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem – to rekordowa liczba chorych, którzy w ciągu doby zostali uznani za całkowicie wyleczonych.

Jak poinformował wysoki rangą urzędnik w miejscowym resorcie zdrowia, Noor Hisham Abdullah, od początku epidemii wyzdrowiało 1241 pacjentów, co stanowi 32,7 proc. wszystkich wykrytych przypadków. Obecnie 102 osoby przebywają na oddziałach intensywnej terapii, z czego 54 podłączone do respiratorów.

Rząd Słowacji wprowadził w poniedziałek ograniczenie wychodzenia z domów na terenie całego kraju od środy do poniedziałku. Tym samym rozszerzony został stan wyjątkowy, który obowiązuje w służbie zdrowia i pozwala władzom na pełne dysponowanie personelem medycznym.

Ograniczenie nie będzie miało wpływu na podróże do pracy, działalność biznesową, zakupy lekarstw, a także na wyjście na spacery w pobliżu domów.

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały w poniedziałek o wprowadzeniu całodobowej godziny policyjnej w stolicy Rijadzie oraz w kilku największych miastach kraju. Ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w tym największym państwie Półwyspu Arabskiego.

Jak podało MSW, godzina policyjna dotyczy miast Rijad, Tabuk, Ad-Dammam, Dhahran, Al-Hufuf, Dżudda, At-Taif, Al-Katif i Al-Chubar. Nie będzie można wjeżdżać do tych miast, ani ich opuszczać. Wychodzić z domu będzie można jedynie do sklepu lub lekarza i tylko w obrębie własnej dzielnicy, w godzinach 6-15.

Władze Danii zamierzają ponownie otworzyć od 15 kwietnia placówki dziennej opieki medycznej i szkoły dla dzieci od pierwszej do piątej klasy, jeśli liczba zakażeń koronawirusem i zgonów wywołanych Covid-19 pozostanie stabilna - poinformowała w poniedziałek premier Mette Frederiksen.

- Prawdopodobnie będzie to trochę jak chodzenie po linie. Jeśli po drodze staniemy nieruchomo, możemy upaść, jeśli pójdziemy zbyt szybko, też może pójść źle. Dlatego musimy robić ostrożne kroki - wyjaśniła Frederiksen.

Premier Boris Johnson jest na oddziale intensywnej terapii - podało w poniedziałek wieczorem BBC.

ZOBACZ: Boris Johnson trafił na oddział inrtensywnej terapii. Ma koronawirusa

Czeskie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek po południu, że od rana liczba osób wyleczonych z Covid-19 wzrosła o 25, do 121. Bilans zmarłych zwiększył się o sześć, w sumie w Czechach jest już 78 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Resort podał, że w kraju zmniejsza się dzienny przyrost zakażonych. W poniedziałek ich liczba zwiększyła się o 148 - do 4735.

Władze Malezji poinformowały w poniedziałek o 131 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w tym kraju jest rekordowa w Azji Południowo-Wschodniej liczba zakażeń - 3793.

Malezyjskie ministerstwo zdrowia podało, że do tej pory zarejestrowano 62 zgonów z powodu Covid-19.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 16 osób, a liczba wykrytych zakażeń zwiększyła się o 370 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

W efekcie łączna liczba zgonów wzrosła do 174, zaś potwierdzonych przypadków - do 5364. Zarówno liczba zgonów, jak i nowo wykrytych przypadków jest zbliżona do średniej z ostatnich kilku dni.

W ciągu doby w Turcji zmarło na koronawirusa 75 osób; łącznie zanotowano już 649 ofiar śmiertelnych - napisał w poniedziałek na Twitterze turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Liczba nowych zakażeń wyniosła 3148. Łącznie stwierdzono infekcję u 30 217 osób.

W ciągu doby zmarły 833 osoby zakażone koronawirusem we Francji, oznacza to wzrost liczby ofiar śmiertelnych w tym kraju do 8911.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Portugalii zanotowano 16 zgonów z powodu zakażenia koronawirusem. Łącznie śmierć wskutek Covid-19 poniosło już 311 osób w tym kraju – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

W Chinach narastają obawy o możliwość wystąpienia drugiej fali zachorowań na Covid-19. Ponownie podniesiono ocenę ryzyka epidemicznego na niektórych obszarach prowincji Guangdong, a chińskie władze zapowiedziały w poniedziałek uszczelnienie granic lądowych.

Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

W USA z powodu koronawirusa zmarło już ponad 10 tys. osób - podała agencja Reuters.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w stanie Nowy Jork wzrosła o 599, do 4758.

ZOBACZ: Ponad 10 tys. ofiar koronawirusa w USA. Prawie połowa w Nowym Jorku

636 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu doby we Włoszech - podała w poniedziałek Obrona Cywilna. Łącznie zanotowano dotąd od lutego 16 523 zgony. Od niedzieli wirusem zaraziło się 1941 następnych osób. Ich łączna liczba obecnie wynosi 93 tysiące.

Dotychczas potwierdzono 132 tysiące przypadków w całym kraju. Wyleczonych zostało 22,8 tys. chorych.

Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli prezentując te dane w Rzymie podkreślił, że trzeci dzień z rzędu spada liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. Na konferencji prasowej zwrócono uwagę na to, że dane wskazują na pewną poprawę sytuacji.

W Mediolanie ogłoszone zostały dane dotyczące Lombardii, czyli epicentrum epidemii we Włoszech. Tam w ciągu jednego dnia zmarło 297 osób. Spada liczba ludzi hospitalizowanych. Koronawirusem zakaziło się około 1100 następnych osób. Zakażonych jest w tym regionie 51 tys. osób.

Ministerstwo zdrowia Białorusi certyfikowało w trybie pilnym testy na obecność koronawirusa, opracowane przez witebskich naukowców - poinformował w poniedziałek portal TUT.by.

„Od jutra rozpocznie się produkcja. Pierwszego dnia wyprodukujemy ilość potrzebną do przeprowadzenia tysiąca badań. Potem wydajność będzie rosnąć aż do 10 tys. (testów) na dzień” – poinformował TUT.by Siarhiej Iwanou z firmy Polimerkonstrukcija należącej do przedsiębiorstwa SIWitał.

To właśnie SIWitał pod koniec marca opracowało systemy do testowania struktury koronawirusa na bazie analizy PCR, które dają wynik w ciągu półtorej godziny. Docelowo w ciągu tygodnia możliwe będzie wyprodukowanie nawet do 100 tysięcy testów - podał portal TUT.by.

Na Białorusi potwierdzono w poniedziałek ogółem 700 przypadków zakażenia koronawirusem. Na Covid-19 zmarło według oficjalnych danych 13 osób.

Specjalny oddział dla pacjentów wymagających leczenia onkologicznego i zakażonych koronawirusem, przygotowywany jest w Dolnośląskim Centrum Onkologii (DCO). Od ub. tygodnia potwierdzono w tej placówce zakażenie u 3 pacjentów i 21 osób z personelu medycznego.

Rzeczniczka prasowa Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu Agnieszka Czajkowska poinformowała w poniedziałek, że w placówce przygotowywany specjalny oddział dla pacjentów, którzy wymagają leczenia onkologicznego, a są zakażeni koronawirusem.

Sanepid w Nowym Dworze Mazowieckim w związku z wykryciem przypadku COVID-19 poszukuje podróżujących autobusami linii "STALKO" na trasie Warszawa – Modlin między 26 marca a 2 kwietnia, busem "Przewóz osób Paweł" z Warszawy rano 3 kwietnia oraz miejskimi autobusami nr 11 i 12 rano 26 i 30 marca.

W Nowym Dworze Mazowieckim w poniedziałek potwierdzono trzeci przypadek zakażenia koronawirusem. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poszukuje współpodróżnych chorego.

Ministerstwo Zdrowia: 212 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce, łącznie 4413, zmarło 9 osób.

ZOBACZ: Ponad 100 ofiar koronawirusa w Polsce

Kolejne 439 osób zmarło z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, łącznie 5373 - podało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo zdrowia.

ZOBACZ: Wielka Brytania: zmarło 439 osób z koronawirusem. Najmniej od początku kwietnia

Prawie 20 tys. lekarzy i pielęgniarek z placówek służby zdrowia w Hiszpanii zostało zakażonych koronawirusem. Do poniedziałku w całym kraju na Covid-19 zmarło dwunastu pracowników personelu szpitalnego – poinformowały służby sanitarne Hiszpanii.

Jak powiedziała podczas konferencji w Madrycie Maria Jose Sierra z rządowego Centrum Koordynacji Ostrzegania i Nagłych Przypadków (CCAES), do poniedziałkowego popołudnia w Hiszpanii potwierdzono blisko 20 tys. zakażeń koronawirusem wśród pracowników personelu medycznego. Stanowi to około 15 proc. wszystkich przypadków infekcji w kraju.

Grecki rząd oświadczył w poniedziałek, że ma nadzieję na "powrót do normalności" w tym kraju już w maju. Grecja jest jednym z najsłabiej dotkniętych pandemią koronawirusa krajem Unii Europejskiej - zakażonych zostało tam dotąd 1735 osób, zmarło 76.

Rzecznik rządu Stelios Pecas oświadczył, że podstawowym warunkiem powrotu do normalnego funkcjonowania kraju jest surowe przestrzeganie wszystkich obowiązujących obecnie ograniczeń.

- Pozostając w kwietniu w domu, być może będziemy mogli cieszyć się pierwszymi wynikami naszego odpowiedzialnego zachowania w maju - powiedział Pecas.

Podkreślił, że greckie społeczeństwo nadal powinno wystrzegać się "błędów, które mogłyby zagrozić temu, co postanowiono na początku tej pandemii". Dodał, że dzięki środkom podjętym wcześnie przez rząd, ale także dzięki wysiłkom obywateli, "zatrzymana została ekspansja wirusa".

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała 4 000 sztuk masek ochronnych dla krakowskiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu - poinformowała w poniedziałek organizacja.

Środki ochrony osobistej przekazał placówce Dom Ronalda McDonalda w Krakowie. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu jest kolejną, po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, placówką pediatryczną, która otrzymała od Fundacji Ronalda McDonalda tego typu wsparcie.

Jest jeszcze za wcześnie, aby zmienić obostrzenia obowiązujące w Niemczech ze względu na pandemię koronawirusa – oświadczyła w poniedziałek na konferencji prasowej w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

Szefowa rządu Niemiec, która w poniedziałek prowadziła kryzysowe posiedzenie rządu federalnego, powiedziała, że nie ma na razie żadnych nowych decyzji dotyczących łagodzenia obowiązujących w kraju obostrzeń.

ZOBACZ: Merkel: za wcześnie by złagodzić restrykcje

Papież Franciszek powołał specjalny fundusz kryzysowy, by "pomóc osobom i wspólnotom, które zostały tragicznie dotknięte szerzeniem się Covid-19" w krajach misyjnych - ogłosił w poniedziałek Watykan. Papież przekazał na ten cel 750 tysięcy dolarów.

ZOBACZ: Papież utworzył fundusz kryzysowy. Zaapelował o wkład

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

40 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni, wyprodukowanego przez naukowców z Akademii im. Jakuba z Paradyża (AJP) w Gorzowie, otrzymał w poniedziałek Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki – poinformowała rzeczniczka placówki Agnieszka Wiśniewska.

Płyn wytworzony przy użyciu nanocząsteczek srebra ma właściwości odkażające i bakteriobójcze. Będzie wykorzystany w szpitalu zakaźnym przy ul. Walczaka.

- Przekazana ilość wystarczy nam na około dwóch tygodni. Tylko do dezynfekcji namiotów przy ul. Walczaka dziennie zużywamy około pięciu litrów płynu – powiedziała kierownik Działu Higieny Szpitalnej w lecznicy Dorota Mądrawska.

Metody łukowe wytwarzania takich płynów są znane od lat 60. ub. wieku. Własną metodę wytwarzania płynu na bazie nanocząsteczek srebra naukowcy z Gorzowa opracowali trzy lata temu. Teraz ją zmodyfikowali.

Wietnamscy naukowcy ogłosili, że nowy koronawirus powodujący Covid-19 przeszedł mutację i występuje w tym kraju w dwóch odmianach – informuje w poniedziałek na swoim portalu rządowa gazeta „Viet Nam News”.

Dziennik, powołując się na wicedyrektor Narodowego Instytutu Higieny i Epidemiologii dr Le Thi Quynh Mai, pisze, że wietnamscy naukowcy wyizolowali wirusa, którym zakazili się tamtejsi pacjenci podróżujący z Europy. Po porównaniu go z wirusem występującym u pacjentów zakażonych w Azji znaleziono istotne różnice.

Jak powiedziała dr Le, dalsze etapy badań mają ustalić, który ze szczepów koronawirusa jest bardziej zaraźliwy. Zaznaczyła, że jego rozprzestrzenianie się jest zależne m.in. od warunków środowiskowych, lecz wykrycie zmian, które zaszły w różnych szczepach wirusa, pomoże w produkcji szczepionki.

Ukrainiec, który po powrocie z pracy w Polsce chciał poddać się domowej kwarantannie, nie został wpuszczony do mieszkania przez swoją małżonkę, więc służby pomogły mu w znalezieniu miejsca do odbycia samoizolacji - poinformowała w poniedziałek ukraińska policja. Do zdarzenia doszło w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy.

Biuro prasowe policji obwodu tarnopolskiego przekazało, że zgodnie z przepisami mającymi na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa mężczyzna po powrocie do kraju chciał poddać się domowej kwarantannie, jednak małżonka nie wpuściła go do domu. Spędził noc na ulicy, a następnego dnia poszedł na policję - dodano.

Służby skierowały go do jednej z placówek medycznych przeznaczonych dla obywateli, którzy nie mają gdzie spędzić obowiązkowej 14-dniowej samoizolacji po przyjeździe z zagranicy.

Pałac Kultury i Nauki i warszawski most Śląsko-Dąbrowski przez dwie najbliższe noce będą podświetlane na niebiesko, kolor WHO. Warszawa w ten sposób symbolicznie dziękuje wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich walkę z koronawirusem – wyjaśnia stołeczny ratusz.

Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski będą podświetlane w nocy z poniedziałku na wtorek i z wtorku na środę.

Stolica uczci tym również przypadający 7 kwietnia Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Fot. PAP/Paweł Supernak

244 mandaty karne wypisali w weekend policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu w związku z łamaniem zakazu przemieszczania się ze względu na epidemię koronawirusa – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka mazowieckiej policji podinsp. Katarzyna Kucharska.

Rzeczniczka przekazała, że funkcjonariusze skierowali też do sądu 116 wniosków u ukaranie winnych. Pouczenia otrzymało 121 osób.

W ocenie policji dużą nieodpowiedzialnością wykazała m.in. grupa 6 osób w wieku 19-27 lat, które postanowiły spotkać się w sobotę wieczorem przy ognisku w lesie pod Grójcem. Według policjantów młodzi ludzie niewiele sobie robili z obowiązującego zakazu, byli aroganccy i okazali lekceważący stosunek do obecnej sytuacji.

Z kolei policjanci z Lipska nałożyli mandaty na trzy osoby, które spotkały się w miejscu publicznym, a następnie urządziły sobie bezcelową przejażdżkę po mieście.

Manchester City poinformował, że Dolors Sala Carrio zmarła w wieku 82 lat. U matki Pepa Guardioli potwierdzono zakażenie koronawirusem.

ZOBACZ: Nie żyje matka Pepa Guardioli. Miała koronawirusa

W szpitalu w Gryficach (Zachodniopomorskie) stwierdzono łącznie cztery przypadki zakażenia koronawirusem; trzy z nich to personel medyczny, a jeden to pacjent tej placówki.

W ubiegłym tygodniu w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach stwierdzono trzy przypadki zakażenia koronawirusem wśród personelu medycznego i ogłoszono kwarantannę.

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach w kwarantannie pozostają dwa oddziały szpitalne Oddział Chorób Wewnętrznych i Oddział Chirurgiczny, w których przebywa łącznie 35 pacjentów i 22 osoby personelu medycznego – poinformował w poniedziałek szpital.

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych pracuje na ograniczeniami w ruchu transgranicznym z Polską, Czechami, Holandią i Belgią. Jak dowiedział się korespondent Polsat News Tomasz Lejman, chodzi o kwarantannę dla osób wjeżdżających do Niemiec. 

ZOBACZ: Niemcy wprowadzą ograniczenia na granicy z Polską. Sprawdź, jakie

Wraz z nastaniem ładnej pogody Węgrzy coraz częściej łamią zasady ochrony przed koronawirusem – powiedział w poniedziałek przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. koronawirusa. 

Ppłk Robert Kiss ze sztabu operacyjnego ds. ochrony przed koronawirusem oświadczył na konferencji prasowej online, że mieszkańcy Budapesztu coraz częściej łamią ograniczenia w wychodzeniu. W niedzielę policja interweniowała w związku z tym dwa razy częściej niż w sobotę – aż 614 razy, przy czym w 24 przypadkach wymierzono grzywny, a w 16 złożono doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

Fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga

Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej wznawia przyjmowanie pacjentów i działalność swoich oddziałów oraz laboratorium. To efekt powrotu do pracy kilkudziesięciu osób z personelu, które odbyły kwarantannę.

Rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Michał Nowakowski poinformował w poniedziałek, że Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu od wtorku 7 kwietnia wznawia przyjmowanie pacjentów.

- Przywrócenie funkcjonowania szpitala możliwe jest ze względu na powrót z kwarantanny około 70 przebadanych osób z personelu medycznego. Uruchamiamy oddział pulmonologiczny, torakochirurgię oraz OIOM. Natomiast w środę 8 kwietnia wznowi pracę przyszpitalne laboratorium - dodał rzecznik.

Łącznie w szpitalu zakażenie potwierdzono u 53 osób, z czego 41 to personel medyczny, w tym torakochirurdzy, anestezjolog, pulmonolog, pielęgniarki i salowe oraz pracownicy szpitalnej kuchni. Zakażenie stwierdzono także u 12 pacjentów. Jest to bilans po przebadaniu ponad 550 osób.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak zaapelował w poniedziałek do społeczeństwa, aby nie kupować testów na COVID-19 do samodzielnego stosowania w warunkach domowych. - Nie ulegajmy nieuczciwym ofertom – zaleca.

Cessak podkreślił, że wszystkie powiadomienia i zgłoszenia do Urzędu testów do wykrywania SARS-CoV-2 dotyczą jedynie testów laboratoryjnych.

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w poniedziałek, że przechodzi rutynowe badania w związku z objawami koronawirusa, ale jest w dobrym humorze i pozostaje w kontakcie ze swoimi współpracownikami.

ZOBACZ: Boris Johnson w szpitalu. "Jestem w dobrym humorze"

Fot. PAP/EPA/JULIAN SIMMONDS / POOL

Władze Tarnowa zakupiły maseczki ochronne, które od poniedziałku dostarczane są do miejsc zamieszkania tarnowskich seniorów. Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnych dniach pojawią się następne partie, a maseczki mają trafić do wszystkich mieszkańców miasta.

Jak poinformował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, w poniedziałek dotarła pierwsza partia kupionych przez miasto maseczek ochronnych – 13,2 tys. sztuk. Są one przeznaczone dla seniorów 70+, których – według szacunków – jest około 17 tysięcy.

Tylko 3 pielęgniarki i jeden lekarz, skierowani przez wojewodę do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, stawili się w pracy. Personel medyczny z zewnątrz miał wspomóc zdziesiątkowaną przez koronawirusa kadrę radomskiego szpitala.

ZOBACZ: Wojewoda skierował do pracy w Radomiu 16 medyków. Zgłosiły się 4 osoby

Więźniowie z Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec postanowili przekazać słowa wsparcia lekarzom, pielęgniarkom i ratownikom medycznym ratującym życie ich bliskich za murami, solidaryzując się z nimi w walce z koronawirusem. Na drzwiach cel przykleili kartki z podziękowaniami - przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka AŚ Warszawa-Służewiec ppor. Agnieszka Tracz.

ZOBACZ: Więźniowie z Warszawy podziękowali medykom. "Jesteśmy z wami"

Władze Spotu zadecydowały o zakupie 250 testów na obecność koronawirusa dla pracowników służby zdrowia. Miasto przeznaczy na ten cel 107,5 tys. zł. Badania będą przeprowadzane w prywatnym laboratorium diagnostycznym spółki Invicta.

Kupione przez władze miasta testy przeznaczone będą dla pracowników medycznych sopockiego pogotowia ratunkowego, Pomorskiego Centrum Reumatologicznego i Oddziału Geriatrycznego w Sopocie, a także dla pracowników sopockiego domu pomocy społecznej.

Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego wystąpił do przewoźników, którzy obsługują warszawską komunikację, o wyłączenie układów klimatyzacji i wentylacji pojazdów - przekazał w poniedziałek stołeczny magistrat. Działanie to jest częścią profilaktyki w walce z epidemią koronawirusa.

"Przewoźnicy zostali zobowiązani, by w pojazdach, w których jest to technicznie możliwe, wyłączyć układy wentylacji, ogrzewania, chłodzenia i klimatyzacji, w przypadku, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza. Jednocześnie odblokowane zostaną okna w przestrzeni pasażerskiej" - podał urząd.

Fot. PAP/Leszek Szymański

W szpitalu miejskim potwierdzono do tej pory 38 zakażeń koronawirusem, a wyniki 50 próbek nie są jeszcze znane - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Poinformował, że wyłączone są oddziały hematologii i urologii.

- Od 31 marca do 4 kwietnia pobrano w szpitalu próbki do badań pod kątem zakażenia koronawirusem od 241 osób. Do tej pory nie otrzymano wszystkich wyników. Nie znamy ich w przypadku 50 próbek, które zostały pobrane do badań 4 kwietnia. 38 wyników testów niestety okazało się dotychczas dodatnich - powiedział Zaleski.

Komisja Europejska przypomniała w poniedziałek, że prawa klientów linii lotniczych są chronione mimo pandemii koronawirusa i masowego anulowania rejsów. Przewoźnicy mają obowiązek zwracać środki za bilet, a to pasażerowie decydują, czy akceptują vouchery.

W związku z przedłużającymi się ograniczeniami w poruszaniu się i zamykaniu lotnisk coraz więcej podróżnych dostaje informacje od swoich przewoźników, że do planowanego lotu nie dojdzie. Będące jedną z pierwszych ofiar kryzysu linie lotnicze mogą liczyć na pomoc publiczną od rządów, ale nie na zniesienie zasad dotyczących praw pasażerów.

Kolejne dwa przypadki koronawirusa stwierdzono w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy. Testy potwierdziły zakażenie u pracownika administracji i pacjenta — poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki Kamila Wiecińska.

Łącznie zakażonych zostało 20 osób ze szpitala - jeden pacjent i 19 pracowników Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej, Oddziału Neurochirurgii, Oddziału Neurologii, Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz administracji.

Pierwsze wyroki za złamanie zasad kwarantanny zapadły w woj. świętokrzyskim. Grzywnami 2 tys. zł i 5 tys. zł ukarano trzech mężczyzn. Jeden z nich zdecydował się opuścić kwarantannę, żeby na stacji benzynowej kupić sobie alkohol.

- Mężczyzna powrócił z Norwegii i został objęty obowiązkową kwarantanną. Mimo to dzień po przylocie wyszedł z domu i poszedł na stację benzynową kupić alkohol. Policja zabezpieczyła monitoring. Po przesłuchaniu świadków złożyła do Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej wniosek o ukaranie go. Tam zapadł wyrok. Mężczyzna został ukarany grzywną 2 tys. zł - zaznaczył sędzia Tomasz Durlej.

Kolejne wyroki dotyczą dwóch mężczyzn, którzy uciekli z Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach. - Mężczyźni opuścili szpital bez decyzji lekarza. Decyzją Sądu Rejonowego w Kielcach zostali ukarani grzywnami po 5 tys. Oba wyroki zostały wydane w formie nakazowej, czyli takiej, gdzie nie przeprowadza się rozprawy - dodał sędzia.

W Szwajcarii zmarło dotąd 746 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek szwajcarska agencja prasowa Keystone-SDA, powołując się na dane uzyskane od władz poszczególnych kantonów. W porównaniu z niedzielą oznacza to wzrost liczby zgonów o 70.

Natomiast szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG) podał w poniedziałek, że wśród nosicieli koronawirusa odnotowano dotąd 584 przypadki śmiertelne. Podstawą bilansów statystycznych tego rządowego organu są informacje przekazywane przez lekarzy oraz przez laboratoria.

Według BAG, zakażenie koronawirusem wykryto już u 21 652 osób, w tym u 552 w ciągu ostatniej doby. Daje to jeden z najwyższych w Europie wskaźników 252 zainfekowanych na 100 tys. mieszkańców. Co najmniej 2471 nosicieli hospitalizowano, z czego 43 proc. już z zapaleniem płuc.

Zestaw działań mających służyć w czasie epidemii koronawirusa przedsiębiorcom z woj. śląskiego, o deklarowanej wartości 1 mld zł, zapowiedział w poniedziałek urząd marszałkowski tego regionu.

Jak wynika z wpisu na facebookowym profilu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, opublikowanego w poniedziałek po godz. 14., "śląski pakiet dla gospodarki w znacznej mierze powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa". "Pakiet będzie uzupełnieniem działań strony rządowej (…) w ramach tzw. tarczy antykryzysowej" - dodano.

Odbywające się co roku 12 lipca w Irlandii Północnej marsze oranżystów zostały w tym roku odwołane z powodu epidemii koronawirusa i wydanego przez władze zakazu zgromadzeń, poinformowała w poniedziałek Loża Orańska Irlandii.

Edward Stevenson, Wielki Mistrz Loży, powiedział, że w obecnych okolicznościach duże zgromadzenia z okazji 12 lipca nie byłyby odpowiedzialne i organizacja zastanowi się nad "alternatywnymi sposobami uczczenia w 2020 r. dnia 12 lipca". Dodał, że musi ona stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo nie tylko swoich członków, ale i całej społeczności, a "orańska rodzina już straciła swoich członków wskutek tego strasznego wirusa".

Siły zbrojne Hiszpanii do walki z epidemią koronawirusa skierowały w kraju już ponad 57,2 tys. żołnierzy - poinformowało w poniedziałek na Twitterze ministerstwo obrony. Znaczna część zadań wykonywanych przez wojsko dotyczy pomocy osobom starszym.

Według szacunków ministerstwa obrony w ramach walki z epidemią koronawirusa dotychczas wojsko skontaktowało się z ponad 15 tys. seniorami oraz "osobami potrzebującymi, niosąc im pomoc".

U dwóch członków Krajowej Rady Sądownictwa testy wykazały zakażenie koronawirusem; żaden z nich nie był hospitalizowany - przekazał przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur.

Jak już wcześniej informował Mazur, zarażenie koronawirusem wykryto u członka Rady, prezesa Sądu Rejonowego w Biłgoraju Zbigniewa Łupiny. Testy, którym następnie poddano członków KRS, potwierdziły zakażenie u jeszcze jednego sędziego. Z uwagi na prawo do prywatności Rada nie poinformowała o jego tożsamości.

Szczecin przekaże 68 mieszkań lekarzom, ratownikom medycznym, pielęgniarkom i laborantom, którzy nie chcą wracać do domów po dyżurach, aby nie narażać swoich bliskich - przekazały w poniedziałek służby prasowe magistratu. Medycy będą mogli bezpłatnie korzystać z lokali z zasobów miasta.

Policjanci ze Świebodzina (Lubuskie) ukarali 100-złotowymi mandatami 16 młodych ludzi, którzy w niedzielę zamiast pozostać w domach urządzili sobie mecz siatkówki na jednym plenerowych boisk w tej gminie – poinformował w poniedziałek Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

Policjant zaznaczył, że jeśli wychodzimy z domu pobiegać, na plażę czy na grilla, inne osoby widząc to również decydują się wyjść.

Na Ukrainie w związku z zamknięciem szkół na czas kwarantanny ruszyło w poniedziałek nauczanie online. Zajęcia z 11 przedmiotów, które można obejrzeć na kilkunastu kanałach TV i w internecie, są przeznaczone dla uczniów klas 5-11. Lekcje nagrywa ponad 40 kijowskich nauczycieli.

KE odblokowała 1 miliard euro z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, które mają posłużyć do wyemitowania gwarancji kredytowych dla 100 tys. małych i średnich firm cierpiących z powodu kryzysu. Szacunkowa dostępność finansowania to 8 mld euro.

"W całej Europie firmy walczą. UE szybko reaguje, aby pomóc w załagodzeniu uderzenia i wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, które są szczególnie narażone. Dzisiaj Komisja (Europejska) i Europejski Fundusz Inwestycyjny udostępniają 8 miliardów euro finansowania, przynosząc natychmiastową ulgę MŚP w Europie dotkniętych pandemią koronawirusa" - podkreślił w wydanym w poniedziałek oświadczeniu wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

Pomimo obostrzeń motocykliści wyruszyli w miniony słoneczny weekend na wycieczki. Jeden z nich po pościgu został zatrzymany w Rabce - Zdroju. Grozi mu do pięciu lat więzienia i 30 tys. zł grzywny – poinformowała małopolska policja.

fot. małopolska policja

Rząd Portugalii zdecydował się uwolnić 1200 więźniów w związku z epidemią koronawirusa - poinformowała w poniedziałek minister sprawiedliwości Francisca Van Dunem. Zakłady karne opuszczą skazani, którym do końca kary zostało nie więcej niż dwa lata pozbawienia wolności.

fot. PAP/EPA/MARIO CRUZ

Do sanepidu i straży pożarnej trafiło nieodpłatnie w sumie blisko 270 litrów alkoholu zatrzymanego przez Krajową Administrację Skarbową podczas działań kontrolnych w województwie podlaskim, m.in. ze zlikwidowanej bimbrowni. Będzie on wykorzystany do działań dezynfekcyjnych.

fot. podlaskie.kas.gov.pl

Z Korei Płd. deportowano na Tajwan kobietę, która nie chciała zapłacić za obowiązkową kwarantannę w rządowym ośrodku – podała w poniedziałek agencja Yonhap. To pierwsza deportacja w ramach polityki „zero tolerancji” dla łamiących przepisy kwarantanny.

Kustosz Sanktuarium Maryjnego w wielkopolskim Tursku ks. Piotr Górski będzie święcił pokarmy w Wielką Sobotę przemieszczając się po parafii samochodem bez dachu - kabrioletem. "Miałem do dyspozycji pięć; wybrałem największego, niebieskiego" – powiedział.

fot. http://sanktuariumtursko.cba.pl/

Od 14 kwietnia w Austrii możliwe będzie ponowne otworzenie małych sklepów, a od 1 maja działalność wznowią m.in. galerie handlowe – poinformował w poniedziałek kanclerz Sebastian Kurz. Będzie to możliwe jeśli utrzyma się zmniejszająca dynamika występowania nowych zakażeń.

fot. PAP/EPA/HELMUT FOHRINGER / POOL

68 proc. Polaków deklaruje, że w sytuacji pogorszenia sytuacji finansowej gospodarstwa domowego jest gotowa zacisnąć przysłowiowego „pasa” i ograniczyć dotychczasowe standardowe zakupy i wydatki - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy GfK.

Jak czytamy w badaniu pt.: „GfK Corona Mood: dynamika zachowań konsumenckich na rynkach FMCG, dóbr trwałych i usług finansowych”, aż 2/3 Polaków zamierza ograniczyć zakupy ratując domowy budżet, 42 proc. planuje podjąć dodatkową pracę, natomiast 13 proc. rozważa sprzedaż majątku osobistego.

Wirus SARS-CoV-2 może się utrzymywać na powierzchniach stalowych i plastikowych przez kilka dni, a na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych nawet przez tydzień – podał w poniedziałek dziennik „South China Morning Post”, cytując hongkońskie badanie.

Badacze z Uniwersytetu Hongkongu (HKU) ustalili, że koronawirusa „zabijają” powszechnie używane w domach środki czystości, w tym wybielacz – przekazała gazeta. Badanie opublikowano w ubiegłym tygodniu w piśmie medycznym „Lancet”.

„SARS-CoV-2 może być wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji” - ocenili naukowcy. Zaznaczyli, że patogen jest też wrażliwy na wysokie temperatury.

ZOBACZ: Jak długo koronawirus pozostaje na różnych powierzchniach? "Uderzające" wyniki badań

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 952 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - podał w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 101 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 260 nowych osób przyjęto do szpitali.

Problemy z personelem i prowizoryczna izolacja - to problemy, z którymi zmagają się Domy Pomocy Społecznej, gdzie wykryto koronawirusa. W Drzewicy zmarło dwóch zakażonych pensjonariuszy, a w Starym Goździe piątą dobę ten sam personel zajmuje się podopiecznymi.

Tutaj przeczytasz więcej. 

fot. Pxhere/Public Domain

Resort rozwoju wspólnie z kancelarią premiera pracuje nad drugą tarczą antykryzysową - potwierdziła w poniedziałek minister Jadwiga Emilewicz.

Prace nad kolejną specustawą na pewno potrwają "do końca tygodnia" - poinformowała. Zapowiedziała też modyfikację dotychczasowych rozwiązań.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Po raz pierwszy w historii Francji, 740 tys. maturzystów nie przystąpi w tym roku do ustnych i pisemnych matur.

Oceny maturalne zostaną wystawione na podstawie ocen cząstkowych za rok szkolny 2019/2020.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Kolejnych 47 osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu jest zarażonych koronawirusem.

Pozytywne wyniki testów potwierdzono w sumie u 182 osób: 102 pracowników i 80 pacjentów. 

Nowe przypadki zakażeń pojawiły się wśród pacjentów i personelu z oddziału chirurgicznego i onkologicznego. Wzrosła także liczba osób z pozytywnym wynikiem na oddziałach: wewnętrznych, neurologicznym i rehabilitacji. Szpital czeka jeszcze na wyniki testów ok. 50 osób.

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) interweniowali podczas niedzielnych mszy z powodu zbyt dużej liczby wiernych w kościołach. W jednym nabożeństwie brało udział 48 osób, a w kolejnym 17. Duchowni w obu przypadkach nie przyjęli mandatu karnego.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił w poniedziałek opiewający aż na 108 bln jenów (988 mld USD) plan wsparcia gospodarki w celu przeciwdziałania konsekwencjom pandemii koronawirusa.

"Rząd chce pomóc firmom w utrzymaniu się na rynku i w ochronie miejsc pracy" - zapewniał Abe.

Gdybyśmy nie wprowadzili restrykcji dotyczących przemieszczania się i izolacji to predykcje mówią o 16,5 tys. osób zakażonych; obecnie mamy ich 4201 - mówił w poniedziałek w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister wskazał, że do tej pory wykonano ponad 85 tys. testów.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację rządu w związku z epidemią koronawirusa, później kluby przedstawiły swoje stanowiska, a następnie posłowie zadawali przedstawicielom rządu pytania.

Funkcjonariusze, którzy mają kontakt z więźniami, muszą nosić maski ochronne. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy – przekazała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Dyrektora Generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska.

W ciągu ostatniej doby w Belgii odnotowano 185 zgonów z powodu koronawirusa i ponad 1,1 tys. zakażeń, a 420 osób hospitalizowano.

Media twierdzą, że dane z ostatnich dni wskazują na spadek intensywności rozwoju epidemii w kraju.

Łączna liczba zakażonych w tym kraju przekroczyła 20 tys. Zmarły 1632 osoby. 

 

166 osób z Domu Pomocy Społecznej w wielkopolskim Pleszewie zostało poddanych kwarantannie. 

Powodem takiej decyzji jest kontakt personelu DPS z pielęgniarką, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Kwarantanną objęto 145 podopiecznych i 21 osób z personelu. Zamknięto dwa oddziały przy ul. Wojska Polskiego i Podgórnej.

fot. DPS Pleszew

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podał się do dymisji. 

Ma to związek z epidemią koronawirusa i terminem wyborów prezydenckich. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wykryła farmę botów szerzącą fake newsy o sytuacji w kraju w związku z Covid-19 i namawiającą do obalenia ładu konstytucyjnego.

Farma działała w Dnieprze, a kierowana była z Rosji.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Liczba potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusem na Białorusi wzrosła do 700 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.

Władze medyczne przekazały, że w większości przypadków choroba ma lekki lub średni przebieg. Wyzdrowiały 53 osoby. 13 pacjentów zmarło.

O 637 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych na Covid-19 - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono w Hiszpanii 4273 nowe zakażenia.

Od początku epidemii zmarło w tym kraju 13055 osób, a zakażonych zostało ponad 135 tys.

Do 87 wzrosła we Włoszech liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - to najnowsze dane przedstawione w poniedziałek przez krajową federację lekarską. W weekend zanotowano osiem zgonów.

Na liście zmarłych są lekarze rodzinni, neurolog, kardiolog, reanimator i radiolog.

Zakażonych jest łącznie ponad 11 tysięcy pracowników służby zdrowia.

fot. PAP/EPA/ANDREA FASANI

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w Europie Zachodniej jest nadzieja na poprawę sytuacji epidemiologicznej związanej z koronawirusem. Liczba nowych zakażeń i zgonów przestaje rosnąć lub nawet się nieco zmniejsza w najbardziej dotkniętych epidemią krajach tego regionu.

W poniedziałek rano na całym świecie od wybuchu epidemii było prawie 1,3 mln zarejestrowanych zakażeń, z tego ponad 940 tys. infekcji aktywnych. Odnotowano ponad 266 tys. wyzdrowień oraz ponad 70 tys. zgonów. Najwięcej infekcji jest w USA (ponad 340 tys.) oraz Hiszpanii (132 tys.), Włoszech (130 tys.), Niemczech (ponad 100 tys.) i Francji (ponad 93 tys.).

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prokuratura zleciła sanepidowi kontrolę w Szpitalu Miejskim w Toruniu w sprawie zakażeń koronawirusem. W placówce stwierdzono do tej pory 38 takich przypadków. 

Decyzja o kontroli została podjęta po lekturze listu napisanego przez jednego z lekarzy. Medyk wskazywał w nim m.in., że zakażeni pracownicy oddziału hematologii od wielu dni kontaktowali się z większością ludzi pracujących w szpitalu, gdyż nie mieli wiedzy o "szalejących zakażeniu na ich oddziale". Dodatkowo informował on, że dyrektor ds. lecznictwa szpitala w dniach 30-31 wizytował wszystkie oddziały i miał pouczać personel, aby nie używał maseczek ochronnych ani przyłbic w szpitalu, w szczególności na izbie przyjęć. Lista zarzutów była znacznie dłuższa.  

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Kandydat Lewicy na prezydenta, Robert Biedroń zaapelował w poniedziałek o przekazanie funduszy przeznaczonych na kampanię prezydencką na walkę z koronawirusem. 

- Przeznaczmy te środki, które państwo ma wydać na przeprowadzenie niepotrzebnych dzisiaj wyborów, wyborów, które nie powinny się odbyć, (...) na walkę z koronawirusem, na wsparcie osób, które dzisiaj masowo tracą pracę, na wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, na dofinansowania utrzymania miejsc pracy - powiedział i dodał, że według wyliczeń byłoby to ok. 1 mld zł.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w poniedziałek o kolejnych pięciu ofiarach śmiertelnych koronawirusa. W sumie w tym kraju zmarło już 72 pacjentów. Łączna liczba zakażonych wzrosła do 4591.

- Obecnie przeprowadzamy dziennie ok. 6-7 tys. testów na obecność koronawirusa. Za parę dni, jak poinformowali eksperci, będzie to 8-9 tys. testów - oświadczył w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował również, że w Polsce cały czas przybywa nowych miejsc na oddziałach zakaźnych.

Transmisję obrad Sejmu znajdziecie tutaj.

W Rosji w ciągu ostatniej doby odnotowano 954 przypadki zakażenia koronawirusem. Liczba chorych w całym kraju sięgnęła 6343 - poinformował w poniedziałek sztab powołany do walki z epidemią. 

Wzrost o blisko tysiąc zachorowań to najwyższy skok zakażeń w Rosji od początku pandemii. W ostatnich dniach codziennie przybywało w Rosji po kilkaset przypadków.

W Rosji od początku pandemii zmarło 47 pacjentów z Covid-19, a wyzdrowiało - 406. 

Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami - gdzieś w maju, czerwcu; na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie - mówił w poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas poniedziałkowego posiedzenia Sejmu przedstawił informację na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Transmisję obrad Sejmu znajdziecie tutaj.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował o kupowanie polskich produktów. 

- Rozpoczynamy akcję "kupuj świadomie produkt polski". (...) Apelujemy do wszystkich, aby w czasie robienia zakupów zwracali uwagę na to, gdzie wyprodukowane jest to co kupują i aby starali się, mając do wyboru różne produkty, by ze sklepowych półek wybierać te produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju - powiedział prezydent.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Dowódca Generalny Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika, który był zakażony koronawirusem, jest już zdrowy i wraca do służby - poinformował w poniedziałek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Trzej zarażeni koronawirusem piłkarze Fiorentiny - Patrick Cutrone, Dusan Vlahovic i German Pezzella - są już zdrowi - poinformował klub. 

Urząd Stanu Cywilnego w Olsztynie z powodu koronawirusa nie przyjmuje wniosków o udzielenie ślubu. Odbywają się tylko zaplanowane wcześniej ceremonie ale i tak nie wszystkie, bo pary przekładają śluby - poinformowała rzecznik prasowa olsztyńskiego urzędu miasta Marta Bartoszewicz.

Marta Bartoszewicz poinformowała w poniedziałek PAP, że ratusz nie przyjmuje wniosków o udzielanie ślubów, a pary, które miały zaplanowane te ceremonie na maj i czerwiec, już teraz przekładają zaślubiny na późniejsze terminy.

"Obserwujemy, że śluby biorą teraz głównie te pary, które oczekują narodzin wspólnego dziecka. Pozostali w większości rezygnują. Jest to spowodowane strachem, ale także niemożliwością dotarcia na miejsce, jeśli para lub jedna z osób przebywa za granicą" 

W ciągu poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych koronawirusa wykryto u kolejnych 117 osób, z czego 78 to przypadki bezobjawowe – przekazała w poniedziałek państwowa komisja zdrowia. Wśród 39 nowych pacjentów z objawami jeden zakaził się w Chinach.

Eksperci wskazują, że z koronawirusem będziemy musieli sobie radzić do wynalezienia szczepionki, funkcjonowanie państwa trzeba dostosować do tego co się dzieje; w związku z tym my bardzo popieramy głosowanie korespondencyjne – mówił minister środowiska, polityk Solidarnej Polski Michał Woś.

Cztery kolejne osoby zarażone koronawirusem zmarły na Węgrzech w ciągu ostatniej doby. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 38 – poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie internetowej poświęconej koronawirusowi.

Liczba stwierdzonych zakażeń wrosła do 744 – o 11 w ciągu ostatniej doby. Jak dotąd najwięcej przypadków wykryto w Budapeszcie.Wszystkie nowe ofiary śmiertelne to osoby starsze (w wieku 61-94 lat), cierpiące na choroby przewlekłe.

Prymas Polski abp Wojciech Polak, pytany czy 10 maja powinny odbyć się wybory prezydenckie, stwierdził, że pierwszorzędne jest życie i zdrowie człowieka. - Jeżeli jest ryzyko dla życia i zdrowia, to nie powinniśmy narażać ani siebie, ani innych - podkreślił.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

fot. prymaspolski.pl

Izba przyjęć Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku została zamknięta. Testy potwierdziły obecność koronawirusa u jednego z lekarzy pracującego w szpitalu. Pacjenci z podejrzeniem COVID-19 są kierowani do innych placówek.

- W niedzielę wieczorem, z powodu dodatniego wyniku SARS-CoV-2 u jednego z lekarzy Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, podjęto decyzję o zamknięciu Izby Przyjęć i wstrzymaniu przyjmowania pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - przekazała rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.

W tym tygodniu zostanie ogłoszone rozszerzenie "tarczy antykryzysowej"; zawarte tam rozwiązania będą dotyczyły głównie płynności przedsiębiorstw - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, w najbliższych dniach zapadną też decyzje dotyczące funkcjonowania szkół.

Rosyjski urząd sanitarny Rospotriebnadzor rozpoczął od poniedziałku płatne testy na obecność koronawirusa dla mieszkańców Moskwy i regionu moskiewskiego. Badanie jest przeprowadzane w domu, ma być dostępne dla wszystkich chętnych.

fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Otwieranie pism urzędowych tylko za wyraźną zgodą obywateli; to ma być ułatwienie i nie ma nic wspólnego z otwieraniem poczty bez zgody obywatela, tym bardziej poczty prywatnej - zapewnił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller odnosząc się do doniesień medialnych.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/Maciej Kulczyński

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu - poinformował w poniedziałek na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Minister zaznaczył, że wojskowi zajmują się m.in. ochroną granic, patrolami ulic wspólnie z policją, transportem żywności i środków ochrony osobistej oraz opieką nad kombata

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Poczta Polska jest w stanie udźwignąć przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego - zapewnił wicepremier Jacek Sasin. Podkreślił, że na poniedziałkowym posiedzeniu Sejmu PiS będzie przekonywać inne partie do poparcia takiej formy głosowania w zaplanowanych na maj wyborach prezydenckich.

W związku z nagłym wzrostem zapotrzebowania na wyroby medyczne, spowodowanym pandemią nowego koronawirusa, kraje rywalizują o ich dostawy z Azji. Niektóre państwa uważają, że USA przejmują ich zamówienia i nie postępują uczciwe. Berlin mówi nawet o "współczesnym piractwie".

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. PAP/EPA/Peter Foley

Wyzdrowiały 162 osoby - poinformowało MZ w dziennym raporcie o koronawirusie.

Na poniedziałek i wtorek zaplanowano posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem będą wprowadzone ograniczenia związane z koronawirusem i ewentualne ich przedłużenie - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w poniedziałek wciąż przebywał w szpitalu z uporczywymi objawami koronawirusa 10 dni po pozytywnym wyniku testu na jego obecność - podało źródło na Downing Street, zastrzegając że Johnson niezmiennie kieruje rządem.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Premier Irlandii Leo Varadkar ponownie zarejestrował się jako lekarz i będzie pracował przez jedną zmianę w tygodniu, aby pomóc w czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa - poinformowało w niedzielę jego biuro.

USA oskarżane o "piractwo"

W związku z nagłym wzrostem zapotrzebowania na wyroby medyczne, spowodowanym pandemią nowego koronawirusa, kraje rywalizują o ich dostawy z Azji. Niektóre państwa uważają, że USA przejmują ich zamówienia i nie postępują uczciwe. Berlin mówi nawet o "współczesnym piractwie".

Niemieckie władze oskarżyły USA o przejęcie transportu zamówionych przez nie 200 tys. maseczek ochronnych, które miały być przeznaczone dla berlińskiej policji. Niemcy kupili środki ochronne od amerykańskiej firmy 3M, która je produkowała w Chinach. Na lotnisku w Tajlandii - jak utrzymuje strona niemiecka - Amerykanie przejęli dostawę.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 92 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wynosi 1 434. W sumie potwierdzono 95 391 przypadków zakażenia Covid-19.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. PAP/EPA/ALEXANDER BECHER

Zamknięcie szkół z powodu epidemii COVID-19 nasili epidemię otyłości wśród dzieci - przewidują amerykańscy eksperci ds. zdrowia publicznego na łamach pisma „Obesity”.

W wielu krajach na świecie z powodu pandemii COVID-19 pozamykano szkoły i istnieje ryzyko, że pozostaną one zamknięte do końca tego roku szkolnego.

„Konsekwencje tycia dzieci z powodu zamknięcia szkół w czasie pandemii COVID-19 mogą być długofalowe” - ocenia współautor pracy dr Andrew Rundle z Columbia University Mailman School of Public Health (Nowy Jork, USA), który specjalizuje się w badaniach dotyczących prewencji otyłości u dzieci.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

W przedświątecznym tygodniu władze wyspy Capri nasilają kontrole przybywających tam osób po to, by nie dopuścić do napływu turystów na wypoczynek, co jest zabronione. Obawiają się, że niektórzy łamiąc zakaz podróży we Włoszech będą próbowali tam się dostać.

Wyspa w Zatoce Neapolitańskiej była zawsze jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w czasie Wielkanocy.

Zirytowany kaszleniem w autobusach w Detroit kierowca Jason Hargrove opublikował w intrenecie film, w którym apelował do pasażerów o zachowywanie higieny w czasach epidemii. 11 dni po tym nagraniu zmarł z powodu koronawirusa.

"Jesteśmy pracownikami publicznymi, wykonujemy swoją pracę, próbując uczciwie zarobić, by zadbać o nasze rodziny" - mówił mężczyzna na popularnym w sieci nagraniu. Nie przebierając w słowach krytykował przy tym niektórych pasażerów, zarzucając im, że epidemia "nic ich nie obchodzi" i np. "kilkukrotne kaszlą bez zakrywania swojej twarzy".

Ponad 57 proc. ankietowanych źle ocenia pomysł powszechnego głosowania w systemie korespondencyjnym, dobrze - w sumie 25 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM. "Z najnowszego sondażu United Surveys, na zlecenie DGP i RMF FM, wynika, że organizowanie wyborów w maju byłoby wbrew nastrojom społecznym" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

W podziale na elektoraty największą aprobatą ten pomysł cieszy się wśród wyborców Andrzeja Dudy (65 proc. ocen pozytywnych) i Krzysztofa Bosaka (72 proc.).

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarły 92 osoby zakażone koronawirusem - poinformował w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju od początku epidemii wynosi 1434. W sumie potwierdzono 95391 przypadków zakażenia Covid-19. Po raz pierwszy od kilku dni liczba zgonów spadła poniżej 100.

Naczelna lekarz Szkocji, która została przyłapana przez prasę na tym, że wbrew własnym wezwaniom do pozostania w domach, sama pojechała do swojego drugiego domu na wsi, w niedzielę późnym wieczorem zrezygnowała ze stanowiska. "The Scottish Sun" - szkocka edycja tabloidu "The Sun" - opublikował w niedzielę zdjęcia Catherine Calderwood wraz z mężem i dziećmi na spacerze w pobliżu ich wiejskiego domu w hrabstwie Fife, ok. 65 km od ich głównego miejsca zamieszkania. Później Calderwood przyznała się, że w poprzedni weekend również tam pojechała.

W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono w Korei Południowej 47 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; dzień wcześniej było ich 81 - poinformowały w poniedziałek rano władze sanitarne tego kraju. Jak podają Koreańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (KCDC), po raz pierwszy od szczytu epidemii na przełomie lutego i marca dzienna liczba potwierdzonych zakażeń spadła poniżej 50.

Zirytowany kaszleniem w autobusach w Detroit kierowca Jason Hargrove opublikował w intrenecie film, w którym apelował do pasażerów o zachowywanie higieny w czasach epidemii. 11 dni po tym nagraniu zmarł z powodu koronawirusa.

Prezydent USA Donald Trump jest przekonany, że szef brytyjskiego rządu Boris Johnson, który w niedzielę trafił do szpitala, szybko wyzdrowieje po zakażeniu się koronawirusem. - Jestem pewny, że nic mu nie będzie. To silny mężczyzna - powiedział prezydent USA na konferencji prasowej.

Bernard Gonzalez, który od ponad 20 lat był lekarzem występującego we francuskiej ekstraklasie piłkarskiej klubu Reims, popełnił samobójstwo. W liście pożegnalnym poinformował, że zdecydował się na ten krok z powodu zakażenia koronawirusem.

Nadia, tygrysica z ogrodu zoologicznego w Nowym Jorku, jest zakażona koronawirusem. Test na obecność SARS-Cov-2 dał u niej wynik pozytywny. Ministerstwo rolnictwa USA zaleca wszystkim chorym na koronawirusa ograniczenie kontaktów ze zwierzętami. Przypuszcza się, że Nadię zainfekował jej opiekun, który jednak nie miał objawów choroby.

Był szef libijskiego rządu Mahmud Dżibril zmarł w stolicy Egiptu, Kairze, z powodu powikłań po zakażeniu się koronawirusem - poinformował w niedzielę wieczorem jego doradca. Dżibril, który w 2011 roku, podczas wojny domowej w Libii, przez osiem miesięcy był szefem tymczasowego rządu tego kraju, zmarł w prywatnym szpitalu w Kairze. Trafił tam pod koniec marca po zakażeniu się koronawirusem. Miał 67 lat.

Co najmniej 1,2 tys. chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 9633 osób. Niedziela była kolejnym dniem, w którym w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów przekroczyła tysiąc.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie