Merkel: za wcześnie by złagodzić restrykcje

Świat
Merkel: za wcześnie by złagodzić restrykcje
PAP/EPA/CHRISTIAN MARQUARDT / POOL
Kanclerz Merkel podkreśliła, że sytuacja pandemii jest poważnym sprawdzianem dla UE

Jest jeszcze za wcześnie, aby zmienić obostrzenia obowiązujące w Niemczech ze względu na pandemię koronawirusa – oświadczyła w poniedziałek na konferencji prasowej w Berlinie kanclerz Angela Merkel.

Szefowa rządu Niemiec, która w poniedziałek prowadziła kryzysowe posiedzenie rządu federalnego, powiedziała, że nie ma na razie żadnych nowych decyzji dotyczących łagodzenia obowiązujących w kraju obostrzeń.

 

- Bylibyśmy złym rządem, gdybyśmy teraz podali datę złagodzenia ograniczeń - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Merkel zakończyła domową kwarantannę. Kanclerz Niemiec wraca do pracy

 

Przestrzegła przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o powrocie do normalności; w konsekwencji w krótkim czasie ponownie trzeba byłoby wprowadzać zakazy - podkreśliła. Jednocześnie zapewniła, że "oczywiście wrócimy do życia w wolności".

 

Niemcy i Europa muszą wyciągnąć wnioski z doświadczenia, jakim jest pandemia Covid-19, i przemyśleć kwestię produkcji sprzętu medycznego - powiedziała Merkel. Trzeba odbudować "suwerenność" i zdolności wytwarzania takich produktów, jak maseczki ochronne – dodała.

 

"Najpoważniejszy sprawdzian"

 

- Sytuacja Niemiec będzie dobra tylko wtedy, gdy dobra będzie sytuacja Europy - podkreśliła w odniesieniu do zaplanowanego na wtorek spotkania ministrów finansów państw strefy euro, którzy z przedstawicielami krajów spoza obszaru wspólnej waluty będą zastanawiać się nad skoordynowaną reakcją na gospodarcze skutki obecnego kryzysu.

 

Pandemia koronawirusa jest dla Unii Europejskiej "najpoważniejszym sprawdzianem od czasu jej powstania" - stwierdziła.

 

ZOBACZ: Kolejnych 9 ofiar koronawirusa. W sumie ponad 100 zmarłych

 

Merkel pochwaliła Komisję Europejską za plan wprowadzenia w Unii Europejskiej programu pracy skróconej. Popularny w Niemczech mechanizm pozwala rządom czasowo przejąć wypłacanie części wynagrodzenia pracownikom, którzy z powodu nadzwyczajnej sytuacji nie mogą wykonywać swoich obowiązków, co zapobiega ich zwalnianiu.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie