Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 5 kwietnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 5 kwietnia
PAP/Paweł Supernak
Podświetlony na niebiesko Zamek Królewski. Zabytek został odświetlony w ten sposób w geście wdzięczności dla pracowników służby zdrowia zmagających się ze skutkami zakażeń koronawirusem.

"Mamy 268 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Wcześniej poinformowano o 207 chorych. To oznacza rekord zakażeń jednego dnia - chorobę Covid-19 stwierdzono u 475 osób. W sumie w Polsce zmarły 94 osoby. Przeczytaj Raport Dnia o koronawirusie.

Sytuacja w Polsce będzie coraz trudniejsza - ostrzegają władze. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie pozostawił wątpliwości: liczny zarażonych będą codziennie trzycyfrowe. Teraz ten scenariusz zaczyna się spełniać.

 

Rekord zakażeń jednego dnia

 

W niedzielę resort zdrowia ogłosił, że koronawirusa stwierdzono łącznie u 475 osób. To rekordowa liczba do tej pory. Jednocześnie poinformowano, że w niedzielę zmarło 15 osób.

 

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wynosi w Polsce 4102. Zmarły łącznie 94 osoby, które chorowały na Covid-19.

 

ZOBACZ: [PILNE] Koronawirus w Polsce: ponad 4000 zakażonych, 94 osoby nie żyją

 

Woś: koronawirus to nie żarty

 

O życiu z chorobą Covid-19 opowiedział Piotrowi Witwickiemu minister środowiska Michał Woś. 29-letni polityk Solidarnej Polski spędził m.in. noc pod tlenem.

 

"Młodzi powinni z dużą pokorą podchodzić do tego wirusa. To nie jest zwykła grypa i każdy organizm reaguje inaczej" - powiedział minister.

 

"Te apele, które słyszymy, to nie jest jakiś pic na wodę. Dziś zostając w domu na kanapie czy spędzając czas przed tabletem, ratujemy komuś życie" - powiedział polityk w rozmowie z Piotrem Witwickim dla "Plusa i Minusa".

 

ZOBACZ: Michał Woś: Noc pod tlenem, wirus to nie żarty

 

Trudna sytuacja w kolejnym zakładzie opieki

 

Kolejne domy pomocy społecznej i ośrodki opieki zgłaszają problemy. Chorują podopieczni i personel. W warunkach epidemii troska o chorych i niedołężnych staje się niemal niemożliwa.

 

Do 64 wzrosła łączna liczba osób zakażonych koronawirusem z personelu i podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Dwie osoby w wieku 78 i 82 lat zmarły - poinformował w niedzielę starosta opoczyński Marcin Baranowski.

 

ZOBACZ: 64 zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Dwie osoby zmarły

 

Pomagali w walce z koronawirusem. Mieli wypadek

 

We wsi Czarnowo (woj. mazowieckie) na drodze krajowej nr 60 niedaleko Ostrołęki doszło w niedzielę około godz. 18:00 do zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką wojskową. Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak podał, że w samochodzie ciężarowym było 26 żołnierzy.

 

Większość to podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do walki z epidemią koronawirusa w ramach akcji "Bezpieczna Wiosna" oraz towarzyszący im żołnierze WOT. Poszkodowani, których było ponad 20 trafili do szpitali. Według rzeczników WOT nikomu nie stało się nic, co zagrażałoby życiu.

 

ZOBACZ: Żołnierze WOT poszkodowani w wypadku wojskowej ciężarówki. Na miejscu śmigłowce LPR

 

"Dobre dni jeszcze wrócą" - brytyjska królowa do poddanych

 

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

 

- Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie - powiedziala monarchini.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

 

Korwin-Mikke zaprasza do swojego lasu


"Ponieważ państwo swoje lasy zamyka, to ja zapraszam do prywatnego lasu w Józefowie (koło ulicy Ejsmonda)" - napisał w niedzielę na Facebooku poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke.

 

"W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii oraz dyspozycją Premiera RP, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu, a Parki Narodowe pozostają zamknięte" - poinformowano w piątek na Facebooku Ministerstwa Środowiska.

 

ZOBACZ: Korwin-Mikke zaprasza do prywatnego lasu w Józefowie. "Wolno wchodzić"

hlk/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze