Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 3 kwietnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 3 kwietnia
PAP/Tytus Żmijewski

W piątek zanotowano w Polsce 437 nowych przypadków koronawirusa. Resort zdrowia podał, że zmarło kolejnych 14 osób chorych na Covid-19. Spływają informacje o setkach zmarłych w Wielkiej Brytanii, USA, Włoszech i Hiszpanii. Koronawirus wpłynął też na polską scenę polityczną: wicepremier Jarosław Gowin zaproponował, aby zmienić konstytucję i dzięki temu przesunąć wybory prezydenckie o 2 lata.

Bilans zakażeń wzrósł w sumie do 3 tys. 383 osób, z których 71 zmarło.

 

Resort podał w piątek przed południem, że potwierdzono 203 kolejne przypadki zakażenia, po południu poinformował o 117 zakażonych. Późnym wieczorem ministerstwo przekazało dane o następnych 117 przypadkach.

 

Resort przekazał najpierw informację o dwóch zgonach, potem o sześciu i o kolejnych sześciu

 

W czwartek laboratoria potwierdziły 392 nowe przypadki, w środę 243, a we wtorek 256.

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary, nowe przypadki zakażeń. Koronawirus w Polsce

 

Coraz więcej ofiar koronawirusa również za granicą

 

Nadal setki osób dziennie umierają na koronawirusa we Włoszech. W piątek tamtejsze władze poinformowały o kolejnych 766 ofiarach śmiertelnych. Tym samym liczba zmarłych od początku kryzysu wzrosła we Włoszech do 14681. Dotąd potwierdzono tam około 120 tys. przypadków zakażeń.

 

W Hiszpanii o 932 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych na Covid-19 - poinformował hiszpański resort zdrowia. Łącznie odnotowano dotychczas 10935 zgonów z powodu koronawirusa. W sumie od początku epidemii infekcję wykryto dokładnie u 117 710 osób w Hiszpanii, a ostatnio co najmniej 7472 nowe zakażenia.

 

ZOBACZ: Włochy: 766 zgonów osób z koronawirusem

 

Pogarsza się też sytuacja w Wielkiej Brytanii. W piątek władze poinformowały o kolejnych 684 osobach zmarłych z powodu koronawirusa. W efekcie łączna liczba ofiar wzrosła do 3605 - podało po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. To oznacza, że na Wyspach na koronawirusa zmarło już więcej osób, niż w Chinach, gdzie zaczęła się epidemia.

 

Z kolei gubernator stanu Nowy Jork (USA) Andrew Cuomo poinformował, że w ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wzrosła o 562 do 2935; zdiagnozowano też blisko 10,5 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ten region Stanów Zjednoczonych jest w największym stopniu dotknięty epidemią. Przypada na niego 45 proc. zgonów po zakażeniu koronawirusem spośród wszystkich z kraju.

 

Koronawirus wpłynie na zmianę konstytucji? Propozycja wicepremiera Gowina

 

Wicepremier Jarosław Gowin, jednocześnie szef Porozumienia, zaproponował, aby z powodów bezpieczeństwa przesunąć wybory prezydenckie z tego roku na 2022 rok.

 

- Taka zmiana jest możliwa tylko poprzez zmianę konstytucji. My, jako posłowie Porozumienia, taki projekt przedstawiamy: wprowadzenia jednej, 7-letniej kadencji prezydenckiej - powiedział Jarosław Gowin na konferencji w Sejmie. Dodał, że Andrzej Duda nie mógłby ubiegać się ponownie o urząd prezydencki.

 

ZOBACZ: To taki moment, że politycy stają przed Bogiem i historią" - Gowin o wyborach 10 maja

 

Wicepremier wyjaśniał, że "według danych naukowych w najbliższych tygodniach liczba chorych, niestety także liczba zmarłych, będzie przyrastać w bardzo szybkim tempie". - Stoimy w obliczu wyboru życia albo śmierci. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć - przekonywał Gowin.

 

ZOBACZ: Kwaśniewski o pomyśle Gowina: namawiałbym, żeby rozmawiać o wydłużeniu kadencji prezydenta do 7 lat

 

Kilka godzin później rzecznik PiS poinformowała, że posłowie tej partii podpiszą się pod projektem Porozumienia. Aby jednak zmienić konstytucję, potrzeba również głosów opozycyjnych ugrupowań. Tymczasem Lewica i Konfederacja wyraziły już swój sprzeciw w tej sprawie.

 

Dymisja szefa Poczty Polskiej

 

Z piątku na poniedziałek przesunięto głosowanie w Sejmie dotyczące głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców w najbliższej elekcji prezydenckiej. Za tę operację miałaby być odpowiedzialna m.in. Poczta Polska.

 

ZOBACZ: Media: dymisja szefa Poczty. Rząd uznał, że nie poradzi sobie z głosowaniem korespondencyjnym

 

Tymczasem według doniesień RMF FM, Przemysław Sypniewski nie będzie już prezesem Poczty. Ma go zastąpić Tomasz Zdzikot, obecny wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, a wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych. Rząd ma uważać, że Sypniewski nie poradziłby sobie z zorganizowaniem korespondencyjnych wyborów na prezydenta Polski.

 

Posłowie uchwalili specustawę ws. Covid-19

 

Posłowie uchwalili natomiast bez poprawek specustawę ws. wsparcia realizacji programów operacyjnych w związku z epidemią COVID-19 w 2020 r. Głosowało 456 posłów, za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 454 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Jednocześnie odrzucono poprawki opozycji do tych przepisów.

 

ZOBACZ: Sejm uchwalił specustawę ws. COVID-19. Odrzucono poprawki opozycji

 

Są też dobre informacje: pacjentom z lubelskiej Kliniki Chorób Zakaźnych podawane są leki, które mają chronić organizm przed wystąpieniem ostrej niewydolności oddechowej. Ma to pozwolić na uniknięcie konieczności podłączenia do respiratora. - Pierwsze efekty terapii są bardzo obiecujące - powiedział w Polsat News Kierownik kliniki dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.

 

Reklamą walczymy z koronawirusem

 

Wiadomo też, że czwartkowy specjalny blok reklamowy w Polsacie oglądało 7 milionów widzów. Dzięki temu ponad 3 mln złotych trafią na rzecz walczących z koronawirusem. Dziękujemy, że byliście z nami!

 

 

Szczepionka na COVID-19 w postaci plastra

 

Naukowcy z University of Pittsburgh ogłosili, że mają potencjalną szczepionkę chroniącą przed koronawirusem. Występuje pod postacią niedużego plastra i została przetestowana na myszach. Substancja pozwoliła wytworzyć zwierzętom wystarczająco dużo przeciwciał specyficznych dla SARS-CoV-2, żeby go zneutralizować - informuje Geek Week.

 

ZOBACZ: Szczepionka na COVID-19 w postaci plastra. Aplikacja za pomocą 400 igieł

 

Jak nosić maseczkę? Spójrz, jak to robi Dorota Gawryluk

  

wka/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie