To taki moment, że politycy stają przed Bogiem i historią" - Gowin o wyborach 10 maja

Polska
To taki moment, że politycy stają przed Bogiem i historią" - Gowin o wyborach 10 maja
Polsat News

Wicepremier Jarosław Gowin poinformował o rozpoczęciu konsultacji z liderami opozycji ws. projektu zmian w konstytucji autorstwa Porozumienia, którego jest liderem. Pierwsze spotkanie - z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim - odbędzie się jeszcze w piątek. "Będę kierował się wyłącznie dobrem Polski" powiedział polityk w programie "Gość Wydarzeń".

Gowin odniósł się do informacji o grożącym rozłamie w koalicji rządzącej i konflikcie dotyczącym terminu wyborów i sposobu ich przeprowadzenia.

 

Głosowanie korespondencyjne jest potrzebne

 

- Czym innym jest termin 10 maja - uważam, że jest nierealny. Czym innym jest kwestia głosowania korespondencyjnego, bo takie przepisy są nam potrzebne, niezależnie od tego, czy wybory miałyby być 10 maja, czy 5 października, czy jak ja proponuję za dwa lata. Na to powinniśmy być przygotowani. Powinniśmy mieć odpowiednią ustawę odpowiednie procedury - powiedział lider Porozumienia.

 

- Jestem przekonany, że tak jak koalicja Zjednoczonej Prawicy dobrze służyła Polsce w ciągu ostatnich czterech i pół roku, tak będzie służyła Polsce nadal - powiedział Gowin.

 

Zapytany o głosowanie w sprawie głosowania korespondencyjnego posłowie zbiorą się przed głosowaniem w sprawie wyborów, a w piątek takiej decyzji jeszcze nie było. "Dzisiaj przedstawiliśmy projekt, który może zadowolić wszystkich" - powiedział Gowin. - Dziś jest czas, kiedy trzeba przestać myśleć o gierkach politycznych, kiedy decydujemy o życiu i śmierci - stwierdził.

 

ZOBACZ: Przedsiębiorcy zawnioskowali już o 262 mln zł dofinansowania do wynagrodzeń

 

Wymienił szczegóły swojej propozycji zmian w konstytucji: kadencja prezydenta trwałaby siedem lat, byłaby tylko jedna kadencja, bez możliwości reelekcji. Kadencja Andrzeja Dudy byłaby automatycznie wydłużona o dwa lata i nie startowałby w kolejnych wyborach.

 

- Wtedy po dwóch latach moglibyśmy całkowicie bezpiecznie z punktu widzenia wyborców uczestniczyć w wyborach.

 

- Nie traktuję tej propozycji jako historycznej - odpowiedział zapytany o brak poparcia opozycji dla tego pomysłu.

 

- Prawo i Sprawiedliwość stanu klęski żywiołowej, ani stanu wyjątkowego nie chce wprowadzić, a zatem jedyny sposób na to, aby przesunąć termin wyborów w taki sposób, na który opozycja ma wpływ to zmiana konstytucji. Dlatego jeszcze raz apeluję o przemyślenie tej propozycji przez liderów opozycji. Jeszcze dziś spotkam się z panem marszałkiem Grodzkim na konsultacje - powiedział Gowin.

 

- Prof. Andrzej Zoll popiera projekt, który przedstawiłem, a w każdym razie stwierdza jego konstytucyjność. Mówi także o wątpliwościach konstytucyjnych dotyczących tych rozwiązań, które proponują liderzy opozycji - powiedział Gowin.

 

WIDEO - Lider Porozumienia Jarosław Gowin o relacjach z Jarosławem Kaczyńskim w "Gościu Wydarzeń"

 

 

"Obaj współpracujemy od lat, obaj chcemy współpracować"

 

Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie opublikowanym w piątek, że liczy na racjonalną decyzję Gowina, bo - jak stwierdził - pełni on ważną funkcję w rządzie Zjednoczonej Prawicy dzięki koalicji z PiS.


- To jest taki moment, kiedy każdy z nas polityków powinien zapomnieć o stanowiskach, które piastuje, które może objąć, albo które może opuścić, utracić. Ważne jest tylko to, żeby służyć Polakom - powiedział Gowin.

 

- Jestem przekonany, że każdy z nas polityków stara się robić wszystko, co w jego mocy, żeby przyczynić się do ograniczenia skali epidemii. Tutaj odpowiedzialność rządu jest szczególna, ale odp opozycji jest także bardzo fundamentalna. Dlatego jeszcze raz apeluję do liderów partii opozycyjnych, żeby przemyśleli stosunek mojej propozycji. Naprawdę to od Borysa Budki, od Włodzimierza Czarzastego, od Władysława Kosiniaka-Kamysza zależy to, czy Polacy będą mogli głosować w sposób bezpieczny - powiedział.

 

Zapytany o relacje z Jarosławem Kaczyńskim i PiS odpowiedział, że baj politycy chcą nadal współpracować.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Zdrowia określiło zasady postępowania ze zwłokami zmarłych na COVID-19

 

- Nasza współpraca trwa już od wielu lat, różnimy się w wielu sprawach. Na pewno obu nam zależy na tym, żeby dalej współpracować. Ale oczywiście mamy też świadomość dzielących nas różnic - powiedział Gowin.

 

Nie chciał jednak powiedzieć, na czym polega fundamentalna różnica.

 

- Na takie pytania nie odpowiada się przed kamerami telewizyjnymi tylko wyjaśnia się je w cztery oczy - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

 

Jednocześnie rozpoczynając rozmowę zaznaczył, że jego ministrowie pracują, aby ograniczyć skalę epidemii i jej skutki gospodarcze dla kraju. 

 

- Ja i ministrowie Porozumienia, tak jak pozostali ministrowie naszego rządu codziennie pracujemy po kilkanaście godzin nad tymi rozwiązaniami, które mają jak najskuteczniej ograniczyć skalę epidemii i równocześnie ratować jak najwięcej miejsc pracy - powiedział lider Porozumienia o pracy swojego ugrupowania w rządzie Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin.

 

Program prowadziła Dorota Gawryluk.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Gość Wydarzeń" można obejrzeć tutaj.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie