Kolejne ofiary, nowe przypadki zakażeń. Koronawirus w Polsce

Polska
Kolejne ofiary, nowe przypadki zakażeń. Koronawirus w Polsce
PAP/Andrzej Grygiel
Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano na początku marca

Mamy 117 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Kolejnych sześć osób zmarło - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Liczba osób zakażonych wzrosła w Polsce do 3266. Dotychczas 65 osób zmarło w naszym kraju na chorobę Covid-19.

Potwierdzone przypadki dotyczą: 37 osób z woj. mazowieckiego, 27 osób z woj. dolnośląskiego, 23 osób z woj. małopolskiego, 8 osób z woj. podlaskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 5 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. opolskiego.

 

Nowe zakażenia, nowe ofiary

 

Resort zdrowia napisał na Twitterze o 117 nowych osobach zarażonych koronawirusem.

 

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Nie żyją dwie kobiety

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci sześciu kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 75-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach, 87-letnia kobieta ze szpitala w Raciborzu, 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 82-letni mężczyzna ze szpitala w Lublinie, 80-letnia kobieta ze szpitala w Grudziądzu i 84-letni mężczyzna ze szpitala w Krakowie. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

 

W piątek rano resort przekazał informację o 203 nowych zakażeniach oraz dwóch osobach, które zmarły na chorobę Covid-19.

 

90 przypadek zakażenia w Opolskiem

 

W województwie opolskim stwierdzono kolejny przypadek zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. To 90 przypadek zakażenia w regionie od początku pandemii.

 

W piątek rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 11 zakażeniach koronawirusem w województwie opolskim. W drugim tego dnia komunikacie resort powiadomił o kolejnym, 12 przypadku zakażenia w regionie.

 

45 dni całkowitej blokady - tyle potrzeba, by powstrzymać epidemię

 

Od początku pandemii, w sumie na terenie województwa opolskiego odnotowano 90 przypadków zakażenia. Jedna osoba zmarła, a trzy zostały uznane za wyleczone.

 

Kolejna ofiara koronawirusa w Małopolsce

 

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł zarażony wirusem SARS-CoV-2 84-letni mężczyzna z powiatu wielickiego - przekazało w piątek po południu biuro wojewody małopolskiego. W sumie w Małopolsce choruje 258 osób.

 

Jak przekazało biuro wojewody, przyczyną śmierci mężczyzny było zakażenie COVID-19. Dodatkowo zarażenie koronawirusem w regionie potwierdzono u 16 kobiet i sześciu mężczyzn, w wieku od 9 do 78 lat.

 

ZOBACZ: Dwa metry mogą nie wystarczyć. Niepokojące wyniki badań ws. rozprzestrzeniania się koronawirusa

 

Dziesięć z tych osób mieszka powiecie limanowskim, pięć w powiecie brzeskim; trzy są z Krakowa, dwie pochodzą z powiatu krakowskiego, jedna z powiatu wadowickiego, a jedna z powiatu dąbrowskiego. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 258 osób.

 

W województwie pomorskim choruje łącznie 75 osób

 

Na Pomorzu potwierdzono dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek popołudniu pomorski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Tomasz Augustyniak. W całym regionie choruje łącznie 75 osób.

 

Testy potwierdziły obecność patogenu u 45-letniej gdańszczanki oraz 38-letniego mężczyzny z powiatu nowodworskiego.

 

W województwie pomorskim na COVID-19 choruje łącznie 75 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku - 31; w powiecie wejherowskim - 15, w powiecie gdańskim - 9, w Gdyni- 8, w powiecie kartuskim - 4, powiecie tczewskim - 3, po dwa w powiecie puckim i nowodworskim oraz jedno w powiecie kwidzyńskim.

 

W Poznaniu zmarł 71-letni mężczyzna

 

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w piątek śmierć 71-letniego mężczyzny spowodowanej COVID-19 w szpitalu w Poznaniu. W regionie odnotowano także kolejnych 7 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

„Z przykrością informujemy, na podstawie komunikatu Ministerstwa Zdrowia, że dziś (3.04.) w poznańskim szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu COVID-19, zmarł 71-letni mężczyzna z powiatu konińskiego” – podał w piątkowym komunikacie Stube. Do tej pory z powodu koronawirusa w Wielkopolsce zmarło 10 osób.

 

125 zakażonych na Podkarpaciu

 

Na Podkarpaciu potwierdzono kolejne cztery przypadki zakażenie koronawirusem. W sumie patogen zdiagnozowano u 125 osób. W piątek wyzdrowiała też kolejna, siódma osoba, która miała wirusa SARS-CoV-2.

 

O nowych przypadkach poinformował w piątek po południu wojewódzki inspektor sanitarny w Rzeszowie. Wśród nich jest kobieta w sile wieku z powiatu rzeszowskiego, młoda kobieta i dziecko z powiatu mieleckiego oraz kobieta w sile wieku z powiatu stalowowolskiego. Wszyscy przebywają w izolacji domowej.

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała również w piątkowym komunikacie, że w regionie wyzdrowiała kolejna, siódma osoba, która miała wirusa SARS-CoV-2. To starsza kobieta z powiatu niżańskiego, która od 21 marca br. przebywała w jednoimiennym szpitalu zakaźnym w Łańcucie.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: 684 zgonów w ciągu doby z powodu koronawirusa

 

W piątek rano WSSE informowała o nowych ośmiu przypadkach zakażenie koronawirusem w regionie.

 

Z danych przekazanych przez WSSE wynika, że w woj. podkarpackim pod nadzorem sanitarnym pozostaje 2,282 tys. osób, a 13,463 tys. poddanych jest kwarantannie. Hospitalizowanych jest 110 osób.

 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium rzeszowskiej WSSE wykonano 2,958 tys. testów.

 

W sumie w województwie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono do tej pory 125 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Siedem osób wyzdrowiało, a cztery zmarły.

 

Zmarł 82-latek zakażony koronawirusem

 

82-letni pacjent zakażony koronawirusem zmarł w piątek w szpitalu w Lublinie. To szósty w Lubelskiem zgon osoby zakażonej. Dotychczas w regionie odnotowano 156 zachorowań.

 

"Z przykrością informuję, że w dn. 3 kwietnia 2020 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie zmarł 82-letni pacjent z infekcją COVID-19 w przebiegu niewydolności wielonarządowej. Pacjent został przyjęty do szpitala w stanie ciężkim z szeregiem chorób współistniejących" – podała w komunikacie prasowym rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Magdalena Smolińska-Kornas.

 

Zaznaczyła, że nie jest upoważniona do udzielania innych, szczegółowych informacji o zmarłym. Na terenie województwa lubelskiego dotychczas potwierdzono w sumie 156 przypadków zakażenia koronawirusem, sześć osób zmarło.

 

Nowe przypadki zakażeń na Dolnym Śląsku

 

O 27 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie poinformowały w piątek po południu służby prasowe wojewody dolnośląskiego. Łącznie na Dolnym Śląsku zanotowano 384 zachorowani na COVID-19.

 

W wydanym w piątek komunikacie służby prasowe wojewody dolnośląskiego poinformowały o 27 nowych osobach na Dolnym Śląsku, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem.

 

ZOBACZ TEŻ: Zakaz wstępu do lasów. Powodem koronawirus

 

"Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia i z Jeleniej Góry oraz z powiatów: bolesławieckiego, oleśnickiego, wołowskiego, głogowskiego, ząbkowickiego, lwóweckiego, lubańskiego i oleśnickiego" – podano.

 

15 ofiar śmiertelnych na Śląsku

 

Do 15 wzrosła w piątek po południu liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w woj. śląskim - dwie kolejne osoby zmarły w szpitalach zakaźnych w Raciborzu i Tychach. Łącznie w regionie potwierdzono dotąd 431 przypadków zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

 

W szpitalu w Tychach zmarł 76-letni mężczyzna z Tarnowskich Gór, który oprócz COVID-19 cierpiał też na inne choroby. Natomiast w szpitalu w Raciborzu zmarła 87-letnia mieszkanka Bytomia, wcześniej leczona na oddziale ortopedycznym bytomskiego szpitala. W ostatnim dniu marca, po potwierdzeniu koronawirusa, w ciężkim stanie przewieziono ją do jednoimiennej lecznicy w Raciborzu.

 

67 potwierdzonych przypadków w woj. podlaskim

 

Do 67 wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem u osób z województwa podlaskiego. W piątek po południu Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku poinformował w komunikacie o ośmiu nowych przypadkach; większość tych chorych przebywa w domu.

 

Najnowsze potwierdzone przypadki zakażeń w regionie, to młody mężczyzna i starsza kobieta z powiatu bielskiego, młody mężczyzna z powiatu hajnowskiego, kobieta w podobnym wieku mieszkająca w Białegostoku, a także starszy mężczyzna z Łomży - cała piątka w izolacji domowej.

 

54 osoby hospitalizowane w Świętokrzyskim

 

54 osoby są hospitalizowane w woj. świętokrzyskim pod kątem koronawirusa. Ponad 4,2 tys. mieszkańców poddano kwarantannie i nadzorowi epidemiologicznemu. Dotąd zakażenie potwierdzono u 71 mieszkańców regionu.

 

- Na terenie województwa świętokrzyskiego pod kątem koronawirusa hospitalizowanych są 54 osoby. Poza tym 4 tys. 172 osoby są poddane kwarantannie, a 90 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym – poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Ewa Łukomska.

 

2 kobiety zmarły w kujawsko-pomorskim 

 

W woj. kujawsko-pomorskim potwierdzono kolejne 3 przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Łącznie chorych jest 160 osób. Dotychczas w regionie zmarły dwie osoby chore na COVID-19 w szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu.

 

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego wcześniej informował o śmierci dwóch pacjentek, u których potwierdzono zakażenie COVID-19. Są to dwa pierwsze zgony pacjentów chorych na COVID-19 w regionie.

 

Kobieta w wieku 80 lat, hospitalizowana w placówce jednoimiennej zakaźnej od 29 marca, miała współistniejące choroby sercowo-naczyniowe. Zmarła także kobieta 64-letnia, która do Grudziądza trafiła z oddziału hematologii szpitala miejskiego w Toruniu.

 

Stan pandemii

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W ostatni wtorek rygory zaostrzono.

 

ZOBACZ: Limit osób w sklepach, obowiązkowe rękawiczki, odstępy na ulicy. Rząd wprowadził nowe ograniczenia​

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ac/msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie