Budka: w poniedziałek w Sejmie informacja premiera nt. walki z epidemią koronawirusa

Polska
Budka: w poniedziałek w Sejmie informacja premiera nt. walki z epidemią koronawirusa
PAP/Radek Pietruszka

Sejm wysłucha w poniedziałek informacji premiera na temat stanu walki z epidemią koronawirusa - poinformował w piątek wieczorem lider PO Borys Budka. Posłowie będą też głosować nad wprowadzeniem do porządku obrad projektu PiS ws. głosowania korespondencyjnego.

Po piątkowym posiedzeniu Konwentu Seniorów liderzy PO: Borys Budka i Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowali, iż na piątkowym posiedzeniu KOnwentu Seniorów ustalono, że Sejm po ogłoszeniu przerwy w piątek, wznowi obrady w sobotę. "Mamy jutro posiedzenie Sejmu, na którym będzie uwzględniona informacja, o którą prosiła Koalicja Obywatelska, pan premier będzie informował jak wygląda sytuacja walki z koronawirusem, jak rozwija się sytuacja, będziemy mogli zadawać mu pytania" - powiedziała Kidawa-Błońska na konferencji prasowej.

 

ZOBACZ TEŻ: Sejm zajmuje się ustawą ws. COVID-19. Co z wyborami? 

 

Chwilę później okazało się jednak, że przerwa w trwającym obecnie posiedzeniu potrwa dłużej - do poniedziałku. "Kolejna zmiana decyzji ws. posiedzenia Sejmu. Po dzisiejszych głosowaniach, wznowienie obrad w poniedziałek o 10.00. Rozpoczniemy informacją premiera ws. stanu walki z epidemią koronawirusa" - napisał Budka na Twitterze.

 

Poniedziałkowe głosowanie

 

Podobny był wpis wicemarszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. "Kolejna zmiana. Informacja premiera Morawieckiego nie jutro, ale w poniedziałek" - napisała Kidawa-Błońska. I dodała: "Posiedzenie Sejmu w poniedziałek rozpocznie się informacją premiera ws. stanu walki z epidemią koronawirusa. Odbędzie się także głosowanie ws. naszego sprzeciwu wobec zmian w prawie wyborczym".

 

ZOBACZ: "Unijny przetarg na sprzęt ochrony osobistej częściowo anulowany, terminy dostaw nieznane"

 

Chodzi o głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad punktu dotyczącego rozpoczęcia prac nad projektem PiS zmian w kodeksie wyborczym, które miałoby umożliwić powszechne głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich.

 

Sprzeciw wobec prac nad propozycją PiS zgłosił podczas posiedzenia Konwentu Seniorów klub Koalicji Obywatelskiej.

 

Autopoprawka PiS

 

- Sprzeciwiliśmy się temu, by na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu rozmawiać o kodeksie wyborczym - mówił na konferencji Budka. - Nie może być tak, że Polacy czekają na pomoc, na rozwiązania antykryzysowe, a PiS zajmuje się zmianami w kodeksie wyborczym - dodał.

 

Przypomniał, że PiS złożył do swojego projektu autopoprawkę, zakładającą, że w wyborach prezydenckich będzie tylko głosowanie korespondencyjne. "Na to nie było, nie ma i nie będzie zgody" - podkreślił Budka. Dodał, że wierzy, iż przy głosowaniu sprzeciwu wobec dodania tego punktu "wszyscy przyzwoici parlamentarzyści zagłosują za tym, żeby nie zajmować się sprawami wyborczymi".

 

ZOBACZ: Autopoprawka PiS: w wyborach prezydenckich w 2020 r. wyłącznie głosowanie korespondencyjne

 

- Mam nadzieję, że jutro (właść. w poniedziałek) zakończymy wszelkie spekulacje dotyczące prawa wyborczego i to co zostało zadeklarowane przez pana Gowina, że wybory nie mogą odbyć się 10 maja, zostanie podtrzymane i Sejm nie zgodzi się na wprowadzenie zmian w kodeksie wyborczym - mówił lider PO.

 

Głosowanie korespondencyjne

 

We wtorek posłowie PiS złożyli projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

 

ZOBACZ: Szef WHO dziękuje Andrzejowi Dudzie. Prosi też o dalsze wsparcie

 

W piątek posłowie PiS złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

 

Zgodnie z autopoprawką, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w każdej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy się gminną obwodową komisję wyborczą właściwą dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie, gminną obwodową komisję wyborczą tworzy się odrębnie dla każdej dzielnicy.(PAP)

 

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie