Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/Radek Pietruszka
W związku z decyzją władz o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu epidemii, miejskie place zabaw, plenerowe siłownie i parki zostały zamknięte dla użytkowników

W Polsce zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia dot. m.in. przemieszczania się, wprowadzone przez rząd w związku z epidemią koronawirusa. W Chinach znów nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem. Śledźcie naszą relację "minuta po minucie".

luq/grz/ polsatnews,pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Uusimaa, najbardziej zaludniony region Finlandii, gdzie jest najwięcej zarażonych koronawirusem, w tym stolica Helsinki oraz bezpośrednio sąsiadujące miasta Espoo i Vantaa, muszą jak najszybciej zostać odcięte od reszty kraju - ogłosiła w środę wieczorem premier Sanna Marin.

Kolejne 41 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, w efekcie czego łączna liczba zgonów zwiększyła się do 463, podały w środę wieczorem brytyjskie służby medyczne.

Kolejne dwie osoby zmarły w środę w Irlandii z powodu koronawirusa, wskutek czego liczba ofiar zwiększyła się do dziewięciu - podały wieczorem władze medyczne tego kraju. Zanotowano też największy jak dotąd wzrost zakażeń.

Kolejna pielęgniarka z oddziału neurologicznego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) została zarażona koronawirusem – poinformował dyr. placówki Leszek Lepiarz. Łącznie zarażonych zostało 7 osób: 5 pacjentów, z których jeden zmarł w środę przed południem, oraz 2 pielęgniarki.

Prezydent Angoli Joao Lourenco zapowiedział w środę wieczorem wprowadzenie stanu wyjątkowego w całym kraju w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas potwierdzono tam trzy infekcje SARS-CoV-2.

Z powodu epidemii koronawirusa brytyjski parlament zawiesił w środę wieczorem posiedzenia, rozpoczynając - tydzień wcześniej niż planowano - przerwę wielkanocną. Posłowie i lordowie powrócą do pracy najwcześniej 21 kwietnia.

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród Tony, uważanych za teatralny odpowiednik Oscarów, została odłożona na czas nieokreślony z powodu pandemii koronawirusa - poinformowali w środę organizatorzy wydarzenia.

Uroczystość, organizowana co roku na Broadwayu, miała odbyć się w Nowym Jorku 7 czerwca. Teatry na Broadwayu z powodu koronawirusa zostały zamknięte przez dwoma tygodniami.

Polska przedłużyła kontrolę na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 13 kwietnia. Wprowadzone zostaną także nowe zasady dotyczące osób, które z powodu zatrudnienia w innym kraju, regularnie przekraczały polską granicę - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo podał w środę, że liczba zakażeń koronawirusem w stanie szybko rośnie i wyniosła tego dnia 30 811. Podkreślił jednak, że pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, że wprowadzone restrykcje są skuteczne.

Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrośnie w weekend do 70 tys., ale w przyszłym tygodniu możliwy jest spadek nowych przypadków – powiedział w środę szef Niemieckiego Stowarzyszenia Szpitali (DKG) Gerald Gass.

Organizatorzy wielkoszlemowego Wimbledonu poinformowali, że w związku z pandemią rozważają wszystkie możliwe scenariusze w odniesieniu do tegorocznej edycji londyńskiego turnieju tenisowego. "Łącznie z przełożeniem i odwołaniem" - zaznaczono w komunikacie.

- Nie ma dzisiaj sytuacji, że trzeba przełożyć termin wyborów - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podkreślając, że rząd nie ogłosił dotąd stanu wyjątkowego. - Jesteśmy w stanie epidemii, a to nie przeszkadza w przeprowadzeniu 10 maja wyborów prezydenckich - oceniła.

Lider PO Borys Budka zapowiedział, że klub KO zgłosi poprawki do projektu zmian w regulaminie Sejmu. Nie wykluczył, że jedna z poprawek będzie zakładała, że głosowanie zdalne w Sejmie jest możliwe tylko w przypadku wprowadzenia w Polsce konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego.

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało, że w środę zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do sześciu. Zakażone są 1654 osoby, 190 uznano za wyleczone. Obowiązywać zaczął zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podjął decyzję o odwołaniu Jarocin Festiwal 2020, który miał odbyć się w dniach 10 -11 lipca. Decyzję uzasadnił sytuacją epodemiologiczną w Polsce.

Do 31 wzrosła we Włoszech w środę liczba zmarłych lekarzy, którzy zakazili się koronawirusem. 17 z nich to lekarze rodzinni. Zakażonych jest ponad 5 tysięcy pracowników służby zdrowia.

Szef Światowej Organizacji Handlu (WTO) Roberto Azevedo uprzedził w środę, że według prognoz spowolnienie gospodarcze i utrata miejsc pracy spowodowane pandemią koronawirusa będą gorsze niż recesja w 2008 roku.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował o przesunięciu daty głosowania w wyborach uzupełniających do rady gminy Wielowieś w okręgu wyborczym nr 11 – podały w środę wieczorem służby prasowe wojewody.

Kraje, które wprowadziły u siebie ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, powinny wykorzystać ten czas na wykrycie i zaatakowanie go - podkreśliła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Brytyjski parlament przyjął w środę specjalną ustawę w sprawie koronawirusa, która daje rządowi daleko idące kompetencje do walki z epidemią, m.in. do zatrzymywania ludzi i umieszczania ich w izolacji w celu ochrony zdrowia publicznego.

Pielęgniarka i pacjent oddziału neurologicznego szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej są zarażeni koronawirusem – powiedział dyr. szpitala Leszek Lepiarz. Wcześniej informował o czterech zarażonych pacjentach, z których jeden zmarł w środę przed południem.

Niemcy, Holandia i kilka innych państw nie zgadzają się na szerokie wykorzystanie Europejskiego Mechanizmu Stabilności czy wypuszczenie tzw. koronaobligacji jako panaceum na kryzys wywołany przez koronawirusa - wynika z informacji przekazanych przez źródło unijne.

Ministerstwo Finansów: termin złożenia zeznania CIT 8 i zapłaty podatku za 2019 r dla płatników CIT przedłużony do 31 maja 2020 roku.

"Mamy 20 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. świętokrzyskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. lubelskiego oraz po 1 osobie z woj. podlaskiego i zachodniopomorskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 1051/14 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

Francuskie media informują, że coraz więcej członków komisji wyborczych zgłasza się do szpitali z symptomami Covid-19. W rozmowie z agencją AFP deputowany Eric Coquerel stwierdził nawet, że w rejonie podparyskim doszło do "masakry wśród wolontariuszy".

W Azji Południowo-Wschodniej wystąpiły nowe przypadki koronawirusa i zgony na skutek zakażenia. W Kambodży największa grupa infekcji jest łączona z turystami z Francji, w Malezji potwierdzono 20 zgonów osób zakażonych, a w Tajlandii w związku z epidemią obowiązuje stan wyjątkowy.

Władze Hongkongu chcą zakazać sprzedaży alkoholu w restauracjach i barach, by zmniejszyć ryzyko szerzenia się koronawirusa. Przedsiębiorcy sprzeciwiają się temu; proponują inne środki dystansowania społecznego i przekonują, że "alkohol nie jest winowajcą".

#zostańwdomu i twórz! – pod tym hasłem Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach rozpoczęła projekt, którego efektem ma być utwór muzyczny, stworzony przez znanych kompozytorów z pomocą internautów.

Niemcy wprowadziły zakaz wjazdu do kraju dla zagranicznych pracowników sezonowych z powodu pandemii koronawirusa. Nowe obostrzenia nie dotyczą obywateli Polski i Czech - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie.

Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie, czczona w tradycji chrześcijańskiej jako miejsce ukrzyżowania i pochówku Jezusa, została w środę zamknięta na tydzień - poinformowali agencję Reutera urzędnicy kościelni.

Silne, zdywersyfikowane polskie firmy będą mogły zapewnić impuls do pobudzenia gospodarki w momencie zakończenia epidemii – uważa wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W środę spotkał się on z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem.

Informując o spotkaniu Sasina i Obajtka, płocki koncern zwrócił uwagę, iż "aktywnie współpracuje z Ministerstwem Aktywów Państwowych, by minimalizować potencjalne negatywne skutki wpływu epidemii koronawirusa na polską gospodarkę". W komunikacie zaznaczono, że podczas spotkania "omówione zostały kwestie bezpieczeństwa i ciągłości dostaw paliw na stacje oraz plany biznesowe koncernu".

Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Zapadła decyzja o odizolowaniu oddziału neurologicznego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi - poinformowała w środę wieczorem dyrekcja placówki. Wprowadzenie reżimu sanitarnego związane jest z wykryciem koronawirusa u osoby przebywającej na oddziale.

Wiadomość od dyrekcji Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi przekazała w środę wieczorem rzeczniczka marszałka woj. łódzkiego Magdalena Kamińska.

Służby medyczne Singapuru potwierdziły w środę 73 nowe zakażenia koronawirusem; to największy dotąd dobowy przyrost wykrytych infekcji w tym kraju. Łączna liczba potwierdzonych przypadków wynosi tam 631. Nowe przypadki SARS-CoV-2 wykryto też w Wietnamie.

Według singapurskiego ministerstwa zdrowia około połowa nowych zainfekowanych została zakażona za granicą.

Steven Dick, zastępca szefa misji w ambasadzie brytyjskiej w Budapeszcie, zmarł po zakażeniu się koronawirusem - poinformowało w środę brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak przekazano, 37-letni dyplomata zmarł na Węgrzech we wtorek. Według noty biograficznej zamieszczonej na stronie internetowej rządu brytyjskiego, funkcję zastępcy ambasadora brytyjskiego na Węgrzech objął w grudniu zeszłego roku.

Konkurs na jednoaktówkę poświęconą szczególnym warunkom życia podczas pandemii koronawirusa ogłosiły powstały niedawno Pierwszy Węgierski Teatr Kwarantannowy oraz portal literacki Litera.

Zgodnie z warunkami konkursu liczba postaci nie może przekraczać trzech, przedstawienie może trwać najwyżej 40 minut i wolno zgłaszać wyłącznie zupełnie nowe utwory.

Jednoaktówki można nadsyłać do 15 kwietnia. Zwycięzca otrzyma 300 tys. forintów (niecałe 4 tys. zł), a autorzy, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce, odpowiednio 200 i 100 tys. (2,6 i 1,3 tys. zł).

W Szwajcarii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 103 - poinformowało w środę Federalne Biuro Zdrowia Publicznego. Od wtorku zmarło 13 osób.

Władze podały, że liczba zakażonych wzrosła od wtorku z 9000 do 9765.

Sześćdziesięciokilkuletnia kobieta jest pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa wśród Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformował w środę w Ramallah rzecznik prasowy Autonomii Palestyńskiej.

- Kobieta wykazywała symptomy zakażenia i była hospitalizowana - powiedział Ibrahim Melhem.

Ofiara pochodziła z palestyńskiej wioski Bidu położonej na północ od Jerozolimy i na południowy zachód od Ramallah.

We Włoszech zmarło w ciągu doby 683 zakażonych koronawirusem, łączny bilans to 7503 zmarłych.

Łączna liczba osób zakażonych wynosi 57 tysięcy. Zanotowano dotychczas 74 tys. przypadków koronawirusawirusa. Wyzdrowiało ponad 9300 chorych.

Czytaj: Włochy: w ciągu ostatniej doby zmarło 683 zakażonych

"Mamy 74 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych" - przekazał we wtorek resort zdrowia. Ministerstwo poinformowało także o 14. ofierze koronawirusa w Polsce. To 80-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu w Skarżysku Kamiennej.

Liczba zgonów z powodu Covid-19 wyniosła w Hiszpanii 3434, co oznacza, że kraj wyprzedził już pod tym względem Chiny, gdzie zmarło 3281 osób - podał w środę resort zdrowia. Związki zawodowe szacują, że ok. 20 proc. zakażonych to funkcjonariusze służb mundurowych.

W całym kraju w ciągu minionej doby zanotowano 738 zgonów i 7937 nowych zakażeń. Łącznie liczba zainfekowanych SARS-CoV-2 w Hiszpanii to 47610.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował w środę do łodzian o pomoc w zakupie respiratorów dla uniwersyteckiego szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Jednocześnie - w imieniu Archidiecezji Łódzkiej - abp. Ryś przekazał środki na zakup dwóch takich urządzeń.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), Adam Bodnar interweniuje w sprawie położnej, która została dyscyplinarnie zwolniona za krytykę warunków pracy i przygotowania placówki na epidemię koronawirusa – wynika z informacji zamieszczonej w środę na stronie RPO.

Czytaj: Położna zwolniona za krytykę dot. braku maseczek. Dyrektor szpitala na kwarantannie

"Media podały że z jednego ze szpitali w Małopolsce zwolniono położną z wieloletnim doświadczeniem, specjalistkę ds. neonatologii na oddziale noworodków i wcześniaków. Powodem był wpis na prywatnym profilu na portalu społecznościowym, dotyczący warunków pracy personelu medycznego i stanu przygotowania szpitala w warunkach epidemii wirusa SARS-CoV-2" - napisano w tekście Interwencji. "Jako osoba sygnalizująca możliwe nieprawidłowości, pani Renata zasługuje na szczególną ochronę" - dodano.

W ciągu minionej doby w Holandii zdiagnozowano 852 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i odnotowano 80 zgonów zainfekowanych osób - poinformował w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Środowy przyrost - 852 nowych chorych - jest jak dotąd najwyższym odnotowanym w ciągu jednej doby w Holandii. Tempo przybywania nowych zakażonych spadło jednak do 15,3 proc. z 17,1 proc. we wtorek.

Łącznie w Holandii w związku z koronawirusem zmarło 356 osób.

Jako minister zdrowia potrzebuję rozwiązań prawnych. Jeśli państwo nie wprowadzi kolejnych regulacji prawnych, których potrzebuję to będziemy mieli coraz trudniejsze działania, coraz więcej będzie chorych - powiedział w środę minister zdrowia, Łukasz Szumowski odnosząc się do najbliższego posiedzenia Sejmu.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował w środę, że rząd zezwolił na odłożenie na czas do dziewięciu miesięcy spłaty rat kredytów w celu pomocy krajowym kredytobiorcom dotkniętym kryzysem w związku z epidemią koronawirusa.

- Jesteśmy przekonani, że do tego czasu nasz naród i nasza gospodarka wyzdrowieją. To są realne ułatwienia dla Rumunów i całej gospodarki - podkreślił Iohannis.

Czterech pacjentów z oddziału neurologicznego Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej zostało zarażonych koronawirusem, jeden z nich zmarł w środę przed południem – poinformował dyr. placówki Leszek Lepiarz.

Oddział neurologiczny w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej został zamknięty we wtorek, po tym jak pielęgniarka pracująca w placówce i w szpitalu w Grójcu (Mazowieckie) została zarażona koronawirusem.

Od 65 osób, w tym 48 pracowników szpitala i 17 pacjentów pobrane zostały próbki do badań i wysłane do laboratorium w Kielcach. - Otrzymaliśmy do tej pory wyniki 15 pacjentów i dwóch pracowników szpitala. Niestety, wyniki czterech pacjentów były dodatnie. Jeden z nich zmarł dzisiaj przed południem - powiedział dyr. Lepiarz, który zarządził ewakuację wszystkich pacjentów do bezimiennego szpitala w Starachowicach.

Szef Włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli ma gorączkę, ze względów bezpieczeństwa opuścił Departament. Począwszy od dzisiaj, aż do odwołania, codzienna konferencja prasowa na temat sytuacji zagrożenia koronawirusem o godz. 18.00 jest zawieszona.

 

Do grona wspierających krajową walkę z epidemią dołączyła firma Proteon Pharmaceuticals - w załączeniu informacja prasową poświęconą nowo powstałemu Centrum Wykrywania Koronawirusa SARS-CoV-2 w Łodzi. Stworzono je, aby przyspieszyć wykrywanie zarażenia koronawirusem.

Całodobowe centrum diagnostyczne tworzą naukowcy Instytutu Biologii Medycznej PAN, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz firmy Proteon Pharmaceuticals S.A.

U studentki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowała w środę uczelnia. Kwarantannę w akademiku, w którym była zakwaterowana chora, przedłużono do 5 kwietnia. Przebywa w nim 365 podchorążych i żołnierzy.

Jak podano w komunikacie umieszczonym na stronie WAT, studentka jest hospitalizowana i czuje się dobrze.

"Tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii; jej całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB - powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę nagraniu na Facebooku.

Tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem wsparcia dla gospodarki, który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa, ma się w piątek zająć Sejm.

Do 21 wzrosła liczba osób z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, u których potwierdzono obecność koronawirusa. Są wśród nich zarówno pacjenci, jak i personel szpitala. Pacjenci z dodatnim wynikiem mają być przetransportowani do innych lecznic.

Według szpitala pacjentem "0" była prawdopodobnie osoba, która 29 lutego trafiła do szpitala na oddział wewnętrzny I. - Była nieprzytomna, w ciężkim stanie. To uniemożliwiło przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego. Poza tym nie miała objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem - powiedziała rzeczniczka lecznicy.

Codziennie o godzinie 16:00 na portalu polsatnews.pl i w mediach społecznościowych stacji Polsat Rodzina publikowane są odcinki "Przemyśleń na czas zarazy". Przygotowują je duszpasterze znani z programu "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć" w Polsat Rodzina. Dziś zapraszamy na drugi odcinek cyklu.

Diagności z laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie rozpoczęli wykonywanie testów na obecność koronawirusa – poinformowała w środę rzeczniczka stacji Małgorzata Kapłan. To trzecie miejsce w województwie, w którym wykonywane są testy na obecność SARS-CoV-2.

Prezydent Rosji Władimir Putin obwieścił w środę, że głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji, planowane na 22 kwietnia, zostaje odłożone na późniejszy termin. Ogłosił także w kraju tydzień wolny od pracy od najbliższego weekendu do 5 kwietnia.

- Absolutnym priorytetem jest dla nas ludzkie zdrowie, życie i bezpieczeństwo. Z tego powodu uważam, że głosowanie należy przełożyć na później. Ocenimy, jak będzie rozwijać się sytuacja - zarówno w regionach, jak i w całym kraju. Decyzję o nowym terminie głosowania podejmiemy wyłącznie w oparciu o opinię profesjonalistów oraz rekomendacje lekarzy i specjalistów - powiedział Putin w wystąpieniu na żywo transmitowanym przez telewizję.

Amerykański Uber wspiera pracowników polskiej służby zdrowia w walce z koronawirusem, przekazując 10 tys. bezpłatnych przejazdów dla lekarzy i pielęgniarek z Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Poznania, Łodzi i ze Śląska - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Szpital w Zawierciu przekazuje pacjentów z koronawirusem do innych szpitali.

W związku ze stwierdzeniem obecności koronawirusa u jednego z pracowników oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Śląskie) w środę podjęto decyzję o przewiezieniu 7 hospitalizowanych tam pacjentów z koronawirusem do innych placówek.

Po potwierdzeniu zakażenia pracownika 20 osób personelu oddziału zakaźnego objęto kwarantanną – podał po południu szpital.

Szczegóły: Ograniczenia na granicy "Pracujący mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji"

Najmłodszą osobą zarażoną koronawirusem w Małopolsce jest 12-letniego dziecko; najstarsza z kolei ma 74 lata - podało w środę biuro wojewody. 

W przesłanym mediom podsumowaniu rzecznik wojewody małopolskiego Joanna Paździo wyjaśniła, że 19 z 51 potwierdzonych przypadków zarażenia to osoby z Krakowa.

Pięć kolejnych pochodzi z powiatu nowosądeckiego, a pojedyncze przypadki stwierdzono także m.in. w powiatach: dąbrowskim, myślenickim, krakowskim, wielickim i wadowickim.

Francuscy i niemieccy rolnicy załamani. Polacy z powodu koronawirusa nie przyjadą do nich na zbiory truskawek i szparagów. Części plantatorom grozi bankructwo, a ci którzy przetrwają będą potrzebowali co najmniej 10 lat na odrobienie strat. Upadek grozi również branży usług pomocy społecznej w Niemczech. Polki rezygnują z opieki nad seniorami. 

Więcej: Polacy nie zbiorą truskawek we Francji, nie zaopiekują się seniorami w Niemczech. "Grozi nam upadek"

Ogromne podziękowania dla polskiego MSZ i PLL LOT za pomoc w powrocie obywateli USA do Stanów Zjednoczonych w tym trudnym czasie. LOT do Domu pomógł jak dotąd ponad 400 Amerykanom bezpiecznie wrócić do domu, a to jeszcze nie koniec! - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Ponad 250 tys. wolontariuszy zgłosiło się w ciągu kilkunastu godzin do pomocy brytyjskiej publicznej służbie zdrowia NHS w czasie walki z epidemią koronawirusa - podano w środę. To oznacza, że założona przez rząd liczba chętnych już została przekroczona.

- Do projektu tarczy antykryzysowej wprowadzono zwolnienie na trzy miesiące z KRUS-u, a także przepisy, które powodują, że rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy, będą im przysługiwały te same formy pomocy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Zobacz więcej: Prezydent o tarczy antykryzysowej: rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy

Po posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu odbędzie się dodatkowe, pilne posiedzenie Senatu po to, aby jak najszybciej uchwalić przepisy, które spowodują, że łatwiej nam wszystkim będzie pokonać epidemię koronawirusa - napisał w środę na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Nie zdołamy w krótkim czasie sprowadzić wszystkich przebywających za granicą obywateli, którzy z powodu epidemii koronawirusa chcieliby wrócić do kraju - ogłosił w środę resort spraw zagranicznych Portugalii. Głównym powodem trudności jest brak środków.

Ogłoszona w środę akcja sprowadzania do kraju mieszkających na świecie Portugalczyków będzie ograniczona przez kilka najbliższych miesięcy z powodu braku środków finansowych i ze względu na trudności logistyczne. 

W związku z informacjami o rozpoczęciu zdjęć do filmów Patryka Vegi i Konrada Niewolskiego, Gildia Reżyserów Polskich rekomenduje natychmiastowe przerwanie prac, które wymagają osobistych kontaktów członków ekip filmowych - napisał zarząd Gildii w oświadczeniu.

"Nie narażajmy naszych koleżanek i kolegów oraz służb medycznych. Z uwagi na pandemię koronawirusa polecamy telekonferencje i zawieszenie prac na planach filmowych" - napisali. Gildia poinformowała także, że Patryk Vega i Konrad Niewolski nie są jej członkami.66-letni pacjent, który był leczony na COVID-19, został w środę wypisany z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego po tym, jak przeprowadzone testy wykazały, że nie jest on już zakażony koronawirusem.

Ograniczenia związane ze stanem epidemii nie wymuszają całkowitego zamknięcia miejskich targowisk, pod warunkiem przestrzegania zaleceń sanitarnych - wynika z informacji sanepidu. W Katowicach zamieszane wywołała decyzja o zamknięciu targowisk, ostatecznie jednak pozostały one otwarte.

Fabryka Pesa Bydgoszczy, w związku z przepisami ograniczającymi liczbę pasażerów w transporcie publicznym, przygotowała infografikę rekomendującą sposób zajmowania miejsc w tramwajach na przykładzie modelu Swing.

Słynny szwajcarski tenisista Roger Federer i jego żona Mirka Vavrinec przekazali milion franków najbardziej potrzebującym rodzinom w swojej ojczyźnie.

- To trudne czasy dla wszystkich i nikt nie powinien być zostawiony sam sobie. Mirka i ja postanowiliśmy przekazać milion franków szwajcarskich najbardziej zagrożonym rodzinom w Szwajcarii. Nasz datek to dopiero początek. Mamy nadzieję, że inni włączą się do tej akcji, aby wspierać najbardziej potrzebujących - napisał na Twitterze triumfator dwudziestu turniejów wielkoszlemowych.

23-letnia policjantka została poważnie ranna w głowę podczas kontroli przestrzegania administracyjnego nakazu pozostawania w domu w związku z epidemią Covid-19 w departamencie Oise na północy Francji – poinformowała w środę agencja AFP, powołując się na policyjne źródła.

We wtorek po południu w mieście Roseraie w departamencie Oise, jednym z epicentrów epidemii Covid-19, patrol policji próbował wylegitymować grupę dziesięciu osób, żądając okazania dokumentu upoważniającego do wyjścia z domu.

Legitymowani obrzucili policjantów kostkami brukowymi. Policjantka z patrolu została poważnie ranna w głowę i przewieziona do szpitala w Amiens, gdzie była w nocy operowana.

Prezydent Rosji Władimir Putin obwieścił w środę, że głosowanie w sprawie poprawek do konstytucji, planowane na 22 kwietnia, zostaje odłożone na późniejszy termin. Ogłosił także w kraju tydzień wolny od pracy od najbliższego weekendu do 5 kwietnia.

Fot. PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL / SPUTNIK

30-latek z Żywiecczyzny, chcąc uniknąć więzienia, gdzie powinien trafić, powiedział zatrzymującym go policjantom, że ma koronawirusa. Wdrożono procedurę sprawdzającą. Okazało się, że kłamał. Teraz grozi mu kolejnych 8 lat za kratami - podała w środę policja z Żywca.

- Przedłużamy okres zamknięcia granic do 13 kwietnia - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w środę. Szef MSWiA potwierdził, że kwarantanna od piątku zacznie obowiązywać osoby dojeżdżające do pracy za granicą.

Pijana kobieta z wielkopolskich Witaszyc k. Jarocina wywołała fałszywy alarm o podejrzeniu zakażenia koronawirusem jej koleżanki. Strażacy weszli do domu w specjalnych kombinezonach – poinformowała w środę PAP rzecznik prasowy jarocińskiej policji asp. Agnieszka Zaworska.

Kolejne laboratorium do badania próbek na obecność koronawirusa uruchomiono w województwie dolnośląskim. Od środy testy wykonywane będą w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu. Wkrótce w stolicy Dolnego Śląska mają powstać jeszcze kolejne dwa takie punkty.

21-letnia Brytyjka bez żadnych innych chorób towarzyszących zmarła z powodu koronawirusa, podał w środę dziennik "The Sun". Jak oświadczyła jej rodzina, to powinno być ostrzeżeniem dla tych, którzy sądzą, że Covid-19 dotyka tylko osoby starsze i mające problemy zdrowotne.

Dzisiaj został uruchomiony alert skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający o obowiązujących od środy nowych zasadach bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - poinformowało w środę na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Bardzo proszę o przestrzeganie zasad i w jak największym stopniu ograniczenie swojej aktywności; niestety specyfika koronawirusa jest taka, że przez pewien czas on może być całkowicie bezobjawowy - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: w czwartek wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym

Za tydzień w południowo zachodniej Francji szczyt sezonu na truskawki, ale z powodu epidemii koronawirusa nie ma ich kto zbierać. Z reguły robią to przede wszystkim sezonowi pracownicy z zagranicy, wśród nich wielu Polaków, którzy nie mogli przyjechać do Francji.

- Przedłużenie zamknięcia granic do 13 kwietnia - poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. 

Działania rządu w związku z koronawirusem. Konferencja szefa MSWiA [TRANSMISJA]

Na dziewięciu liniach w godzinach szczytu będą od czwartku jeździły zdublowane autobusy - to najważniejsze z rozwiązań, by komunikację miejską w Białymstoku dostosować do wymogów wynikających z przepisów o stanie epidemii. Chodzi o to, by liczba pasażerów w każdym z autobusów nie przekroczyła wprowadzonych ograniczeń.

Uczniowie wracają do nauki. Pojawiły się pierwsze problemy

 

- Już jutro pierwszy samolot z wyposażeniem medycznym z Chin wyląduje, w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych samolotów. Oprócz tego uruchamiamy, wszędzie, gdzie to możliwe, produkcję w kraju. Te działania są koordynowane - powiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Pod Moskwą trwają przygotowania do defilady wojskowej z okazji 9 maja i toczą się one zgodnie z planem, jednak z powodu koronawirusa stosowane są dodatkowe środki bezpieczeństwa oraz zabiegi sanitarne i medyczne - podało w środę ministerstwo obrony Rosji.

Pierwsze testy wśród pozostałego personelu SOR wskazują, że załoga jest zdrowa – podał w środę w komunikacie Szpital Śląski w Cieszynie. We wtorek wieczorem placówka zamknęła oddział ratunkowy po tym, jak u dwóch pracowników potwierdzono obecność koronawirusa.

48 proc. badanych Polaków w pierwszej połowie marca uważało, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Była to poprawa w stosunku do stycznia i lutego - wynika z marcowego badania CBOS, w którym respondentów pytano o ocenę kierunku zmian w kraju.

Na czas epidemii Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie zarządzające cmentarzem komunalnym wstrzymuje pochówki w soboty. Wszystkie wjazdy na nekropolię odbywać się mają główną bramą. Zmiany w funkcjonowaniu cmentarza będą obowiązywać od 26 marca.

Mamy 31 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 11 osób z woj. dolnośląskiego, 7 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. podkarpackiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego,- poinformowało w środę po południu Ministerstwo Zdrowia.

Kilkadziesiąt nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarła trzynasta osoba

 

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow oświadczył, że osoby naruszające kwarantannę i zakażające innych należałoby zabijać - podało w środę radio Echo Moskwy, powołując się na wypowiedzi Kadyrowa na posiedzeniu rządu Czeczenii, republiki wchodzącej w skład Rosji.

Władze Państwowej Konfederacji Związków Zawodowych Środowisk Medycznych (CESM) Hiszpanii zaskarżyły do Trybunału Stanu ministerstwo zdrowia tego kraju w związku z brakiem materiałów chroniących personel służby zdrowia przed zakażeniami - poinformował w środę CESM.

Z powodu epidemii koronawirusa Polki rezygnują z opieki nad niemieckimi seniorami; takim usługom grozi "upadek" - podaje publiczny serwis informacyjny Tagesschau.

Z powodu epidemii koronawirusa w Belgii w tym sezonie może zabraknąć pracowników sezonowych do zbiorów owoców i warzyw, z których wielu pochodziło z krajów Europy Wschodniej - informuje w środę portal Brussels Times.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal ogłosił w środę, że w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19 rząd ma zamiar od piątku całkowicie zamknąć ruch pasażerski w obie strony przez granicę państwową.

Nowe ograniczenia na granicy. Kwarantanna dla osób podróżujących do pracy

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 738 osób zainfekowanych koronawirusem. To rekordowa liczba zgonów w ciągu 24 godzin - poinformowały w środę przed południem hiszpańskie władze sanitarne.

Belami siana otoczono miejscowość Monteleone di Puglia na południu Włoch, by zablokować wszelki dostęp do niej. W ten sposób burmistrz postanowił obronić miasteczko przed koronawirusem, którego przypadków tam dotąd nie zarejestrowano.

W czwartek do Polski przyleci samolot z Chin z akcesoriami medycznymi - powiedział w środę w radiu Zet wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W nocy z wtorku na środę na lotnisku w Pardubicach wylądował ukraiński samolot transportowy An-124 Rusłan. Przywiózł około 100 ton materiałów ochronnych i sprzęt medyczny zakupiony w Chinach.

Pięciu dominikanów z klasztoru tego zgromadzenia w Rzeszowie zarażonych jest koronawirusem. Zakonnicy od kilku dni przebywali na domowej kwarantannie nałożonej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ukraiński rząd ogłosił w środę wprowadzenie na terytorium całego kraju stanu nadzwyczajnego. Ograniczenia mają obowiązywać 30 dni, do 24 kwietnia - poinformował na posiedzeniu gabinetu premier Denys Szmyhal.

W tym tygodniu we Włoszech możliwy jest szczyt zakażeń koronawirusem - taką hipotezę przedstawił w środę Ranieri Guerra ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jego zdaniem w niektórych częściach kraju zbliża się moment spadku zachorowań.

Kolejne 143 przypadki śmiertelne zakażenia koronawirusem stwierdzono w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Do 2077 wzrosła tym samym w Iranie liczba zgonów na Covid-19.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy przeznaczy w razie potrzeby należące do niej pomieszczenia dla leczenia zakażonych koronawirusem - zadeklarował jej zwierzchnik, Epifaniusz. Ukraiński Kościół Greckokatolicki zapowiedział przekształcenie świątyń w szpitale na czas epidemii.

Ponad 130 samorządowców: władz województwa, prezydentów miast, starostów, burmistrzów i wójtów z województwa podlaskiego zaapelowało we wspólnym liście do mieszkańców regionu by w związku z pandemią koronawirusa pozostali w domu.

Decyzją króla Salmana ruch między prowincjami Arabii Saudyjskiej został zakazany, a Rijad, Mekka i Medyna zostały odcięte od reszty kraju - informuje w środę Saudyjska Agencja Prasowa (SPA). W związku z koronawiruem o cztery godziny wydłużono też obowiązywanie godziny policyjnej.

Od dzisiaj będzie działało psychologiczne centrum wsparcia rodziny – poinformował w środę na konferencji prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Policjanci z Ełku zatrzymali mężczyznę, który zakłócał porządek na dworcu i krzyczał "dla żartu", że ma koronawirusa. Po wytrzeźwieniu 34-latek został ukarany mandatem, grozi mu też do 5 tys. zł grzywny - podała w środę policja.

Pod adresem edukacja.ipn.gov.pl IPN uruchomi w czwartek portal edukacyjny dla nauczycieli i uczniów pracujących zdalnie oraz stacjonarnie, a także dla miłośników historii - zapowiada Instytut.

Do czasu ustania epidemii należy odwołać wszystkie I komunie święte, potem o ich terminie niech indywidualnie decydują rodzice – polecił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Hierarcha nakazał odwołać wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i z ich rodzicami.

UOKiK w ramach tarczy antykryzysowej proponuje m.in. tańsze pożyczki i kredyty konsumenckie, zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Liczba osób we Francji, które zmarły z powodu koronawirusa, jest znacznie wyższa niż wynika to z oficjalnych danych – uważa prezes Federacji Szpitali Francji (FHF) dr Frederic Valletoux.

"Bilans zmarłych na Covid-19, który władze podają codziennie wieczorem na konferencji prasowej, opiera się na danych ze szpitali i nie obejmuje osób umierających w domu czy w domach spokojnej starości – powiedział prezes FHF w radiu France Info. - Gdybyśmy zsumowali wszystkie zgony, to liczby bezwzględne byłyby bez wątpienia znacznie wyższe".

 

Zamknięto oddział chorób wewnętrznych w szpitalu ze względu na stwierdzenie koronawirusa – poinformowała w środę dyrekcja placówki medycznej w Kaliszu. Kwarantanną objęto 23 pacjentów.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział w środę, że w ramach walki z koronawirusem 6 mln zł z korporacyjnej Fundacji Orlen trafi w najbliższych dniach do 11 szpitali z oddziałami zakaźnymi. Pieniądze te mają zostać przeznaczone m.in. na zakup sprzętu medycznego i środków ochrony indywidualnej.

Dla powstrzymania epidemii Covid-19 najważniejsze jest zamknięcie szkół, wprowadzenie pracy zdalnej oraz kwarantanna – wynika z badań specjalistów z Singapuru. Piszą o tym na łamach pisma "Lancet Infectious Diseases".

W Kielcach rozpoczęto dezynfekcję przystanków autobusowych. To kolejne działanie mające zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Na wezwanie papieża Franciszka chrześcijanie wszystkich wyznań z całego świata modlili się w środę w południe o ustanie pandemii koronawirusa. W tej intencji odmówili razem z papieżem modlitwę "Ojcze Nasz". Z inicjatywą papież wystąpił w niedzielę.

Telefon wsparcia dla niesłyszących oraz słabo słyszących, które mają problem związany z zagrożeniem koronawirusem, uruchomił Podbeskidzki Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Bielsku-Białej. Kontakt odbywa się przez SMS na numer 530 560 611 – podało starostwo bielskie.

Blisko 34 tys. osób wróciło do kraju od niedzieli 15 marca podczas akcji "LOT do Domu" - poinformowały w środę PLL LOT. 44 maszyny typu Boeing 787 Dreamliner, Boeing 737-800 i Embraer wykonały w sumie 252 rejsy.

Dziewięciu policjantów z komisariatu w Gdyni trafiło na kwarantannę, po tym jak wspomagający funkcjonariuszy żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej poczuł się źle i miał objawy COVID-19. Policja czeka na wyniki testów u żołnierza.

Oddział wewnętrzny szpitala w Kolnie wznowił przyjęcia pacjentów – poinformowało w środę w komunikacie starostwo powiatowe. Było to możliwe, bo potwierdzono, że pacjent, który przebywał w lecznicy z podejrzeniem koronawirusa, nie jest zakażony.

668 nowych zakażeń koronawirusem i 56 ofiar śmiertelnych Covid-19 odnotowano w Belgii w ciągu ostatniej doby - poinformowały w środę władze tego kraju. To jak dotąd najwyższy w Belgii skok zachorowań i zgonów w ciągu 24 godzin.

- Znajdujemy się na początku tej epidemii koronawirusa - powiedział w środę Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, państwowej niemieckiej instytucji zajmującej się zagrożeniami wirusologicznymi.

W Lublinie interwencja policji przerwała w jednym z barów imprezę urodzinową, w której uczestniczyło 12 osób i właścicielka lokalu. Wszczęto postępowanie w sprawie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzkiego – poinformowała policja.

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawia się już informacja o kwarantannie danej osoby i terminie jej zakończenia. Znacznik został uruchomiony – poinformował w środę prezes NFZ Adam Niedzielski.

Brytyjski następca tronu, książę Karol ma pozytywny wynik testu na koronawirusa - ITV.

W ramach zaostrzenia restrykcji w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Izraelczycy, którzy chcą wyjść na spacer lub pobiegać, muszą pozostać w odległości 100 metrów od domu. Zasady obowiązują od środy przez tydzień.

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z IBM Polska uruchomiło wirtualnego asystenta. Jest dostępny w serwisie pacjent.gov.pl i umożliwia szybkie uzyskanie online odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ostatniej doby policjanci w całym kraju skontrolowali 103 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 380 przypadkach stwierdzono uchybienia kwalifikujące się do ukarania - poinformował w środę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Wzrost rozprzestrzeniania się koronawirusa znacznie spowolnił w Holandii - poinformował w środę szef Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM) Jaap van Dissel.

Jak relacjonuje Reuters van Dissel powiedział w parlamencie, że według szacunków instytutu, jedna zarażona osoba zaraża tylko jedną kolejną osobę.

 

Specjalną stronę internetową z materiałami duszpasterskimi pomagającymi wiernym w lepszym przygotowaniu się do Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy przygotowuje archidiecezja poznańska. Uruchomienie witryny planowane jest w najbliższych dniach.

Badania jednego z pracowników oddziału obserwacyjno-zakaźnego Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Śląskie) potwierdziły u niego obecność koronawirusa - podała w środę placówka. To jedna z 9 osób w woj. śląskim, u których w ostatnich godzinach potwierdzono zakażenie.

Liczba wszystkich odnotowanych dotychczas na świecie zakażeń koronawirusem w środę rano przekroczyła na świecie 425 tys., a zgonów prawie 20 tys. – wynika z danych WHO. Odnotowano prawie 110 tys. wyzdrowień, a obecnie zakażonych jest ok. 300 tys. osób - najwięcej z nich w Europie.

Działające w woj. śląskim firmy z branży spotkań i turystyki biznesowej zaapelowały do władz regionu i samorządu Katowic o "natychmiastową i zdecydowaną pomoc" - zarówno na poziomie miejskim i regionalnym, jak i pomoc w przekonaniu władz centralnych do wsparcia większego od obecnych propozycji.

Mimo radykalnych działań władz, wciąż rośnie liczba przypadków zakażeń nowym koronawirusem w Azji Południowo-Wschodniej. Na Filipinach odnotowano w środę 84 nowe przypadki, w Indonezji - 105.

Dyrekcja fabryki Michelin w Olsztynie zdecydowała o zatrzymaniu produkcji na około dwa tygodnie. Niektóre linie będą częściowo nadal realizować prace dla kluczowych klientów. Pracować będzie też ciepłownia produkująca energię na potrzeby zakładu i miasta.

Policjanci już informują o zakazie gromadzenia się osób, zakazie zgromadzeń itp. Wykorzystujemy do tego również urządzenia nagłaśniające, podając specjalne komunikaty – poinformował w środę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

ARiMR zawiesza kontrole na miejscu, które mają na celu sprawdzenie stanu faktycznego z informacjami wpisanymi we wniosku o dopłaty bezpośrednie - poinformowała Agencja. Ma to związek z ogłoszonym w Polsce stanem epidemii.

Od czwartku sopockie molo będzie zamknięte. O zakazie wstępu informować będą tabliczki w języku polskim i angielskim. Jak w środę poinformowała rzeczniczka prasowa sopockiego magistratu Izabela Heidrich, plaże i lasy na razie pozostają dostępne.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście Lubawskim zostali wysłani na kwarantannę domową, bo mogli mieć kontakt z osobą, u której stwierdzono koronawirusa – potwierdził w środę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

Do 86 wzrosła na Białorusi liczba osób zakażonych nowych koronawirusem – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Od poniedziałku według oficjalnych danych pojawiło się zaledwie pięć nowych przypadków zakażenia.

Wysoka kara finansowa grozi 32-latkowi z Żor (Śląskie), który złamał zasady kwarantanny i poszedł w odwiedziny do znajomego. Kiedy zadzwonili do niego policjanci, próbował ich okłamać, twierdząc, że kwarantannę odbywa pod innym adresem.

Grupa Energa ostrzega przed fałszywmi sms-ami ws. odcięcia prądu. Przypomina, że w związku ze stanem epidemii do odwołania nie są prowadzone windykacyjne wstrzymania dostaw energii elektrycznej.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak interweniował w sprawie wprowadzonego w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy zakazu przebywania rodziców z chorymi dziećmi. - Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką - powiedział.

U siedmiolatki w obwodzie wołyńskim na zachodzie Ukrainy zdiagnozowano zakażenie koronawirusem - poinformowały w środę lokalne władze. Na Ukrainie odnotowano tego dnia czwarty zgon osoby zainfekowanej SARS-CoV-2. 68-letni mężczyzna zmarł w Tarnopolu, również na zachodzie kraju.

Szefowie ośmiu organizacji przedsiębiorców i pracodawców zaapelowali o rozszerzenie ustawy tzw. Tarczy Antykryzysowej o systemowe rozwiązania wspierające przedsiębiorców i pracowników - napisali we wspólnej deklaracji. Podkreślili, że kluczowe jest niezwłoczne wprowadzenie w życie niezbędnych decyzji.

Nie odbędzie się zaplanowana na 18 lipca w Las Vegas trzecia walka między mistrzem świata WBC Brytyjczykiem Tysonem Furym i Amerykaninem Deontayem Wilderem. Do pojedynku tych bokserów dojdzie najwcześniej w październiku.

Rząd Węgier przeznaczy ponad 15 mld forintów (42,5 mln euro) na zakup wyposażenia medycznego w ramach walki z koronawirusem – oświadczył w środę rzecznik Centrum Informacyjnego Rządu Oers Farkas w Radiu Kossuth.

Słynny piłkarz portugalski Cristiano Ronaldo i jego agent Jorge Mendes sfinansują oddziały intensywnej terapii dla pacjentów z koronawirusem w trzech szpitalach w swoim kraju.

W Rosji w ciągu ostatniej doby wykryto 163 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowała w środę wicepremier Tatiana Golikowa. Tym samym liczba infekcji wzrosła w tym kraju do 658.

Mężczyzna z koronawirusem, który był hospitalizowany w cieszyńskim Szpitalu Śląskim, opuścił placówkę. Badania jego próbki dały obecnie wynik ujemny – dowiedziała się w środę od rzecznik szpitala Ewy Herman.

Gwiazda Barcelony Lionel Messi i menedżer Manchesteru City Pep Guardiola, podobnie jak wcześniej Robert Lewandowski (Bayern Monachium), przekazali po 1 milion euro na walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa – podały zagraniczne media.

Z powodu epidemii koronawirusa prokuratur generalny Teksasu Ken Paxton zarządził wstrzymanie aborcji w tym stanie. Przerwanie ciąży uznano za zabieg, który nie jest obecnie "medycznie konieczny" - informuje CBS News.

Od piątku zmieniają się przepisy zwalniające z 14-dniowej kwarantanny osoby, które pracują w krajach sąsiednich i do tej pory były zwolnione z tego obowiązku – poinformowała rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba-Gaschka.

Służby medyczne Tajlandii poinformowały w środę o wykryciu koronawirusa u 107 nowych pacjentów. Całkowita liczba potwierdzonych przypadków infekcji w tym kraju to 934.

W związku z nowymi ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, od środy wrocławskie MPK wprowadza kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Spółka wprowadza także ograniczenie liczby osób w autobusach i tramwajach.

Premier Malezji Muhyiddin Yassin zdecydował w środę o przedłużeniu do 14 kwietnia częściowej blokady kraju z powodu koronawirusa. Malezja notuje obecnie największą liczbę - blisko 1800 - zakażeń Covid-19 w Azji Południowo-Wschodniej.

Znacząca obniżka opłat czynszowych i ulgi podatkowe - to propozycje samorządu Rybnika dla przedsiębiorców, którzy z powodu epidemii koronawirusa byli zmuszeni ograniczyć działalność gospodarczą. Lokalne władze chcą pomóc zwłaszcza małym firmom.

W ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej we wtorek skontrolowano 27,5 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 21,4 tys. na granicy wewnętrznej - z krajami UE – poinformowała w środę Straż Graniczna.

Oddział pediatrii i SOR dla dzieci Szpitala św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku wznowiły w środę działalność po czasowym zamknięciu z powodu koronawirusa, którego zdiagnozowano u lekarki i pielęgniarki – poinformowała Katarzyna Brożek, rzeczniczka zarządzającej szpitalem spółki Copernicus.

Ukraińska policja poinformowała o wszczęciu postępowania karnego wobec jednej z prywatnych kijowskich klinik, która nie przekazała odpowiednim organom władzy informacji o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa przeprowadzonego u pacjenta.

Od środy obowiązują kolejne ważne zmiany w komunikacji miejskiej w Warszawie. Autobusy, tramwaje, metro oraz SKM znów będą kursować jak w dni powszednie. Utrzymuje się zawieszenie kursowania linii "szkolnych" – poinformował w środę Warszawski Zarząd Publiczny.

 

Departament zdrowia Moskwy zadecydował, że chorzy, u których zakażenie koronawirusem przebiega w lekkiej formie będą mogli leczyć się w domu. Władze zalecają im przyjmowanie leków przeciwwirusowych i paracetamolu.

Mimo zaistniałej sytuacji, statystki z obszaru odpraw celnych są porównywalne z zeszłym rokiem; w ostatnim tygodniu obsłużono m.in. 38 tys. zgłoszeń importowych i 47 tys. zgłoszeń eksportowych – informuje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

"Mamy 26 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego i lubelskiego, 3 osób z woj. zachodniopomorskiego i woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i 1 osoby z woj. małopolskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu we Wrocławiu zmarły dwie osoby - 41-letni oraz 71-letni mężczyzna, którzy mieli choroby towarzyszące. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 927/12 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowało ministerstwo zdrowia.

W środę po godz. 10:30 odbędzie się kolejne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w formie wideokonferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego; Zespół ma zająć się analizą działań podjętych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Piłkarze Wisły Kraków zadeklarowali, że w związku z pandemią koronawirusa, która spowodowała m.in. zawieszenie rozgrywek ekstraklasy, są gotowi na działania mające uchronić klub przed utratą płynności finansowej.

Pod oświadczeniem, opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej "Białej Gwiazdy", podpisali się kapitan zespołu Jakub Błaszczykowski i trener Artur Skowronek.

"Wisła Kraków jest dla nas, tak samo jak dla setek tysięcy kibiców, czymś więcej niż tylko miejscem pracy. Pokazaliśmy to zaangażowaniem na boisku, podnosząc się wspólnie ze strefy spadkowej, pokażemy to również poza boiskiem, ponosząc solidarnie część kosztów ogarniającego nas kryzysu. Zarówno drużyna, jak i sztab szkoleniowy wyrażają gotowość do uczestnictwa w programie oszczędnościowym w zakresie ustalonym z władzami klubu i władzami polskiej piłki" - napisano.

 

W Centrum Zdrowia Dziecka zostali zbadani wszyscy przebywający w klinice pacjenci i ich opiekunowie, a także 14 pracowników, u przebadanych osób nie stwierdzono koronawirusa - poinformował dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Migdał.

Na jedynym otwartym na Podkarpaciu przejściu granicznym z Ukrainą w Korczowej w środę rano ok. 140 tirów na wyjazd z Polski czeka 10 godzin. Z kolei blisko 300 samochodów ciężarowych 35 godzin oczekuje na wjazd do naszego kraju.

Do 709 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Republice Południowej Afryki - poinformował w środę minister zdrowia tego kraju Zweli Mkhize. W ciągu doby odnotowano 155 nowych przypadków.

Ostatniej doby strażacy działający w 39 stałych i 22 doraźnych (porty) granicznych punktach kontrolnych zmierzyli temperaturę u 18 tys. osób – poinformował we środę rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski.

Marszałek Sejmu określa termin wyborów prezydenckich, a taki termin został wskazany na 10 maja i wybory powinny się w tym dniu odbyć. Chyba że zostanie wprowadzony jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. Dzisiaj prawnych możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego nie widać – powiedział "GPC" Błażej Spychalski.

W Niemczech z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 149 osób - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. To wzrost liczby ofiar śmiertelnych o 35 w porównaniu z wtorkiem.

Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy i "niezbędnych spraw życia codziennego" oraz ograniczenia w podróżowaniu komunikacją zbiorową - to najważniejsze zmiany, które od dzisiaj obowiązują w Polsce. 

O szczegółach piszemy TUTAJ.

Nie ma możliwości odmowy wykonania testów w kierunku koronawirusa, jeśli jest wskazanie lekarskie, tzn. pacjent przejawia objawy niewydolności oddechowej, ma gorączkę, kaszel i duszność – wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Reprezentantka Szkocji w curlingu Vicky Wright wróciła do pełnoetatowej pracy jako pielęgniarka na nocnej zmianie – poinformowały brytyjskie media. Powodem decyzji jest chęć niesienia pomocy osobom zainfekowanym koronawirusem.

Niedawno Wright wywalczyła z drużyną klubową mistrzostwo kraju, zaś z kadrą narodową udała się do Kanady na mistrzostwa świata, by rywalizować m.in. o olimpijską kwalifikację. Szybko jednak wróciła do Szkocji, bowiem ze względu na rozprzestrzeniającego się koronawirusa zawody zostały odwołane.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, który jest szpitalem zakaźnym, zmarł w nocy pacjent zakażony koronawirusem. W nocy w tym szpitalu zmarł jeszcze jeden pacjent, ale na razie nie wiadomo, czy był on zakażony nowym patogenem.

Rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego Urszula Małecka poinformowała w środę PAP, że zmarły z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem to mężczyzna w średnim wieku, który przez kilka dni był leczony na OIOM-ie.

Zdecydowana większość ankietowanych twierdzi, że wybory prezydenckie nie powinny odbyć się w terminie -podkreśla "Rzeczpospolita".

Jak informuje gazeta, wyborów w niedzielę 10 maja nie chce aż 72,2 proc. ankietowanych przez IBRiS - przy tym 57 proc. zdecydowanie nie chce. "Za przeprowadzeniem elekcji w terminie jest 20,3 proc., a zdania nie ma 7,4 proc. badanych" - czytamy.

- Nie widzę dziś powodu, aby egzaminy maturalne czy wybory prezydenckie się nie odbyły - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

W ciągu ośmiu dni w Mediolanie powstał w związku z epidemią koronawirusa nowy oddział intensywnej terapii na terenie szpitala San Raffaele. Oddział sfinansowało 200 tysięcy osób podczas zbiórki rozpoczętej przez małżeństwo celebrytów: znaną w świecie mody właścicielkę własnej marki i projektantkę Chiarę Ferragni oraz jej męża, popularnego rapera Fedeza. 

Wraz ze znaczną sumą, jaką sami wyłożyli, zebrali łącznie 4,3 miliona euro.

W pełni wyposażony oddział ma 14 łóżek.

Koronawirus mógł już zainfekować znacznie więcej osób w Wielkiej Brytanii, niż naukowcy dotychczas szacowali, być może nawet połowę populacji - wynika z badań z Uniwersytetu w Oxfordzie, o których napisał we wtorek wieczorem dziennik "Financial Times".

"FT" cytuje Sunetrę Guptę, profesor epidemiologii teoretycznej, która prowadziła badania. Jak mówi, jeśli wyniki się potwierdzą, oznaczają one, że mniej niż jedna osoba na tysiąc osób zakażonych wirusem choroby Covid-19 zachoruje na tyle, by potrzebować leczenia szpitalnego. W zdecydowanej większości występują bardzo łagodne objawy lub w ogóle nie występują.

Model stworzony przez Grupę Ewolucyjnej Ekologii Chorób Zakaźnych na Uniwersytecie w Oxfordzie wskazuje, że koronawirus dotarł do Wielkiej Brytanii najpóźniej w połowie stycznia. Jak wiele pojawiających się infekcji, rozprzestrzeniał się w niewidoczny sposób przez ponad miesiąc, zanim pod koniec lutego oficjalnie zarejestrowano pierwsze przekazanie wirusa pomiędzy osobami będącymi w Wielkiej Brytanii, opisuje te badania gazeta.

Fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY

Coraz większe kłopoty firm. Po wybuchu pandemii koronawirusa liczba przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, którzy mają problemy z terminowym otrzymywaniem płatności od kontrahentów, wzrosła do 63 proc. - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów.

Jak wskazali autorzy badania, część zatorów nie ma podłoża ekonomicznego, tylko psychologiczne. 27 proc. respondentów nie ukrywa, że choć ma pieniądze, to nie płaci, bo trzyma je na "czarną godzinę". 65 proc. ankietowanych podejrzewa, że tak samo postępują ich kontrahenci.

W Stanach Zjednoczonych zmarło już 714 osób zakażonych koronawirusem. Wtorek był drugim dniem z rzędu z ponad 100 zgonami. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork, w którym zmarło już 271 osób z SARS-CoV-2.

Jak podaje portal "New York Times", do wtorku wieczór czasu miejscowego koronawirusa wykryto u ponad 53 tys. osób. Ponad połowa przypadków to stan Nowy Jork; w ostatnich dniach znaczne tempo wzrostu odnotowywane jest też w sąsiadującym z nim stanie New Jersey. Duże ogniska śmiercionośnej choroby są też w stanie Waszyngton, Kalifornii, Illinois oraz Luizjanie.

Fot. PAP/EPA/Bryan R. Smith

Włosi zaostrzają kary za złamanie kwarantanny. Osobie zakażonej będzie za to grozić od roku do pięciu lat więzienia.

W kolejnym tygodniu restrykcyjnych kroków w ramach walki z epidemią gabinet Giuseppe Contego zmienił przepisy. Są one zaostrzane wraz z szerzeniem się wirusa. Dotychczas potwierdzono w kraju 69 tysięcy jego przypadków oraz 6820 zgonów osób zakażonych.

Fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani

Od środy szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. 

Realizację zadań przez placówkę ma odpowiadać jej dyrektor. To na nim spocznie obowiązek informowania uczniów, rodziców i nauczycieli o sposobie i trybie realizacji zajęć. 

Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będą mogły być realizowane w szczególności z wykorzystaniem materiałów Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, udostępnionej przez MEN pod adresem www.epodreczniki.pl

Co istotne, praca ucznia ma być oceniana. Do kontaktów między uczniami i rodzicami a nauczycielami będą służyły środki komunikacji elektronicznej.

Zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju potrwa co najmniej do 10 kwietnia.

Pogarsza się sytuacja w Turcji - we wtorek stwierdzono 343 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.

W sumie w Turcji są 1872 osoby zainfekowane, 44 osoby zmarły.

W ostatnich 24 godzinach w Turcji zmarło siedem osób. Przeprowadzono 3952 testów na koronawirusa, co w sumie daje ok. 28 000 wykonanych badań. 

Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał obywateli do pozostania w domach przez najbliższe trzy tygodnie, aby pokonać epidemię koronawirusa. Zapowiedział też program pomocowy dla gospodarki.

W Chinach znów nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podała we wtorek w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach trzy osoby zmarły.

Jak poinformowała Komisja, nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 47 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy. Dzień wcześniej takich przypadków było 74, a w sumie od początku epidemii jest ich 474.

W sumie w Chinach kontynentalnych koronawirusem zaraziło się 81 118 osób, z których ponad 73 tysiące powróciło do zdrowia.

Według Komisji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o trzy do 3281. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie