Prezydent: w czwartek wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym

Polska
Prezydent: w czwartek wyląduje pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent Andrzej Duda

- W czwartek pierwszy samolot z Chin z wyposażeniem medycznym wyląduje w Polsce. W najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. Podczas konferencji prasowej mówił również o pomocy dla przedsiębiorców i rolników dotkniętych kryzysem spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Prezydent mówił, że zobowiązał się działać na arenie międzynarodowej, aby wzmocnić Polskę przed koronawirusem. - To przede wszystkim dotyczy personelu medycznego, który bezpośrednio styka się z pacjentami, bezpośrednio styka się z osobami potencjalnie zarażonymi i to przede wszystkim sprzęt ochronny: to maseczki, to kombinezony, to gogle ochronne, to wszelkie inne wyposażenie, rękawiczki jednorazowe, które jest tutaj konieczne - powiedział Andrzej Duda.

 

Rozmowa z chińskim prezydentem

 

Poinformował, że we wtorek odbyła się jego rozmowa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, która dotyczyła m.in. sytuacji Polski ws. epidemii koronawirusa. - Pan prezydent poinformował mnie także jak wygląda sytuacja w Chinach. Pogratulowałem tego, że w dużym stopniu udało się zapanować nad epidemią i że Chiny powoli, ale konsekwentnie, mogą wracać do pracy i dzięki temu, że m.in. mogą wracać do pracy, będzie możliwe także to, żebyśmy mogli kupić w Chinach ten potrzebny nam sprzęt - mówił prezydent.

 

ZOBACZ: Miliony masek ochronnych... zgubionych na lotnisku

 

Zaznaczył, że Chiny produkują obecnie sprzęt medyczny w ogromnej ilości. - Pan prezydent powiedział, że mamy tutaj, jako Polska, zielone światło, aby takich zakupów dokonywać i takie zakupy są dokonywane. Już jutro pierwszy samolot z Chin wyląduje z tym właśnie wyposażeniem, w najbliższych dniach możemy się spodziewać kolejnych samolotów - powiedział Andrzej Duda.

 

Zapowiedział przy tym, że wśród innych działań jest także uruchamianie produkcji wyposażenia medycznego w kraju, co - jak mówił - było omawiane na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

 

ZOBACZ: Zakaz przebywania rodziców z dziećmi w szpitalu. Interweniował rzecznik praw dziecka

 

- Mam nadzieję, że w krótkim czasie poradzimy sobie i wszelkie niedobory w tym zakresie zostaną uzupełnione i wszyscy lekarze i pielęgniarki, cały personel medyczny, także diagności laboratoryjni, którzy pracują przy kwestiach związanych z walką z koronawirusem, a także wszystkie osoby, które są w potencjalnym zagrożeniu, będą mogły to wyposażenie uzyskać i będą mogły czuć się bezpiecznie - podkreślił prezydent.

 

Prezydent: ważna jest solidarność z państwami sąsiedzkimi

 

Andrzej Duda na konferencji prasowej poinformował, że podczas środowej rozmowy z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą, zadeklarował pomoc m.in. w transporcie zakupionych przez Słowację produktów ochronnych z Chin.

 

- W ramach swoich transportów jesteśmy gotowi wspomóc również ich i przewieźć to, co oni kupili, co ma służyć pacjentom i służbie zdrowia na Słowacji - oświadczył prezydent. Zaznaczył, że w kwestii współpracy związanej z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa jest także w stałym kontakcie z prezydentami państw bałtyckich.

 

Z powodu koronawirusa zmarło w Polsce 13 osób

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o kolejnych 31 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce, łączny bilans wzrósł do 957 osób. Resort przekazał też, że w szpitalu w Bolesławcu zmarła trzynasta osoba.

 

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 11 osób z woj. dolnośląskiego, siedmiu z woj. wielkopolskiego, czterech z woj. podkarpackiego, dwóch osób z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch z woj. lubuskiego, dwóch z woj. śląskiego oraz po jednej osobie z woj. małopolskiego, opolskiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Ministerstwo przekazało również, że w szpitalu w Bolesławcu z powodu koronawirusa zmarł 71-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

 

MZ wyjaśnia, że wyłączyło ze statystyk zdublowanego wcześniej pacjenta, co oznacza, że łącznie w woj. zachodniopomorskim jest 29 osób zakażonych koronawirusem.

luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie