Nowe ograniczenia na granicy. Kwarantanna dla osób podróżujących do pracy

Polska
Nowe ograniczenia na granicy. Kwarantanna dla osób podróżujących do pracy
PAP/Marcin Bielecki
Ograniczenia wchodzą w życie od piątku

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie - poinformował w środę Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Od 15 marca wracający do kraju Polacy muszą poddać się kwarantannie. Ma to związek z panującą pandemią koronawirusa. Do tej pory wyjątek stanowiły osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.

 

ZOBACZ: Pracownik SKM zakażony koronawirusem. Ograniczenia w kursowaniu pociągów

 

"Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek, godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim. Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP" – napisano w komunikacie zachodniopomorskiego Urzędu. 

 

 

Identyczny komunikat opublikowała również rzecznik wojewody opolskiego Martyna Kolemba-Gaschka.

 

Od kilku dni samorządowcy z przygranicznych województw sygnalizowali, że niektórzy z mieszkańców regionu, pracujący za granicą i przyjeżdżający do Polski na weekendy, mogli unikać kwarantanny, informując na granicy polskie władze, że są pracownikami przekraczającymi granicę codziennie.

 

Tomasz Lejman, korespondent Polsat News w Berlinie poinformował, że strona niemiecka zdecydowała się na wprowadzenie zakazu wjazdu dla pracowników sezonowych z innych krajów UE i z krajów trzecich. "Zakaz wejdzie w życie o godz. 17" - napisał na Twitterze. Niemieckie MSW przekazało Polsat News, że z zakazu zostaną wyjęte Polska, Słowacja i Czechy.

 

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie