Nobel to prestiż i miliony. Tokarczuk nie zapłaci podatku

Polska
Nobel to prestiż i miliony. Tokarczuk nie zapłaci podatku
PAP/Wojciech Olkuśnik
Ministerstwo Finansów w październiku zapowiedziało, że Tokarczuk nie będzie musiała zapłacić podatku od

Olga Tokarczuk odbrała dziś Literacką Nagrodę Nobla w Sztokholmie. Polka dostanie około 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,5 mln zł. Ministerstwo Finansów w październiku zapowiedziało, że zwolni noblistkę z podatku. Resort poinformował, że ostateczna data wydania rozporządzenia w tej sprawie mija 30 kwietnia 2020 r. - Zostanie ono wydane o wiele wcześniej - dowiedział się od MF polsatnews.pl.

Pula przeznaczona dla laureata nagrody, którą otrzyma Olga Tokarczuk to w przeliczeniu około 3,5 mln zł. Fiskus powinien pobrać od nagrody 10 proc,. podatku, ale już w październiku ówczesny minister finansów zdecydował, że będzie inaczej.

 

W najbliższych dniach

 

"Projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od nagród Nobla w najbliższych dniach zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych. Rozporządzenie będzie dotyczyć także przyszłych polskich laureatów tej prestiżowej nagrody" - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek.

 

 

Resort poinformował, że ostateczna data wydania rozporządzenia mija 30 kwietnia 2020 r. - Rozporządzenie zostanie wydane o wiele wcześniej, niż wspomniany termin - dowiedział się od resortu polsatnews.pl.

 

Deklaracja ministerstwa

 

Krótko po ogłoszeniu informacji, że Tokarczuk otrzymała nagrodę ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie Oldze Tokarczuk zdobycia nagrody.

 

ZOBACZ: Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od nagrody Nobla

 

Jak wyjaśnił wówczas Jurek, projektowane rozporządzenie ministra Kwiecińskiego ws. zaniechania poboru podatku od przychodów z Nagrody Nobla zakłada, że każdy reprezentant Polski, który otrzyma tę nagrodę, nie będzie musiał odprowadzać od niej podatku.

 

- Jest to absolutnie wyjątkowa nagroda i wyjątkowy sukces, który ma bezcenne znaczenie dla promocji naszego kraju na całym świecie – powiedział rzecznik resortu finansów. - Zresztą nie jest to pierwsza taka sytuacja - zauważył.

 

Szymborska też nie zapłaciła

 

Przypomniał, że stosowne przepisy, zaproponowane przez ówczesnego ministra finansów sprawiły, że podatku od tej nagrody nie musiała również odprowadzać Wisława Szymborska.

 

ZOBACZ: Olga Tokarczuk dla Polsat News: od dwóch miesięcy nic nie piszę

 

- Decyzja ministra Jerzego Kwiecińskiego nie dotyczy tylko personalnie jednej konkretnej osoby, ale wprowadza regułę na przyszłość. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem każdy, kto jako reprezentant Polski otrzyma nagrodę Nobla, nie będzie musiał odprowadzać podatku PIT od przychodów z nią związanych - wyjaśnił Jurek.

pgo/ml/ polstanews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie