Polskie miasta świętują Nobla Tokarczuk. Wieczory noblowskie, czytanie powieści, transmisje

Kultura
Polskie miasta świętują Nobla Tokarczuk. Wieczory noblowskie, czytanie powieści, transmisje
PAP/EPA/HENRIK MONTGOMERY
Noblistka odbierze nagrodę z rąk szwedzkiego króla

Już we wtorek 10 grudnia odbędzie się uroczyste wręczenie literackiego Nobla Oldze Tokarczuk. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji m.in. w Toruniu, Krakowie i Wrocławiu. Transmisja wręczenia Nobla Tokarczuk w Polsat News i na polsatnews.pl.

We wtorek po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk (Nobel za 2018 rok) oraz Peter Handke (Nobel za 2019 rok) odbiorą z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom. Nagrody Nobla otrzyma także dwunastu noblistów z pozostałych dziedzin. Oddzielna ceremonia odbędzie się w Oslo, gdzie wręczona zostanie Pokojowa Nagroda Nobla. Polskie miasta przygotowały własne obchody tej uroczystości.

 

ZOBACZ: "Coś jest ze światem nie tak". Zobacz wykład noblowski Olgi Tokarczuk

 

Toruń, Kraków: proza noblistki w wykonaniu aktorów

 

W poniedziałek wieczorem w Dworze Artusa w Toruniu odbędzie się performatywne czytanie fragmentów powieści Olgi Tokarczuk w wykonaniu aktorów Teatru im. W. Horzycy. Toruńscy aktorzy przeczytają fragmenty "Biegunów", "Prawieku i innych czasów", "Domu dziennego domu nocnego". Prozą noblistki zajmą się: Tomasz Mycan, Julia Sobiesiak i Matylda Podfilipska. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć Tokarczuk z jej pobytów w Toruniu.

 

W Krakowie, z okazji wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie organizuje we wtorek wieczór noblowski. O godz. 19 rozbrzmi hejnał z wieży Domu pod Globusem (ul. Długa 1, siedziba Wydawnictwa Literackiego) - melodię zagra hejnalista, który na co dzień pracuje w Wieży Mariackiej. Następnie na ścianie tego budynku wyświetlą się animacje i iluminacje. - Będzie to hołd dla noblistki i przypomnienie, że tutaj przy ul. Długiej 1 mogła również rozwijać swoje literackie skrzydła" - powiedziała Martyna Słowik z biura promocji Wydawnictwa Literackiego.

 

Od godziny 20 do północy w siedzibie Wydawnictwa Literackiego aktorzy będą czytać fragmenty powieści noblistki: o godz. 20 - Jan Peszek "Księgi Jakubowe", o 21 - Bartosz Bielenia "Prawiek i inne czasy", Dorota Segda "Bieguni", Anna Dymna "Anna In w grobowcach świata". Bezpłatne wejściówki na wieczór już się rozeszły.

 

Wrocław: transmisja na rynku, szkolny dzień literatury

 

We wtorek na wrocławskim rynku będzie można obejrzeć transmisję na żywo z ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Wcześniej, bo już od godz. 15:30, na ekranie wyświetlane będą obszerne fragmenty mowy noblowskiej pisarki z 7 grudnia, a także fragmenty jej przemówień, m.in. ze spotkania w Narodowym Forum Muzyki.

 

Wrocławianie będą mogli również pogratulować Oldze Tokarczuk, wpisując się do księgi gratulacyjnej, która zostanie wystawiona o godz. 15. Później księga zostanie przeniesiona do wrocławskiego ratusza, a następnie przekazana noblistce.

 

Jak poinformował Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu, w związku z przyznaniem Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk w ciągu dnia w kilkudziesięciu wrocławskich szkołach, w ramach lekcji, będą organizowane czytania książek noblistki. - Chcemy, żeby data 10 grudnia na trwałe wpisała się w nasz wrocławski kalendarz jako dzień literatury w szkołach - podkreślił.

 

Tego dnia w Ossolineum odbędzie się także prezentacja oryginalnych druków z ilustracjami, które wykorzystane zostały przez pisarkę przy pracy nad "Księgami Jakubowymi". Pracownicy Działu Starych Druków opowiedzą m.in. o tym, co kryją dawne księgi oraz o wspólnej pracy z noblistką.

 

ZOBACZ: Jest już po lekturze Tokarczuk. Zobacz pierwszy wywiad z nową Miss Polski

 

Transmisję z wręczenia Nagrody Nobla organizuje także Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, w okolicach, której mieszka pisarka. Transmisja w sali widowiskowej MOK rozpocznie się o godz. 16.

 

Warszawa: nowe zasoby bibliotek

 

Z okazji literackiego Nobla dla Tokarczuk do warszawskich bibliotek publicznych oraz szkół ponadpodstawowych przekazano ponad 2 tys. książek pisarki. Do wyboru będzie aż czternaście tytułów. Wśród nich znajdą się zarówno starsze pozycje, jak i te najnowsze wydawnictwa, m.in.: "Podróż ludzi księgi", "Prawiek i inne czasy", "E.E", "Dom dzienny", "Dom nocny", "Bieguni", "Opowiadania bizarne" oraz "Księgi Jakubowe". Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.

 

- Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej. Zapraszam do bibliotek, zachęcam do czytania Olgi Tokarczuk - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

bia/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie