Olga Tokarczuk nie zapłaci podatku od nagrody Nobla

Biznes

Minister finansów Jerzy Kwieciński zwolnił Olgę Tokarczuk z obowiązku odprowadzenia podatku od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował pisarce otrzymania tej nagrody. Polka otrzyma około 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. 3,5 mln zł.

Pula przeznaczona dla laureata nagrody, którą otrzyma Olga Tokarczuk to w przeliczeniu około 3,5 mln zł. Fiskus powinien pobrać od nagrody 10 proc,. podatku, ale minister finansów zdecydował, że będzie inaczej.

 

 

Nobel to wyróżnienie przyznawane od 1901 r. za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora - Alfreda Nobla. Jego majątek po śmierci wyceniono na 33 mln koron. Pieniądze ulokowano w fundacji, a odsetki dzielono równo między laureatów.

 

Medal, dyplom i pieniądze

 

Przez lata sposób inwestowania pieniędzy Nobla nieco się zmienił. Lokowano je m.in. w zakłady produkcyjne, nieruchomości i akcje, pomnażając majątek Akademii Szwedzkiej.

 

Komitet ten wręcza nagrody co roku zawsze 10 grudnia -  w rocznicę śmierci wybitnego naukowca.

 

Każdy z laureatów otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy oraz pieniądze. Do 2012 roku było to 10 mln koron szwedzkich. Później jednak kwota ta uległa zmniejszeniu do 8 mln. Od 2017 r. laureat otrzymuje 9 mln koron.

 

Tyle, ile Szymborska

 

W 2018 nagrody za osiągnięcia w dziedzinie literatury nie przyznano ze względu na kryzys, w jakim pogrążyła się Akademia Szwedzka, gdy francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został oskarżony o gwałty oraz o to, że był źródłem przecieków o laureatach literackiego Nobla. Otrzymywał także od Akademii Szwedzkiej hojne dotacje na klub kulturalny, do którego zapraszał jej członków.

 

To właśnie za rok 2018 r. nagrodę otrzymała w czwartek Tokarczuk. 3,5 mln zł, które otrzyma Polka, to mniej więcej tyle, ile dostała Wisława Szymborska, odbierając Nobla w 1996 r. Dokładnie taką kwotę zmarła w 2012 r. poetka przekazała w swoim testamencie fundacji jej imienia.

 

Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

 

Olga Tokarczuk na antenie Polsat News wspomina spotkanie z Wisławą Szymborską. Zobacz wideo:

 

  

 

ml/hlk/ polsatnews.pl, money.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie