Olga Tokarczuk dla Polsat News: od dwóch miesięcy nic nie piszę

Kultura
Olga Tokarczuk dla Polsat News: od dwóch miesięcy nic nie piszę
PAP/Wojciech Olkuśnik
Olga Tokarczuk dla Polsat News: od dwóch miesięcy nic nie piszę

Olga Tokarczuk przygotowuje się w Sztokholmie na uroczyste wręczenie literackiego Nobla, które zaplanowano na godz. 16:30 we wtorek. -  Idę z jednego wydarzenia na drugie. Właściwie nie mam czasu się nacieszyć tym, celebrować - powiedziała pisarka reporterowi Polsat News Tomaszowi Lejmanowi. Zdradziła, że "jej kalendarz jest wypełniony po granice możliwości".

-  Idę z jednego wydarzenia na drugie. Właściwie nie mam czasu się nacieszyć tym, celebrować - powiedziała Olga Tokarczuk w stolicy Szwecji.

 

"Za jakiś czas będę wyrzucona na brzeg pisarski"

 

- Od dwóch miesięcy nie mam możliwości pracy, jeżeli za moją pracę uznać pisanie. Nic nie piszę na razie, daję się unosić tej fali. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę wyrzucona na brzeg pisarski. I wrócę do pisania - dodała.

 

ZOBACZ: Nobel dla Tokarczuk wyjątkiem. Faworyci bukmacherów dotąd nie wygrywali

 

We wtorek po południu w Sztokholmie Olga Tokarczuk (Nobel za 2018 rok) oraz Peter Handke (Nobel za 2019 rok) odbiorą z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom. Transmisja wręczenia Nobla Tokarczuk w Polsat News i na polsatnews.pl od 16:30.

 

Tokarczuk na honorowym miejscu obok króla

 

Na bankiecie noblowskim Olga Tokarczuk zasiądzie pomiędzy królem Szwecji Karolem XVI Gustawem i księciem Danielem oraz naprzeciw królowej Sylwii - ujawniła Fundacja Noblowska.

 

  

 

Towarzyszący laureatce literackiego Nobla Grzegorz Zygadło został umieszczony po drugiej stronie honorowego stołu. Mąż Tokarczuk sąsiadować będzie z dwiema kobietami: żoną premiera Stefana Loefvena oraz szwedzką minister finansów Magdaleną Andersson.

 

ZOBACZ: Polskie miasta świętują Nobla Tokarczuk. Na fanów pisarki czekają liczne atrakcje

 

Przy honorowym stole zasiądą także inni członkowie rodziny królewskiej, m.in. następczyni tronu księżniczka Wiktoria oraz księżniczika Madaleine, a także pozostałych 13 goszczących w Sztokholmie laureatów tegorocznych nagród Nobla.

 

Austriak ma miejsce daleko z boku

 

Daleko z boku długiego stołu posadzony został laureat literackiego Nobla za 2019 rok, budzący kontrowersje za swoje proserbskie wypowiedzi na temat wojny w byłej Jugosławii, Austriak Peter Handke. Obok niego zasiądzie m.in. Helena Norlen żona przewodniczącego szwedzkiego parlamentu.

 

ZOBACZ: Premier chce osobiście pogratulować Oldze Tokarczuk. "Nobel to radość dla wszystkich Polaków"

 

Ponadto przy honorowym stole zarezerwowano miejsca dla członków szwedzkiego rządu: premiera Stefana Loefvena, szefowej MSZ Szwecji Ann Linde oraz minister kultury Amandy Lind.

 

Jak informowała wcześniej  Fundacja Noblowska, z powodu dużej liczby noblistów - w tym roku Nobla odbierze aż 14 osób - ceremonia wręczenia Nobli oraz bankiet będą wymagały wyjątkowej organizacji oraz logistyki.

las/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie